Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Despre Alpha Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 17.06.2007
Cum va explicati asta - azi ma suna o tipa de la Alpha Bank Bucuresti si zice ca figurez ca restant cu 150 lei la cardul Visa Electron. Cardul este de debit, nu de credit. Ma duc la sucursala Alpha Bank unde am deschis contul si in urma unor verificari, mi se spune ce s-a creat o confuzie, fiind vorba de alta persoana ce avea acelasi nume de familie ca mine... Au urmat scuzele de rigoare si am plecat. Cum va explicati asta ? Chiar si asa, cei in cauza nu verifica datele generale de client ?

Edited by Mihai-Cosmin, 27 November 2009 - 20:34.


#56
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004

 catal1n2000, on 16th November 2009, 15:29, said:

Trebuie sa semnez noul scadentar la Alpha, care are rol si de act aditional.
La finalul tabelului printre altele este si o mentiune de genul:
"Pe intreaga perioada a creditului, cuantumul ratei lunare datorat Bancii poate suferi modificari, in sensul majorarii, ca urmare a materializarii riscului valutar (valabil pentru creditele in valuta si reprezinta devalorizarea monedei nationale in raport cu valuta respectiva) si/ sau a riscului de rata a dobanzii."

Stie cineva ce inseamna "riscul de rata al dobanzii".
Daca materializarea riscului valutar inseamna devalorizarea monedei nationale in raport cu valuta, de ce nu poate creditul sa sufere si o micsoarare(in cazul apreciarii monedei nationale)?
Deocamdata astept lamuriri de la ei.

Poate cineva sa-mi dea informatii?
A mai semnat cineva un astfel de act aditional si v-au adaugat comisioane suplimentare?

Exista o norma BNR care obliga bancile sa treaca acest paragraf in contractele de credit pentru a atrage atentia clientului asupra riscului valutar la care se expune prin contractarea creditului in valuta (probabil din dorinta BNR de a reduce creditarea in valuta).

#57
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Am citit surprins acest articol despre posibilitatea intrarii in incapacitate de plata a Greciei:

http://www.capital.ro/articol/grecia-de-la...nda-128812.html

Ma intreb daca in acest moment clientii Alpha Bank din Romania pot fi afectati si in ce mod?

Personal, am un depozit bancar in euro care expira in ianuarie. La constituire am fost atras de lipsa comisionului la ridicarea de numerar.

#58
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 Mihai-Cosmin, on 27th November 2009, 20:31, said:

Cum va explicati asta - azi ma suna o tipa de la Alpha Bank Bucuresti si zice ca figurez ca restant cu 150 lei la cardul Visa Electron. Cardul este de debit, nu de credit. Ma duc la sucursala Alpha Bank unde am deschis contul si in urma unor verificari, mi se spune ce s-a creat o confuzie, fiind vorba de alta persoana ce avea acelasi nume de familie ca mine... Au urmat scuzele de rigoare si am plecat. Cum va explicati asta ? Chiar si asa, cei in cauza nu verifica datele generale de client ?
Poate chiar a fost o confuzie nedorita...s-o fi ocupat o fetiscana mai neexperimentata si mai neatanta de acest caz...si iata confuzia...tu nu ai facut niciodata confuzii??

Ti-au cerut scuzele de rigoare si te-au asigurat ca a fost sigur o confuzie...ce ai mai vrea sa iti faca?Eventual sa iti dea despagubiri?

#59
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.11.2007
salutare...

pentru diversificarea portofoliului personal, cautam o banca ceva mai omenoasa, daca exista asa ceva in zilele noastre ;)
si printre altele am gasit ceva destul de interesant la alpha bank! comisioane 0, si la deschidere de cont, si la retragere de numerar etc., plus dobanzi destul de bune la depozitele in lei sau valuta! bun!
problema e ca fiind cu capital grecesc, oare toate aceste "bunatati" oferite, nu-s doar niste capcane pentru unii ca mine, doar ca sa atraga ceva bani, pentru a finanta banca-mama, tinand cont de situatia financiara a greciei?
stiu, o sa-mi spuneti ca filiala din romania e de sine statatoare, dar as vrea, daca se poate, sa veniti cu ceva mai multe detalii, si pareri despre aceasta banca, fie ele pozitive, fie negative!
multumesc!

#60
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
lumea nici nu se mai duce la plaja in Grecia, dar sa iti bagi banii in buzunarul lor?
poate mai astepti sa treaca tavalugul sa vezi ce se alege de ei.

#61
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Da, asa e. Anul trecut se zvonea ca bancile cu capital austriac isi iau talpasita de pe piata romaneasca si lasa romanul in curul gol.  :deadtongue:
Nu cumva depozitele bancare sunt garantate de stat in niste limite? Are vreo importanta ca-i banca greceasca, maghiara, austriaca sau scotiana daca ai garantia ca nu-ti pierzi banii?
PS: Chiar daca si-ar finanta muma, banii clientilor tot trebuie sa-i dea inapoi daca nu e in faliment.  :peacefingers:

#62
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.11.2007

 Raduceanu, on 18th May 2010, 15:14, said:

lumea nici nu se mai duce la plaja in Grecia, dar sa iti bagi banii in buzunarul lor?
poate mai astepti sa treaca tavalugul sa vezi ce se alege de ei.

ei lasa, ca n-o fi chiar asa...
decat la beredeu, care te taxeaza si daca treci pe la ei, sau prin fata bancii (sic!), mai bine ii tin o perioada la alpha, cat sa mai acopar din comisioanele platite la cealalta banca...
multumesc pentru sfat oricum, dar n-o fi dracul chiar atat de negru...
cred ca mai negru e al nostru, decat al lor, parere personala!
o zi buna!

 furiousdoc, on 18th May 2010, 15:25, said:

Da, asa e. Anul trecut se zvonea ca bancile cu capital austriac isi iau talpasita de pe piata romaneasca si lasa romanul in curul gol.  :deadtongue:
Nu cumva depozitele bancare sunt garantate de stat in niste limite? Are vreo importanta ca-i banca greceasca, maghiara, austriaca sau scotiana daca ai garantia ca nu-ti pierzi banii?
PS: Chiar daca si-ar finanta muma, banii clientilor tot trebuie sa-i dea inapoi daca nu e in faliment.  :peacefingers:


si au plecat? nuu... au ramas sa faca bani in continuare!
si nici zvonuri cum ca ar pleca nu-s, asa ca... or sa plece romanii ha ha ha  :naughty:

#63
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 furiousdoc, on 18th May 2010, 15:25, said:

Nu cumva depozitele bancare sunt garantate de stat in niste limite? Are vreo importanta ca-i banca greceasca, maghiara, austriaca sau scotiana daca ai garantia ca nu-ti pierzi banii?
stai ca vine Flavian si iti explica ca Fondul de garantare acopera 1% din depozite si ca in total avem 40 de banci.
daca bancile ar avea aceeasi cota de piata (ipotetic), orice banca de 2.5% ar pica, Fondul nu ar face fata.
ca vorbim de Alpha, are o cota undeva pe la 5%. daca pica, cati bani mai da fondul la deponenti?

 fsoare03, on 18th May 2010, 15:44, said:

multumesc pentru sfat oricum, dar n-o fi dracul chiar atat de negru...
cred ca mai negru e al nostru, decat al lor, parere personala!
decizia iti apartine si nu te poate nimeni obliga nici sa nu semnezi nici sa semnezi.

#64
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Fondul de garantare acopera 1% din depozite si... ca vorbim de Alpha, are o cota undeva pe la 5%

A zis cineva Alpha ? :)

Topicul de banci falimentare e aici: http://forum.softped...t...t&p=8069469

#65
sandokn

sandokn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.04.2010
Astazi am fost de am lichidat un depozit la termen la o sucursala Alpha. Suma este destul de considerabila (pentru mine). Cei ce deservesc sucursala erau foarte linistiti, nu mi-au pus absolut nici un fel de intrebari sacaitoare sau sa incerce sa ma imbie sa mai tin banii la ei. Singura intrebare a fost daca inchide contul la care intrebare am optat pentru a-l mai tine. Banii i-am scos tocmai datorita nesigurantei financiare a Greciei. Stau si ma intreb daca Romania nu este intr-o zona a nesigurantei mult mai mare decat tara respectiva!

#66
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 sandokn, on 19th May 2010, 16:00, said:

Cei ce deservesc sucursala erau foarte linistiti, nu mi-au pus absolut nici un fel de intrebari sacaitoare sau sa incerce sa ma imbie sa mai tin banii la ei.
acum iti dai seama ca daca te-ar fi rugat sa mai tii banii la ei sau te-ar fi impiedicat cat de cat sa intri in posesia lor iar tu ai fi intrat pe forum sa scrii despre asta
ar fi generat panica de care le este atat de frica.
au avut doar comportamentul normal pentru orice banca, fie solida, fie subreda.

#67
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 sandokn, on 19th May 2010, 16:00, said:

Astazi am fost de am lichidat un depozit la termen la o sucursala Alpha. Suma este destul de considerabila (pentru mine). Cei ce deservesc sucursala erau foarte linistiti, nu mi-au pus absolut nici un fel de intrebari sacaitoare sau sa incerce sa ma imbie sa mai tin banii la ei. Singura intrebare a fost daca inchide contul la care intrebare am optat pentru a-l mai tine. Banii i-am scos tocmai datorita nesigurantei financiare a Greciei. Stau si ma intreb daca Romania nu este intr-o zona a nesigurantei mult mai mare decat tara respectiva!


Hmm, te inteleg perfect...si eu am fost in aceeasi situatie in ianuarie cand stirile despre Grecia erau mult mai moderate ca impact, i-am retras ca nu vroiam sa ma expun riscului. Desi se pare ca mai mergea un depozit de 3 luni. Cine vrea sa riste..o poate face fara probleme.

#68
sandokn

sandokn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.04.2010

 clausio, on 20th May 2010, 12:13, said:

Hmm, te inteleg perfect...si eu am fost in aceeasi situatie in ianuarie cand stirile despre Grecia erau mult mai moderate ca impact, i-am retras ca nu vroiam sa ma expun riscului. Desi se pare ca mai mergea un depozit de 3 luni. Cine vrea sa riste..o poate face fara probleme.
Asa este, nesiguranta este mare, totusi, caderea bancii cotate ca a patra in tara noastra, ar fii un dezastru si pentru Romania. Personal cred ca nu se va intampla.

#69
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai e o chestie. Angajatii simpli de multe ori n-au habar ce se intampla in propria banca. Adica sefii le zic ca totul e OK si ca expunerea e mica si ca fondurile sunt "garantate" si ei inghit gogoasa.

Apoi mai e si chestia ca nu prea le mai pasa. Unii sunt si ei satui pana peste cap de tot ceea ce se intampla in sistemul bancar. E o presiune imensa acum pe cei care lucreaza in banci, pentru a acorda credite, pentru a implini targetul, pentru a scoate clienti din piatra seaca. Deci unii saracii chiar s-ar bucura probabil daca li s-ar scurta intr-un fel chinul.

Am amici care lucreaza in banci, asa ca stiu despre ce vorbesc. Pana la urma sunt si ei oameni, chiar daca sistemul din care fac parte e tembel.

Quote

Personal cred ca nu se va intampla.
Axiome din astea am mai auzit eu. Acum nici 20 de ani. Se zicea atunci ca... e imposibil sa pice comunismul si imperiul sovietic.

Edited by flaviand, 20 May 2010 - 12:46.


#70
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 flaviand, on 20th May 2010, 13:45, said:

Mai e o chestie. Angajatii simpli de multe ori n-au habar ce se intampla in propria banca. Adica sefii le zic ca totul e OK si ca expunerea e mica si ca fondurile sunt "garantate" si ei inghit gogoasa.
.................

....si pe Titanic se canta si se dansa pe puntile superioare, chiar atunci cand puntile inferioare se inundasera pt. ca capitanul i-a asigurat ca este totul in ordine.
Probabil, unii chiar si cand s-au vazut in barci refuzau sa vada adevarul. Normal, in situatii disperate, unii oameni refuza sa vada realitatea.

#71
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004

 sandokn, on 20th May 2010, 13:31, said:

... caderea bancii cotate ca a patra in tara noastra, ar fii un dezastru ...
Alphabank a patra banca din Romania ???? glumesti sau nu te simti bine?

#72
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Pe vremea falimentelor trecute ale unor banci exista acest fond de garantare al depozitelor? A functionat vreodata cand o banca a dat faliment?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate