Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#109
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
pityu84, care din ceasurile astea au legatura cu numele topicului?

#110
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cale 6 radio-ceasuri atomice din lume:

- USA, Fort Collins Colorado (WWVB), transmitter within a 2000 mile radius, 60KHz;
Attached File  FortCollins.jpg   14.32K   70 downloads


- Germany, Mainflingen near Frankfurt (DCF77) transmitter within 1500Km radius, 77,5KHz;
- Great Britain, Anthorn (MSF), transmitter within 1500Km radius, 60KHz;
Attached File  Mainflingen.jpg   16.57K   153 downloads


- Japan, Otakadoya mountains in the North East, Fukushima JJY Station, transmitter within 1000Km, 40KHz;
- Japan, Hagane in the South West, Kyushu Station JJY, transmitter within 1000Km, 60KHz;
Attached File  Japan.jpg   17.98K   49 downloads


- China, Shangqiu, transmitter within 1500Km, 68,5KHz.
Attached File  Shangqiu.jpg   11.88K   27 downloads

Edited by Speedo, 25 May 2009 - 20:25.


#111
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Adaug si eu ca pe teritoriul Romaniei poate fi folosit doar DCF. Mai ales in estul tarii in special noaptea, ziua e mai problematic.

#112
nicusorlazarica

nicusorlazarica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.10.2007
de cateva zile am cumparat un ceas casio protrek prw-1500-1ver. (http://www.watchshop...-p99927629.html)
Imi poate spune cineva daca se sincronieaza cu Mainflingen? locuiesc in Braila ... Am incercat in modul manual si nu a mers cu toate ca la semnal am prins si maxim.
Ma poate ajuta cineva? Merci

#113
pityu84

pityu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2008
@ ionutz72

Casio GW-9100-1ER

Casio EQW-500DE-1AVER

Casio G-Shock Giez GS-1100-1AER

Casio EQW-M1000

Alte intrebari din partea ta?

#114
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
G-Shock MT-G 900DU-2VER, sincronizare cu Mainflingen la Azuga (altitudine ~930 m) in doua minute, de la ora 20 pana dimineata la rasarit. Asta, la fereastra. Am sa mai experimentez si poate revin cu detalii. Sunt curios ce se intampla in Sinaia, la cota 1400 (eventual 2000), daca se prinde si Rugby.

#115
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Azi-noapte la 1:40 (tot la Azuga) am reusit si o sincronizare cu emitatorul MSF (Anthorn, cum scria cineva corect mai sus, nu mai e la Rugby cum am scris eu mai devreme). A reusit din prima incercare si a durat cam 3-4 minute.

#116
tikkun

tikkun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2007
Cu o statie meteo Oregon, in Berceni, P. Sudului, ceasul se sincronizeaza. Indicatorul de semnal este slab, uneori il pierde dar cea mai mare parte a timpului isi executa corectia.

#117
mihainet76

mihainet76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.09.2006
Salve,

Am un Casio de prin martie.Stau in Bucuresti.In anumite zone din Bucuresti(Pta Sudului,intersectia Dristor)) ai semnal pana si ziua in amiaza mare,dar numai indreptat spre V sau E parca.La mine acasa (la cateva statii)nu se sincronizeaza sub nicio forma,nici ziua nici noaptea.
Acasa la prietena in fiecare noapte si dis de dimineata fara probleme.
Am observat ca daca stai in locuinta e mai greu.Daca esti afara si fara sa fii inconjurat de cladiri inalte este ok.Manual reusesc mai mereu in diferite statii de autobuz,de exemplu
Am fost plecat in delta si in Tulcea si tot drumul cu vaporul pana in delta (5 ore) am avut semnal full....am avut timp de joaca cu el.
De unde trag concluzia(am mai citit cred chiar la ei pe site),ca apa face ca undele sa ajunga mult mai departe.......este acelasi fenomen ca aruncatul unei pietre plate pe apa.
Dar intr-un oras mare si poluat,cum este Bucurestiul etc,etc.....sansele sunt mici si mai ales noaptea.
Dar semnal exista dar este obstructionat.

#118
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Undele sint foarte lungi si este putin probabil sa se propage in aglomerarile urbane.
Sansele sint foarte mari intr-un loc cit mai deschis, la tara, pe dealuri, in locuri inalte, etc.

La mine totusi se sincronizeaza in casa noaptea (linga parcul Tineretului, jos, nu in Brancoveanu).

#119
Ausradierer

Ausradierer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 22.10.2005
Casio PRW-1300T se sincronizeaza doar dimineata (4-5) in Brasov si doar daca il las langa geam.

#120
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Casio G-Shock MT-G 900DU-2VER, sincronizat cu DCF in Brasov din prima incercare intr-o dimineata de iunie, pe la 9-10, asteptam pe o banca sa se deschida anticariatul (cel din zona Teatrului Dramatic). Cateodata ajuta si zonele aglomerate (ma refer la constructii), daca te nimeresti in "focarul" undelor reflectate de cladiri.

#121
petre_bogdan1

petre_bogdan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2009
am si eu o problema daca ma poate ajuta careva ca nus ce sa ma fac. mi-am cumparat un Casio Edifice radio controler model EQW-500DBE-1AVER. Cand il dau pe cronometru, secundarul nu se duce in dreptul orei 12 ci se duce cu 2 secunde dupa ora 12 nu stiu de ce, iar cand dau sa se sincronizeze manual in-loc sa se duca in dreptul literei "N" se duce cu 2 secunde mai jos nu stiu de la ce este daca e de la ceas k este defect sau din setari. iar a doua problema este aia ca nu stiu daca si cand se sincronizeaza si prinde semnal, cum imi dau seama? stau in Bucuresti intr-un bloc cu 8 etaje la etajul 1 si in jur e plin de blocuri. Lucrez pe aeroportul Otopeni si nici acolo nu cred ca merge sincronizarea sau nu stiu eu cum face cand prinde semnal si se sincronizeaza. multumiri anticipate
ID-ul meu de mess este: petre_bogdan1

#122
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
In Bucuresti se receptioneaza semnalul. La etajul 1 si intre blocuri mai greu, dar daca faci seara-noaptea o plimbare intr-un parc mare si deschis ai sanse sa se sincronizeze.

#123
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Mi-am procurat din Germania prin bunavointa cumnatului un ceas simplu nepretentios cu sincronizare DCF-77. Propagarea buna adica semnal suficient cat sa si detecteze ora dupa reset general care e codata undeva dupa sec 20 este cam intre orele 22:00 si 7:00. In anumite momente ale zilei simte impulsurile dar nu le decodeaza. La jucariile astea se pot monta daca ai neaparata nevoie si antene externe de ferite cu permeabilitate mai smechera, acordate frumos cu generatorul si cu un cablu subtire conectat la receptor si cred ca merge oricand. Important e sa reduceti interferentele, tv-urile si monitoarele clasice radiaza mult in frecventele astea joase si cauzeaza tiuieli si alte semnale parazite ce pot bruia dcf-ul. Orientarea feritei/aparatului se face perpendicular pe directia Mainflingen adica fata de Bucuresti directia este aprox 302 grade nord-vest.

Attached Files



#124
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007
[quote name='andreic' date='20th October 2009, 00:50' post='7213809']
Salut Andrei!
Iata mai jos colectia mea de ceasuri DCF cu o scurta descriere. Primul este un ceas EKA adus din DL de un amic si m-a costat 5Euro. Are termometru si posibilitatea de a regla fusul orar si functioneaza corespunzator din 2005 cu acelasi set de baterii(2xR6). Al doilea este TROPHY calat numai pe ora Germaniei, l-am primit defect si dupa o mica reparatie este functional (alimentat cu 1xR6). Ultimele 2 sunt MEISTER ANKER si au fost cumparate in urma cu o luna dintr-o piata de haine SH din QTH local cu modica suma de 5RON/buc. Ma sunase un bun prieten ceasornicar ca se dau ceasuri en gross in piata de vechituri...HI!.Cand am ajuns la fata locului am vazut o puzderie de ceasuri (toate controlate prin radio) imprastiate prin cutii si pe taraba. Atat ceasuri analogice cat si digitale de masa, pana la cele de perete. Multe aveau cadranul zgariat din cauza transportului. Am avut bateria la mine si dupa o scurta proba am luat 2 ceasuri. Acasa am demontat cadranul si am mutat acul orar pe ora noastra si asta a fost tot.
Numai bine si... ceasuri bune!

Attached Files



#125
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Frumoase astea cu cadran :) Pe la noi prin Bucuresti nu prea am gasit e drept nici nu am batut piete sistematic in ultima vreme. Treaba cu fusul unele le pot face dar e o combinatie de taste nedocumentata de ex la asta al meu trebuie apasate simultan 2 butoane set si 24h simultan, si cu al treilea deget se face +/- la ora.

#126
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, si eu am cumparat din Franta un ceas din asta de pus pe perete (Oregon Scientific), cu captor de temperatura + sonda de pus în exterior, însa marea lui problema e ca nu poti regla fusul orar : el este parametrat sa se updateze pe GMT+1, asa ca odata adus în RO si setat manual ora (la noi fiind GMT+2), în fiecare noapte se sincroniza cu DCF-ul si revenea la ora GMT+1.

Asa ca am fost obligat sa-l desfac si sa-i deconectez antena de ferita.
De atunci nu mai vede semnalul, deci nu se mai pune la zi, asa ca pastreaza ora României.

[ http://www.oregonscientific.fr/assets/product/photos/JM898WF_rg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by Cosconor, 20 October 2009 - 13:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate