Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#163
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Circuitul care sincronizeaza ceasul este electronic, asa ca un ceas pur mecanic nu se va putea sincroniza.
Dar exista ceasuri cu quartz, electronice, dar care seamana bine cu cele mecanice si care se pot sincroniza.
Totusi trebuie sa ai grija ca impulsurile de sincronizare nu sint transmise continuu, si ceasul ar putea fi intr-o zona in care nu "prinde" semnalul.

#164
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Evident ca mecanic cu cuarț. Am 3 ceasuri cu DCF īn casa și toate merg ok, se sincronizeazć mai mult sau mai puțin. Dar asta nu da nici un semn ca ar cauta semnal peste noapte.
Dacć ii dau manual, se duce la ora 1 și cauta semnal.
Ați intalnit careva ceas de genul asta, sa se sincronizeze doar manual? Adicć sć-l sincronizezi doar din buton, sa nu-si caute noapte de noapte semnal?
PS este acum īn oferta lidl...

#165
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
de jigodie d-aia ca in poza de mai jos zici? am luat si eu unul, ala alb mai patratos
asa, numai manual l-am putut seta. bine, am zis nici sa nu-i f*t una de pamant sau
sa-l duc inapoi ca or fi de vina si betoanele din bloc si in plus, e cam simpaticut.

o sa-l duc si pe la tara, undeva in Prahova, sa vad daca acolo o vrea. daca si acolo
tuseste, il folosesc asa, nu vad vreo mare problema in asta.

Attached Files


Edited by dygey, 18 April 2013 - 03:42.


#166
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Da, ala gri am eu.
Nici o miscare inca.
Cred ca e facut sa il sincronizezi manual doar.

#167
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Mda,fiind mecanic,si nu sti daca afiseaza ora 2 sau 14,de exemplu, azi la ora 14 l-am surprins ca isi cauta semnal :D
Pt mine problema e ca si rezolvata.
Deci cine se loveste ca mine, de aceasta problema,da ceasul 12 ore inainte(sau inapoi) si rezolvi problema.Macar teoretic...
El cauta semnal numai noaptea :)

#168
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Nu cred ca ceasul cauta dupa vreun algoritm. Receptorul din el este foarte simplu, si receptioneaza oricand semnalul. Sigur ca noaptea semnalele radio se propaga mai departe ca ziua si de-asta se sincronizeaza.

#169
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Toate ceasurile ce le am si le-am avut,la ora 1(nu 13) fix, cauta semnal singure. Unele se opresc (mecanic cu cuartz,de mana),altele nu,dar iti arata ca (,) cauta semnal. Daca nu ma insel,unul chiar la ora 24.
Daca s-au sincronizat atunci,e ok.
Daca nu, cauta la urmatoare ora la fix,la 2,respectiv din ora in ora pana se sincronizeaza. Daca nu se sincronizeaza,nici la ora 5,renunta.
Asta e cazul,de exemplu la Casio Wave Ceptor WV59DU-1AVEF. Unele cauta de mai multe ori pe noapte altele mai putine, din ora in ora,la fix. Casio,de cele mai multe ori.
Toate cele digitale,iti arata si o icoana ca s-a sincronizat,sau nu, cu succes peste noapte.
Iti zic garantat ca exista acest algoritm. Practic in restul timpului receptia este oprita, daca nu ii dai tu manual.
In schimb,jigodia asta de ceas de la lidl i-am dat si manual, pe la 3 noaptea, sa se sicronizeze si nu vrea. In conditiile cand toate erau sincronizate...

Edited by ionutz72, 20 April 2013 - 22:00.


#170
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007
Attached File  Meister Anker.JPG   19.75K   62 downloadsAm avut si eu ceva probleme cu trecerea la ora de vara. Dupa o saptamana nu se sincronizase unul din cele doua ceasuri analogice. M-am uitat la baterie si era slabuta la ceasul care nu lua ora. Am pus una noua pe la 20:45 iar la 21:15 ceasul era sincronizat.
Si pentru ca a sosit primavara, am dat o tura prin bazarul local de unde nu puteam sa ma intorc cu mana goala. Am cumparat un ceas digital cu termometru ca cel de mai jos. Era pe ora vestica, dar l-am dat pe fusul nostru. Mi-a placut ca are afisaj mare pentru temperatura. Evident ca nu avea si sonda externa, dar la 10 RON ce puteam sa mai cer.Attached File  Oregon Scientific_RMR382A.JPG   176.39K   63 downloads

Ceasuri bune!

#171
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Am vrut sa editez, dar nu am mai putut...
Gata, s-a sincronizat si cel de la lidl :D
Manual,deocamdata.

#172
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Am inceput testele pentru  al doilea ceas cu receptie DCF:

Dar tare ma tem ca pozitia apartamentului (parter) este nefavorabila precum si constructia in sine de fier beton ranforsat - tin sa precizez ca la mine sunt probleme mari chiar si la receptia unui semnal de calitate GSM. Pe la ferestre mai ai sanse insa in rest tristete mare -abia poti vb pe 900MHz iar in 1900 si 2100 e jale... Acolo ai intreruperi clare.

Voi reveni cu detalii. Sa vedem poate vara asta mai spre iulie incolo ar fi logic sa avem propagare buna...

BTW: receptia se face exclusiv noaptea automat iar ziua  manual (Fail din prima)

http://www.casio-eur...s/prw-500-1ver/

Edited by alexdonc, 15 June 2013 - 03:46.


#173
liviu10

liviu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2008

View Postdygey, on 18 aprilie 2013 - 03:41, said:

de jigodie d-aia ca in poza de mai jos zici? am luat si eu unul, ala alb mai patratos
asa, numai manual l-am putut seta. bine, am zis nici sa nu-i f*t una de pamant sau
sa-l duc inapoi ca or fi de vina si betoanele din bloc si in plus, e cam simpaticut.

o sa-l duc si pe la tara, undeva in Prahova, sa vad daca acolo o vrea. daca si acolo
tuseste, il folosesc asa, nu vad vreo mare problema in asta.

La noi in Oradea semnalul DCF e maxim afara. Am fost si eu la Lidl sa iau o statie meteo Auriol. La una NU mergea sincronizarea (in exteriorul magazinului apesi butonul wave si in 2-3 minute maxim se sincronizeaza) la altele 2 nu comunica cu senzorul extern fata in fata.   Jafuri, rebuturi 100%. Altele nu mi-au dat sa mai incerc!
Deci, acele ceasuri Auriol pot fi din aceeasi categorie de calitate cu cele incercate de mine si s-ar putea sa nu le vezi niciodata sincronizate!

#174
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postliviu10, on 15 iunie 2013 - 12:10, said:


La noi in Oradea semnalul DCF e maxim afara. Am fost si eu la Lidl sa iau o statie meteo Auriol. La una NU mergea sincronizarea (in exteriorul magazinului apesi butonul wave si in 2-3 minute maxim se sincronizeaza) la altele 2 nu comunica cu senzorul extern fata in fata.   Jafuri, rebuturi 100%. Altele nu mi-au dat sa mai incerc!
Deci, acele ceasuri Auriol pot fi din aceeasi categorie de calitate cu cele incercate de mine si s-ar putea sa nu le vezi niciodata sincronizate!

Cel la 75 lei ?

#175
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Uite ca ieri si-a facut si al meu nemtalau sicronizarea. M-am prins ptr ca l-am gasit pe ora Germaniei si sicronizat la secunda aproape cu DVB-C -ul... Pe de alta parte avea 2 iconite care aratau clar asta - antenuta in schimb a disparut astazi - a ramas doar S-ul cel mic din coltul stinga sus. Chestia este ca ptr ca sa-mi iasa l-am pus undeva la geam, sus pe o biblioteca, NU acolo unse sta de regula.

Casio-ul tot nu s-a sincronizat - desi l-am atirnat undeva la geam (ultima sicronizare totusi 31.05 - a.c. / dar asta e inainte ca ceasul s-mi apartina...) . Am sa incerc intr-o cladire inalta...

Attached Files



#176
HellsBells

HellsBells

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009
In Drumul Taberei a mai reusit cineva sincronizarea? Statia mea meteo Oregon Scientific nu mai vrea....

#177
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005

View PostHellsBells, on 05 octombrie 2013 - 13:56, said:

In Drumul Taberei a mai reusit cineva sincronizarea? Statia mea meteo Oregon Scientific nu mai vrea....

Al meu ceas de mana, Casio Pro Trek Tough Solar, s-a sincronizat ultima data pe 07 septembrie 2013, la ora cinci si trei minute dimineata. La acel moment eram in Bucuresti, cart. Militari. De regula se sincronizeaza o data pe luna in Bucuresti. Daca sunt plecat in partea de NV a tarii (Satu Mare, Zalau, Oradea) se sincronizeaza mult mai des, cam o data la trei sau la patru zile. Am si un ceas de birou, Weather station, no name, produs in Red China, cumparat acum noua ani de la un magazin TCM, pe care il folosesc in Militari. Acesta se sincronizeaza cam de doua ori pe saptamana cu ceasul din Mainflingen.

#178
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Explicati-mi si mie, va rog, de ce e nevoie sa se sincronizeze aceste ceasuri? Nu se pot potrivi manual sau cum? Oscilatorul lor e atat de incapabil sa pastreze timpul corect incat in timp deviaza semnificativ de la ora exacta?
Eu am un ceas "master" la receptorul TV si dupa el reglez toate ceasurile din casa. Si ceasul de la telefon poate fi o referinta pentru ca e setat sa isi corecteze ora dupa retea.

Edited by hupogramos, 05 October 2013 - 23:08.


#179
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ce făceau nemţii pe vremuri, iar cei de la "Orange" România nu-s în stare nici azi să ofere sincronizare autonată a datei şi a orei.

#180
citi71

citi71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2006
Eu stau in Barlad si ambele ceasuri Auriol se sincronizeaza in fiecare noapte la ora 2.00. Ceasurile le tin pe noptiera si sub televizor (departe de geam). Al doilea ceas cumparat s-a sincronizat chiar si cu un plafon jos de nori. Calculatorul online de distante in linie dreapta (http://distance.aniri.ro/?lang=ro) imi arata o distanta sub 1500 km pana la Frankfurt (...ma rog, Mainflingen).

Edited by citi71, 15 June 2014 - 18:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate