Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Perforații în zidărie sau beton pt. instalare hotă.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008
Am cumparat o garsoiera, am facut-o frumu si am ajuns in faza in care e gata si mai trebuie doar gaua pt hota. Am cautat pe net, au venit unii cu masina speciala cu apa si....surpriza nu ot da gaura. Peretele a fost placat cu rigips iar ei nu-si pot figa acea masina in perete. Ce-mi ramane d facut...sa caut pe cineva care da gauri obisnuite? care dureaza 100 de ani si va innebuni vecinii? Va rog dati-mi o solutie si poate un nr de tel a unei pers care se pricepe. mercic

Edited by paradigmatic, 16 August 2011 - 10:05.


#2
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

View Postdecenuela, on Jun 27 2008, 07:20, said:

Am cumparat o garsoiera, am facut-o frumu si am ajuns in faza in care e gata si mai trebuie doar gaua pt hota. Am cautat pe net, au venit unii cu masina speciala cu apa si....surpriza nu ot da gaura. Peretele a fost placat cu rigips iar ei nu-si pot figa acea masina in perete. Ce-mi ramane d facut...sa caut pe cineva care da gauri obisnuite? care dureaza 100 de ani si va innebuni vecinii? Va rog dati-mi o solutie si poate un nr de tel a unei pers care se pricepe. mercic

Nu are de ce sa dureze atat, gaura o puteti da si dvs. cu o bormasina cu ciocan rotopercutor, dak nu aveti unul (cican rotopercutor) si mai mult de 1 ora nu ar trebui sa va ia. Cu un burghiu videa si un pic de vointa....

#3
Ilisanu

Ilisanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2008
Spre disperarea mea am avut aceeasi problema. Gresie scumpa etc. S-a rezolvat dupa indelungi cautari. Scula cu apa era si f scumpa. 2 euro pe cm adica * 40 cm ...iese de inca o hota :) Dupa ce e echipe contactate nu au mai ajus (tot felul de probleme) mi-a venit un pasionat mester Valentin ce face de toate. Cu liniste contactati-l si va spune ce poate si ce nu sa faca. Este serios si foarte punctual.....
Successe

Numai bine.

Edited by conu71, 28 October 2009 - 13:26.
o sa il contactam


#4
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Resuscitez topicul asta cu o intrebare usor diferita....
Mi-am montat hota insa gaura care imi era data iesea doar pe balcon. Intre timp, am acoperit balconul in termopan asa ca nu stiu cum sa prelungez evacuarea de la hota prin termopan. As avea niste spatiu in partea superioara a termopanului...practic nu am geam de sus pana jos ci de unde se termina geamul mai am un brau de vreo 15-20 cm de plastic. Ma gandesc ca pe acolo s-ar putea scoate o teava ceva. Si aici vin cu a doua intrebare, ce tip de teava trebuie folosit ptr evacuare, ce material? (la hota am diametrul de 120)

#5
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postthor76, on Sep 16 2008, 10:29, said:

Resuscitez topicul asta cu o intrebare usor diferita....
Mi-am montat hota insa gaura care imi era data iesea doar pe balcon. Intre timp, am acoperit balconul in termopan asa ca nu stiu cum sa prelungez evacuarea de la hota prin termopan. As avea niste spatiu in partea superioara a termopanului...practic nu am geam de sus pana jos ci de unde se termina geamul mai am un brau de vreo 15-20 cm de plastic. Ma gandesc ca pe acolo s-ar putea scoate o teava ceva. Si aici vin cu a doua intrebare, ce tip de teava trebuie folosit ptr evacuare, ce material? (la hota am diametrul de 120)
Pai e simplu, mergi in Praktiker, Bricostore sau un magazin similar si intreaba de tuburi flexibile (din inox sau aluminiu); sunt si de 120 mm si din cate tin minte se extind pana la 2 m.

#6
Whoameu

Whoameu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2006
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate da o gaura precum cea din figura, intr-un perete facut din panouri structurale din beton armat. Nu stiu daca exista sau nu grinda, de vazut nu se vede nimic; este vorba de un bloc de 4 etaje din Aviatiei, construit in 1984, iar apartamentul este la etajul 3.
Mentionez ca atat peretele din stanga cat si cel din dreapta (care nu sunt figurati in desen) sunt tot din beton, iar peretele opus ferestrei (cel pe care se afla usa), este din BCA.
Intreaga structura de rezistenta a blocului este din pereti structurali din beton armat, insa nu stiu de existenta grinzilor, si nu stiu cum pot sa-mi dau seama daca nu cumva as nimeri intr-o grinda (care am inteles ca nu e bine sa fie gaurita).

Multumesc!

Attached Files



#7
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
In grinzi nu e bine sa dai pentru ca sunt elemente ale structurii de rezistenta. Blocul tau nu are grinzi si nici stalpi, structura de rezistenta e formata din acei pereti de beton (d-aia se numesc structurali) deci, pe acelasi principiu, nu e bine sa ii gauresti. Totusi, o gaura de 12 cm data unde trebuie nu-i ceva grav.
E posibil sa fie ok si unde vrei tu sa o dai dar daca poti si nu te incurca mut-o 10-15cm mai la dreapta (catre fereastra) si  coboar-o 35cm (sa fie la vreo 10 cm sub cota superioara a ferestrei). Fie respecti cotele astea, fie o lasi unde e, adica nu o cobori 20cm sau nu o dai mai mult de 15 cm la dreapta ca poate fi mai rau.
Tine cont de faptul ca ce ti-am spus e la ghici (chiar daca sansele sa fie ok sunt peste 95%, pana nu vad niste planuri de armare exista ceva rezerve) si ca in mod normal si legal ti-ar trebui o expertiza.
Si vezi ca vei da gaura in beton, va fi destul de dur si e posibil sa intalnesti si ceva armaturi ce vor trebui taiate.

#8
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Apartamentul in care ne mutam urmeaza sa-l varuim, dupa care sa instalam mobila de bucatarie si hota. Nu stim insa la ce moment sa facem gaura pentru hota . Logica imi spune ca ar trebui sa facem mai intai gaura pentru hota, sa varuim, dupa care se instalam mobila de bucatrie si hota. Hota nu am cumpart-o inca. Putem sa facem gaura inainte de a avea hota sau trebuie urmati alti pasi?

Multumesc

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Faceti gaura inainte de a termina finisarile.

#10
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

View Postdan84, on 11th March 2011, 00:47, said:

Faceti gaura inainte de a termina finisarile.

Asta inseamna inainte de a da cu var si monta mobila si hota, nu?

#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pai mobila presupun ca nu te incurca, desi nu stiu de ce ai monta mobila si apoi te-ai apuca de varuit. Gaurile se dau inainte de finisari (gletuit/varuit) pentru ca peretele se mai sparge, crapa si e pacat sa muncesti de doua ori.

#12
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdana789, on 11th March 2011, 00:41, said:

Putem sa facem gaura inainte de a avea hota sau trebuie urmati alti pasi?

Multumesc

Doar după ce aveți toate datele legate de mobilierul de bucătărie și electrocasnice.

#13
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Dati gaura, montati un tub pvc de fi 125 mm, reparati, varuiti si cand montati hota nu mai aveti nici un deranj.

#14
sosodriver

sosodriver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.11.2010
normal..gaura pentru hota trebuie sa o faceti inainte de a varui.faceti gaura, montati tubul acel aflexibil, apoi finistai varuiti etc.cand totul este gata prindeti hota in perete  conectati la tub si gata.atentie insa.....faceti masuratoruile necesare inainte de a da gaura in pereta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate