Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Schimbare de numar abonament<->cartela

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
capdeguma

capdeguma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 17.06.2003
Se dau:
1) cartela SIM abonament cu numarul A
2) cartela SIM prepaid cu numarul B

Pot sa schimb cumva numarul A de la abonament la prepaid si invers ? (precizez ca abonamentul a fost reinnoit si este valabil inca 2ani).
Nu ma intereseaza foarte mult sa am numarul B la abonament...doar sa raman in urma "schimbarii" cu numarul A pe cartela (vreau sa-mi pastrez numarul, sa imi fac un nou abonament cu el) si sa am si fostul abonament pe alt numar (indiferent care).

De sunat la rel clienti am sunat..dar tipa a zis ca nu se poate...eu din ce stiam este o taxa de schimbare de numar ... dar m-a tot luat ca sa inchid abonamentul intai:P <e un free>...
Daca aveti vreo "cale" va multumesc.
Bafta

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 capdeguma, on May 7 2008, 13:35, said:

Se dau:
1) cartela SIM abonament cu numarul A
2) cartela SIM prepaid cu numarul B

Pot sa schimb cumva numarul A de la abonament la prepaid si invers ? (precizez ca abonamentul a fost reinnoit si este valabil inca 2ani).
Nu ma intereseaza foarte mult sa am numarul B la abonament...doar sa raman in urma "schimbarii" cu numarul A pe cartela (vreau sa-mi pastrez numarul, sa imi fac un nou abonament cu el) si sa am si fostul abonament pe alt numar (indiferent care).

De sunat la rel clienti am sunat..dar tipa a zis ca nu se poate...eu din ce stiam este o taxa de schimbare de numar ... dar m-a tot luat ca sa inchid abonamentul intai:P <e un free>...
Daca aveti vreo "cale" va multumesc.
Bafta

  La schimbarea de numar se poate aloca un numar care nu este activ, adica nu este folosit de nimeni. De vreme ce stii numarul de cartela, cu siguramta aceasta este activa si nu ti se poate aloca pe abonament.

#3
capdeguma

capdeguma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 17.06.2003
ok...sincer poate fi orice numar...doar sa imi pastrez numarul meu...:)
->tipa de la rel clienti a zis ca daca schimb numarul la abonament pierd numarul curent...

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Treci abonamentul pe cartela si in paralel treci cartela pe abonament, cu pastrare de numar la amandoua. Problema e ca fiind abonamentul reinoit, cel mai probabil o sa trebuiasca sa platesti in avans abonamentul ca sa treci.

#5
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
asa e.poti trece abon pe cartela platindu-l in avans pt lunile ramase si astfel devine prepay iar nr de prepay il poti face abo insa oferta pe care o ai tu acum pe acel abon,daca nu e cea curenta(depinde in ce conditii ti=ai reinnoit abon)nu va fi aceasi cu cea pe care ai primi-o pe nr ce acum il ai pe prepay.
mai exact-ai sa zicem abon de 3e cu 25min il faci prepay si asta e.
nr ce acum il ai pe prepay il poti face de 3e dar fara cele 25min.deci nu va fi schimb de nr intre ele ci doar treci un nr pe prepay si unu il faci abon

Edited by medley, 07 May 2008 - 13:39.


#6
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

 capdeguma, on May 7 2008, 13:35, said:

Se dau:
1) cartela SIM abonament cu numarul A
2) cartela SIM prepaid cu numarul B

Pot sa schimb cumva numarul A de la abonament la prepaid si invers ? (precizez ca abonamentul a fost reinnoit si este valabil inca 2ani).
Nu ma intereseaza foarte mult sa am numarul B la abonament...doar sa raman in urma "schimbarii" cu numarul A pe cartela (vreau sa-mi pastrez numarul, sa imi fac un nou abonament cu el) si sa am si fostul abonament pe alt numar (indiferent care).

De sunat la rel clienti am sunat..dar tipa a zis ca nu se poate...eu din ce stiam este o taxa de schimbare de numar ... dar m-a tot luat ca sa inchid abonamentul intai:P <e un free>...
Daca aveti vreo "cale" va multumesc.
Bafta
Intreaba-i daca ar merge sa-ti faci un abonament nou (cu nr B sau cu un nr nou de la ei) si apoi sa-ti schimbe intre ele numerele (cu sau fara taxa de schimb)  B)

#7
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

 gompo, on May 7 2008, 13:54, said:

Intreaba-i daca ar merge sa-ti faci un abonament nou (cu nr B sau cu un nr nou de la ei) si apoi sa-ti schimbe intre ele numerele (cu sau fara taxa de schimb)  B)
nu o sa mearga asa
insa poti face un ab family de ex si beneficieazi si de oferta actuala
family 10 cu 2 nr de tel si cand se term per contractuala il rez pe cel vechi, il treci pe prepay si desprati ab de famili eventual intr-un flexibil :D
vreo idee mai buna de atat? :D

#8
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
cel mai simplu si putin costisitor ar fi sa vii in shop,dam un sms la toti din agenda ca ai alt nr de telefon si aia e. :D

Edited by medley, 07 May 2008 - 18:49.


#9
capdeguma

capdeguma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 17.06.2003
multumesc de raspunsuri....daca mai aveti idei le astept...

 medley, on May 7 2008, 19:48, said:

cel mai simplu si putin costisitor ar fi sa vii in shop,dam un sms la toti din agenda ca ai alt nr de telefon si aia e. :D
hehe... Nu vreau sa inchid abonamentul Free :P (aveti prima daca faceti asa ceva nu ? :P)
La numar oricum nu vreau sa renunt ca l-am obtinut greu tot de la cotzcarii portocalii...<e preferential>

Am sa fac mai fac o plimbare la portoShop si daca nu vor vanda inca un abonament, voi folosi in continuare eRDeeSul ca si pana acum :P (ca astia imi vor banii...)

#10
tipsyone

tipsyone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.12.2007
Salut.

Ceea ce vrei tu se poate face, dar foarte greu (ca si client). Tehnic e posibil, dar contravine politicii lor. Adica ai pe de o parte faptul ca tu ai Free, iar ceea ce ceri presupune ca solutie sa fie trecut la prepay si apoi la abonament, iar Free-ul e "long gone", iar pe de alta parte nu o sa iti schimbe doua numere active intre ele (asta chiar nu o fac).

Singura solutie, din punctul meu de vedere, este cu pile :D. Adica: faci schimbare de numar pe free, ceri un numar random, sau chiar un numar mai frumos (intrebi daca te tarifeaza pentru schimbare). In momentul in care se face schimbarea numarul tau vechi (cel pe care vrei sa il pastrezi) devine inactiv. Aici e problema. Cand un numar e inactivat el intra intr-o perioada de carantina in care nu este alocat pentru clienti noi, ca sa nu fie aia sunati de cunostintele fostului proprietar. Perioada asta nu am aflat niciodata cat de lunga este. Deci ideea ar fi ca cineva de la ei sa iti aloce numarul ala inactiv pe o un shop sau un dealer si sa ti faci abonament nou cerand numar preferential numarul tau vechi....

Deci, ce iti trebuie tie daca nu stii pe cineva acolo e cineva care sa se zbata un pic pentru tine, sa scoata ochelarii de cal pusi de corporatie si sa vada faptul ca uneori merita sa iti iesi putin din procedurile companiei si sa ajuti clientul. Dar trebuie sa vezi si punctul lor de vedere, si anume ca se creeaza precedent si dup-aia siiiiiiigur se mai gasesc nebuni care sa ceara acelasi lucru. Ceea ce e adevarat.

Mai pune un singur lucru in balanta. Faptul ca, pana la urma....e doar un numar de telefon.

Sper ca nu am divagat prea mult si ca am ajutat cat de putin.

Bafta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate