Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

concediere

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,065
  • Înscris: 24.02.2006
salariul compensatoriu e prevazut in Contractul Colectiv de Munca la Nivel National, nu in Codul muncii.
vezi si postul #26 de mai sus

Edited by _Smiley_, 25 April 2011 - 08:13.


#38
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pe scurt: Angajat la o firma intre 25.07.2011, pana pe 29.08.2011. In acea zi m-au anuntat ca nu mai au bani sa continue un proiect si asta e. Functia ocupata a fost redactor. Ne-au spus ca vom salariu compensator pentru 20 zile, fix cat era preavizul.

Cand am fost sa iau bonurile impreuna cu un coleg ne-au zis ca am inteles noi gresit.

Cum pot sa-i fac sa-mi ofere pana la urma acel salariu compensator ? In contract nu este mentionat acest lucru, dar mi se pare inacceptabil.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Aici nu vorbim de cum "mi se pare" ! Vorbim cu actele in fata. Scrie in contractul individual asa ceva ? Sau e semnat contract colectiv ?

#40
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
E o clauza in CIM: perioada de preaviz in cadrul concedierii este de 20 zile lucratoare, conform legii nr 53/2003 - Codul muncii sau contractului colectiv de munca.

Partea "mi se pare" era legata de promisiunea lor, verbala ce-i drept. Atunci cand sti ca ai tras din greu in prima luna si ai dat tot ce aveai tu mai bun, munca multa si odihna putina, iar dupa scurt timp esti anuntat ca esti concediat pe motiv de "pierderi", vorbele legate de un salariu compensator te mai linistesc.

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu de ce ma gandeam la salarii compensatorii !
Preavizul e un drept, nu poate fi anulat decat cu acordul partilor. Asa ca trebuia sa va tina (cel putin pe hartie) si sa va plateasca.

Edited by neagu_laurentiu, 24 October 2011 - 19:40.


#42
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Eu doar pe partea de salariu compensatoriu as avea nevoie de ceva informatii. Mai exact cum l-as putea obtine si unde gasesc articole din lege care sa ma ajute in acest sens.

Repet, impreuna cu un alt coleg am fost dati afara si ni s-a promis ca vom primi o anumita suma compensatorie. La ~ 2 saptamani dupa ultima discutie ne-am dus la sediu sa ne luam bonurile, si am intrebat cand va intra acea suma. Raspuns: voi ati inteles gresit, n-o sa primiti niciun ban.

Deci se acorda sau nu intr-o astfel de situatie ? In contract nu exista nicio precizare legata de acest subiect.

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

Codul muncii said:

ART. 39 – Drepturile si obligatiile principale ale salariatilor
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
j) dreptul la protectie in caz de concediere;

ART. 40 - Drepturile si obligatiile principale ale angajatorului
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;

ART. 67
Salariații concediați pentru motive care nu țin de persoana lor beneficiazã de mãsuri active de combatere a șomajului și pot beneficia de compensații în condițiile prevãzute de lege și de contractul colectiv de muncã aplicabil.

ART. 75 – Perioada de preaviz
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.


#44
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
In concluzie, am voie sa le cer plata unui salariu compensatoriu ?

Daca da, unde pot gasi un exemplu de cerere ? Si o pot trimite prin curierat cu confirmare de primire sau trebuie sa dau neaparat ochii cu ei ?


Multumesc pentru ajutor!

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Eu inteleg ca e un drept al tau, trebuie sa-i intrebi de ce incalca acele prevederi din contract. Reclamatiile le depui la ITM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate