Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

SFATURI achizitie GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
3125 replies to this topic

#55
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
Nu era vorba de nicio dezbatere referitoare la PDA, poate te uiti la ce am dat quote. Ti-am atras atentia la modul in care intelegi sa te exprimi, tot nu esti capabil sa intelegi?
Totusi topicul se numeste "sfat achizitie gps", asa ca aici nu e vorba doar de PDA.

Quote

... decat cu 2 aparate mari si late iar numarul sau de posturi pe aria GPS le poti numara pe degete ...
Tot dupa "marime" te ghidezi  :D :D :D  
E bine totusi ca posesorii de gps de pe forum vad ce gandesti despre ei.

#56
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ce e atat de greu de priceput ca pentru a face o COMPARATIE trebuie sa ai EXPERIENTA cu obiectele intre care se face comparatia ? Iar unii ar trebui mai curand sa ceara sfaturi decat sa le dea altora ?

Cum poti face o comparatie si cum poti sa ai o parere AVIZATA despre sistemele GPS daca nu ai lucrat aproape deloc cu ele ? E ca si cum te-ai da cu un Megane si un Golf si ai zice ca Porche-ul e de cacao. Si ca cele mai bune masini sunt de fapt VW pentru ca pe tine nu te intereseaza Ferrari.

Vad ca ai o obsesie cu marimea si o confunzi mereu cu EXPERIENTA.

Edited by flaviand, 05 August 2008 - 15:45.


#57
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
Adica daca am avut 2 PNA nu pot sa am o parere avizata despre ele? Posibil sa fi un bun sau foarte bun soft-ist, bravo tie, dar asta nu te face nici "tatucul" GPS-urilor si nici nu-ti da dreptul sa fii nesimtit.

Ce-mi tot spui de experienta ta si pda-uri? Vorbeam despre atitudinea ta, care este nu doar gresita ci si lipsita de bun simt atata timp cat iti permiti sa vorbesti aiurea despre colegii tai de pe acest forum. Daca nu faceai nefericita remarca la adresa lor poate n-as fi comentat modul in care ai abordat subiectul Mio/Garmin/etc...

#58
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Bon, deoarece polemica degenereaza, eu ma retrag politicos pentru ca altfel risc sa ma cobor cu discutia la un nivel care nu ma reprezinta.

Cine a avut cap sa priceapa, a inteles deja ce era nevoie, mai departe nu merita sa-mi pierd timpul aiurea in offtopic certandu-ma cu diversi carcotasi incepatori in ale GPS-ului.

Edited by flaviand, 05 August 2008 - 16:28.


#59
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Cred ca ajunge cu off-topicul
@flaviand - nu stiu daca te-ai suparat sau nu vreodata pe mine, nici nu are importanta atat timp cat am discutat intotdeauna civilizat si am eusit amandoi sa argumentam posturile in contradictoriu. Asa cum ti-am mai spus singurul tau 'defect' este ca te aprinzi prea repede si posturile sunt uneori prea acide / transante.
@peachy - indiferent ce crezi despre @flaviand de priceput se pricepe, cel putin in domeniul asta. In rest, vezi mai sus ce i-am scris lui.

Incerc sa revin on-topic si imi exprim parerea dupa cum urmeaza:
- daca vrei PDA sau ALL-IN-ONE cele mai bune softuri (care sa asigure prin harti si acoperirea Romaniei) sunt IGo/Mio. Majoritatea acestor deviceuri sunt cu WM pe care poti pune atat cele doua softuri cat si Garmin Mobile XT :P . Este adevarat si de necontestat GM XT se misca mai prost pe WM decat pe Palm/Symbian dar se poate folosi pe un device cu WM ca back-up sau solutie de urgenta in zone neacoperite satisfacator de harti IGo/Mio (si am impresia ca este cazul tarilor de la sud/sud-est de noi ale caror harti IGo/Mio sunt inca slabe in comparatie cu cele Garmin- daca nu este asa imi cer scuze). Deviceuri de acest gen sunt multe, atat in gama Mio cat si HTC sau Asus (ultimele doau branduri imi plac personal, nu neaparat ca sunt cele mai bune. As mai putea mentiona HP-urile si Toshiba)
- daca vrei device dedicat navigatiei fara foto/mp3 si alte gadgeturi de acest gen recomand cu caldura Garminurile (seria 2XX). Daca vrei ceva mai destept te poti uita spre 660 / 760 tot de la Garmin.
- daca ai deja un telefon mobil si vrei navigatie pe el in ideea de a nu investi intr-un alt device, fie ca este cu WM sau cu Symbian, Garmin Mobile XT este ceea ce iti trebuie.

Cam asta este parerea mea.

#60
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
N-am zis ca @flaviand nu se pricepe la WM, dar am spus ca nu ma intereseaza device-uri care ruleaza pe variante windows. Daca pentru el asta inseamna ca aceste dispozitive nu exista ... treaba lui.

@flaviand
De acord, mai jos de atat nu cred ca ai unde sa mai cobori, puteai sa-ti ceri scuze in loc sa incepi caterinca de mai sus. Degeaba ai cap daca nu e populat cu cele necesare  :console:
PS. welcome to my ignore

Edited by Peachy, 05 August 2008 - 17:28.


#61
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

 radurfg, on Aug 1 2008, 15:54, said:

salut,
revin cu cateva intrebari: :helpsmilie:
1. Poate sa imi spuna cineva dc exista vreo diferenta intre A639n si A639 sau intre Mio C720b si C720; am gasit ambele modele la mag. on-line.
2. Ce accesorii imi trebuie la un astfel de produs, sa stiu dupa ce oferte ma uit. Am observat ca difera pechetele cu accesorii la diferite magazine on-line.
3. Se tot vb aici de deblocarea produselor si de instalarea unor noi skinuri (vezi riks, de ex). Care ar fi motivele pt care este necesara deblocarea si, ulterior, instalarea unui skin??
Daca un PNA deblocat devine un PDA (poate gasesc unul cu wi-fi! Exista??), atunci as lua un PNA cu full europe, sa nu mai caut ulterior de unde sa iau harti.
4. Din experienta voastra ce produse imi recomandati dintre modelele de PDA si PNA amintite de mine (postul no.43)?
multam,
radu

acum ca s-a terminat polemica :boxing: , nu ma poate ajuta si pe mine nimeni???
nu stiu ce sa aleg intre cele 2 pda-uri asus a639 (a639n) sau a696.
PS> am citit si alte topicuri in afara de acesta, referitoare la navigatie/gps:
http://forum.softped...howtopic=258879
http://forum.softped...howtopic=121794
http://forum.softped...howtopic=214685
http://forum.softped...howtopic=384029
http://forum.softped...howtopic=419421
http://forum.softped...howtopic=411205
http://forum.softped...howtopic=408064
http://forum.softped...howtopic=366538
http://forum.softped...howtopic=391379
insa tot nu ma pot hotari. inteleg ca nu exista aparatul perfect, dar vreau sa stiu care are cele mai putine hibe.
ce soft recomandati igo 2006 plus sau mio map v. 3.2? sau altele mai bune, dc stiti.

multam

Edited by radurfg, 05 August 2008 - 21:11.


#62
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai chiar pe primul topic pe care il dai se face comparatia intre a639 si a696.

Diferentele sunt mici, dar avand in vedere ca a696 e mai nou, recomandabil ar fi sa-l iei pe acesta.

Si pentru ca vine cu WM ai la dispozitie ca softuri IGO2006, Miomap, IGO8 si Garmin.

Cum IGO8 necesita hardware mai rapid si se misca o idee mai lent, iar despre Garmin stii deja ce parere am, cel mai simplu ar fi sa instalezi atat IGO2006 cat si Miomap ca sa vezi care interfata iti place mai mult. Oricum hartile sunt identice, le poti muta instantaneu dintr-un program in altul si le poti testa astfel in paralel pe amandoua foarte usor.

P.S. Arunca un ochi si la Asus P320 pentru ca in aceeasi bani ai si GSM ;)

Edited by flaviand, 05 August 2008 - 21:38.


#63
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

 flaviand, on Aug 5 2008, 22:32, said:

Pai chiar pe primul topic pe care il dai se face comparatia intre a639 si a696.

Diferentele sunt mici, dar avand in vedere ca a696 e mai nou, recomandabil ar fi sa-l iei pe acesta.

Si pentru ca vine cu WM ai la dispozitie ca softuri IGO2006, Miomap, IGO8 si Garmin.

Cum IGO8 necesita hardware mai rapid si se misca o idee mai lent, iar despre Garmin stii deja ce parere am, cel mai simplu ar fi sa instalezi atat IGO2006 cat si Miomap ca sa vezi care interfata iti place mai mult. Oricum hartile sunt identice, le poti muta instantaneu dintr-un program in altul si le poti testa astfel in paralel pe amandoua foarte usor.

P.S. Arunca un ochi si la Asus P320 pentru ca in aceeasi bani ai si GSM ;)


salut
din ce am gasit eu 639 a aparut in Octombrie 2006, iar 696 in Aprilie 2007.
cineva pe un topic zicea ce desi 696 e mai nou, ar fi mai bun 639, pt ca acesta e considerat intr-o clasa superioara produselor gen 696 (lucru pe care pot sa il accept avand in vedere ca 696 e cu aprox.100 lei mai ieftin) si mai are si antena gps rabatabila.
de asemena, desi e mai nou aparut, 696 are bateria mai mica 1200, fata de 1300
pe de alta parte cineva care foloseste de ceva vreme 639n mi l-a recomandat cu caldura.
in conditii normale as fi ales produsul aparut mai tarziu, dar aici am ceva dubii....
de aici vine nedumerirea mea!

despre diferenta intre A639n si A639???

PS: nu vreau si cu gsm, ca am un telefon vedeta (nokia 6021)  :P  si de vreo 2-3 ani l-am folosit numai pt telefoane, sms, ceas alarma si calculator + de vreo 2 ori bluetooth-ul. nu am folosit niciodata mms si ce functii o mai avea! pt mine e suficient.
imi tre un device care sa nu stea toata ziua la mine - numai cand merg la drum sau cand am nevoie de net - wifi (nu foarte des).

multam
radu

Edited by radurfg, 05 August 2008 - 23:00.


#64
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Sincer cred ca-ti faci cam multe probleme pentru diferente atat de mici intre aparate, mai ales daca ai deja un telefon si n-o sa folosesti jucaria asta zilnic.

O documentare buna nu strica niciodata decat sa te duci la plezneala in primul magazin si sa iesi in brate cu o petarda recomandata "calduros" de un vanzator habarnist, dar nici sa exagerezi cu cautarile ca deja cazi in extrema cealalta :)

Antena rabatabila te ajuta teoretic la semnal, dar practic s-a renuntat la ideea cu rabatarea de la a639 incoace si aparatele functioneaza bine-mersi si asa, ba mai scapi si de riscul ruperii sau defectarii ei. In plus a696 este mai mic, mai subtire si mai usor, iar dpdv design poate sunt subiectiv dar imi place mai mult decat a639.

#65
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 flaviand, on Aug 6 2008, 09:52, said:

Sincer cred ca-ti faci cam multe probleme pentru diferente atat de mici intre aparate, mai ales daca ai deja un telefon si n-o sa folosesti jucaria asta zilnic.
O documentare buna nu strica niciodata decat sa te duci la plezneala in primul magazin si sa iesi in brate cu o petarda recomandata "calduros" de un vanzator habarnist, dar nici sa exagerezi cu cautarile ca deja cazi in extrema cealalta :)
Antena rabatabila te ajuta teoretic la semnal, dar practic s-a renuntat la ideea cu rabatarea de la a639 incoace si aparatele functioneaza bine-mersi si asa, ba mai scapi si de riscul ruperii sau defectarii ei. In plus a696 este mai mic, mai subtire si mai usor, iar dpdv design poate sunt subiectiv dar imi place mai mult decat a639.
Am aceeasi parere - intre doua aparate aproape identice, unul cu antena rabatabila si unul cu antena integrata, l-as alege intotdeauna pe cel cu antena integrata

#66
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
multumesc mult pt raspunsurile voastre.
stiu ca imi fac prea multe probleme. asta este - defect din nastere!!!  :frust: nu pot sa ma duc sa cumpar ceva fara sa ma documentez.
initial plecasem de la ideea sa imi iau pna, apoi am ajuns la pda. intre cele 2 aparate ezitam tocmai datorita diferentelor mici pe care le vedeam eu intre ele. de asta am apelat la parerea unor oameni mai avizati.

spor,
radu

#67
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 06.09.2004
Eu l-am luat pe 639 acum vreo 3 luni dintr-un motiv bine intemeiat: recordul de baterie; am citit multe review-uri pe net si asta era un recordman. Am mai folosit Mio 550 inainte. Ce sa iti spun? Sint foarte multlumit de el; am fost in concediu ca pieton intr-un oras strain, imi cumparasem si o baterie de schimb inainte  :P  ca sa ma tina pe GPS; nu a fost nevoie sa schimb bateria in aceeasi zi, foarte mult ma tinea.
Uita-te si la link-urile din acest post: http://forum.softped...p;#entry4895486

Edited by isr2002, 06 August 2008 - 10:48.


#68
grinchi

grinchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.04.2006
Sal sunt cam novice in domeniul GPS si asi dori un sfat daca se poate...
Intentionez sa-mi fac concediu in Franta si Austria si vreau sa-mi achizitionz un Gps ptr a ma dascurca in aceste tari si nu stiu nici ce marca si nici ce model sa aleg ..  Vreau un dispozitiv sa merge si in masina dar mai ales sa-l pot folosi cind sunt pe jos ptr a gasi diferite monumente si locuri turistice....

Multumesc mult si astept un raspuns ....     O zi Buna

#69
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,666
  • Înscris: 05.04.2006

 grinchi, on Aug 6 2008, 17:42, said:

Sal sunt cam novice in domeniul GPS si asi dori un sfat daca se poate...
Intentionez sa-mi fac concediu in Franta si Austria si vreau sa-mi achizitionz un Gps ptr a ma dascurca in aceste tari si nu stiu nici ce marca si nici ce model sa aleg ..  Vreau un dispozitiv sa merge si in masina dar mai ales sa-l pot folosi cind sunt pe jos ptr a gasi diferite monumente si locuri turistice....

Multumesc mult si astept un raspuns ....     O zi Buna

Pai iti trebuie un GPS cu urmatoarele caracteristici:
- software IGO (sau similar Mio) sau Garmin. Asta in cazul in care ulterior vrei sa-l folosesti si in Romania. In cazul folosirii exclusive in Europa de Vest gama se largeste.
- procesor destul de puternic
- autonomie cat mai mare (pentru utilizarea ca pieton), dublata, eventual de posibilitatea utilizarii unei surse alternative de alimentare (acumulator de rezerva).
E foarte delicata problema GPS in mod pieton intr-un oras/cartier necunoscut - te bazezi pe el iar daca moare bateria ramai fara nici o harta. Eu am patit-o in Berlin si, pentru ca GPS-ul meu e pe telefon, am ramas si fara comunicare. Noroc ca eram aproape de hotel si cam aveam idee in ce directie trebuie sa merg. De atunci nu mai plec fara o harta (fizica) a zonei si o baterie de rezerva.
Eu as zice sa-ti iei un PDA cu GPS, cu Windows Mobile, cu procesor de peste 400MHz, cu autonomie mare si posibilitatea schimbarii bateriei, pe care sa-ti poti pune atat IGo cat si Garmin. Alte functii (WiFi, bluetooth, ap foto, etc. in functie de gust, dar WiFi e bun la drum afara, cu atatea hotspot-uri free).

Edited by Adrian P., 07 August 2008 - 00:01.


#70
grinchi

grinchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.04.2006
Merci pt raspunsa ... , imi poti recomanda un model de Gps nu stiu ce marca intruneste caracteristicile enunta de tine...

Edited by grinchi, 07 August 2008 - 09:06.


#71
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,666
  • Înscris: 05.04.2006

 grinchi, on Aug 7 2008, 10:05, said:

Merci pt raspunsa ... , imi poti recomanda un model de Gps nu stiu ce marca intruneste caracteristicile enunta de tine...

Nici eu nu stiu, eu folosesc telefonul Symbian + GPS bluetooth. Trebuie sa te documentezi singur, eventual din primele pagini ale acestui thread.

#72
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 grinchi, on Aug 7 2008, 10:05, said:

Merci pt raspunsa ... , imi poti recomanda un model de Gps nu stiu ce marca intruneste caracteristicile enunta de tine...
Vezi posturile lui @flaviand, chiar si in threadul asta. Cred ca te poti baza pe sfaturile lui pentru PDA-uri. Sau urmareste posturile lui @badmania si @cristian11. Amandoi se pricep in domeniul asta (Igo/Mio/PDA/PNA)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate