Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Recomandare stick

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
114 răspunsuri în acest subiect

#91
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 689
  • Înscris: 07.06.2006
Salut. M-ar interesa si pe mine o parere pentru a achizitiona un stick. Eu vreau unul de 16 GB deoarece unele jocuri au ajuns sa aiba kit-ul de de 8 GB. Eu m-am orientat spre Corsair Flash Voyager GT 16GB si FLASH OCZ Rally2 Dual Channel 16GB, ALUMINIUM CHASSIS, 28MB/ s(READ), 15MB/ s(WRITE), USB 2.0. As dori daca puteti sa mi-l recomandati pe cel mai rapid dintre ele. Mersi

#92
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdan.me, on Nov 16 2008, 05:47, said:

Nu cred ca merita nici unul, Lexar Jumpdrive Lightning as lua, de 4G.
Acesta este singurul pe care lam gasit pe stoc, este bun? acolo nu scrie ce viteze are

#93
bondnokia

bondnokia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 10.02.2005
sa inteleg ca ocz-ul este bun si ca la formatare ntfs pot baga o imagine iso de 7-8gb a unui joc pe el? cum se poate face ntfs?

#94
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postmario_bros, on Nov 16 2008, 13:04, said:

Acesta este singurul pe care lam gasit pe stoc, este bun? acolo nu scrie ce viteze are
Nu e bun, se pare ca e mai lent, doar pentru faptul ca nu are specificatii te poti gandi si dupa pretul mai mic, lightning stiu ca e cel mai rapid de la Lexar.
Acum stiam mai bine daca redactia Chip din Brasov imi trimitea revista comandata, Chip/Mai 2008 care cuprindea teste de flash.
Pentru cei care nu nu vor sa fie pacaliti la comenzile online, alaturi de celelalte situri de hackeri care fura conturi, identitati sau ce poate fiecare, alaturati si pe cel al revistei Chip. Ei nu se complica, iau direct banii pe comenzi (ANPC oricum sta degeaba, va spun eu ca stiu...) apoi nu mai raspund la mail sau la telefon (acum serviciul prin care le apare numarul celui care suna e gratuit). Am pagina tiparita cu "Comanda a fost trimisa." si toate datele mele, am raspunsul lor de la [email protected] din 17 July 2008 11:29:
"
Plata comenzii D-voastra a fost inregistrata!

http://www.***********.ro
"
am pus stelute ...sa nu le fac reclama sau sa apese cineva pe link fiind asa de periculosi. Nu m'as mira sa fi luat si vreun virus de la ei de pe site.
Asta ca veni vorba.

Au de 8G doar la pcgarage, daca e pe stoc, daca nu o sa'ti recomand in alta parte.
http://www.pcgarage....-lightning-8gb/
Cele de 4G am auzit pareri ca ar fi cele mai rapide dintre lightning, parerea mea e ca si cele de 8G se comporta la fel, daca le testeaza cineva comparativ cu 4G as fi curios. (de regula scade viteza cu capacitatea)

Am gasit asta poate fi de folos:

You may also contact our Live Chat Support at http://www.lexar.com...port/index.html  by clicking on the ?Chat with a Live Support? under the ?Support? section,
which is available 24 hours a day, 7 days a week.

View Postbondnokia, on Nov 16 2008, 13:18, said:

sa inteleg ca ocz-ul este bun si ca la formatare ntfs pot baga o imagine iso de 7-8gb a unui joc pe el? cum se poate face ntfs?
Nu stiu cum ai procedat de nu ai reusit, in cazul asta incearca metoda mea.
E un singur program, fara de care nu as fi reusit... BootIt.exe care schimba "removable bit" din firmware la stick la valoarea opusa, asa ca daca vrei sa revii mai schimbi odata. El e facut de Lexar din cate stiu si gasisem o lista a stickurilor cu care merge, pe cele ne-aflate in lista posibil sa le strice:
Compatible UFD's:
-16 gig flash Voyager
-Lexar of course
-16 gig OCZ Rally 2 (cred ca si 8 si 4)
Windows se uita la "removable bit" si asa vede daca e sau nu removable. Daca e, asa cum e orice stick la inceput, ai anumite restrictii de ex nu te lasa sa ai pe el mai mult de o partitie, il faci mai greu bootabil... Daca e non-removable se comporta ca un hard disk cu mici exceptii de ex, nu merge creat software raid daca ai 2 stickuri, zice ca nu poate fara nici o explicatie, urat din partea la Windows. Oricum asa va merge partitionat/formatat cu utilitarele create pentru un hdd, inclusiv formatat NTFS.
http://www.pendrivea...media-bit-tool/
http://files.filefro...;/fileinfo.html
La Devices se selecteaza stickul apoi press "flip removable bit", se scoate/introduce stickul in USB apoi se poate verifica ca e vazut ca un hdd intern. Nici o problema daca la Eject va da error, - e ok asa el fiind vazut hdd intern acum... - datele nu se pierd.
Cum am spus mai sus in NTFS vor merge fisiere pana la 16 Tib folosind Windows dar fiind stick trebuie incercat, eu inca nu am avut nevoie dar nu cred sa nu mearga. Postati aici ...ca sa vedem daca e asa.

Editat de dan.me, 17 noiembrie 2008 - 03:53.


#95
danko_abramiuc

danko_abramiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 16.06.2008
In legatura cu stick urile A-Data. sunt sigur ca ati auzit de ele. Va pot spune multe, deoarece am fost fan. (best buyer).
Am avut de la A data vreo 5 stickuri. Primul a fost o tampenie de 4 giga, PD 4. VIteza de scriere nu ajungea la 2 MB/s, no comment.
Au aparut PD 7 Turbo 20sn. Pretul era simtitot mare. 150 ron de 4 G. VItezele erau 20MB scriere, 30 citire. Testate de mine, pt ca am avut 2 la rand, si nu m-am plans de nici unul, Chiar astea erau vitezele.. atinse pe un PC. pe laptop erau mai mici, dar acceptabile.  
Avand pasiunea ascunsa de a pierde stickuri la greu (primele 3, deoarece ascultam muzica in masina tot de pe ele, probabil s-au pierdut printre chei, sau naiba stie). Am achizitionat recent inca 2 stickuri, sa le folosesc separat. unul de 2 G si altul de 8.  
A spus cineva ca viteza scade cu capacitatea. Corect !.
  Teapa a fost urmatoarea. am platit pe ele pretul vechi, mult mai mare, decat cel actual. si va explic imediat ce si cum.
Vitezele celor 2 stickuri sunt urmatoarele: 2 G - 30 MB citire, 10 (maxim) scriere, 8G - 30 citire, 3...4...5. scriere (in functie de fisiere). Spun in functie de fisiere, deoarece multe fisiere mici se copie mai greu decat putine fisiere mari.
  ATENTIE !!!
Pretul pentru cel de 8 G. a ajuns la maxim 80 RON. si asta in magazine foto in iasi. Pe internet ar trebui sa fie multtt mai ieftine. (60 ron). Si respecta vitezele sus mentionate.
  Replica celor de la A data:
"Am schimbat cipurile pentru a reduce costurile. Am incercat sa mentinem viteza de scriere la 10MB/s"
   Intradevar, s-au tinut de cuvant probabil viteza de 10 mB fiind maxima la sticurile de pana la 2 giga. Pana la 8 ajungand la viteza execrabila.
Asadar, atentie la pret.
SFAT !
Consultati pagina producatorului. Daca achizitionati stickuri, de preferabil sa nu acceptati daca nu este specificat pe site-ul producatorului vitezele care le garanteaza. Puteti pune intrebari producatorului, fara nici o rusine, Cei seriosi raspund ;).
   Atentia mi s-a oprit la Kingston data travel HyperX se pare ca producatorul afiseaza viteze de 20MB scriere, 30 citire.  Daca sunt adevarate, atunci va puteti astepta la 15 scriere, si 30 citire fara problema.
  Spor la vanat, si rabdare multa la cautat detalii.

In legatura cu stick urile A-Data. sunt sigur ca ati auzit de ele. Va pot spune multe, deoarece am fost fan. (best buyer).
Am avut de la A data vreo 5 stickuri. Primul a fost o tampenie de 4 giga, PD 4. VIteza de scriere nu ajungea la 2 MB/s, no comment.
Au aparut PD 7 Turbo 20sn. Pretul era simtitot mare. 150 ron de 4 G. VItezele erau 20MB scriere, 30 citire. Testate de mine, pt ca am avut 2 la rand, si nu m-am plans de nici unul, Chiar astea erau vitezele.. atinse pe un PC. pe laptop erau mai mici, dar acceptabile.  
Avand pasiunea ascunsa de a pierde stickuri la greu (primele 3, deoarece ascultam muzica in masina tot de pe ele, probabil s-au pierdut printre chei, sau naiba stie). Am achizitionat recent inca 2 stickuri, sa le folosesc separat. unul de 2 G si altul de 8.  
A spus cineva ca viteza scade cu capacitatea. Corect !.
  Teapa a fost urmatoarea. am platit pe ele pretul vechi, mult mai mare, decat cel actual. si va explic imediat ce si cum.
Vitezele celor 2 stickuri sunt urmatoarele: 2 G - 30 MB citire, 10 (maxim) scriere, 8G - 30 citire, 3...4...5. scriere (in functie de fisiere). Spun in functie de fisiere, deoarece multe fisiere mici se copie mai greu decat putine fisiere mari.
  ATENTIE !!!
Pretul pentru cel de 8 G. a ajuns la maxim 80 RON. si asta in magazine foto in iasi. Pe internet ar trebui sa fie multtt mai ieftine. (60 ron). Si respecta vitezele sus mentionate.
  Replica celor de la A data:
"Am schimbat cipurile pentru a reduce costurile. Am incercat sa mentinem viteza de scriere la 10MB/s"
   Intradevar, s-au tinut de cuvant probabil viteza de 10 mB fiind maxima la sticurile de pana la 2 giga. Pana la 8 ajungand la viteza execrabila.
Asadar, atentie la pret.
SFAT !
Consultati pagina producatorului. Daca achizitionati stickuri, de preferabil sa nu acceptati daca nu este specificat pe site-ul producatorului vitezele care le garanteaza. Puteti pune intrebari producatorului, fara nici o rusine, Cei seriosi raspund ;).
   Atentia mi s-a oprit la Kingston data travel HyperX se pare ca producatorul afiseaza viteze de 20MB scriere, 30 citire.  Daca sunt adevarate, atunci va puteti astepta la 15 scriere, si 30 citire fara problema.
  Spor la vanat, si rabdare multa la cautat detalii.

#96
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 689
  • Înscris: 07.06.2006
Salut. Imi poate spune si mie cineva cum pot sa formatez stick-ul NTFS? Mersi.

#97
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.153
  • Înscris: 15.09.2005
Am explicat eu mai sus :band: :ninja:

#98
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 689
  • Înscris: 07.06.2006

View Postdan.me, on Nov 25 2008, 18:01, said:

Am explicat eu mai sus :band: :ninja:

Mersi l-am formatat.

Si totusi nu-mi spune si mie nimeni nici o parere care din cele doua este mai rapid?
- Corsair Flash Voyager GT 16GB sau
- OCZ Rally2 Dual Channel 16GB, ALUMINIUM CHASSIS, 28MB/ s(READ), 15MB/ s(WRITE), USB 2.0.

#99
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postandrei_andyground, on Nov 26 2008, 03:02, said:

Mersi l-am formatat.

Si totusi nu-mi spune si mie nimeni nici o parere care din cele doua este mai rapid?
- Corsair Flash Voyager GT 16GB sau
- OCZ Rally2 Dual Channel 16GB, ALUMINIUM CHASSIS, 28MB/ s(READ), 15MB/ s(WRITE), USB 2.0.
:ninja:  eu sunt nimeni, ce am fost  :first: si ce am ajuns  :weight_lift:

#100
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 02.10.2007
mai fratilor eu am Lexar Lightning de 4 GB si bate Corsair Gt`ul pe care l`am avut inainte ! Atata pot sa va zic ... Domeniul in care nu`l bate este k Corsair e mai rezistent la socuri datorita invelisului de cauciuc !

#101
G12345

G12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 16.03.2007
Eu asa am formatat NTFS un stick de 8GB, nu a fost nevoie de niciun program:
Converting FAT volumes to NTFS
To convert a volume to NTFS from the command prompt
Open Command Prompt. Click Start, point to All Programs, point to Accessories, and then click Command Prompt.

In the command prompt window, type: convert drive_letter: /fs:ntfs

For example, typing convert D: /fs:ntfs would format drive D: with the ntfs format. You can convert FAT or FAT32 volumes to NTFS with this command.

Important  Once you convert a drive or partition to NTFS, you cannot simply convert it back to FAT or FAT32. You will need to reformat the drive or partition which will erase all data, including programs and personal files, on the partition.

Cititi mai pe larg aici

#102
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 689
  • Înscris: 07.06.2006
Am inteles ca nu ar fi recomandat NTFS, deoarece numarul de scrieri este mai mare pe NTFS pentru ca-si adauga niste informatii suplimentare, iar ideea este ca numarul de scrieri sa fie cat mai mic tinand cont ca un stick suporta aproximativ 100.000 scrieri si dupa aia nu mai merge. 100.000 este un numar mare, dar nu infinit.

#103
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postdavides, on Nov 27 2008, 10:59, said:

mai fratilor eu am Lexar Lightning de 4 GB si bate Corsair Gt`ul pe care l`am avut inainte ! Atata pot sa va zic ... Domeniul in care nu`l bate este k Corsair e mai rezistent la socuri datorita invelisului de cauciuc !
Asta e un moft cu rezistenta, nu se strica oricum, sunt atat de usoare incat nu au ce pati si nu stiu pe nimeni sa confunde stickul cu un cui si sa incerce sa il bata in perete. Corsair-ul fiina asa de burdusit de cauciuc nu mai lasa altceva langa el, e si mai mare si mai greu.

View PostG12345, on Nov 27 2008, 16:29, said:

Eu asa am formatat NTFS un stick de 8GB, nu a fost nevoie de niciun program:
Converting FAT volumes to NTFS
To convert a volume to NTFS from the command prompt
Open Command Prompt. Click Start, point to All Programs, point to Accessories, and then click Command Prompt.

In the command prompt window, type: convert drive_letter: /fs:ntfs

For example, typing convert D: /fs:ntfs would format drive D: with the ntfs format. You can convert FAT or FAT32 volumes to NTFS with this command.

Important  Once you convert a drive or partition to NTFS, you cannot simply convert it back to FAT or FAT32. You will need to reformat the drive or partition which will erase all data, including programs and personal files, on the partition.

Cititi mai pe larg aici
se sterg datele la conversie?
Daca faci vreodata niste copieri de fisiere de 700Mb de pe hard disk pe stick, ar fi interesant sa stim in cate secunde le copiaza.

Editat de dan.me, 01 decembrie 2008 - 14:36.


#104
G12345

G12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 16.03.2007
Azi am cumparat un stick Kingston Data Traveler 16GB (DTI/16GB).
Asa arata:
Fișier atașat  stick.jpg   15,39K   56 download-uri
L-am formatat NTFS:
Fișier atașat  Clip.jpg   76,76K   69 download-uri
Fișier atașat  Clip_2.jpg   49,47K   55 download-uri
Un test cu ATTO Disk Benchmark 2.34:
Fișier atașat  Clip_3.jpg   90,49K   112 download-uri

#105
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 456
  • Înscris: 19.02.2005
Pana la urma nu am inteles nimik din ce s-ar recomanda...
Eu asi merge pe un Corsair Flash Voyager de 16 G, eventual chiar GT care a cam scazut pe la 170 ron.
Credeti ca se merita in special ca "piesa" ? SAU gasesc in banii astia altceva mai bun ?

#106
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 12.01.2007
mam da ce va complicati cu formatarea :lol:
e dau simplu click dreapta pe my computer > manage > device manager > disk drivers > click dreapta pe stick > properties > policies > si bifezi optimize for performance
dai ok si dupaia te duci in my computer click dreapta pe stick format > si apare aoclo fat32 si ntfs
asta e tot :)

Editat de mario_bros, 02 aprilie 2009 - 01:23.


#107
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 02.10.2007
merge Lexar-ul bine ... :)

#108
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Ce stick de 16 GB imi recomandati care sa coste in jur de 100 ron ?
M-am gandit la asta: Kingmax 16GB , e bun de ceva ?
Thx.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate