Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Sfaturi achizitie LCD sau Plasma

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostCap-shoot, on Dec 24 2007, 19:07, said:

As dori sami cumpar un TV acum de sarbatori :lol:  si nu stiu ce sa aleg. As dori o diagonala de minim 90cm sa aiba PIP si sa fie HD. Daca se poate sa pot conecta si PC-ul la el.

Buget: maxim 35mil.


Cat mai urgent va rog.
Toshiba mdel 3005 de la DOMO diagonala 102, full HD, 3500 lei, l-a luat de sarbatori merge excelent, nu am inca camera full Hd, dar itentionez sa-mi iau una cat mai curand.

#56
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
am impresia ca toshiba 42C3005 107cm 16:9 1366x768 4000:1 2HDMI este HD ready si nu Full HD. AM vazut ca domo il vinde ca Full HD dar el este HD ready. contrastul cam mic dupa parerea mea dar fiecare cu parerea lui.

#57
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postalexcs, on Dec 26 2007, 13:57, said:

am impresia ca toshiba 42C3005 107cm 16:9 1366x768 4000:1 2HDMI este HD ready si nu Full HD. AM vazut ca domo il vinde ca Full HD dar el este HD ready. contrastul cam mic dupa parerea mea dar fiecare cu parerea lui.


Dar de un Panasonic Vierra?   Si treaba cu contrastul? vroiam sa cumpar un LG 94cm la 28mil 5000:1 contrast HD ready, iar vanzatoru incerca sami bage pe gat un samsung cu aceleasi specificatii doar la 38mil dar cu 8000:1, conteaza asa de mult contrastul?

#58
xplaur

xplaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2005
Panasonic TH-42PV70

#59
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
da, uite asta imi place. il gasesti de la 2999 lei pana la 5000 lei in funtie de magazin. cauta cea mai buna oferta si poate il au pe stoc. e bun exemplul. contrastul conteaza f mult la o plasma sau lcd, negrul trebuie sa fie cat mai inchis nu gri pentru niste culori cat mai reale. contrastul si luminozitatea trebuie sa aiba valori cat mai mari, de aici si preturile direct proportionale.

#60
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
din punctul meu de vedere inca nu renteaza un full hd, diferenta de pret e prea mare si sursele 1080p/i sunt limitate.

#61
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
de Samsung PS42Q97H ce ziceti? am vorbit la firma respectiva si mi lau recomandat. Merita banii?

#62
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Personal iti recomand o plasma daca ai banii de asa ceva. Chiar daca este la "numai" 768 linii se va vedea mai bine decat un LCD cu 1080. Oricat ar zice producatorul ca are contrastul de mare... un LCD nu se apropie de plasma nici ca si contrast, nici ca si gama de culori.
Eu mi-am luat un LCD de 32 inch pentru ca ala s-a incadrat in buget, dar de benoclat la ele m-am benoclat de vreun an si cam stiam ce imi iau.
In magazine nu o sa prea vezi diferentele, dar acasa pe semnal analogic standard def vei vedea ca LCD-ul nu mai arat la fel de bine. Eu am si sursa de semnal HD adevarat si pe aia se vede bine, dar cand dau de un canal mai "obosit" analogic (sau inregistrare DVR) si care are imagini mai intunecate, mai ca imi vine sa plang. Plangeam pe bune insa daca dadeam cat vrei tu sa dai :)
Daca merita banii - numai tu poti hotara. Pentru mine nu a meritat diferenta pentru ca pe HD se vede ok si mai am numai un an de analogic...

Edited by SuperDuper, 27 December 2007 - 01:40.


#63
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostSuperDuper, on Dec 27 2007, 02:36, said:

Personal iti recomand o plasma daca ai banii de asa ceva. Chiar daca este la "numai" 768 linii se va vedea mai bine decat un LCD cu 1080. Oricat ar zice producatorul ca are contrastul de mare... un LCD nu se apropie de plasma nici ca si contrast, nici ca si gama de culori.
Eu mi-am luat un LCD de 32 inch pentru ca ala s-a incadrat in buget, dar de benoclat la ele m-am benoclat de vreun an si cam stiam ce imi iau.
In magazine nu o sa prea vezi diferentele, dar acasa pe semnal analogic standard def vei vedea ca LCD-ul nu mai arat la fel de bine. Eu am si sursa de semnal HD adevarat si pe aia se vede bine, dar cand dau de un canal mai "obosit" analogic (sau inregistrare DVR) si care are imagini mai intunecate, mai ca imi vine sa plang. Plangeam pe bune insa daca dadeam cat vrei tu sa dai :)
Daca merita banii - numai tu poti hotara. Pentru mine nu a meritat diferenta pentru ca pe HD se vede ok si mai am numai un an de analogic...

  Nas da nici 40mil ca sa se vada bine la un film vazut odata la 10 ani... sincer ma uit foarte rar la filme.  Pai si semnal HD de unde iau? ce provider ofera?  Acum sunt nehotarat, parca mi-as lua unu la 2000ron sau mai putin si cand se baga semnal HD peste tot imi iau unu bun. Ce ziceti?

#64
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
eu o sa mi-l iau pe asta: http://www.dm.ro/sam...plus-p1698.html si continut hd o sa vad din cand in cand prin tvix-ul pe care tocmai mi l-am luat.
cred ca e ok raportul pret/calitate. full hd o sa-mi iau atunci cand o sa renteze. nu are 90 de cm cat ai zis ca ai vrea sa aibe minim.

Edited by zuppy, 27 December 2007 - 02:40.


#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postzuppy, on Dec 27 2007, 02:38, said:

eu o sa mi-l iau pe asta: http://www.dm.ro/sam...plus-p1698.html si continut hd o sa vad din cand in cand prin tvix-ul pe care tocmai mi l-am luat.
cred ca e ok raportul pret/calitate. full hd o sa-mi iau atunci cand o sa renteze. nu are 90 de cm cat ai zis ca ai vrea sa aibe minim.
Samsung 32R81 este un televizor excelent , chiar si pe semnal analog de la UPC se vede super . La banii pe care ii dai pe el zic(parere personala) ca este cel mai bun LCD la categoria 32" . Isi merita fiecare banut

#66
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Inainte sa va luati un LCD, cititi si postul asta.

enjoy,
Mtz

#67
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
sunt constient de problemele lcd-urlui, dar cea mai ieftina plasma pe dm.ro care sa aiba cel putin caracteristicile acelui samsung, este 66 de milioane, cu 40 de miloane mai mult.

Edited by zuppy, 27 December 2007 - 12:39.


#68
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postzuppy, on Dec 27 2007, 13:36, said:

sunt constient de problemele lcd-urlui, dar cea mai ieftina plasma pe dm.ro care sa aiba cel putin caracteristicile acelui samsung, este 66 de milioane, cu 40 de miloane mai mult.

am luat pana la urma un LCD LG [20mil] + un Home cinema LG [9mil]  :lol:  cred ca numai dorm vecinii

#69
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
vezi la media galaxy, nu stiu daca il mai au, era un panasonic full HD cu o diagonala micutza, acum 2 sapt, la 25 de mil! eu p-ala mi l-as lua!

#70
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Full HD la 25 milioane? Nu as crede.

#71
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View PostZenus, on Dec 28 2007, 10:30, said:

vezi la media galaxy, nu stiu daca il mai au, era un panasonic full HD cu o diagonala micutza, acum 2 sapt, la 25 de mil! eu p-ala mi l-as lua!

M-ar mira sa fie acest model: TX-32LX700...(Stiu ca este cam 3800 lei) Mi-a placut la el cum reda detaliile si in plus are un raport pret/performante foarte bun. Nu l-am vazut cum se descurca pe semnal analogic mai prost, pt ca din pacate, pe cablu, avem mult zgomot de imagine... La acest capitol, nu am vazut tehnologie mai buna decat la unele Tv-uri Philips.

Ca sa raspund topicului, la 3500 - 3600 lei, as lua o plasma de la Panasonic, desi consuma curent cam mult. Personal, am dispus de 4200 lei si am luat acest LCD TV. Si nu regret nici un leu, cu toate ca LCD-urile au deficiente  (mari) la redarea negrului si nuantelor sale...
All the best.

#72
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O mica intrebare: am inteles ca o plasma de la 90 cm in sus diagonala consuma curent la greu- mai exact- cam 300w.
Acuma- eu inca nu-s pregatit sa-mi consume un TV 300w- o sa ma coste tv-ul mai mult decat incalzirea apei menajere de la boilerul electric. TV-ul cu tub care-l am imi ia cam 40w (asta la 55 cm diagonala) iar receiverul dublu de la digi cam 20 (maxim, 14 de obicei).
Tatal meu si-a luat o prastie de LG LCD din altex, dagonala tot de vreo 55 (aprox). Cica consuma 100w. WTF?!?!?! Asa de mult?! Stiam ca lcd-ul inseamna usturimi mai putine la ochi, dar si la buzunar (consum). Adica o jucarie de cateva kile consuma atat de mult? Oricum- am sa-l verific cu un ups- sa vad consumul real.
Ma gandesc ca-mi iau un monitor lcd de 17 (imi e suficient, pt nevoile mele) DELL, sper sa-mi consume ceva mai putin de 40-50w cat imi ia actualul monitor CRT.
Repet: deocamdata astept sa mai progreseze tehnologia. Cineva care se ocupa cu comercializarea acestor produse (relativ prieten) m-a sfatuit sa nu ma arunc deocamdata la un monitor sau tv lcd. Si daca nic el n-avea interes sa vanda... Nu am bani sa arunc cu ei, iar pentru amera mea mica (15 mp) e destul 55-ul actual.
Multe lcd/plasme se vad nasol la magazinele de specialitate- ceea ce m-a descurajat la cumpararea unuia: daca nici la magazin nu se "vede" bine, acasa cum naiba o sa se vada? Ce e drept- ei au semnal analogic, dar nici cu semnal de calitate (de la dvd sau ce mai au ei pe acolo) nu se vede senzational. Repet- inca mai fac corespondenta cu un crt- in privinta culorilor/luminozitatii/contrastului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate