Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

SFATURI achizitie GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
3125 replies to this topic

#19
tudor1966

tudor1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.06.2006

View Postandrei_traznitu, on Jul 9 2008, 11:08, said:

Nimeni nu sfatuieste pe nimeni ?
macar un i-ati R700 ca e best sau mio p 560 ...ca e tare ?

am vazut ca nu ti-a raspuns nimeni ...sa stii ca este un site dedicat GPS-urilor infiintat inca din 2006.incearca WWW.GPS-AUTO.RO  .poti sa ii contactezi pe cei de acolo si ei o sa iti spuna ce ai de facut.poti sa comanzi pe site si in 24 de ore aparatul este la tine.
Au acolo tot felul de variante : Mio P560,C720b,sau in bugetul pe care il propuneai tu poti sa iti iei chiar si unul din cele mai bune smartphone A702

View Postradurfg, on Jul 10 2008, 16:39, said:

Salut,
Ma intereseaza cumpararea unui PNA. Imi trebuie atat pt romania, cat si pentru iesirile din tara.
Nu o sa il folosesc excesiv - o data pe luna in romania si 1-2 ori pe an in afara.

Exista un produs (la aprox. 1000 - 1500 lei) care sa imi ofere harti complete atat pt europa cat si pt romania? Sau exista discrepante privind corectitudinea informatiilor intre harta st. europei si harta romaniei (de ex, harta ro. nu este actualizata, are greseli etc).

Ce recomandati?

multam
radu

Uite iti recomand Mio Moov 360u ,este varf de gama la Mio ,are ecran tactil de 4,3",cu ultima versiune Mio Map 2008 preinstalata (harta completa asa cum ai cerut),...e ceea ce iti trebuie zic eu.
Il gasesti pe www.gps-auto.ro .Din punct de vedere a bugetului te incadrezi .


View Postradurfg, on Jul 10 2008, 16:39, said:

Salut,
Ma intereseaza cumpararea unui PNA. Imi trebuie atat pt romania, cat si pentru iesirile din tara.
Nu o sa il folosesc excesiv - o data pe luna in romania si 1-2 ori pe an in afara.

Exista un produs (la aprox. 1000 - 1500 lei) care sa imi ofere harti complete atat pt europa cat si pt romania? Sau exista discrepante privind corectitudinea informatiilor intre harta st. europei si harta romaniei (de ex, harta ro. nu este actualizata, are greseli etc).

Ce recomandati?

multam
radu

Uite iti recomand Mio Moov 360u ,este varf de gama la Mio ,are ecran tactil de 4,3",cu ultima versiune Mio Map 2008 preinstalata (harta completa asa cum ai cerut),...e ceea ce iti trebuie zic eu.
Il gasesti pe www.gps-auto.ro .Din punct de vedere a bugetului te incadrezi .

#20
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
salut
multumesc celor care m-au ajutat cu opinii.
sa recapitulam>
1.Mio Moov 360u
2.GarminNuvi, dar se pare ca harta romaniei nu este chiar ok
3.SMAILO. Aici am niste idei preconcepute: daca este produs romanesc, chiar merge? Si dc merge, ce harti se poat instala pe el?

oricum vad ca atentie deosebita trebuie acordata atat la hardware cat si software, in sensul ca pe langa un PNA bun, rezistent, cu baterie buna, conteaza si ce harti poti sa instalezi pe acel produs.

dar se pare ca o alegere interesanta ar fi un PDA, in loc de PNA.

astept opinii in continuare!
multam
radu

#21
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
Offffffffff!!!     :helpsmilie:
Constat ca ma depasesc miunile tehnicii moderne:

1. PNA sau PDA ?

- inteleg ca la PNA nu se poate umbla la soft/harti, ceea ce constituie un dezavantaj daca vrei sa faci un update la harti. La toate PNA-urile este blocat softul, sau exista unele la care se poate "umbla" la soft??
- din ce am citit pe softpedia forum, se pare ca lumea este mai mult in favoarea PDA-urilor, pt ca au mai multe functii. Daca eu vreau un device care sa aiba GPS/navigatie auto (nu este neaparata nevoie sa aiba hartile incluse, dar sa existe posibilitatea sa le adaug eu ulterior), sa imi iau PNA sau PDA. Mai precis - faptul ca PDA-ul este un device all in one, poate sa ii afecteze performantele de navigatie (procesorul sa nu faca fata la toate aplicatiile, memorie mica, ecranul sa fie mai mic, existenta/inexistenta unui touch-screen etc.)

2. Cand vorbim de harti pt romania si pentru europe (full) - asa cum am spus mai sus, nu este nevoie sa le cumpar cu device-ul, dar sa existe posibilitatea sa le incarc ulterior si sa le fac update-uri - ce marca imi recomandati - mio, gramin, smalio etc.

3. inteleg ca unele marci, desi fiabile, nu pot fi "modificate" (upgrade) usor - ex. gramin.  La altele cum este?

4. Se poate adauga memorie externa la PNA/PDA. Exista dezavantaje la acest lucru - cineva zicea pe un topic: "daca ii pui harti pe card (memorie externa) vocea din navigatie se balbaie. Daca dai cardul afara si folosesti memoria interna a aparatului, merge ca uns. " In acest caz, pot sa scihimb cardul cu care vine device0ul si sa pum un card cu capacitate mai mare (daca da, cat costa si cam ce marime imi recomandati).

5. In considerarea eventualelor recomandari, va rog sa aveti in vedere si existenta posibilitatii de a adauga/sterge hartile independent pe fiecare tara, de pe un card, direct pe traseu, nu sa trebuiasca sa folosesc un calculator si soft ca sa refac si sa transfer toata harta la pachet.

PS 1 - Multumiri:
- celor care au rabdare sa citeasca postul!!
- celor care isi dau silinta sa imi recomande niste produse sau sa ma mai "invete" in ale tehnicii moderne.

PS 2 - Cei care ma ajuta primesc multumiri speciale!!!  :worthy:

PS 3 - Scuze pt lungimea topicului.

spor, radu

#22
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004
atita poveste... cumpara un mio c320/520/720 sau asus r700, toate sunt aparate f. bune si cu toate te incadrezi in buget, si mai si corespund criteriilor tale, si apoi pe parcurs te inveti tu.

#23
Xanax

Xanax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.04.2007
Pt. radurfg: eu am un Mio P360, care este un PDA, de care sunt f. multumit. Avantajul unui PDA este ca se configureaza mai usor, se pot face up-date-uri la harti mult mai usor, un PNA trebuie deblocat, este mai dificil de "manevrat". Personal prefer oricand un PDA unui PNA. Este mai simplu un PDA de lucrat cu el pentru un incepator decat cu un PNA.

#24
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postradurfg, on Jul 18 2008, 18:25, said:

2.GarminNuvi, dar se pare ca harta romaniei nu este chiar ok
Harta Romaniei in format Garmin este cea mai completa la ora actuala.

#25
ni5691

ni5691

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2006
Am un PDA Mio A702 si sunt foarte multumit de el. Pretul cu card de memorie de 2 GB in jur de 1400 RON. Dezavantaje: procesorul de 200 MHZ. Frecventa e mica pentru unele aplicatii.

Edited by ni5691, 20 July 2008 - 09:04.


#26
megh

megh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 27.08.2007
eu vreau sa imi iau un PDA pe care in primul rand sa am navigatie, sa pot deschide aplicatii multimedia, dar, si e f important pt mine, sa il pot folosi si pe post de telefon (permanent)

am vazut ca este f laudat ASUS R700... din cate am inteles acesta ar fi si telefon

in acest caz credeti ca acesta ar fi o alegere buna?
de unde poate fi cumparat (concret) la un pret ok
are si suport de prins in geam la masina,  alimentare la bricheta, etc?

#27
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008

View Postmegh, on Jul 22 2008, 16:38, said:

eu vreau sa imi iau un PDA pe care in primul rand sa am navigatie, sa pot deschide aplicatii multimedia, dar, si e f important pt mine, sa il pot folosi si pe post de telefon (permanent)

am vazut ca este f laudat ASUS R700... din cate am inteles acesta ar fi si telefon

in acest caz credeti ca acesta ar fi o alegere buna?
de unde poate fi cumparat (concret) la un pret ok
are si suport de prins in geam la masina,  alimentare la bricheta, etc?


Ai inteles gresit, nu e deloc si telefon...

#28
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
Salut,
dupa ce am citit cate ceva despre PDA vs. PNA tot nu m-am lamurit.
In urma "activitatii de cercetare" am ajuns la urmatoarele optiuni>
1. PNA - MIO 720b, aprox 1.100lei;
2. PNA - ASUS r700, aprox 1.100lei;
3. PDA - ASUS a639n, aprox. 1.000 lei.

Si acum vine rugamintea> ce imi recomandati, raportat la dotarile fiecaruia, la capacitatea de a "umbla" la hartile instalate, de a le upgrada ulterior fara prea mari batai de cap.
De asemenea, ma intereseaza cum sunt hartile - asus are IGO, iar mio are mio map v.3, cat sunt de detaliate, de corecte etc.
Un alt aspect ar fi comportarea la drum lung - alimentarea, fiabilitatea etc.

PS: ce magazine on-line imi recomandati? eventual imi puteti trimite pm.


multam
radu

#29
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Simplu, daca vrei sa poti instala ce softuri vrei, atat IGO, MIO sau Garmin atunci alegi un PDA.

Astea 3 softuri au hartile cele mai complete pentru Romania la ora asta, cu mici diferente intre ele.

Pe langa lista ta mai sunt recomandabile Mio P560 si Asus A696 tot la 900-1000RON aprox.

#30
dumitrescugd

dumitrescugd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.03.2006
Vreau sa achizitionez un sistem de navigatie.
Ma uit la asus r700, mio p560 sau garmin nuvi 760. Ultimul este ceva mai scump.

Dar :
-la garmin nuvi 760 se pot folosi concomitent mp3 si gps? LA asus r700 am inteles ca nu merge, nu stiu la mio.
-care dintre cele 3 ar fi mai fiabil?
-referitor la harta folosita de fiecare din cele 3, care este recomandata (probabil fiecare are avantaje si dezavantaje una fata de cealalta)?

La aprox max. 1700 ron ce produse ar mai concurente?

Va multumesc.

#31
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

View Postdumitrescugd, on Jul 29 2008, 09:50, said:

Vreau sa achizitionez un sistem de navigatie.
Ma uit la asus r700, mio p560 sau garmin nuvi 760. Ultimul este ceva mai scump.

Dar :
-la garmin nuvi 760 se pot folosi concomitent mp3 si gps? LA asus r700 am inteles ca nu merge, nu stiu la mio.
-care dintre cele 3 ar fi mai fiabil?
-referitor la harta folosita de fiecare din cele 3, care este recomandata (probabil fiecare are avantaje si dezavantaje una fata de cealalta)?

La aprox max. 1700 ron ce produse ar mai concurente?

Va multumesc.

Pe softul original, la Asus R700, mp3-ul si gps-ul nu merg concomitent. DAR, dupa deblocarea aparatului si instalarea unui nou skin (riks, de exemplu)  mp3-ul si gps-ul merg concomitent. Plus multe alte  facilitati.
  Cu fiabilitatea este OK, nu sunt plangeri pana acum, iar ultimul update de la Asus contine ultimele harti iGO.
Pentru mai multe informatii viziteaza topicul despre Asus R700.
Parerea mea, la un pret de 1000 RON, R700 isi merita din plin banii.

Edited by lucian2retec, 29 July 2008 - 12:44.


#32
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View Postflaviand, on Jul 29 2008, 09:31, said:

Simplu, daca vrei sa poti instala ce softuri vrei, atat IGO, MIO sau Garmin atunci alegi un PDA.

Astea 3 softuri au hartile cele mai complete pentru Romania la ora asta, cu mici diferente intre ele.

Pe langa lista ta mai sunt recomandabile Mio P560 si Asus A696 tot la 900-1000RON aprox.

multam
poate e simplu pentru cunoscatori!
in alta ordine de idei, la PNA dc instalez un skin nu pot sa imi incarc ce harta vreau?
la PNA, dc il iau numai cu harta europei de SE, ca sa incarc harta europei full sau o varianta mai noua a hartii trebuie sa le cumpar de fiecare data (presupunem ca vreau sa imi updatez hartile 1 data pe an) sau am alte variante mai "tehnice" si mai ieftine?

spor
radu

#33
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pe orice PDA merg concomitent mai multe programe, inclusiv playerul de MP3 si softul GPS.

La PNA ca sa poti instala alte softuri, trebuie sa faci intai unlock ca sa-l transformi in "PDA".

La modelele mai des raspandite gen Asus R700 de care se vorbea mai sus, aceasta operatiune e relativ simpla, dar ramane totusi riscul defectarii aparatului si pierderea garantiei daca deblocarea nu se face cum trebuie.

Atata la PDA cat si la PNA exista harti oficiale si mai putin oficiale. Frumos ar fi sa cumperi si o parte din harti ca sa nu moara de foame nici cei care muncesc pentru ele. Apoi daca vrei, mai gasesti pe net sau la "cunoscatori" softuri si harti de schimb ;)

Edited by flaviand, 29 July 2008 - 14:00.


#34
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View Postflaviand, on Jul 29 2008, 15:00, said:

Pe orice PDA merg concomitent mai multe programe, inclusiv playerul de MP3 si softul GPS.

La PNA ca sa poti instala alte softuri, trebuie sa faci intai unlock ca sa-l transformi in "PDA".

La modelele mai des raspandite gen Asus R700 de care se vorbea mai sus, aceasta operatiune e relativ simpla, dar ramane totusi riscul defectarii aparatului si pierderea garantiei daca deblocarea nu se face cum trebuie.

Atata la PDA cat si la PNA exista harti oficiale si mai putin oficiale. Frumos ar fi sa cumperi si o parte din harti ca sa nu moara de foame nici cei care muncesc pentru ele. Apoi daca vrei, mai gasesti pe net sau la "cunoscatori" softuri si harti de schimb ;)


Multam!
Inca ma documentez, pt. ca nu stiu ce sa cumpar. initial eram sigur ca vreau un pna. acum sunt in dubii, mai ales ca un pna are mai multe functii (inteleg ca dc am pna pot sa am acces la internet wireless din acele hot-spots, pe cand la pna nu se poate), care pot fi utile intr-o deplasare.
Amplasarea camerelor radar pe strazi (am vazut pe site-ul riks) se poate incarca si pe PDA?

Cineva mi-a recomandat Asus A639n (este fff multumit de el si in ceea ce priveste functiile si ref la navigatie). Sunt PDA-uri mai noi, mai fiabile fata de modelul asta. Deranjeaza dimensiunea ecranului 3,5inch la 639, fata de 4,3inch la r700(catre asta inclinam eu pana acum 3 zile).

PS: In mod paradoxal, cu cat ma documentez mai mult, cu atat sunt in dubiu mai mare  :wallbash: (vad ca pe topicurile dedicate unui model, fiecare model are problemele lui. bine aici e de discutat dc este vb de modelul in sine, sau de utilizator).

spor,
radu

#35
bazate

bazate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2008
Buna!
La mine situatia e destul de ciudata: sunt in SUA si trebuie sa imi iau un navigator date fiind drumurile destul de incurcate pe care trebuie sa le fac...si daca tot il cumpar vreau sa iau ceva ce poate fi folosit si in tara.
Am asadar doua optiuni:
-sa cumpar ceva ce are harti SUA si EUROPA, adica un Garmin nuvi 270 e aici cam 250 de dolari (City Navigator)
-sa cumpar ceva doar cu harta SUA si ulterior sa pun harta Europei  Garmin Nuvi 350 (160usd) sau TOMTOM v3(148USD)
Din ce am citit insa mai sus si in alte topic-uri oricum harta de garmin pt romania e cam nasoala si trebuie achizitionata o alta...Voi ce recomandati?

#36
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
INTEBARE:
SE POATE FOLOSI IN CONDITII ONORABILE "DVD Player auto cu receiver GPS"??????? pt functia GPS!
am gasit http://www.price.ro/cauta_gps+auto.htm si as dori pareri de la utilizatori/profesionisti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate