Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Despre Alpha Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
cody79

cody79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.11.2006
mda nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba si nici sa fac reclama negativa dar functionarii bancari sunt de un neprofesionalism groaznic. eu nu stiu cum pot dormi noaptea unii dintre ei...
sa revin la alpha bank...
de curand am facut un credit ipotecar. in ziua in care am semnat contractul am depus o suma in euro in cont reprezentand 2% acordare credit, 0.2% comision pentru transferul banilor in contul BRD al vanzatorului si asigurarea.
peste o zi ma suna vanzatorul si-mi spune ca a primit cu 125 de euro mai mult. ii zic ca nu stiu ce inseamna dar probabil comisionul de transfer nu era atat de mare cat au zis ei...
cand a venit scandenta m-am dus si am platit prima rata.
la cateva zile ma suna de la banca si mi se spune ca nu mi-am platit rata!!!!
a doua zi dimineata ma prezint la banca cu toate hartiutele dupa mine, explic, cer extras, cer copie dupa ordinul de plata care s-a facut la plata apartamentului. in ordinul de plata apare suma corecta (cea care ar fi trebuit platita), in extras apare suma mai mare cu 125 de euro!!!(cea care s-a platit in realitate).
ma cert cu aia, reface calculele si recunoaste ca a trimis cu 125 de euro mai mult vanzatorului. ii explic ca nu mi se pare normal sa platesc eu 125 de euro. ea nimic. ca nu a avut de unde sa stie daca BRD nu are si alte comisioane si a trimis sa fie acolo!!!! sa platesc eu si sa recuperez de la vanzator!!!
am platit ce era sa fac. am vb cu vanzatorul a zis ca mi-i da ieri, de ieri s-a facut azi...vom vedea.
ce parere aveti?

#20
florrin

florrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.06.2006
@ovidiu.cladoveanu - cum sunt cei de la BCR, o parere in mare ; de ce ai schimbat cu Alpha Bank? Ma gandesc sa refinantez.
Am 2 credite la Alpha Bank unul nevoi personale si celalalt ipotecar scoase pt un apartament cu chiu cu vai. Sunt foarte multumit de ei, felul de a te primi, dobanzile sunt ok. Vreau sa refinantez pt ca vreau sa bag cele 2 credite pe care le am pe unul ipotecar pe 30 ani - mai putin de platit la banca pe luna. Cei de la alpha nu imi refinanteaza cele 2 credite decat pe nevoi personale cu garantie, si nu-mi convine, asa ca ma gandesc sa-i schimb.
Am vazut ca cei de la BCR au un credit interesant - dau 95% din valoare - ce parere aveti de BCR?

#21
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Am avut 2 credite (ipotecar, si de nevoi personale cu ipoteca) la Alpha si totul a decurs bine, de la acordare pana la rambursare anticipata. Desi mi s-a parut ca au cerut foarte multe acte, s-au miscat destul de repede si s-au incadrat in timpul estimat. Nu au fost comisioane ascunse, nu ne-au marit dobanda decat o data dupa primul an cand a devenit variabila (cu dobanda fixa in primul an) si cam atat.
Ne-au facut si o previziune, mai in gluma mai in serios, ca in curand vom trece de la apartament la casa, iar asta se intampla mai repede decat ne asteptam :) Si tot de acolo vom lua credit pentru constructie.

#22
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004

View PostCourage, on Jul 1 2008, 12:56, said:

Mda... Alpha Bank mi-a facut o surpriza azi. La bancomaele sale NU accepta Mastercard :(


.... cam de o saptamana am vazut ca accepta si carduri Mastercard & Maestro

#23
Caesar

Caesar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2002
salutare
am un credit ipotecar la bcr in euro (~22.000) pe care vreau sa'l refinantez
am luat legatura cu cei de ma bcr si acum m'ar ajunge cu ~94 euro/luna mai putin
ce ma nemultumeste sunt comisioanele de rambursare si acordare de cca 700 euro precum si alte comisioane ce se platest lunar ~12euro
cineva mi'a sugerat alpha bank.
ce parere aveti? sa merg pe mana lor?
din cate am aflat acum au dobanda fixa in primii doi ani (diferita evident)
ce alte comisioane mai sunt la alpha. daca ajunge rata cat la bcr nu cred ca merita shimbarea avand in vedere ca trebuie sa alerg pe la cadastru, notar si alte parti pt a transfera gajul de la un ala alta

ce am omis. la bcr mai au un comision de 600 lei analiza dosar sau ceva asemanator. oricum o mare magarie.

Edited by Caesar, 22 September 2008 - 12:26.


#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostCaesar, on Sep 22 2008, 13:22, said:

salutare
am un credit ipotecar la bcr in euro (~22.000) pe care vreau sa'l refinantez
am luat legatura cu cei de ma bcr si acum m'ar ajunge cu ~94 euro/luna mai putin
ce ma nemultumeste sunt comisioanele de rambursare si acordare de cca 700 euro precum si alte comisioane ce se platest lunar ~12euro
cineva mi'a sugerat alpha bank.
ce parere aveti? sa merg pe mana lor?
din cate am aflat acum au dobanda fixa in primii doi ani (diferita evident)
ce alte comisioane mai sunt la alpha. daca ajunge rata cat la bcr nu cred ca merita shimbarea avand in vedere ca trebuie sa alerg pe la cadastru, notar si alte parti pt a transfera gajul de la un ala alta

ce am omis. la bcr mai au un comision de 600 lei analiza dosar sau ceva asemanator. oricum o mare magarie.

Nu merita sa faci refinantare, ai impresia ca vei gasi ceva mai bun? Iti spun eu ca nu ...
Daca tot ai nevoie de bani te sfatuiesc sa mergi in comtinuare cu BCR pe un credit separat si ipoteca de rang II.
Odata ce ai intrat in joc la o banca, e destul de complicat si de scump sa pleci deacolo.

#25
biochimistu

biochimistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2008
Primul meu contact cu Alpha Bank: foarte  :thumbdown:  :thumbdown: :thumbdown:  
Am aplicat pentru un card de debit completand formularul de pe siteul bancii, am asteptat o saptamana sa ma contacteze un operator si nimic.I-am contactat, i-am intrebat daca se ocupa cineva de aplicatiile online.Mi-au raspuns, mi-au cerut un nr de tel. ca sa ma poata contacta(probabil aplicatia mea online s-a pierdut pe undeva).De atunci astept, a mai trecut o saptamana.
Ce sa mai zic?!

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aplica pentru un card de credit. Sigur te vor trata altfel. :)

#27
biochimistu

biochimistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2008
Nu am cerut vreo tratatie speciala, am uzat doar de o "facilitate" pe care zic ca o ofera.

Quote

Aplica pentru un card de credit. Sigur te vor trata altfel.
Posibil dar sigur nu o sa aflu, prima impresia conteaza.
Acest client mic ar fi putut deveni un client mai mare, poate chiar ar fi adus alti clienti.
Dar la ce sa te astepti de la Alpha Bank?Poate ajunge si pe la noi valul falimentelor bancare, isi mai revizuiesc si ei atitudinea.

NU RECOMAND ALPHA BANK

#28
cionutz

cionutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.04.2004

View Postbiochimistu, on Oct 3 2008, 08:12, said:

Nu am cerut vreo tratatie speciala, am uzat doar de o "facilitate" pe care zic ca o ofera.

Posibil dar sigur nu o sa aflu, prima impresia conteaza.
Acest client mic ar fi putut deveni un client mai mare, poate chiar ar fi adus alti clienti.
Dar la ce sa te astepti de la Alpha Bank?Poate ajunge si pe la noi valul falimentelor bancare, isi mai revizuiesc si ei atitudinea.

NU RECOMAND ALPHA BANK


Salut,

Am tinut neaprat sa-mi spun si eu parerea dat fiind ca am vazut ceva deimformari aici.
ALPHA BANK,  NU ESTE o banca de HOTI.i
AM un credit ipotecar la ei, care are o dobanda variabila, (dobanda de referinta+ un procent fix).
Asa cum bine stiti in ultimele luni, dobanda de referinta a scazut....si la fel si rata mea, a pelcat de la 344 euro pe luna si a ajuns acum la 250 euro.
Bun, o sa ziceti ..si ce daca...ei nu e chiar asa..si ce daca, am prieteni cu credite la CreditEuropeBank, Bancpost ce au facut baieti de acolo, pai bine tata daca a scazut dobanda de refetinta, crestem noi procentul nostru si uite asa rata lor a ramas la fel.
Asa ca nu pot sa am decat cuvinte de lauda din acest punct de vedere. Bineinteles ca au existat si probleme si neintelegeri, mai ales de profesionalismul celor de la ghiseu, dar s-au rezolvat.

Incercati sa priviti un pic mai in adancime, decat..."ce-a de la ghiseu mi-a raspuns in doi peri- gata eu nu o sa fiu clientul lor"

Si inca ceva, incercati sa nu mai dati recomandari de genul "NU RECOMAND ALPHA BANK" fara sa fi lucrat cu ei, asta nu denota decat neprofesionalism si as putea zice chiar incompetenta.

RECOMAND ALPHA BANK si o recomand dupa o relatie de 2 ani de zile, nu dupa 10 minute ca amicul biochimist!

#29
dizo

dizo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.03.2009
@ cionutz

daca recomandati Alpha bank as dori sa ne aratati si noua dovezile scanate ale ratei dvs ... "344 euro pe luna si a ajuns acum la 250 euro".

#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postcionutz, on Apr 5 2009, 18:39, said:

Salut,

Am tinut neaprat sa-mi spun si eu parerea dat fiind ca am vazut ceva deimformari aici.
ALPHA BANK,  NU ESTE o banca de HOTI.i
AM un credit ipotecar la ei, care are o dobanda variabila, (dobanda de referinta+ un procent fix).
Asa cum bine stiti in ultimele luni, dobanda de referinta a scazut....si la fel si rata mea, a pelcat de la 344 euro pe luna si a ajuns acum la 250 euro.
Bun, o sa ziceti ..si ce daca...ei nu e chiar asa..si ce daca, am prieteni cu credite la CreditEuropeBank, Bancpost ce au facut baieti de acolo, pai bine tata daca a scazut dobanda de refetinta, crestem noi procentul nostru si uite asa rata lor a ramas la fel.
Asa ca nu pot sa am decat cuvinte de lauda din acest punct de vedere. Bineinteles ca au existat si probleme si neintelegeri, mai ales de profesionalismul celor de la ghiseu, dar s-au rezolvat.

Incercati sa priviti un pic mai in adancime, decat..."ce-a de la ghiseu mi-a raspuns in doi peri- gata eu nu o sa fiu clientul lor"

Si inca ceva, incercati sa nu mai dati recomandari de genul "NU RECOMAND ALPHA BANK" fara sa fi lucrat cu ei, asta nu denota decat neprofesionalism si as putea zice chiar incompetenta.

RECOMAND ALPHA BANK si o recomand dupa o relatie de 2 ani de zile, nu dupa 10 minute ca amicul biochimist!

Imi pate rau sa te supar dar Alpha Bank este o banca care nu doreste sa faca business astazi, nici macar angajatii nu sunt multumiti cu ceea ce gasesc la pachetul de fidelitate, ce sa mai vorbim de restul lumii...

#31
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006

View Postdizo, on Apr 5 2009, 19:47, said:

@ cionutz

daca recomandati Alpha bank as dori sa ne aratati si noua dovezile scanate ale ratei dvs ... "344 euro pe luna si a ajuns acum la 250 euro".

Pot sa confirm si eu o scadere de rata asemanatoare, a unui coleg, nu este nimic deosebit si informatia poate fi verificata.

Pana acum cateva luni dobanda la credite imobiliare era EURIBOR 6M + X,  din pacate nu mai stiu cu exactitate valoarea lui X (de fapt si acum este la fel insa X este muult mai mare). In ultimele luni colegul a studiat de zor dobanzile la euribor. Daca atunci cand a luat creditul prin 2007, EURIBOR 6M avea valoarea peste 5% acum este de 1,2%, verificabil aici: http://www.euribor.o...ibor_data.html

Deci dobanda a scazut cu peste 3,5% ceea ce nu e chiar putin. De aici scaderea ratei.

Cred ca la multe banci au scazut ratele in mod asemanator.

Atentie! in cazul colegului, X - marja bancii este FIXA si nemodificabila sub nici o forma.

Edited by _TCornel_, 06 April 2009 - 21:09.


#32
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004

View Postfloraur, on Apr 5 2009, 19:49, said:

Imi pate rau sa te supar dar Alpha Bank este o banca care nu doreste sa faca business astazi, nici macar angajatii nu sunt multumiti cu ceea ce gasesc la pachetul de fidelitate, ce sa mai vorbim de restul lumii...

@ floraur

te-ai angajat cumva la Alpha si noi nu stim :) ??
de ce nu vor sa faca grecii business?

#33
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postauthentik, on Apr 10 2009, 21:44, said:

@ floraur

te-ai angajat cumva la Alpha si noi nu stim :) ??
de ce nu vor sa faca grecii business?

Man, cam greu o sa ma mai angajez eu vreodata la vreo banca. Am fost la doua, nu e chiar o mare smecherie.
Grecii nu vor sa faca business, fiindca nu au bani. Politica se face la Athena, nu in  Romania si acolo lucrurile se vad diferit.
Cred ca oamenii sunt in asteptare, ma uitam astazi la tv si ma intrebam ce rost au acele reclame la TV, atata vreme cat nu dau credite... doar pentru economisire e cam aiurea chestia aia cu greerele si furnica, mai bine lasa dracu o furnica si intelegeam situatia.

#34
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Experienta mea cu alpha bank:
1. cardul tre sa aiba contul lui separat, nu poti sa-l atasezi unui cont curent ... de ce nu? Ma depaseste!
2. vrei sa faci o plata la o sucursala, alta decat cea la care ti-ai deschis contul, tre sa trimita aia copie buletin, copie op, copie facturi sau proforma, etc etc si sa astepti confirmarea...care poate dura si jumatate de ora
3. vrei sa scoti niste bani de la alta sucursala...idem mai sus
4. si cea mai tare: vrei sa pui dintr-un cont curent in contul de card niste bani, conturi la aceeasi banca si acelasi propritar... nu se poate decat a doua zi. deci la ora 4 daca mergi sa faci transferul banilor pe card o sa ai surpriza ca dupa ora 14 a doua zi vezi banii pe card!
Sa fim seriosi! Plus ca niciodata nu am primit un raspuns complet si corect. Intreb, pot sa merg la ora 17,30 la o sucursala deschisa pina la ora 19 sa fac o plata chiar daca nu am contul la sucursala aia? Raspuns, de la don'soara care se ocupa cu asa ceva: DAAAAAAAAA! Ei pe naiba, nu se poate - vezi punctul 2 - daca la sucursala aia au plecat acasa omuletii!
Singurul lucru bun e ca nu au comision la retragere numerar de la ghiseu sau de la bancomat.
Cica prin noiembrie s-ar schimba softul si o sa fie altfel... pina atunci scap de ei.

#35
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004

View Postpetman, on 8th June 2009, 16:12, said:

...
Singurul lucru bun e ca nu au comision la retragere numerar de la ghiseu sau de la bancomat.
Cica prin noiembrie s-ar schimba softul si o sa fie altfel... pina atunci scap de ei.
comisionul de retragere de la ghiseu este 0.5%.

experienta mea cu Alphabank: mi-am facut un card de debit pentru plati pe net. nu am putut sa-l inscriu in programul 3dSecure, din motive necunoscute mie. a durat peste 1 saptamana, mai multe telefoane si mail-uri, si chiar 2 vizite la sediu ca sa rezolve aia treaba. am incercat internet bankingul lor pentru efectuarea unor plati: asa IB penibil n-am vazut, efectiv n-am putut sa virez bani dintr-un cont de card Alpha in alt cont de card Alpha. suna neverosimil, nu? o incalceala incredibila in aplicatia de IB. si, in plus, un serviciu clienti deplorabil.
recomand dusmanilor sa incerce serviciile Alphabank... :)

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postlg, on 12th June 2009, 23:18, said:

recomand dusmanilor sa incerce serviciile Alphabank... :)

:)))
saracii dusmani...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate