Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Sfaturi achizitionare copiator

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Am nevoie de un sfat pt achizitionarea unui copiator, pentru o firma.Au un Xerox Document Center 230DC care mie mi se pare super belea, avand in vedere ca e primul cu care ma joc.Are un touch screen, 'jde mii de optiuni, foile le capseaza cand le scoate, daca ai capse evident, ca am inteles ca-s scumpe, le sorteaza, daca tragi seturi de cate 4 pagini sa zic, dupa ce trage 4, urmatoarele le pozitioneaza mai jos, apoi mai sus, etc, sa nu se incurce, ma rog .. probabil ca-s niste chestii prezente la majoritate copiatoarelor mai noi, nu ?

Deci, ma puteti sfatui cumva ? Preturi, modele, catre ce sa ma orientez ? Am auzit de Canon-uri ca-s cele mai proaste, de Xerox imi inchipui ca au cele mai bune echipamente .. habar nu am de nimic.In concluzie, am nevoie de ceva sa aiba cel putin optiunile ce le are asta, sa nu ramana foile prin el odata la 3 zile si sa nu vina baietii de la service saptamanal ; se lucreaza zilnic la el, si se consuma cateva mii de foi pe saptamana, uneori.

Am cautat pe forumuri, nu am gasit nimic similar, deci degeaba cautati sa ma trimiteti pe mai stiu eu unde :), si "use google" nu m-ar ajuta cu nimic, am nevoie de sfaturi concrete, bazate pe experienta voastra in lucrul cu astfel de jucarii.

Multumesc.

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.066
  • Înscris: 27.08.2002
o fi adevarat despre Canon ca este cel mai prost.....numai gandindu-ne ca ei fac(faceau) copiatoare si pt. Toshiba/Kodak etc.....care mai departe nu aveau decat de pus sigla firmei lor.........daca ti-a luat ochii touch-ul ala sa vezi ce iti ia buzunarele la consumabile(si aici ma refer la toner/cuptor/cilindru...si la unele developer....)

la preturi ............as putea sa iti insirui 1 saptamana si tot nu ar fi de ajuns........vrei analog/digital alb-negru/color ADF/RDF/sorter/duplex retea(imprimanta) fax...viteza 10....100 pagini pe minut.si altele......asa ca cel mai bine spui de cati bani dispui....

#3
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 12.09.2002

Crash, on Nov 19 2004, 20:48, said:

la preturi ............as putea sa iti insirui 1 saptamana si tot nu ar fi de ajuns........vrei analog/digital alb-negru/color ADF/RDF/sorter/duplex retea(imprimanta) fax...viteza 10....100 pagini pe minut.si altele......asa ca cel mai bine spui de cati bani dispui....

<{POST_SNAPBACK}>


Pai .. stai asa, ca nu-i asa .. in mod cert alb negru, ca d-asta si au, si probabil digital, ca analog suna nasol.Fara fax, ca d-ala au separat, fara retea, ca sunt iarasi mai scumpe, substantial, si oricum fiecare calculator are imprimanta lui .. deci pur si simplu un copiator, mare cat casa sau cat o casuta, ca asta e cat elefantul, dar care sa fie in stare sa faca cel putin ce stie asta, ma refer aici si la toate maruntisurile pe care le ofera, ca daca eu ii sfatuiesc "ia aia, ala e bun, ala nu e" totul o sa cada pe mine cand o sa vada ca ala nu ii arata cum ii colationeaza paginile, sau ca de ce are numai o singura gaura de bagat hartii, etc.

Viteza .. presupun ca e cam aceeasi la modele mai noi, sau modelele decente, nu ? Banii de care dispun .. nu stiu, dar sigur asta nu e o problema.Eu as mai avea unele mici intrebari.

1.Cat de mult se preteaza un multifunctional (nu HP-uri d-astea pt acasa de 5 bul) si daca se merita pentru o firma, ce copiaza mai ales la greu ?
2.In cazul copiatoarelor, sigur sunt niste reguli de urmat, gen aia nu, aia da, etc .. care-s alea ? Am inteles din prima, Canon sucks, dar altele mai relevante privind alte aspecte ?
3.Unde ma pot interesa mai indeaproape de copiatoare ? Sunt site-uri de profil ? Ca forumurile sunt goale, din cate am observat, si am cautat, nu gluma.
4.Magazine ro cu preturi acceptabile si oferta bogata, pentru comparatie, sunt ??
  
Crash, multumesc pentru raspuns.

#4
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Apropo, ca tot spun ca vreau ceva mai belea decat Xerox 230dc, si probabil nu toti stiu care e .. aveti link-ul mai jos, va puteti uita, si poate-mi spune si mie cineva cam cat cheltuie ei pe luna cu tonerul si altele, daca modelul asta e demn de luat in seama ..

http://www.support.x...GI-BIN/...ry=""

#5
edx

edx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 03.01.2006
Salut,

Ma poate ajuta cineva cu un sfat in privinta unui copiator digital alb/negru format A3, cu functie de imprimanta in retea si la un pret acceptabil (aproximativ 4500 RON cu TVA inclusiv optionalele). La banii astia eu am gasit 2 modele care mi se par acceptabile:

1. Konica Minolta Bizhub 162  (http://www.emag.ro/c..._162--p4035201; http://www.biz.konic.../162/spec.html). In schimb limbajul GDI si rezolutia de 600x600 la copiere / 600x1200 printare mi se pare cam mica.

2. Canon iR 2016  (http://www.emag.ro/c...2016--piR 2016; http://www.canon-eur...ex.asp?specs=1). Asta cu optionalul de retea si printer (limbaj UFR II propriu Canon stie cineva cat de bun e?) ma duce la 4423 RON cu tva.

Daca stiti ceva despre ele ce mi-ar putea fi util in achizitionare (sau alte modele la banii astia) va multumesc anticipat. In principiu as vrea sa stiu de ce sunt proaste copiatoarele Canon? (am citit in posturile dinainte)

Editat de edx, 03 ianuarie 2006 - 19:57.


#6
danuta67

danuta67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 04.02.2005
se pare ca in materie de copiatoare sunt mai multe intrebari decat raspunsuri... ma intereseaza si pe mine subiectul asta si daca aveti vreo idee va rog sa scrieti

#7
RadueXpert

RadueXpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 23.09.2004
ideei? pe partea asta ai de obicei intrebari si apoi capeti raspunsuri. Crash avea dreptate, intrebi la ce ai nevoie si cam de cati bani dispui... ca in rest e ca o configuratie de claculator, preferinte, preturi de consumabile, fiabilitate, etc. ;)

#8
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 06.01.2004
de unde pina unde ideea ca nu ar fi bune copiatoarele Canon??????????????
am vindut FOARTE MULTE Canon   si nu am avut probleme cu ele.DELOC.

#9
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.851
  • Înscris: 03.11.2005
1.fa o lista cu TOATE caracteristicile care te intereseaza, inclusiv consum toner (se da de fapt un pret/ pagina) si  trimite-o la citeva firme si cere-le sa-ti trimita ofertele specificind ce i-ai intrebat tu, nu oferta standard
2. fa o lista pentru tine cu nu vrei ( de exemplu meniu complicat, amestecare faxuri cu copii ca unele fac si asta de nu mai sti ce document la cine ajunge etc)

3. cere firmelor ale caror oferte ti-au placut  sa-ti faca o demonstratie (o sa trebuiasca sa te duci tu la ei) si mai intrebi una alta si acolo

#10
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005
La firma am un copiator digital Konica Minolta BizHub 162 si sunt foarte multumit de el. Pana acum nici o problema, calitatea tiparirii este foarte buna cu toate ca rezolutia nu este dintre cele mai mari.
Nici eu nu am stiut exact ce sa cumpar, dar am studiat diferite oferte, am mai intrebat pe la alte firme care foloseau acest model si am ajuns la concluzia ca este exact ce vreau eu. Cel mai important pentru mine este ca merge si in format A3 plus viteza de tiparire. Copiatorul este legat in retea cu un print server si momentul de fata, la mine deserveste intreaga firma.  
Este un pic mai scump dar isi merita banii.

#11
RadueXpert

RadueXpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 23.09.2004
viteza difera de la aparat le aparat si cu cat mai mare = mai scump, direct proportional. Caliatate la copiatoare alb negru 1200x 1200 e super si mai nou tinde sa devina standard. Ce conteaza cate copi face cu un cartus (mi de copii) daca se poate refilla si cat de ieftin, cilindru cate copii , developer cate copii, si apoi briz-brizurile gen aranjare , finisher, ADF, DADF, duplex, retea, scan to fax, scan to copy, alea, alea.A... si briz-brizurile astea pot face aparatul sa fie chiar foarte scump!

#12
optik

optik

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 29.03.2007
Iata niste sfaturi si preturi aproximative:-pt copiatoare de mica viteza recomand toshiba:1370-13 copii/min A4 analogic, 250-300 euro SH, foarte fiabil cu consumabile si piese ieftine si foarte usor de setat intretinut si reparat.Cilindru duce cam 50 000,tonerul e ieftin si duce cam 5000 cu 5% acoperire
Toshiba 1550,cam acelasi pret,analogic, 15 copii/min a4,a3 destul de fiabil, cilindrul duce si 100 000 daca reviziile sunt facute regulat si e curatat, etc.
pt digitale ieftine si bune, chiar foarte bune de viteza medie recomand cam asa:-
-toshiba e-studio 16,20,25, in jur de 350,500 euro SH, e-studio35 este iarasi foarte fiabil,dar cam scump chiar daca merita, aprox 600-700 euro sh
-ar mai fi pe minolta digital si minolta di 251, 351, desi au probleme destul de mari la printare, echivaleaza cu toshiba e-16,20,25 ca viteza de copiere pret etc, dar au tonerul ceva mai ieftin
-daca dispuneti de ceva mai multi bani, e-studio 230, sau 280 sunt aparate premiate pentru fiabilitate si prietenie cu utilizatorii si cu tehnicienii de service si sunt de incredere intr-un birou sau institutie.De fapt toshibele sunt extraordinare ca la instalarea in retea etc,nu au probleme de drivere si alte kestii care la celelalte sunt...multe si nenumarate...dar asta e doar parerea mea ca experienta in service de cam 18 luni.
-la canon gp-urile sunt foarte fiabile dupa parerea mea dar ceva mai greu de servisat,au tonerul ieftin, restul de consumabile la fel, dar dau mari batai de cap tehnicienilor datorita constructiei neprietenoase a aparatului, asa ca la revizii se pot deteriora anumite piese usor de tot...cum ar fi capul laser etc.Pretul unui gp sh e cam 350-400 euro
-la copiatoare de mare viteza, peste 55 de copii/min nimeni nu intrece gama minolta.Cel mai fiabil dupa parerea mea este minolta di750 (echivalent konica 7075).Nu cred ca exista copiator mai fiabil ca acesta si mai ieftin ca si consumabile.Un toner duce cam 50 000de copii, cilindrul in mediu fara praf duce si 700 000, developerul se schimba la cateva milioane de copii,etc.Este foarte destept si satisface toate cerintele utilizatorului.Am vazut konica 7075 cu 11 milioane de copii mergand ceas.Deci un second hand cu 4 mil de copii nu e batran deloc.Pretul unuia nou echivaleaza cu un mertzan:) dar sunt si seconduri cu 2500-4500 de euro.Spor la cautat variante.

#13
danutz_ashu

danutz_ashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 04.04.2007
Salutare. Daca te intereseaza am eu un copiator Konica 7075 care este echivalentul Minolta DI 750. Nu a fost rulat deloc in tara, are 750.000 de copii, RADF, DUPLEX, Finisher. Finisher-ul poate capsa la cerere foile. Este un copiator de viteza destinat celor care copiaz mult si repede... scoate 75 pagini/minut. Intoarce foile fata verso automat usurand astfel munca.

Majoritatea consumabilelor au fost inlocuite recent. Arata impecabil. Daca doriti mai multe informatii va rog contactati [email protected] sau 0740/077608
Pret 3.000 Euro negociabil.
O zi buna va doresc.

#14
optik

optik

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 29.03.2007
eu raman tot la konica 7075 ca cel mai bun aparat pt centrele de copere.
Nu am mai postat de mult timp dar acum am vazut ca s-a mai raspuns pe forum.
Daca mai e cineva interesat, preturile la second la aceste aparate au au mai scazut.
Am si eu doua de vanzare cu 1800 de euro bucata cu tot cu tva, nereconditionate, dar la cerere le pot si pregati
Daca e cineva interesat de amandoua ii aplic o reducere si i le dau cu 3500, plus ca i le si livrez oriunde in tara.
Ambele aparate au finisher inclus.

#15
mihai_1976

mihai_1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 17.07.2006
Doresc relatii despre consumabile si piese de schimb pentru un Xerox DocuColor 12. Astept oferte noi si second hand. Momentan sunt interesat de un Presser Roller (si asta tot second hand de preferinta).

MULTUMESC

Mihai Pirvulescu
0740 077 952
[email protected]

#16
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 745
  • Înscris: 14.01.2002
ce parere aveti de una din asta? http://www.shopix.ro...-163_29213.html?
ma intereseaza fiabilitatea si mai ales consumabilele

Editat de kye04, 21 mai 2008 - 00:33.


#17
shaq486

shaq486

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 18.10.2006
Salutare,

Daca aveti business si aveti nevoie de un copiator ganditi-va asa: De ce sa stau sa bag bani intr-un echipament care...oricum peste 2 ani (in functie de cat imi creste volumul sau la ca modele vor aparea), este depasit cand il pot lua printr-un contract de servicii. Primiti pret pe pagina (care include hartie, toner, piese de schimb, interventii si back-up) ia voua nu va ramane decat sa va faceti treaba. Ricoh de exemplu...e cel mai tare (fiabil, destept, durabil). Pe plan mondial clasamentul sta in felul urmator: 1.Ricoh, 2.Canon, 3. Xerox. Un alt avantaj la serviciile de copiere este ca pe parcursul contractului in derulare iti poti completa cu optiuni echipamentul si/sau il poti schimba cu un model mai nou sau mai performant. De asemenea atentie la reteaua de service. Sunt firme care dau preturi de dumping, dar daca se defecteaza masina...vin...de parca se duc. Daca aveti sedii multe in tara inainte de a semna cereti in scris sa va prezinte si reteaua de Service care ideal ar fi bine sa fie PROPRIE. Dealerii vin la client numai daca au ceva de castigat concret, nu sa faca un PM pe care este inclus in pretul pe pagina si nu are tarif de interventie.

Daca sunteti in categoria asta si vreti sa beneficiati de genul asta de serviciu pm me pe yahoo la shaq486.

Editat de shaq486, 16 octombrie 2008 - 09:26.


#18
ORodica

ORodica

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 23.03.2011

View PostCrash, on 19th November 2004, 20:48, said:

o fi adevarat despre Canon ca este cel mai prost.....numai gandindu-ne ca ei fac(faceau) copiatoare si pt. Toshiba/Kodak etc.....care mai departe nu aveau decat de pus sigla firmei lor.........daca ti-a luat ochii touch-ul ala sa vezi ce iti ia buzunarele la consumabile(si aici ma refer la toner/cuptor/cilindru...si la unele developer....)

la preturi ............as putea sa iti insirui 1 saptamana si tot nu ar fi de ajuns........vrei analog/digital alb-negru/color ADF/RDF/sorter/duplex retea(imprimanta) fax...viteza 10....100 pagini pe minut.si altele......asa ca cel mai bine spui de cati bani dispui....


Mult mai rau este sa cumparati imprimanta multifunctionala Konica Minolta PagePro 1480 MF. M-a costat 423 lei, iar cartusul costa aproape 500 lei! Are chip /cartela si deci nici o sansa sa o poti folosi cat de cat economic. Mai rau, cei de la magazinul Depozitul de Calculatoare din Pantelimon nici macar nu mi-au dat aceste date despre imprimanta, mai ales ca i-am rugat in mod explicit sa-mi faca o oferta de astfel de imprimanta, care sa fie cat mai economica (este pentru o organizatie care se ocupa de copii cu cancer!!!).
Dar problema este "specula" celor de la Minolta si lipsa de profesionalism a celor de la Depozitul de calculatoare care, pentru a-si vinde produsele, nu explica clar despre toate costurile si caracteristicele produselor lor.  :angry:

Deci feriti-va de acest produs. si de Depozitul de Calculatoare, cel putin cel din Pantelimon!
Mult mai buna a fost imprimanta multifunctionala SAMSUNG SCVX 4X21, care a fost foarte OK - economica, rezistenta!!
Nu stiu dac se mai gaseste pe piata!
Cu cat costa un cartus nou de la imprimanta cea noua de la Minolta as cumpara mai bine Samsung!
Succes in cautari! este o adevarat aventura, cu mul;te riscuri - cel putin pe aici, pe la noi!


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate