Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Maxthon vs. Firefox

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Care ar fi argumentele care sa ma faca sa trec de la Firefox la Maxthon. Ma cam tenteaza sa parasesc vulpea. :D

#2
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Eu le-am incercat pe amandoua si am ramas la Maxthon.
Eu zic sa ti-l instalezi si o sa vezi singur ca Maxthonul are mai multe optiuni utile. Are mult mai multe optiuni decat Firefox. Foloseste-l cateva zile si revino cu impresii.  ;)

#3
web4all

web4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.11.2004
E prima oara cind aud de acest Maxton.
Unde se gaseste ? Este free ? Si ce are mai bun fata de Firefox/Mozilla/Opera...
Poate explica cineva care l-a testat.

Eu am migrat de la IE la Mozilla si apoi la Firefox si sunt foarte multumit.

Ciao,

#4
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002
este de fapt o interfata pentru Internet Explorer.. adica foloseste exact acelasi motor al internet explorer-ului. are o gramada de functii, una care mi-a placut destul de mult find tabbed browsing. dar tot la Firefox am ramas ;)

#5
web4all

web4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.11.2004
l-am instalat acum... intradevar arata ca Internet Explorer, cu unele chestii in plus dar... ma intreb problemele legate de bug-uri, securitate care le are IE au fost eliminate ?...
... daca se poate vorbi de un adevarat concurent la browserele mai sus mentionate ...

#6
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002

web4all, on Nov 5 2004, 10:42, said:

l-am instalat acum... intradevar arata ca Internet Explorer, cu unele chestii in plus dar... ma intreb problemele legate de bug-uri, securitate care le are IE au fost eliminate ?...
... daca se poate vorbi de un adevarat concurent la browserele mai sus mentionate ...

<{POST_SNAPBACK}>


daca internet explorer-ul are un bug atunci o sa aiba si asta automat.. + altele pe care le are el

#7
web4all

web4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.11.2004

zamo_x, on Nov 5 2004, 09:35, said:

este de fapt o interfata pentru Internet Explorer.. adica foloseste exact acelasi motor al internet explorer-ului. are o gramada de functii, una care mi-a placut destul de mult find tabbed browsing. dar tot la Firefox am ramas ;)

<{POST_SNAPBACK}>



daca este doar "interfata" schimbata atunci... bye bye Maxthon ! (nu retinusem aspectul).
Apropo, pentru cei care nu stiu inca, saptamina viitoare, mai precis pe 9 noiembrie va aparea versiunea finala Firefox 1.0 (astazi a ajuns la RC2) !!!

Ciao,

#8
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Firefox pentru site-uri care merita, gen Softpedia download (prietenii stiu de ce) si Maxthon pentru balarii si forum ca nu poti citi forumu cate o pagina deschisa pe rand. Plus ca nu mai face Catalin bani din ads. :naughty:

#9
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
puneti-va tabbrowser extensions la Firefox si o sa fie exact ca Maxthonu la lucrul cu taburile. puteti pune si mouse gestures, flashgot (o chestie noua pentru integrarea mult mai facila cu download managere), *****. e cam suficient.

eram fan Maxthon, pana sa incerc Firefox, si acum nici nu l-am mai deschis de vreo cateva luni.


"ca nu poti citi forumu cate o pagina deschisa pe rand"
adica vrei sa zici ca Firefox face asta??

Pentru cei care nu au auzit de Maxthon, este de fapt anteriorul MyIE2 (nu stiu ce naiba i-or fi shimbat numele, suna mai naspa asa).

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
Pe langa MyIE, exista Greenbrowser, care este mult mai mic si mai stabil.
Ele folosesc motorul IE.

Am incercat Firefox + extensiile existente pt tabbed interface, dar nu are functionalitatea lui MyIE..
Toate programele le gasiti pe www.softpedia.com

Use search :)

#11
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Ce ma enerveaza la Maxthon e ca....vreau resume the last pages si ma intreaba atat atunci cand inchid browser-ul cat si atunci cat il deschid. Poate fi configurat pentru deschidere, dar pentru inchidere nu gasesc. Any ideea?

#12
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Foarte stabil si configurabil  :P  http://www.softpedia...1/10-1-44.shtml

#13
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Maxthon...nu pot face nici un download..de ce?

#14
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Jarrive, mai cauta ca ai o gramada de chestii de descoperit.
Face download, normal ca face; poate ai tu o problema dar chiar are suport pt mai multe download managere ;)
Daca ai bifat "resume last visited pages" nu trebuie sa te intrebe nici la inchidere nici la deschidere, pur si simplu ti se deschid paginile respective cand deschizi browserul fara sa te intrebe si cand il inchizi nu te intreaba nimic (eventual poate sa te intrebe daca vrei intradevar sa-l inchizi daca ai bifat optiunea asta).

Va propun ceva: cei care le-au testat pe amandoua sa zica ce optiuni are Firefox si nu are Maxthon! Cei care nu au testat Maxthon sa zica ce optiuni interesante li s-au parut ca are Firefox!

Edited by Intel, 06 November 2004 - 04:28.


#15
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
Maxthon:
sincer, ce foloseam, mi-a placut si pentru ce nu l-as fi dat pe alte browsere sunt asa:
- taburile si cofigurarea lor (anumite dimensiuni, unde sa se deschida tab nou, open new tab cu middle click, close tab cu dublu click pe "eticheta" lui, cand sa schimbe focus pe tab nou, etc.)
- integrare cu flashget (uneori facea probleme)
- search cu google (sau orice alt motor) in bara de adrese
- url aliases (astea mi s-a tot intamplat sa mi le uite, trebuia sa le introduc din nou, poate noile versiuni au remediat problema)
- popup killer incorporat

Firefox:
Am putut configura toate astea, (si chiar mai mult) folosind numai 3 extensii:
- ***** (care blocheaza si continutul paginilor, gen reclame)
- flashgot (practic mai bun decat monitorizarea IE de catre FlashGet, pentru ca FlashGet uneori e enervant si nu ai chef sa dai jos cu el, asta practic te intreaba "vrei cu FlashGot sau nu?", cu aceleasi optiuni: dl all with FlashGot etc. FlashGot nu este numai pentru FlashGet, ci pentru orice dlmanager, numa ca asa se numeste)
- tabbrowser extensions (nu preferences)
Restul optiunilor:
- download managerul incorporat este un pic mai configurabil (suporta pause)
- url aliases (aici se numesc bookmark keywords) nu mi le-a uitat niciodata
- search configurabil cu google in bara de adrese (gen cate raspunsuri pe pagina etc)
- probleme de randare a paginilor: practic nu mi s-a intamplat decat foarte rar sa vad, si atunci exista oricand IE daca chiar e importanta pagina
- securitate: asa se zice, ca Firefox e mai sigur decat IE, insa n-am avut niciodata probleme nici cu unul, nici cu celalat; dar prefer totusi ceva ce este general aceptat ca "mai sigur" (mai ales cand aveti in casa si un utilizator mai neavizat, care da click pe toate alea numa ca sa vada ce se intampla, e preferabil sa fiti cat mai protejati). Firefox are practic o singura bifa cu "allow websites to install software" si deacolo nu va mai deranjeaza nimic de genul "would you like to install...".
Din cate am vazut, la mare moda sunt mouse gestures. Le au amandoua (Maxthon ca default, Firefox ca extensie), dar eu nu folosesc asa ca n-as putea sa compar daca e vreo diferenta.

Cand zic extensii nu va ganditi la zeci de mega, in general nu depasesc 100 de K bucata. Nu necesita nu stiu ce configurari pentru instalare, si le pune el singur.

Incarcarea mai rapida a paginilor eu o consider o legenda, n-am observat sa existe asa ceva, totul depinde de cum e configurat cacheul si de conexiune.

Firefox se deschide un pic mai greu. Am observat insa o imbunatatire substantiala la viteza de cand cu noua versiune, poate o sa fie simai bine la urmatoarele.

Edited by sapho, 06 November 2004 - 15:00.


#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
apropo de search cu google in main page la Firefox...  poti sa pui o groaza de motoare si saituri

de ex eu am :
php.net (cauta automat functii php) cea mai HAX chestie la Browserul asta
dictionary.com (cauta cuvintele in dictionar)
imdb
.
.
.
etc...

*****-ul...  fenomenal poti sa faci block la tot domeniul cu reclamele si bannerele (BTW, n-am mai vazut reclame pe softpedia de vo 2 luni :D )

#17
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
@sapho: dupa cum ai vazut si tu, tot ce are Firefox are si maxthon
@add: chestiile alea le are si maxthon
@Catalin: acum il incerc=>destul de bunicel insa are mai putine optiuni decat Maxthon (era de asteptat)
@Courage: de cand a iesit Maxthonul, s-a imbunatatit mult; MyIE2 l-am pus la pastrare ;)

In alta ordine de idei, Maxthonul are mai multe chestii in plus fata de firefox; prima care imi vine in minte acum: are undo  :naughty: adica daca inchizi din greseala o pagina, ii dai undo si ai pagina la loc. Mai sunt destule si poti vedea asta din prima cand deschizi optiunile, la firefox cateva dar la maxthon te pierzi prin ele ;)

#18
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
undo are si Firefox, v-am zis sa va puneti tabbrowser extensions: http://piro.sakura.n...ensions.html.en

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate