Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#127
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,771
  • Înscris: 07.02.2003
E nasol daca nu s-au gandit sa-i dea posibilitatea de a regla fusul orar, banuiesc ca ai tocat prospectul. La asta al meu nu e documentat dar am prins schema si merge sa-i pun orice fus cu combinatia de 3 butoane si asa ramane setat si dupa sincronizari.

Edited by andreic, 20 October 2009 - 13:37.


#128
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001

 petre_bogdan1, on 12th October 2009, 22:13, said:

am si eu o problema daca ma poate ajuta careva ca nus ce sa ma fac. mi-am cumparat un Casio Edifice radio controler model EQW-500DBE-1AVER. Cand il dau pe cronometru, secundarul nu se duce in dreptul orei 12 ci se duce cu 2 secunde dupa ora 12 nu stiu de ce, iar cand dau sa se sincronizeze manual in-loc sa se duca in dreptul literei "N" se duce cu 2 secunde mai jos nu stiu de la ce este daca e de la ceas k este defect sau din setari. iar a doua problema este aia ca nu stiu daca si cand se sincronizeaza si prinde semnal, cum imi dau seama? stau in Bucuresti intr-un bloc cu 8 etaje la etajul 1 si in jur e plin de blocuri. Lucrez pe aeroportul Otopeni si nici acolo nu cred ca merge sincronizarea sau nu stiu eu cum face cand prinde semnal si se sincronizeaza. multumiri anticipate
ID-ul meu de mess este: petre_bogdan1

Casio are o functie prin care poti alinia aratatoarele, vezi manualul.

#129
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007
Am recitit cu placere acest vechi topic si am reusit sa-mi setez ceasul dupa informatiile date de Andrei. Dupa 5 ani pe ora vest am reusit sa fixez ceasul meu TROPHY (cel din poza mesg#124) printr-o combinatie de butoane apasate simultan: “24H”+”WECKEN” apoi pe “+“si am trecut pe ora CFR :thumbup:

Acum am o intrebare pentru posesorii de ceasuri de mână Casio controlate prin radio. Ma intereseaza cum se face afisarea pentru alt fus orar, adica pt RO sa fie cu +1H fata de ora Germaniei, pentru ca la ceasurile de perete sau de masa am rezolvat simplu prin desfacerea cadranului si rotirea  acului orar. Nu am gasit un manual de la Casio. Probabil ca pe al doilea afisaj (digital) se fixeaza time zone +1 apoi se apasa un buton pentru ca acul orar sa corespunda cu noul fus. Cam asa este descris pentru Junghans.
Daca finantele ma ajuta ma gandesc sa-mi imbogatesc colectia cu un ceas de mână model mai ieftin ca in poza.

Ceasuri bune!

Attached Files



#130
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004
Am un ceas Casio WVQ-142DE-1AVER, cumparat de pe ebay, el este radioa reglabil, dar este facut pt state, nu merge in europa.
Am manualul dar nu reusesc sa il trec pe manual ca sa il reglez!
Cine ma poate ajuta!

#131
Rosatvision

Rosatvision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.06.2006
Am 2 ceasuri Radio Controlled (unul de perete,altul de mana).Aici in sud est este semnal mai mult noaptea,incepand cu 22.00 . Chiar si asa,cel de perete se sincronizeaza numai la fereastra.

#132
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007
Pentru cei dornici de experimente revin cu niste materiale despre DCF culese de pe net.
Un an nou cu bucurii si ceasuri bune!

Attached Files



#133
aandreisp

aandreisp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2011
Locuiesc in Constanta la bloc, etajul 1. Am un ceas de mana Junghans Mega Carbon care se sincronizeaza zilnic noaptea, asezat langa un geam orientat est. Se sincronizeaza foarte usor si ziua, din Cernavoda.

#134
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007

 Cosconor, on 20th October 2009, 13:30, said:

Da, si eu am cumparat din Franta un ceas din asta de pus pe perete (Oregon Scientific), cu captor de temperatura + sonda de pus în exterior, însa marea lui problema e ca nu poti regla fusul orar : el este parametrat sa se updateze pe GMT+1, asa ca odata adus în RO si setat manual ora (la noi fiind GMT+2), în fiecare noapte se sincroniza cu DCF-ul si revenea la ora GMT+1.

Asa ca am fost obligat sa-l desfac si sa-i deconectez antena de ferita.
De atunci nu mai vede semnalul, deci nu se mai pune la zi, asa ca pastreaza ora României.

[ http://www.oregonscientific.fr/assets/product/photos/JM898WF_rg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Salut Cosconor,
Mi-am cumparat si eu din talcioc un ceas Oregon Scientific BAR338P cu prognoza meteo si proiectie pe perete, dar nu avea sonda externa de temperatura. La acest model se poate dezactiva receptia semnalului prin apasarea simultana a tastelor ^ (sus) si v (jos). La fel ca si la tine, nu pot regla fusul orar, dar il sincronizez pe GMT+1 si apoi manual GMT+2, dupa care dezactivez semnalul. Sunt foarte multumit de el pe partea de prognoza meteo care este destul de precisa. Acum caut o sonda externa compatibila (OS protocol v1.0), dar am sanse mici deoarece nu se mai fabrica.
Am mai gasit si un ceas analogic Meister Anker, mai jumulit, dar la 5RON l-am luat ca era bun de piesa de schimb. Mare a fost surpriza sa constat ca el functioneaza bine, dar avea antena de ferita deplasata din locas.
Ceasuri bune!

Attached Files



#135
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Știe cineva dacă la deșteptătoarele radiocontrolate Power King de la Kaufland se poate seta fusul orar?

Am vrut să cumpăr de la Lidl un ceas Auriol care avea așa ceva, dar nu am mai găsit.

Edited by Logatu, 16 March 2012 - 11:36.


#136
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
Am luat eu ceas cu senzor pentru temperatura Power King, model LS3009C, din Kaufland la aproximativ 20 de lei si a mers si sincronizarea si setarea fusului orar.

#137
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Am cumpărat și eu unul a doua zi după ce am postat întrebarea, dar pana acum nu s-a sincronizat niciodată, nici manual, nici automat.

#138
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007

 Logatu, on 22nd March 2012, 19:55, said:

Am cumpărat și eu unul a doua zi după ce am postat întrebarea, dar pana acum nu s-a sincronizat niciodată, nici manual, nici automat.

In primul rand trebuie orientat cu fata sau spatele spre vest. De preferat la fereastra si cat mai departe de surse perturbatoare gen tv, monitor pc, gsm, statii radio, etc.
Depinde si de sensibilitatea aparatului si de conditiile de propagare. Din cele 8 ceasuri personale numai jumatate se sincronizeaza constant in Brasov. Unul singur noname le bate pe toate deoarece se sincronizeaza zilnic, fiind mult mai sensibil decat Oregon Scientific.
In ultimul an mi-am imbogatit colectia cu 2 aparate radio controlate: o statie meteo Oregon BAR898HG din talcioc si un ceas de perete Power King din Kaufland. Ambele sunt OK.

Asa ca nu dispera, eventual iesi intr-un weekend pe un deal si incearca o sincronizare manuala. Daca ai stii cate plimbari cu ceasuri am facu eu pe Tâmpa....

Ceasuri bune!

#139
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Gata, astăzi am ieșit cu ceasul în aer liber, pe un deal și l-am sincronizat pentru prima dată. Dacă mă grăbeam să fac asta de ieri, aș fi prins o actualizare fără simbolul DST. Zilele următoare voi încerca să-l sincronizez de pe un balcon cu vedere spre NV.

#140
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
Eu nu il tin chiar langa geam, dar astazi dimineata imi aparea simbolul DST si cel antena de sincronizare. I-am mai dat o sincronizare langa geam si a aparut din nou DST-ul. E drept ca stau la etajul 4, dar am vederea spre vest din camera. Totusi o statie meteo simpla Oregon Scientific imprumutata de la un coleg nu am reusit sa o sincronizez in aceeasi locatie, dar la el la partier se sincronizeaza fara probleme.

#141
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Acum două nopți a reușit și ceasul meu să se sincronizeze singur. Locul lui este într-o cameră cu perete exterior către NV, cu spatele spre acel zid, dar departe de fereastră.

#142
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

 Logatu, on 16th March 2012, 12:30, said:

Știe cineva dacă la deșteptătoarele radiocontrolate Power King de la Kaufland se poate seta fusul orar?

Acum vre-o 2 luni au intrat la promotie in Kaufland Timisoara toate produsele Power King. Toate erau reduse cu aproximativ 50%. Aveau un ceas de perete radiocontrolat ce indica si temperatura si umiditatea care costa 59,99 lei(si astazi e la acest pret) iar in saptamana cu reducerea costa 24,49 lei. Nu l-am luat pt ca am casa plina de ceasuri. Dupa cateva zile am gasit unul in cosul cu produse defecte ce l-am cumparat. Pe cutie avea lipit un bilet pe care scria ca nu indica ora exacta. Acasa am introdus bateria in el si la prima miscare acesta s-a setat la ora 12 fix in loc de ora 13 (+1 fata de Germania). Cand a primit semnal s-a reglat intradevar pe ora Germaniei. Are un buton cu care il poti regla manual dar in momentul in care primeste iarasi semnal revine la ora Germaniei. Pentru ca a costat doar 2,49 lei   :) l-am cumparat . I-am desfacut cele 8 suruburi din spate, am reintrodus bateria in el, am asteptat sa se regleze pe ora 12 fix si atunci cu degetul am impins doar limba ce indica ora pe ora 1. De atunci merge perfect pe ora Romaniei.

Dupa cateva zile am mai gasit un asemenea ceas in cosul cu reduceri ce avea aceeasi problema. L-am luat si pe acesta dar el costa 12,99 lei. Si pe acesta l-am facut dupa aceeasi metoda.

Legat de intrebarea de mai sus nu stiu ce sa spun. Produsul se vinde in continuare la Kaufland la pretul de 59,99 lei. Poate aparatele luate de mine au plecat din fabrica fara sa li se seteze timezone-ul sau poate toate au aceasta problema.

#143
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Ceasul meu Power King este de masă, digital, modelul mai mare. De cand l-am mutat în altă cameră, se sincronizează în fiecare noapte în care cerul este senin.  :D
De o saptamana am și o stație meteo Auriol de la Lidl, cu ceas radiocontrolat. Pana acum nu s-a sincronizat, dar nici nu am lăsat-o noaptea în camera cu recepție bună.

Edited by Logatu, 09 June 2012 - 15:18.


#144
poliglot

poliglot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.04.2009
buna ziua tuturor. luna trecuta avand drum prin Alba Iulia la rude, am fost la un magazin de langa mall care aduce marfa din Germania. am gasit acolo ceasuri de masa controlate prin radio DCF model Telefunken TF-DC-20. pretul fiind mic, doar 15 lei, am cumparat doua. se poate seta fusul orar (l-am setat pe +1 cu o ora inaintea Germaniei). functioneaza impecabil, sincronizare rapida, alarma, consum mic al bateriilor, nu am ce sa le reprosez.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate