Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoşel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Diferente de CULOARE ! HELP !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
sebastiantm

sebastiantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.03.2006
HELP PLEASE!

Am atasat 2 imagini IDENTICE, fara nici o prelucrare, dar totusi DIFERITE ! Prima este un JPG direct din camera foto, a II-a este un JPG facut in CS3 din fisierul CR2. Nu inteleg de unde aceste diferente (uriase) de culoare !!! Va rog poate ma puteti ajuta si pe mine.
Maine dimineata merg la Photo printer sa le scot si pe hartie sa vad daca nu cumva sunt la fel ..totusi !
Sunt complet derutat. Culmea este ca daca salvezul fierul CR2 in TIFF arata exact la fel de PALID in culori !

multumesc anticipat.

Attached Files



#2
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Trebuie sa fie ceva pe la profilele de culoare... Cea convertita din raw este pe CMYK, iar cea din camera este sRGB. View > Proof Setup. Cred!.

#3
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003

View PostLoox, on Jul 13 2008, 23:20, said:

Trebuie sa fie ceva pe la profilele de culoare... Cea convertita din raw este pe CMYK, iar cea din camera este sRGB. View > Proof Setup. Cred!.

hmmm.. e critica foto aici. personal nu imi place incadrarea, capul fotomodelului fiind taiat, cred ca mergea mai bine un 'portrait' in conditiile date.
cat despre faptul ca iei bani grei domnului si doamnei din imagine, si ajungi aici sa postezi ca disperatul deschizand un nou thread, cerand ajutor, eu nu cred ca-l meriti.
ps: sa nu vii cu scuze gen : 'nu i-am taxat' sau altceva asemanator.

l-am citat pe loox din greseala.

Edited by floaka, 13 July 2008 - 23:53.


#4
sebastiantm

sebastiantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.03.2006

View Postfloaka, on Jul 14 2008, 00:51, said:

hmmm.. e critica foto aici. personal nu imi place incadrarea, capul fotomodelului fiind taiat, cred ca mergea mai bine un 'portrait' in conditiile date.
cat despre faptul ca iei bani grei domnului si doamnei din imagine, si ajungi aici sa postezi ca disperatul deschizand un nou thread, cerand ajutor, eu nu cred ca-l meriti.
ps: sa nu vii cu scuze gen : 'nu i-am taxat' sau altceva asemanator.

l-am citat pe loox din greseala.


Bani grei ???? de unde pana unde ai dedus tu chestia asta ?! chiar sunt prietenii mei si nu le iau deloc , ABSOLUT NICI UN BAN. cat despre poza normal ca am vazut si eu ca nu e buna fiind taiat capul dar era o poza ce mi-a picat in mana, poza asupra careia nu trebuia sa intervin deloc - despre colorit vorbesc. Am vrut sa aveti o imagine cat mai sugestiva pentru problema mea. As fi putut foarte bine sa decupez o singura particica din ea (pentru a pastra confidentialitatea personajelor )

Si daca nu o incadrez la critica foto , unde as putea sa o incadrez ?

No ofence..dar inainte sa jignesti oamenii poate gandesti si tu putin, altfel lasa-ne cu frustrarile tale. Sa inteleg ca tu te-ai nascut invatat sau ca nu mai ai loc pe piata fotografilor de la tine?!

PS :"Astept raspuns."

#5
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ms sebastiantm. Am scris de idiot postul ala. :)

#6
sebastiantm

sebastiantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.03.2006
Loox, scuze, am vrut insa sa aplic mai intai ceea ce mi-ai transmis dupa care sa iti raspund. Momentan sunt foarte prins, si probabil abia pe dupamiaza voi reusi! Te tin la curent !
Multumesc mult oricum .

#7
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003

View Postsebastiantm, on Jul 14 2008, 12:43, said:

Bani grei ???? de unde pana unde ai dedus tu chestia asta ?! chiar sunt prietenii mei si nu le iau deloc , ABSOLUT NICI UN BAN. cat despre poza normal ca am vazut si eu ca nu e buna fiind taiat capul dar era o poza ce mi-a picat in mana, poza asupra careia nu trebuia sa intervin deloc - despre colorit vorbesc. Am vrut sa aveti o imagine cat mai sugestiva pentru problema mea. As fi putut foarte bine sa decupez o singura particica din ea (pentru a pastra confidentialitatea personajelor )

Si daca nu o incadrez la critica foto , unde as putea sa o incadrez ?

No ofence..dar inainte sa jignesti oamenii poate gandesti si tu putin, altfel lasa-ne cu frustrarile tale. Sa inteleg ca tu te-ai nascut invatat sau ca nu mai ai loc pe piata fotografilor de la tine?!

PS :"Astept raspuns."

lumea a devenit sensibila, da ce zic eu sensibila...e prea putin spus, probabil din cauza telenovelelor(pe ceva trebuie sa dam vina).
1. prima fraza = bla bla bla.
2. nu stiu unde (poate la scoala), habar nu am, dar nu e problema mea(cert este ca nu in felul asta, aici, adica thread nou, etc. nu ti-l si analizez ca o sa-ti dea lacrimile).
3. nu am gasit jigniri in raspunsul meu, cum nu am gasit nicio logica in ultima ta fraza. si pentru linistea ta, sa stii ca nu-s fotograf. eu nu exist in realitate.

ps: nu ma mai provoca, ca nu iti mai scriu.


View PostLoox, on Jul 14 2008, 12:48, said:

Ms sebastiantm. Am scris de idiot postul ala. :)
data viitoare sa n-o mai faci!

#8
sebastiantm

sebastiantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.03.2006
OK, Domnule FLOAKA,
Eu zic sa ne linistim, n-am intentionat sa iti cresc tensiunea, cautam doar un raspuns la problema mea. imi pare rau daca n-am postat unde trebuie  sau "ca la carte", dar eu zic ca daca tot suntem pe site-ul asta hai sa facem ceva constructiv nu distructiv. Eu zic ca suntem aici ca sa invatam unii de la altii. Si crede-ma ca de indata ce rezolv aceasta problema legata de tonuri, voi posta cateva poze facute de mine la aceeasi nunta "pe bani grei" :) (apropo cat se cere la o nunta?! ca sa stiu si eu macar - daca tot sunt invinuit :), si te invit sa fi tu primul care le va analiza si critica.
Pana atunci insa, eu zic sa nu ne mai certam ca prostii, si sa incercam sa rezolvam problema.
Crezi ca ma poti ajuta in vre-un fel ? Daca DA astept un raspuns de la tine. daca nu, te astept din nou cand postez pozele.


Daca cumva am postat aiurea cer moderatorului sa puna in alt grup aceast topic.
multumesc


View Postfloaka, on Jul 14 2008, 15:47, said:

lumea a devenit sensibila, da ce zic eu sensibila...e prea putin spus, probabil din cauza telenovelelor(pe ceva trebuie sa dam vina).
1. prima fraza = bla bla bla.
2. nu stiu unde (poate la scoala), habar nu am, dar nu e problema mea(cert este ca nu in felul asta, aici, adica thread nou, etc. nu ti-l si analizez ca o sa-ti dea lacrimile).
3. nu am gasit jigniri in raspunsul meu, cum nu am gasit nicio logica in ultima ta fraza. si pentru linistea ta, sa stii ca nu-s fotograf. eu nu exist in realitate.

ps: nu ma mai provoca, ca nu iti mai scriu.



data viitoare sa n-o mai faci!


#9
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
@sebastiantm

camera ca sa scoata un JPEG iti prelucreaza putin imaginea, mai baga o saturatie, un contrast. Vezi ce setari ai in camera. Imaginea RAW nu e prelucrata de camera, este imaginea bruta asa cum a fost inregistrata de senzor si necesita ceva postprocesare.

#10
sebastiantm

sebastiantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.03.2006

View Post_thunder_, on Jul 14 2008, 18:35, said:

@sebastiantm

camera ca sa scoata un JPEG iti prelucreaza putin imaginea, mai baga o saturatie, un contrast. Vezi ce setari ai in camera. Imaginea RAW nu e prelucrata de camera, este imaginea bruta asa cum a fost inregistrata de senzor si necesita ceva postprocesare.

Ok...pare logic ceea ce spui, INSA....cum se face atunci ca imaginea CR2 arata foarte bine?! - nu e deloc desaturata !!!!! ..Deci: deschid CR2 -ul cu CS3, ma uit la ea..imi place....ii dau save as JPG sau TIFF, deschid cu orice alt program de vizualizare si arata ..DESATURATA complet.

Nu stiu exact care este explicatia dar am observat ca, in timp ce sunt in Camera RAW, e suficient sa schimb din Adobe RGB in sRGB (in josul pozei), si culorile se pastreaza. Intr-adevar dupa aceea e nevoie de putin mai multa saturatie, dar oricum e altceva !

Edited by sebastiantm, 14 July 2008 - 17:44.


#11
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Verifica ce profile de culoare folosesc celelalte programe si ce profil ai setat in Windows pe Display Properties, eventual seteaza sRGB sau Adobe RGB si vezi daca se schimba ceva.

Din pacate nu pot sa-ti dau prea multe sfaturi legate de profile de culoare pt. ca sunt inca beginer, poate te ajuta ceilalti colegi de forum cu mai multa experienta.

#12
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postsebastiantm, on Jul 14 2008, 19:06, said:

Ok...pare logic ceea ce spui, INSA....cum se face atunci ca imaginea CR2 arata foarte bine?! - nu e deloc desaturata !!!!! ..Deci: deschid CR2 -ul cu CS3, ma uit la ea..imi place....ii dau save as JPG sau TIFF, deschid cu orice alt program de vizualizare si arata ..DESATURATA complet.

Nu stiu exact care este explicatia dar am observat ca, in timp ce sunt in Camera RAW, e suficient sa schimb din Adobe RGB in sRGB (in josul pozei), si culorile se pastreaza. Intr-adevar dupa aceea e nevoie de putin mai multa saturatie, dar oricum e altceva !

A mai fost problema asta de multe ori. E cam asa, daca salvezi jpg-uri in spatiul Adobe RGB, browser-ul si alte aplicatii care nu stiu sa lucreze cu el, iti vor arata niste culori desaturate. D-aia trebuie sa salvezi sRGB. In concluzie, aplicatia cu care deschizi imaginile trebuie sa stie de Adobe RGB ca sa afiseze ca lumea.

#13
sebastiantm

sebastiantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.03.2006

View PostTudor_DX, on Jul 15 2008, 12:46, said:

A mai fost problema asta de multe ori. E cam asa, daca salvezi jpg-uri in spatiul Adobe RGB, browser-ul si alte aplicatii care nu stiu sa lucreze cu el, iti vor arata niste culori desaturate. D-aia trebuie sa salvezi sRGB. In concluzie, aplicatia cu care deschizi imaginile trebuie sa stie de Adobe RGB ca sa afiseze ca lumea.

Multumesc Tudor. Multumesc tuturor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate