Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Alpha Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
Cecenu

Cecenu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2004
Salutare,

Vreau sa dau si eu un raspuns pro Alpha Bank si sa confirm scaderea dobanzii la creditul imobiliar.
Situatia mea este urmatoarea: credit imobiliar pe 30 ani in euro luat in 2007.
Dobanzi: primul an fixa 5.9% am platit 421EURO / luna
dupa primul an: cotatia EURIBOR 6M + 4.5 (marja fixa).

Dupa primul an euribor 6m a fost 5.2 parca (m-a rupt) am platit 5 luni 600euro / luna. Pe urma a venit criza si a inceput sa scada cotatia EURIBOR 6M foarte mult si foarte brusc. Dupa cele 5 luni mi s-a modificat dobanda luna de luna in minus. Pe luna iunie 2009 am platit 460EURO. Acum EUROBOR 6M este 1.4xxx

Parerea mea: contractul de credit  a fost respectat 100%, fara comisione ascunse, fara ajustari ascunse, nu m-am certat niciodata cu ei. Nu am fost niciodata la banca sa platesc rata, depun suma in cont si este luata automat la data scadenta.

Pentru mine criza, pana acum, a fost mana cereasca. Sa vedem ce o fi, bineinteles situatia se poate schimba oricund in defavoarea mea. Pana atunci insa sunt multumit.

O zi buna.

Edited by Cecenu, 16 June 2009 - 15:52.


#38
ag-master

ag-master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.01.2006
Eu unul as rade Alpha Bank de pe fata pamantului... inafara faptului ca internet bankingul se misca execrabil, vreau sa va spun ca de cateva ori aproape am fost tras pe sfoara de o functionara de la agentia Pallady, una spelba si proasta, care niciodata nu reusea din prima nici macar sa puna niste bani intr-un cont, fara sa intrebe un coleg. Aceasta spelba de cel putin 2-3 ori (spun cel putin 2-3 pentru ca doar de atatea ori m-am prins) a incercat sa sustraga diverse sume in momentul in care alimentam contul, ultima oara incarcand sa ma "faca" cu 100 euro! Cum au decurs lucrurile: eu: vreau o alimentare cont card cu 360 euro! ea, dupa ce intreaba colugul, si face ce face la calculator, imi cere banii, ii numara, imi da foaia respectiva, dau sa plec, ma uit din intamplare pe foaie, acolo, surpriza: 260 euro!!! ma intorc la ea (nu iesisem din banca) si-i arat, la care ea se inroseste toata si ingaima ceva ca a gresit... In cele din urma am inchis contul de card, ramanand activ doar contul curent. Alaltaieri, intru pe internet banking sa-mi transfer 50 euro pe un cont Raiffeisen. Ieri dimineata ma suna un nene de la Alpha, "ati autorizat un transfer de 50 euro catre Raiffeisen?" "-Da!" - "Stiti, sunteti sigur ca doriti asta? Avem un comision cam mare", zice. Eu: "cat anume?" la care el: "50 si ceva de euro!!!!!!"
La care am cam explodat, dupa ce i-am facut banca de hoti am anulat transferul... Acum m-am convins pe deplin, banca de milogi, si bineinteles voi inchide si contul curent de la ei. Sa nu mai aud de ei in vecii vecilor, Amin! :bandit:

#39
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Eu unul  nu as face nici o operatie bancara fara sa ma informez asupra costului ei. Faptul ca te-au sunat sa te avertizeze, e o bila alba pt Alpha Bank, nu un motiv sa-i faci hoti...Doar o parere.

#40
ag-master

ag-master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.01.2006

 clausio, on 2nd October 2009, 09:18, said:

Eu unul  nu as face nici o operatie bancara fara sa ma informez asupra costului ei. Faptul ca te-au sunat sa te avertizeze, e o bila alba pt Alpha Bank, nu un motiv sa-i faci hoti...Doar o parere.

Poate tie ti se pare normal un comision de peste 50 de euro la doar 50 de euro transferati intre ei si o alta banca romaneasca! Eu zic raspicat: foamea'n gat!

#41
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Erau cu foamea-n gat daca nu te anuntau si iti luau comisionu. Nu inteleg cum unii pot sa faca tranzactii fara sa stie cat ii costa, pe urma striga "hotii-hotii".

Asta le e comisionu...nu-ti convine du-te la alta banca...

#42
ag-master

ag-master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.01.2006

 arathemis, on 2nd October 2009, 09:37, said:

Erau cu foamea-n gat daca nu te anuntau si iti luau comisionu. Nu inteleg cum unii pot sa faca tranzactii fara sa stie cat ii costa, pe urma striga "hotii-hotii".

Asta le e comisionu...nu-ti convine du-te la alta banca...

Mai omule! Daca timp de peste un an imi luau in jur de 20 euro pentru un transfer catre o banca din afara tarii, te-ai fi gandit ca iti vor cere aproape triplu sa mute niste bani colea peste gard (a se citi tot in Bucuresti)?

#43
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
"Mai omule", n-ai zis ca ai mai facut transferuri care te-au costat 20 de euro, si acum dintr-o data s-a marit la 50.

Din ce ai zis mai sus reiese doar ca ai vrut sa faci un transfer care costa 50 de euro, pret care te-a suparat.  Acum inteleg mai bine ce de ce esti suparat pe ei. Oricum vorba lui clausio, bila alba ca macar te-au anuntat.

#44
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Alpha bank - rahati

Am vrut azi sa rambursez anticipat o suma la creditul ipotecar care il am la ei. Cica nu se poate pana in 2 Nov ca au ceva reglementari de sus ...bla bla.
Deci nu pot plati nici daca vreau.  :huh:

:(


Ati mai patit careva ceva de genul asta?

#45
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Citeste ce scrie in contractul tau de credit referitor la rambursarea anticipata. Daca nu exista nici un fel de restrictii/limitari in acest sens atunci contractul ar trebui sa primeze in fata oricaror altor reglementari exterioare cadrului contractual.
De exemplu in unele contracte se specifica faptul ca trebuie sa anunti cu x zile (de obicei 30 de zile dar am vazut chiar si 90 de zile) inainte ca vrei sa faci aceasta rambursare anticipata.

#46
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Nu scrie nimic in contract despre reglementarile temporare ale bancii sau mai stiu eu ce. Am si intrebat-o pe stimabila de la ghiseu daca este asa ceva in contractele de credit si a zis ca NU.

Pana acum am mai platit anticipat fara sa anunt nimic. Deci nu e vorba de asa ceva. Pus si simplu pana in 2 nov cred ca isi numara banii sau dracu stie ce fac de nu mai vor sa primeasca euro in plus.

#47
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Daca nu exista limitari/restrictii in contractul tau de credit sau probleme de ordin tehnic (IT, retea etc.) atunci o motivatie de genul "reglementarilor de sus" nu sta in picioare ca nu suntem la gara. Eventual ia-o pe firul ierarhic si poate se va gasi careva sa aduca o justificare care sa stea in picioare sau macar sa te lumineze. Acum depinde si de tine de cat de insistent vrei sa fii sau cat timp/nervi ai de mancat. Din experienta personala: mi-e mi-au trebuit vreo 2 saptamani pana am reusit sa-i determin pe niste "destepti" de la o alta banca sa schimbe valoarea LIBOR-ului asa cum prevedea contractul de credit.

#48
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
mda... asa ma gandeam si eu. Totul depinde daca vreau sa pierd timpu cu prostia asta sau nu.

Oricum niste rahati astia.

#49
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Am impresia ca isi schimba sistemul informatic pana pe 2 noiembrie, lucru care in mod normal nu ar trebui sa afecteze clientii, fiind o problema interna a bancii.  
Dar cum suntem in Romania, ne-am obisnuit sa fim calcati in picioare si sa nu ni se respecte drepturile. Dea parca bancile nu ar trai de pe seama clientilor.
@arathemis  Daca ai timp eu cred ca poti face si o sesizare la OPC, care bineinteles ca nu va rezolva foarte multe lucruri.

#50
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
referitor la sistemul lor informatic, era si cazul sa-l aduca la zi. acum internet bankingul lor este o absurditate. cine a incercat vreodata sa faca o plata prin IB stie ce vorbesc.

#51
bumerangu

bumerangu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.10.2009
cine stie, la care banca din Romania e cel mai convenabil de deservit un cont curent a persoanei juridice ?

#52
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Trebuie sa semnez noul scadentar la Alpha, care are rol si de act aditional.
La finalul tabelului printre altele este si o mentiune de genul:
"Pe intreaga perioada a creditului, cuantumul ratei lunare datorat Bancii poate suferi modificari, in sensul majorarii, ca urmare a materializarii riscului valutar (valabil pentru creditele in valuta si reprezinta devalorizarea monedei nationale in raport cu valuta respectiva) si/ sau a riscului de rata a dobanzii."

Stie cineva ce inseamna "riscul de rata al dobanzii".
Daca materializarea riscului valutar inseamna devalorizarea monedei nationale in raport cu valuta, de ce nu poate creditul sa sufere si o micsoarare(in cazul apreciarii monedei nationale)?
Deocamdata astept lamuriri de la ei.

Poate cineva sa-mi dea informatii?
A mai semnat cineva un astfel de act aditional si v-au adaugat comisioane suplimentare?

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 catal1n2000, on 16th November 2009, 15:29, said:

Trebuie sa semnez noul scadentar la Alpha, care are rol si de act aditional.
La finalul tabelului printre altele este si o mentiune de genul:
"Pe intreaga perioada a creditului, cuantumul ratei lunare datorat Bancii poate suferi modificari, in sensul majorarii, ca urmare a materializarii riscului valutar (valabil pentru creditele in valuta si reprezinta devalorizarea monedei nationale in raport cu valuta respectiva) si/ sau a riscului de rata a dobanzii."

Stie cineva ce inseamna "riscul de rata al dobanzii".
Daca materializarea riscului valutar inseamna devalorizarea monedei nationale in raport cu valuta, de ce nu poate creditul sa sufere si o micsoarare(in cazul apreciarii monedei nationale)?
Deocamdata astept lamuriri de la ei.

Poate cineva sa-mi dea informatii?
A mai semnat cineva un astfel de act aditional si v-au adaugat comisioane suplimentare?

Daca ai credit in valuta, probabil ca esti obisnuit sa depui rata in RON in contul tau, lasand banca sa faca schimbul valutar necesar. Daca va creste cursul, rata in RON va fi mai mare.
Daca ai credit in RON, treaba cu riscul valutar nu se aplica.
Riscul de rata al dobanzii inseamna ca dobanda la care se finanteaza banca poate creste, iar ei vor transfera asupra ta cresterea de dobanda (si vor emite deci un nou scadentar).

#54
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Sunt client Alpha Bank de vreo 2 ani de zile...

Acum au venit cu o noua chestie - noile scadentare, cu sumele revizuite (care apropo sunt ok) dar pe ultima foie sunt 2 noi mici "detalii" pe care sunt convins toata lumea le-a acceptat prin semnarea acestor acte aditionale (pana la urma) la contracte....

1) scrie ca in cazul in care scadenta ratei este intr-o zi nelucratoare, rata trebuie platita in ziua lucratoare imediat anterioare acelei zi de scadenta (inainte deca pica scadenta duminica de ex puteai plati luni fara penalizari)

2) scrie ceva de genul ca "rata poate suferi modificari prin majorare" etc etc.

Nu stiu exact care sunt ultimele norme si reglementari cu privire la acest business dar ideea e ca am scris "Am luat la cunostinta si NU sunt de acord cu urmatoarele modificari..." pe fiecare pagina  :lol:

Cica s-a schimbat sistemul informatic si nu se mai tine cont de zilele lucratoare / nelucratoare si de asta trebuie modificat contractul... de parca asta m-ar interesa pe mine.

Mai mult, o sa vad cand cade prima scadenta a unei rate intr-o zi nelucratoare si o sa ma duc sa o platesc in prima zi lucratoare, sa vad daca-mi pun penalizari (ei au zis ca cf noilor reglementari o sa fie penalizari ca nu stie sistemul sa calculeze altfel).... sa vezi ce ma cert cu ei ca au incalcat contractul (repet - nu mi-am dat acceptul pe ultimul "scadentar" si pe noile reglementari)...


Sa vedem ce se intampla.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate