Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Maxthon vs. Firefox

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,392
  • Înscris: 23.05.2003

nicos, on Nov 14 2004, 15:52, said:

Am instalat Firefox 1.0 si l-am folosit 3 zile. Imi place, i-am instalat extensii si
l-am facut default browser. Apoi mi-a dat un Win2k crash de toata frumusetea. Il banuiesc pe el pentru ca a fost primul despre care Win mi-a spus ca a dat erori si ca il va inchide. Din acel moment a inceput dansul (erori, intepeneli, System Manage/Event Viewer/System plin de erori ). Am intrat in Safe Mode si am dezinstalat Firefox. La restart totul se linistise. M-am intors la IE6. Am vrut sa fiu progresist dar prefer o functionare sigura chiar daca exista vulnerabilitati. Cred ca si Ff le are pina la urma :(

<{POST_SNAPBACK}>



Folosesc Firefox-ul de pe vremea cind era Phoenix, Firebird pe Win2k SP4 fara nici un fel de problema.

#56
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Firefox incarca MULT mai repede decat Maxthon. Maxthon nu prea e de incredere, pentru ca la urma urmei este tot un explorer (dar updatat cu o gramda de chestii, utile dealtfel).

#57
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Jarrive, on Nov 10 2004, 11:15, said:

Eu cu Maxthon nu am reusit sa fac download. Sub nici un fel. Imi zice done si cu asta basta. Setarile default. Downl manager FlashGet. Si cu setare pt el degeaba.

<{POST_SNAPBACK}>


faci drag-n-drop cu linkul din maxhton peste icoana transparent  (dropzone) de la flasghet... voila...

#58
dorinelu

dorinelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.05.2002

Piorel, on Nov 5 2004, 00:38, said:

Care ar fi argumentele care sa ma faca sa trec de la Firefox la Maxthon. Ma cam tenteaza sa parasesc vulpea. :D

<{POST_SNAPBACK}>


eu sincer nu ash lasa firefoxul pentru nimik in lume, acest MAxthon e tot un Internet Explorer, asha ca  :death:

#59
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Maxthon

+ Foarte rapid
+ Usor de folosit
+ Merge sa postezi subtitrari
- Se blocheaza uneori
- Trebuie sa astepti sa se incarce toata pagina (poze si alte kestii) pentru a vedea pagina


FireFox

+ Rapid
+ Stabil
+ Are un download mananger foarte bun
+ Interfatza draguta
- Nu se pot pune subtitrari cu el


Concluzie: Cand pun subtitrari folosesc Maxthon, iar cand vreau sa ma dau pe pagini si sa intru pe forum folosesc Firefox

#60
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Cu oarece parere de rau, trebuie sa sustin si eu IE & Co. Firefox e un browser bun, dar inca NU e matur. Nici din punctul de vedere al enginelui, nici al extensiilor.

Cat despre faptul ca Firefox nu afiseaza pagnile scrise "incorect" - com'on! procentul acestor pagini e MULT prea mare pentru a nu-l lua in consideratie. Sa nu mai zic ca Javascript mere ca un kur pe FX.

Cat despre buguri - sa-mi fie cu iertare - dar nu e nici unul mai breaz. :( ... Iar la securitate - cred ca imi vin (per total) de 3-4 ori mai multe security advice-uri care contin cuvantul mozilla decat cele care contin Internet Explorer.

Asa ca folosesc Maxthon datorita:

- IE
- tabbed (in sfarsit facut inteligent)
- mouse gestures (tzais)
- google bar
- cateva pluginuri: http://maxthon.tarapages.com/

Iar ca sa mearga, la reinstalarea sistemului (format), pur si simplu am facut send shortcut to desktop! Fara install, reconfigurare etc. Cred ca asta spunea si EP mai sus!

O singura buba: nu mi-a placut flash-get (Total Commander rulz! ;) ), si am ramas cu probleme de download dupa dezinstalarea acestuia (mergea doar save target as). S-a rezolvat la urmatorul update.

Cat despre gecko engine - nu prea am gasit pana acum lucruri sa nu-mi mearga (inputuri!? wtf, ca-mi merg grilele fara problema, si am scris codul pe genunchi, e mai mult JS in paginile alea decat html / php).

FX il folosesc doar pentru teste de webdesign. Mie, personal, nu imi place.

PS: navighez 10+ ore minim zilnic!

Edited by Tyby, 18 December 2004 - 01:54.


#61
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Mersi Tyby pentru site, am gasit pluginuri intersante pentru Maxthon.

Cel pe care il recomand este MyIE2 Clock

#62
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

Tyby, on Dec 18 2004, 01:51, said:

Cu oarece parere de rau, trebuie sa sustin si eu IE & Co. Firefox e un browser bun, dar inca NU e matur. Nici din punctul de vedere al enginelui, nici al extensiilor.

Cat despre faptul ca Firefox nu afiseaza pagnile scrise "incorect" - com'on! procentul acestor pagini e MULT prea mare pentru a nu-l lua in consideratie. Sa nu mai zic ca Javascript mere ca un kur pe FX.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu este vorba de pagini scrise "incorect". Este vorba de pagini scrise dezastruos, si testate numai cu IE. Paginile incorect au toate sansele sa fie randate bine de Firefox. Eu numai Firefox folosesc si nu prea mi se intampla sa vad pagini varza.

Tyby, on Dec 18 2004, 01:51, said:

Cat despre buguri - sa-mi fie cu iertare - dar nu e nici unul mai breaz. :( ... Iar la securitate - cred ca imi vin (per total) de 3-4 ori mai multe security advice-uri care contin cuvantul mozilla decat cele care contin Internet Explorer.

<{POST_SNAPBACK}>


Aici chiar ca ma indoiesc. In toamna asta au fost aproximativ 20 de buguri crtitice de la IE, si vreo 3-4 de la Firefox (din care unul era de fapt bug Windows). Altfel de ce crezi ca FF primeste de la mai toata lumea review-uri mult mai bune in ceea ce priveste securitatea? Crezi ca toti sunt Nastase sa nege cifrele in pofida evidentei?

#63
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
do I look like Nastase to you?!  :confuzzled:

#64
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

evilone, on Dec 18 2004, 09:27, said:

In toamna asta au fost aproximativ 20 de buguri crtitice de la IE, si vreo 3-4 de la Firefox (din care unul era de fapt bug Windows). Altfel de ce crezi ca FF primeste de la mai toata lumea review-uri mult mai bune in ceea ce priveste securitatea? Crezi ca toti sunt Nastase sa nege cifrele in pofida evidentei?

<{POST_SNAPBACK}>

circa 17 buguri de securitate a avut Firefox din septembrie pana acum (IE a avut vreo 25) ... sunt de acord ca in unele privinte e mai bun, dar hai sa nu ne extaziem fara motiv; pot spune ca e pe drumul cel bun deocamdata.

P.S. verifica la Secunia kestia cu bug-urile

#65
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Daca le-ai numarat tu te cred. Dar mai este si alta parte a povestii. Firefox scoate noi versiuni care repara bug-uri din versiunile vechi, bug-uri ce nu erau cunoscute. La IE, de obicei cineva descopera bug-ul, dupa care lumea asteapta mult si bine ca MS sa scoata un patch.

#66
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

evilone, on Dec 18 2004, 16:11, said:

Daca le-ai numarat tu te cred. Dar mai este si alta parte a povestii. Firefox scoate noi versiuni care repara bug-uri din versiunile vechi, bug-uri ce nu erau cunoscute. La IE, de obicei cineva descopera bug-ul, dupa care lumea asteapta mult si bine ca MS sa scoata un patch.

<{POST_SNAPBACK}>

exista un anumit interval minim de testare a patch-urilor si o anumita procedura care trebuie respectata; de asemenea, nivelul de complexitate si numarul testelor depinde de numarul de scenarii luate in calcul... fa un calcul ca sa vezi ce inseamna cei 92% care ii au din piata browserelor si o sa-ti dai seama ce potential impact are un patch pentru ei.
intr-adevar, au fost cazuri cand au ignorat avertismentele unor security researchers si nu au scos "in-time" patchul (ultima oara parca s-a intamplat prin 2003  :huh: ) ...pentru asta au fost blamati pe buna dreptate; dar hai sa nu facem o regula generala.
apropo, si MS-ul scoate pentru versiunile vechi patchuri ... all flavors of IE de la v5.0 incoace sunt pe lista...

#67
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

Tyby, on Dec 18 2004, 15:42, said:

do I look like Nastase to you?!  :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


Nu asta am vrut sa spun!!! Am vrut sa spun ca probabil exista un sambure de adevar in acele review-uri.


PreTXT, on Dec 18 2004, 16:17, said:

exista un anumit interval minim de testare a patch-urilor si o anumita procedura care trebuie respectata; de asemenea, nivelul de complexitate si numarul testelor depinde de numarul de scenarii luate in calcul... fa un calcul ca sa vezi ce inseamna cei 92% care ii au din piata browserelor si o sa-ti dai seama ce potential impact are un patch pentru ei.
intr-adevar, au fost cazuri cand au ignorat avertismentele unor security researchers si nu au scos "in-time" patchul (ultima oara parca s-a intamplat prin 2003  :huh: ) ...pentru asta au fost blamati pe buna dreptate; dar hai sa nu facem o regula generala.
apropo, si MS-ul scoate pentru versiunile vechi patchuri ... all flavors of IE de la v5.0 incoace sunt pe lista...

<{POST_SNAPBACK}>


Nici tu nu m-ai inteles. Ceea ce am vrut sa spun e ca in cazul Firefox multe din bug-urile "critice" sunt gasite (ma refer la public, nu la developeri) abia dupa ce problema a fost deja rezolvata. Si pot fi gasite pur si simplu comparand codurile sursa a doua versiuni consecutive.

Edited by evilone, 18 December 2004 - 16:22.


#68
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

evilone, on Dec 18 2004, 16:21, said:

Nici tu nu m-ai inteles. Ceea ce am vrut sa spun e ca in cazul Firefox multe din bug-urile "critice" sunt gasite (ma refer la public, nu la developeri) abia dupa ce problema a fost deja rezolvata. Si pot fi gasite pur si simplu comparand codurile sursa a doua versiuni consecutive.

<{POST_SNAPBACK}>

OK, am inteles ... vrei sa zici baietii de la Firefox repara bug-ul fara sa fie batuti pe umar, cum se intampla la MS, right? well, maybe, nu prea sunt convins ..dar sper ca te referi numai la MS-IE si nu faci comparatie cu toate patchurile care sunt MS-related ;)

#69
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
M-am referit la faptul ca in general advisory-urile pt Firefox suna in genul "bug in firefox, afecteaza versiunile de la X la Y" (unde Y este versiunea precedenta versiunii curente). Stiu, au existat si exceptii. In general cele pt IE suna in genul "bug in IE, setati nivelul de securitate pe High pt Internet (fara ActiveX) si nu vizitati site-uri pe care nu le cunoasteti".

#70
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
o alta tampenie de genul myie2 ... fratilor , numa cand auziti de engine
internet explorer , aruncati-l la gunoi . cele 11.000.000 de downloaduri
ale lui firefoc spun ceva , nu credeti ? folositi si voi un browser serios ,
nu tampenii din-astea ... nu l-am folosit , nu il folosesc si nu il voi folosi !
raman patriot Firefox ! :D

#71
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
folosesc Firefox 1.0 de vreo luna si inca nu am gasit o pagina care sa nu fie rendata corect. poate stiti voi vreuna ?

#72
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

aolex, on Dec 18 2004, 19:16, said:

o alta tampenie de genul myie2 ... fratilor , numa cand auziti de engine
internet explorer , aruncati-l la gunoi . cele 11.000.000 de downloaduri
ale lui firefoc spun ceva , nu credeti ? folositi si voi un browser serios ,
nu tampenii din-astea ... nu l-am folosit , nu il folosesc si nu il voi folosi !
raman patriot Firefox ! :D

<{POST_SNAPBACK}>


daca nu te-ai prins inca, aceasta este o discutie cu argumente reale, nu aberatii de genul "Firefox pan' la moarte "

daca nu faci deosebirea intre o piata de 92% IE si 11 mil de dl, nu o sa-ti poata explica nimeni, nimic, mai departe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate