Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Nikon D40 vs. Pentax K200D

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
106 răspunsuri în acest subiect

#37
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postsnipest, on Jul 15 2008, 13:59, said:

Bine prietene.

Cate modele are Canon/Nikon fata de Pensux?  

E cazul sa comparam varfurile de gama ale fiecarei marci?

stii ca imi e chiar scarba cand pun mana pe al meu pentax cand ma gandesc ca poate sunt mai putin de 50 de profesionisti in toata lumea care folosesc marca asta? ... d-aia nici nu mai fac poze... astept sa-mi vina hassy-ul.

#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Noroc ca Tudor e foarte tolerant in unele cazuri :rolleyes: Avem flame (Pensux? foarte inovativ!), insulte nici macar mascate, limbaj necorespunzator si inca mai ai voie sa postezi. In fine, decizia nu-mi apartine...
Domnu' avocat, poti sa explici mai pe intelesul nostru, al muritorilor de rand, cu ce-i relevanta prezenta unor aparate de (multe) mii de euro intr-un thread in care unul dintre noi (astia, muritorii de rand, in caz ca ai uitat) vrea saracul sa-si ia un entry level, cu obiectiv(e) din aceeasi categorie? De ce nu s-ar incerca sa se vada ce anume i se potriveste lui, si nu ilustrilor profesionisti utilizatori numai de Canikon?
Ah, stai ca stiu: o sa evolueze! :rolleyes:

#39
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006
Intr-adevar, obiective pentax sunt mai putine decat marca Nikon sau Canon dar sunt bune si cred ca gasesti solutie la aproape orice problema (tip/fel de fotografie):
http://www.pentaxslr.com/lenses
http://www.pentaxima...s/digital_35mm/
sau de la Sigma (vezi coloana "Corresponding AF Mount [Camera Mount code]" la litera P) http://www.sigmaphot...enses_chart.asp
sau Tamron http://www.tamron.co...Slim_Jim_07.pdf (in ultimul timp fiind montata bayoneta Pentax si pe alte obiective Tamron).
sau daca ai suficienti banuti: Zeiss ZK  http://www.zeiss.com...125711b005a77c4 ( http://www.zeiss.com...125743600416479 ) .

View Postsnipest, on Jul 15 2008, 10:39, said:

Cu riscu' de a-mi sari in cap Pentaxistii, iti spun ca Pentaxul a murit in momentul in care a trecut pe digital. Daca pe film erau ok, ca firma mica si ceva mai ieftina, acum au pretentii exagerate. Ia-ti Pentax, nu zic nu, dar sa nu te plangi cand vei alerga dupa 3rd party-uri ca de la Pentax iei obiective comparabile cu Nikon si Canon din parti. Sincer, chiar crezi ca merita sa faci o greseala doar din nostalgie?

Daca iti iei Pentax o sa-ti iei obiective 80% second-hand, adica din alea vechi de pe film. De fapt, asta e singura chestie care avantajeaza pentaxul, compatibilitatea cu intraga gama proprie de obiective. Nu trebuie sa ma crezi, intra pe topicul "Pentaxisti, voi ce obiective visati" , apoi cauta la nikon si la canon. Vei ramane foarte surprins sa observi ca nikon si canon au de mult obiectivele la care pentaxistii viseaza.

Deci, daca vrei sa ramai cu acest prim aparta mai mult timp, poate sa-ti mai iei o sticla de zoom si una de portret ca sa nu zici ca n-ai, ia-ti k200, clar, nici nu se discuta. In schimb, daca vrei sa mergi mai departe si esti dispus sa investesti in foto, clar nikon. Eventual, poate iei in considerare si un canon 400d

Editat de montecarlo, 15 iulie 2008 - 13:26.


#40
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 361
  • Înscris: 15.09.2004
<offtopic>Topicul e devine redundant. Discutiile astea s-au mai petrecut si nu cred ca e iar cazul sa citim toti despre cat de naspa si decazut e Pentax si despre cat de tare e nikon ca are D3.</offtopic>

ontopic - K, quda - da, aveti dreptate. Am tinut in mana un D40 doar 5 minute (nu 10) ca sa-mi dau seama ca fata de D80 este un plastic neergonomic. La fel si 400D (ca lipseau canonistii de pe topicul asta :lol:). Am tinut in mana (tot 5 minute) si un K10D cand a aparut si intr-adevar, se simte diferenta fata de clasele de mai jos. Adevarat ca am tinut in mana si un D200 pentru mai mult de 10 minute dar nu mi-am dat seama de diferenta fata D80 (la fel de adevarat e si ca aveam la bord ceva vin elvetian :P ).

#41
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
mmkay, va rog sa interpretati cum doriti afirmatiile mele de mai jos:

- am avut un prieten incepator ce a vrut dSLR. atunci nu era disponibil k200 si la banii lui avea de ales intre D40, k100Dsuper, canon 350D (cam second). dar a vrut nou si cu wide+tele, si la bani putinei, asa ca l-am indrumat spre Nikon. l-a luat si mi-a dat de inteles ca nu are nici un motiv de nemultumire, era asa ocupat incat la un moment dat nici nu citise manualul camerei (nici pasiunea nu e asa mare cum a declarat initial probabil), pozele facute de el nu denotau un fotograf innascut, ci doar un amator pasionat, care nu stie tehnica/arta fotografica, ar vrea sa invete dar nu are timp.  de aici eu am inteles ca el e multumit cu ce are, si orice altceva ar fi luat ar fi fost multumit de asemenea. nu am vrut sa-i recomand k100d super (aveam si eu pentax atunci) tocmai pentru ca omul e novice, poate i-ar fi zis altii ca "pentax sux", sau ca el nu are posibilitatea de a cumpara obiective de genul 400 f/2.8, si ca ce o sa faca atunci cand o sa vrea (si probabil o sa poata, he's in banking) sa mearga in delta Okawango cu el de gat la pozat fazani cu cocoasa, si l-as fi limitat cu pentaxu' meu, ajungand sa ne suparam.

- toata lumea vorbeste de mexapixeli buni de crop. inteleg asta, si eu fac crop la greu (stau mai prost cu incadrarea). eu am lucrat cu 2 indivizi diferiti ce mi-au pus la dispozitie un nikon D80 plus lens si flash, si un nikon D300 plus lens si flash. ambii indivizi au insistat sa reglez aparatul pe medium file size (6 respectiv 7 megapixel daca imi amintesc bine la D300), ca sa nu ocupe asa mult card si sa le deschida fotoshopu mai usor (pentru cine se intreaba, desi am facut doar o misiune cu D300, pot sa spun ca imi pare bine ca am ajuns sa-l folosesc ca sa mi-l scot din cap, nu am fost deloc multumit de ergonomie).

- eu am pozat niste nunti cu un pentax DL si obiectiv de kit si blitz pentax. 6 megapixeli, 6 si pe D80, cu 18-135 va spun ca_calitatea imaginii nu imi place fata de pentax, nici asa sharp, nici asa bun detaliu la iso mare. sigur, daca imi iau D80 si fac nunti cu el, cu siguranta o sa setez jpeg-ul cum doresc eu si o sa pun sticla nitel mai rasarita. poate o sa trag si raw la pozele pentru album, sau in biserica  :D, daca o sa ajung sa prelucrez eu pozele. de mentionat insa ca de cand pozez cu D80 nu am mai ratat niciodata sarutul la biserica sau la civila, AF-ul prinde focusul cand vreau eu, autofocusul de pe DL mi-a facut-o in cateva randuri, trebuia sa schimb pe manual ca sa fiu sigur.

- nikon si canon ofera o multime de lensuri bune, si mai scumpe si mai ieftine. asa este, dar eu stau cu banii de un nou sistem pe raft si nu imi cumpar nimic pentru ca nu ma pot hotara daca sa risc cu un tamron 90 macro (am pozat cu el si e cam lent la focalizare si nu imi place contrastul), sau sa renunt la teleobiectiv cu 2.8 si sa iau nikonul 105 mm (tin mult la macro) si sa il folosesc ca prime tele...


Ciao.

Editat de nicolaie, 15 iulie 2008 - 14:10.


#42
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006
Aici am mai expus cateva lucruri : http://forum.softped...p;#entry4819037

Si un incepator poate folosi usor Pentax-ul, variantele "entry level", nefiind mai complicat decat alt dSLR.

#43
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Intre K200 si D40 eu zic sa nu stai pe ganduri si sa iei K200, personal as prefera altceva dar daca as avea de ales intre astea 2 as lua K200 intr-o secunda.
In ceea ce priveste bucata neergonomica de plastic, si anume 400D, aici ramane la latitudinea user-ului, mie imi sta foarte bine in mana 400D-ul si am mainile mari in comparatie cu alte persoane, dar am prieteni care nu il pot folosi decat cu grip-ul montat. Hai sa nu mai judecam un aparat dupa preferintele noastre, sau daca tot facem asta hai sa ne asumam comentariul, de exemplu: Mie nu imi place meniul de la Nikon, din cauza asta nici nu mi-am cumparat Nikon atunci cand mi-am cumparat primul DSLR, daca altcuiva ii place, foarte bine, cine sunt eu sa il contrazic.

Din punctul meu de vedere oamenii care posteaza aici, cauta un raspuns pentru problemele sau nelamuririle lor, asa ca terminati cu cearta si dati raspunsuri la obiect, nu sunt foarte multi interesati de raca dintre Pentax si Canikon.
Daca continuam asa o sa ajungem ca la fotbal, il pandim pe strada pe ala cu Pentax si ii dam in cam ca noi avem Nikon si Pentax sux :P. Aberant!

Multa Bafta!

Editat de SandMan_Rave, 15 iulie 2008 - 14:56.


#44
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Salutare tuturor! Si multumesc pentru posturi.Nu e cazul sa intram in polemici, mergand cu comparatiile la nivel de istorie (si inapoi si inainte) la cele doua marci. Nu am de gand sa intru in sfera profi desi nu ma descurc deloc rau. Daca as fi avut bani treceam la un full frame, dar fac poze bune pentru mine.....daca iese si cu bani nu e nimic rau..........Prin urmare ma limitez la comparatia strict intre D40 si K200.
      Azi le-am avut pe amandoua in mana. Prin urmare va voi spune parerea unuia din "no men's land": e prima oara cand pun mana pe un dslr indiferent de marca. Asta nu inseamna ca nu stiu cu ce se mananca fotografia; problema cea mai mare e ca nu stiu compatibilitati intre obiective si body-uri. Calitatea digitalelor nu sunt in masura sa o apreciez atat de fin ca voi, avand in vedere ca vin de la pentacon six tl. Parerea va fi destul de inconsistenta: vine doar dupa "pipaire".

     So: la prima vedere, chiar in vitrina, pentaxul mi-a atras atentia prin body-ul mai mare. In practica, asta chiar a contat pentru ca il tin mai bine in mana si daca il tin mult, e mult mai confortabil. Obiectivul e mult mai strans si mai robust, pare mai sigur pentru focalizarea manuala (pentru mine). Aceasta impresie se reduce la nivel de confort, pentru ca, asa cum spuneai ledongreen, e diferenta de marime intre vizoare.  La k200 e mai mic, se vede mai soft, dar pentru mine nu e problema: imi convine mai mult obiectivul "strans". In plus, la o adica, ma ajut cu focalizarea pe puncte care intr-adevar e facila. Stabilizarea s-a simtit din prima la focala mare, spre deosebire de D40 care avea 18-55 fara VR.
            
        La d40 obiectivul se misca foarte usor, e zvelt si precis, rapid la focalizarea manuala. Acest ultim aspect e dat si de vizorul mai mare: te asezi cu focalizarea f bine pe subiect, indiferent de focala.  Nu se poate ignora promptitudinea cu care raspunde la asta. Nu pot spune ca D40 mi s-a parut fragil, desi in comparatie cu K200 pare: pot spune ca Pentaxul e mai robust (clar).
          
             Ca prima concluzie mi-au placut ambele, dar se vede clar ca vizeaza segmente diferite. Ambele mi s-au parut perfecte in gama asta, doar pentru segmentul tinta.
             D40 este mai rapid, elastic, usor de carat, tenta sportiva. Tandemul obiectiv-vizor mi s-a parut de nota 10. L-as fi ales fara ezitare pentru fiabilitate. Parca e facut sa-l iei in mana. Din punctul asta de vedere cred ca este excelent pentru entuziastii care au gustat din performarea cu un compact(mai bun) si care nu sunt familiarizati cu setarile manuale. Fiabilitatea este punctul forte. Si eu l-as fi ales, insa....

              Acest "insa" nu e tendentios si nu stirbeste cu nimic impresia despre D40. ...insa eu fac parte din segmentul celalalt.
              Daca D40 e facut sa-l iei in mana, pentaxul e facut sa-l tii in mana. Odata ce l-ai apucat, acolo ramane. La acest aparat senzatia se siguranra in manevrare nu poate fi ignorata. Mie mi-e foarte cunoscuta (pentacon six) si nu pot renunta la ea. Din punctul asta de vedere, obiectivul mi s-a parut fabulos.  Un plus din punctul meu de vedere este display-ul secundar: mi-e peste mana sa ma uit la cel din spate pentru ca sunt obisnuit sa am in ochi setarile inelelor, asa ca aducerea parametrilor importanti la vedere imi vine bine.

              Dpdv calitativ nu va pot spune. Personal nu cred ca  e cazul sa le disecam mult. In plan principal fiecare are pus deoparte o serie de particularitati care chiar sunt distincte. Sub doua carcase diferite, sub doua conceptii diferite, se ascund doua aparate de finete. As da o nota superioara lui K200 pentru tehnica pe care o inglobeaza. Atat ca sa fie obiectiv, ca este netestat.
               Daca D40 m-a agatat cu flexibilitatea, K200 m-a avut la constructie. Este greu sa alegi intre ele, dar marea concluzie pe care am tras-o este ca trebuie tinute in mana. Pana in faza asta eram convins ca luam D40 si l-as fi luat daca nu citeam despre constructia pentaxului. Am facut alegerea pe criteriul asta pentru ca sunt in fasa la dslr si am preferat sa ma indrept catre un lucru care mi-e cunoscut: o constructie robusta. Din experienta, cred ca asta are un cuvant de spus si in ansamblu si pe termen lung.
                D40 este sclipitor (si la propriu si la figurat). K200 este mai profi si de anduranta. Am sa revin cu impresiile de utilizator al lui K200, dar nu repede-repede: abia maine dupa amiaza o sa-l am si va dura oarecat sa-l cunosc. Dar am sa revin.

PS: cand am spus "obiective in general bune si parca mai ieftine", exact asa trebuie citit. Nu am spus "obiective in general mai bune......".

Editat de bogdan_bogdan17, 15 iulie 2008 - 17:38.


#45
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.393
  • Înscris: 21.02.2007
Si eu subscriu la ce a spus @SandMan_Rave, ca daca alegerea este strict intre cele 2 si eu as merge in urmatoarea secunda pe pentax si asta o spune un nikonist :)
Bafta in alegerea!, daca ai facut deja alegerea sa-l folosesti sanatos, oricare ar fi ea!!!
Keep  :photo:

#46
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postbogdan_bogdan17, on Jul 15 2008, 18:14, said:

...nu stiu compatibilitati intre obiective si body-uri...

Compatibilitati Nikon : http://www.nikonians...n/slr-lens.html (vezi in dreptul Nikon D40 si mai jos ai legenda-ce reprezinta literele, numerele, etc.)

Compatibilitati Pentax : http://www.mosphotos...patibility.html (vezi la K100D pentru K200D)
si-o baza de date PENTAX :D (ce e, cum e,... etc. legat de obiective, camere si accesorii Pentax) : http://www.bdimitrov.de/kmp/

#47
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.07.2008

View Postmontecarlo, on Jul 15 2008, 18:33, said:

Compatibilitati Nikon : http://www.nikonians...n/slr-lens.html (vezi in dreptul Nikon D40 si mai jos ai legenda-ce reprezinta literele, numerele, etc.)

Compatibilitati Pentax : http://www.mosphotos...patibility.html (vezi la K100D pentru K200D)
si-o baza de date PENTAX :D (ce e, cum e,... etc. legat de obiective, camere si accesorii Pentax) : http://www.bdimitrov.de/kmp/



Multumesc montecarlo!!!

#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Nikon D40 are la vizor redare 95% si marire 0,8 X din formatul DX, cu obiectivul de 50mm, adica pt marirea reala se imparte la cropul de 1,53...., deoarece normalul standard este 35mm iar normalul teoretic, diagonala cadrului este chiar 28mm...

Pentax K200D are redare 0,96 % si marire 0,85X , deci mai mare decat la D40 !!!!!!!

Cat despre geamul mat, sunt destul de sigur ca Pentaxul are un mat mai bun, mai util la verificarea focalizarii si totusi f luminos in acelasi timp.

Modelele Pentax *istD/DS/DS2, K10D/20D, au marire 0,95 X la vizor si pentaprisma.
SH se mai gasesc la preturi bune, conforme cu bugetul.

Recomand si lupa de vizor Pentax O-ME53 1,18X care are un pret f rezonabil la focus94, si care montata in vizorul unui DSLR cu marire 0,95X, permite o marire finala reala - tinand cont de crop, de 0,73X, comparabil cu multe SLR/DSLR-uri full frame cu AF !
Si pe un K200D mareste, insa se vede mai greu diferenta...

Editat de loock, 15 iulie 2008 - 19:07.


#49
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 374
  • Înscris: 17.08.2007
@bogdan

nu stiu de ti s-a parut mai mare vizorul lui d40 cand de fapt e invers...

#50
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Redarea in vizor posibil sa fie mai mare la pentax, nu am facut o incadrare fixa cu amandoua. Dar vizorul in sine mi s-a parut mai mare la d40. Mai exact, parca vedeam mai mare.E posibil sa fie o iluzie trecand repede de la unul la altul, pentru ca in vizorul pentaxului se vad mai multe marcaje ale punctelor de focus

Editat de bogdan_bogdan17, 15 iulie 2008 - 19:25.


#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Nu are cum :), la Pentax si redarea si marirea este mai mare.

Posibil sa existe ceva diferenta de eye point, insa ca sa para ca umple cadrul mai bine, trebuie sa fie un eye point mai mic - adica si mai nasol la Nikon daca ar fi asa....
Daca pui lupa O-ME53 o sa ai marire si mai mare, evident cu un eye point ceva mai mic....

#52
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005
bogdan, pt ca ziceai de focalizarea manuala ... eu iti zic sa-ti iei un 50 manual, vechi, care are o cursa mare la focalizare si cu care pur si simplu simti placerea fotografiatului ;)

dar asta dupa ce te obisnuiesti cu aparatul ;)

#53
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 176
  • Înscris: 26.05.2008
La aparate digitale, am inceput cu un Benq, am continuat cu un Fuji S5700 si sambata am cumparat un Pentax K200D cu 2 obiective (pret total 2175 lei). Sunt foarte multumit. E evidenta diferenta.

#54
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Mmmmda......am in vedere obiective fixe. Intai vreau sa vad unde scartaie asta din chit, la care extrema (daca scartaie....) Sigur n-o sa ma multumesc doar cu el, ca eu apas mai greu pe buton.........Sa ma dumiresc la preturi si apoi voi da prioritati. Ma gandeam intai la un 35/1.4 sau 1.8, ca il utilizam des in spatii deschise de aproape: iese mai dinamic. Si mai castigi si profunzime. Am sa va mai cer sfatul, abia acum ma uit sa vad ce obiective sunt pentru pentax :) .

De unde robertinoo? Aaapropo: k200d nu e echipat cu DA 18-55mm F/ 3.5-5.6 AL II? Pana acum l-am vazut doar cu primul model.......

Editat de bogdan_bogdan17, 15 iulie 2008 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate