Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#73
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Merge si la Bucuresti. Inseamna ca cineva ti-a "tras" o sursa de zgomot mare in cale.

#74
irina_m

irina_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2007
Am primit un ceas de perete care indica ora,temperatura inerioara ,exterioara,barometru,calendar ,etc.(oregon scientific).A fost cumparat in Germania.Ora se regleaza automat dupa ceasul atomic de la Mainflingen.Problema mea este ca sare inapoi cu o ora ,adica se regleaza automat dupa ora Germaniei.Ma poate ajuta cineva?

#75
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Salut, si bine ai benit pe Softpedia ! :)

In mod normal, trebuie sa poti seta undeva fusul orar, pentru a-l trece de la GMT+1 (Germania, Europa de Vest) la GMT+2 (România, Grecia...).

#76
irina_m

irina_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2007
Multumesc ,dar din pacate nu cred ca are asa ceva ,ai alta idee?

#77
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Stie careva daca exista ceasuri de mana cu bluetooth sau WiFi cu client NTP ?

Daca ar exista asa ceva nu s-ar mai pune problema sincronizarii.... s-ar putea face direct prin Internet :)

#78
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postirina_m, on Apr 1 2007, 22:39, said:

Multumesc ,dar din pacate nu cred ca are asa ceva ,ai alta idee?
Pai nu, nu prea am alta idee. :(

#79
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
La unele ceasuri care au limbi se rezolva simplu: se trage de limbi pina ajung la ora 1. Si apoi se resincronizeaza ... bine, adica cu o ora in plus.

#80
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Am și eu un ceas din-ăla TCM, cumpărat din piața Obor prin 1999 sau 2000 la un preț derizoriu.  Merge și în ziua de azi.  Avea deja limba mică dată o oră înainte, n-are niciun fel de indicator sau control, (decît pentru alarmă și lumină), deci dacă se oprește stația aia sănătate.  Sînt zile în care nu prinde semnal, dar în general prinde măcar o dată la 3 zile.  După ce m-am prins: cît îi ia să se sincronizeze cînd îi schimb bateria sau cînd se schimbă ora; de exemplu acum ora la el s-a schimbat în lunea de după sîmbăta respectivă.

#81
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

View Postirina_m, on Apr 1 2007, 23:39, said:

Multumesc ,dar din pacate nu cred ca are asa ceva ,ai alta idee?

Eu am 2 ceasuri radio controlate... Ambele au 2 tipuri de afisare, ora radio controlata si ora optionala... pe care o pui cu diferenta aferenta... in + sau in - . Ar trebui sa mai faci niste ,,sapaturi,, . Si in cazul meu, la un model din cele 2 detinute, de-abia dupa 2 luni am descoperit jmecheria......

Edited by a21alex, 24 April 2007 - 14:15.


#82
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004
In BERCENI pe langa termocentrala statia mea meteo model TWINS TE TW 200 incepe sa receptioneze acest DCF 77 incepand cu ora 1730 pana dimineata!...si eu am ramas surprins,dar asa este il receptioneaza OK!Stau intr-un bloc din beton armat...Nu prind 3G-ul de la VODAFONE cum prind DCF 77! :D

#83
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006
am avut ocazia sa vad saptamana asta un ceas de perete cu afisaj digital controlat radio.....ceasul e luat din germania si am vazut ca are semnal maxim in brasov.....plus ca isi face "update" aproape in fiecare zi si nu se schimba ora....numai minutele....are posibilitatea de a regla fusul orar.....e super bine....ca stim sigur ca un ceas merge exact in casa.....

#84
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 09.04.2005
cel mai vechi topic neinchis revine!
DCF - receptionat fara probleme si din estul ~extrem al Romaniei... adica pe faleza in Constanta. (Casio G-shock) Merge si din casa (mai mult noaptea).

Edited by CataPro, 15 September 2008 - 19:32.


#85
pityu84

pityu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2008
Salut tuturor.
Am si eu cateva nelamuriri in legarura cu ceasurile de mana marca CASIO, mai precis gama Wave Ceptor!
Locuiesc in Oradea si as dori sa cumpa un ceas Casio Wave Ceptor dar nu stiu daca as prinde semnal cu ceasul respectiv. Am citit foarte mult pe net despre raza de actiune al semnalului radio dar cand am ajuns la punctul de a cumpara ceasul, mai precis de al comand de la B&B Collection am primit urmatorul raspuns.

"Stimate Domn,

Ca urmare a solicitarii dumneavoastra, va informam ca ceasul Casio nu a fost importat de firma B&B Collection fiind un ceas radio controlat care nu primeste semnal in Romania."

Toata chestia este ca pe site-ul magazinului B&B Collection sunt afisate 3 ceasuri Casio cu tehnologia Wave Ceptor...

Am mai fost si la vreo 2-3 magazine care comercializeaza astfel de ceasuri si cand am intrebat de semnal au cam tras din sprincene si au zis " este semnal dar se receptioneaza foarte greu" iar pe stoc nu au avut nici macar un model

Ceasul pe care as dori sa il achizitionez este un Casio Edifice Wave Ceptor, model CASIO EQW-500DBE-1AVER

[ http://www.lw109.de/produkte/bg_image_2_171_s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

POZA

Dati si voi cu parerea ce sa fac si pe cine sa cred!

Multumesc!

#86
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005

View Postpityu84, on Dec 13 2008, 18:53, said:

Salut tuturor.
Am si eu cateva nelamuriri in legarura cu ceasurile de mana marca CASIO, mai precis gama Wave Ceptor!
Locuiesc in Oradea si as dori sa cumpa un ceas Casio Wave Ceptor dar nu stiu daca as prinde semnal cu ceasul respectiv. Am citit foarte mult pe net despre raza de actiune al semnalului radio dar cand am ajuns la punctul de a cumpara ceasul, mai precis de al comand de la B&B Collection am primit urmatorul raspuns.
...
Dati si voi cu parerea ce sa fac si pe cine sa cred!

Multumesc!

Eu folosesc de mai bine de trei ani un ceas de masa de tip "Weather Station", cumparat din Germania, dar produs in China, care se sincronizeaza pe timpul noptii cu ceasul atomic din Mainflingen. In camera in care-l tin deobicei nu receptioneaza semnalul, desi aceasta are ferestrele spre Vest, dar daca-l mut pe pervazul unei ferestre din partea de Est a casei, de fiecare data receptioneaza semnalul, care este suficient de puternic sa stea conectat timp de mai multe ore noaptea. De regula, am observat ca se conecteaza intre orele 22:30 si 07:30 aproximativ. Locuiesc in zona de Vest a Bucurestiului. Sper ca iti este de folos acest raspuns.

#87
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Anul acesta va fi un an in care se va folosi asa numita "leap second", adica intarzierea cu 1 secunda a timpului universal. Aceasta va avea loc la ora UTC 23:59:60, pe data de 31 decembrie 2008, respectiv 1 ianuarie 2009 ora Romaniei 01:59:60.
Rog pe cei care aveti ceasuri cu sincronizare DCF sa urmariti daca ceasurile voastre se vor sincroniza atunci cu acest "leap second". Mai multe informatii despre aceasta ajustare a timpului gasiti aici.

Edited by duculeana, 14 December 2008 - 11:52.


#88
G0053

G0053

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 02.04.2008
Sal baieti! Am achizitionat si eu un ceas modelul acesta http://www.casio.com...ock/GW700BDJ-2/ si as dori sa stiu si eu daca se poate receptiona pe el semnal....
Va multumesc!

#89
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Stii cum e Radio Erevan? Cam asa si aici.
Raspunsul este: da, se poate receptiona. Doar daca te muti in USA, unde functioneza WWWB.

#90
G0053

G0053

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 02.04.2008
Oka....Am inteles....Scz de deranj...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate