Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare stick

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
M-am decis sa iau un stick usb de calitate. 2GB nu-mi ajung, cele de 4GB nu prea au viteza, asa ca o sa iau unul de 8GB.
Corsair Voyager e prima optiune, am vazut ca are viteza foarte ok.
Am vazut PQI, A-Data, Patriot Xporter, sunt bune de ceva? Caci altfel dau comanda la Corsair.

#2
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007
Sper sa te ajute cu ceva testele pe care le-am facut cu everestul pe un stick de care vrei sa cumperi. Pachetul contine un prelungitor usb 2.0 si un snur. Daca mai ai vreo intrebare despre stick punele aici, teste sau altceva ce pot sa fac, o sa incerc sa-ti raspund cat mai repede, cel mai devreme maine de la 16:00 incolo.

Attached Files



#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Daca vrei sa mai vezi niste teste comparative poti citi articolul din revista Chip de luna asta, ca au un articol cu stick-uri usb pe care le-au testat ei. In articol au Lexar JumpDrive Lightning (din pacate doar de 4gb) locul I si mai au Corsair Flash Voyager 16 GB (viteza scriere 10.2 mb/s, viteza citire 33.3 mb/s),Corsair Flash Voyager GT 8 GB(viteza scriere 21.7 mb/s, viteza citire 23.9 mb/s).

#4
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

View PostHider141, on May 4 2008, 21:49, said:

mai au Corsair Flash Voyager 16 GB (viteza scriere 10.2 mb/s, viteza citire 33.3 mb/s),Corsair Flash Voyager GT 8 GB(viteza scriere 21.7 mb/s, viteza citire 23.9 mb/s).
Din cate am inteles varianta de 8gb normala are viteza de 15mb/s la scriere, destul de bine zic eu.
iosfoamea putea sa ne spuna.

#5
ady224

ady224

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.12.2006
iosfoamea, incearca sa faci un test si cu HD Tune.

#6
electronicus

electronicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.05.2006
Eu am un A-Data, de 4 Gega si sunt extrem de multumit de el.
Cumparat acuma 6 luni, de aici:http://www.emag.ro/memorii_externe/flash-pen-a-data-myflash-pd7-turbo-usb-20-4gb--pPD7-4GB, dar la pret dublu. Intre timp a scazut dramatic pretul la ele. Viteza este foarte buna (nu am facut masuratori) dar se misca SUPER.
Vada ca acuma si cel de 8 Gega este destul de ieftin.
SA AI PARTE DE O ALEGERE BUNA, si sa te bucuri de el !

#7
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006

View Postelectronicus, on May 4 2008, 23:39, said:

Eu am un A-Data, de 4 Gega si sunt extrem de multumit de el.
Cumparat acuma 6 luni, de aici:http://www.emag.ro/memorii_externe/flash-pen-a-data-myflash-pd7-turbo-usb-20-4gb--pPD7-4GB, dar la pret dublu. Intre timp a scazut dramatic pretul la ele. Viteza este foarte buna (nu am facut masuratori) dar se misca SUPER.
Vada ca acuma si cel de 8 Gega este destul de ieftin.
SA AI PARTE DE O ALEGERE BUNA, si sa te bucuri de el !
ce tot vorbesti acolo?
ala nu e ieftin...si cat era acum 6 luni?
oricum,un A-DATA PD7 8GB costa dublu cat un CORSAIR Flash Voyager de 8GB...se compara?!

#8
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007
Ce scrie intr-o revista: "Performantele inregistrate de Flash Voyager sunt bune. Astfel s-a inregistrat un Drive Index de 32MB/s in SiSoft Sandra, iar viteza de scriere in cazul fisierelor de 256kB se apropie de 5MB/s. Citirea fisierelor mari dimensiuni se realizeaza cu o viteza de aproximativ 30MB/s. Flash Voyager este un drive USB cu performante bune si pret de achizitie accesibil."
Asta se intampla in cazul celui de 4 GB.



Ai poza in care este facut testul cu HD tune. Un fisier ISO de 631 MB l-am copiat din calculator pe stick ~ 102 secunde, iar de pe stick pe hard in ~ 26 secunde. Daca mai doresti vreun test spune.

Attached Files

  • Attached File  read.JPG   151.36K   88 downloads


#9
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
eu am GT`ul de la Corsair si le lasa in urma pe toate .... pacat ca e numa de 2 gb :(( ....

#10
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Las ca scoate A-Data unele mai mari.

#11
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Din pacate al meu nu e chiar asa de rapid.

Attached Files



#12
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007
Din pacate e ceva cam dubios la stickul tau... e totusi o diferenta de 50%. Poate o fi din cauza antivirusului? (nu dati cu parul daca gresesc). Am incercat testul de doua ori si mi-a iesit la fel de fiecare data. Daca el face fata cerintelor tale eu zic sa dai draq testele astea si sa te bucuri de el; curiozitatea ma sacaie si tre` sa te intreb cat ai dat pe el si de unde. Mersi.

Attached Files



#13
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postiosfoamea, on May 4 2008, 20:09, said:

Sper sa te ajute cu ceva testele pe care le-am facut cu everestul pe un stick de care vrei sa cumperi. Pachetul contine un prelungitor usb 2.0 si un snur. Daca mai ai vreo intrebare despre stick punele aici, teste sau altceva ce pot sa fac, o sa incerc sa-ti raspund cat mai repede, cel mai devreme maine de la 16:00 incolo.
Test de scriere nu are? Nu e cel mai important?

#14
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007

View Postdan.me, on Jun 16 2008, 23:04, said:

Test de scriere nu are? Nu e cel mai important?

Attached Files



#15
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Merci great job,
Eu am un Corsair Flash Voyager GT 16Gb din pacate la ele au pus memorii lente, au explicat pe forumul lor de ce, GT-urile sub 8Gb au fost rapide nu asa.
Vreau sa pun si eu graficele Everest sa le comparam dar daca poti sa spui intai ce file system ai avut la al tau ca sa il fac la fel inainte de test, fat16 si ntfs ar favoriza transferul la scriere fata de fat32, nu stiu in Linux fs cum merge.

#16
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007

View Postdan.me, on Jun 17 2008, 02:04, said:

Merci great job,
Eu am un Corsair Flash Voyager GT 16Gb din pacate la ele au pus memorii lente, au explicat pe forumul lor de ce, GT-urile sub 8Gb au fost rapide nu asa.
Vreau sa pun si eu graficele Everest sa le comparam dar daca poti sa spui intai ce file system ai avut la al tau ca sa il fac la fel inainte de test, fat16 si ntfs ar favoriza transferul la scriere fata de fat32, nu stiu in Linux fs cum merge.


File systemyl este fat32. Totusi Corsair Flash Voyager GT de 8 Gb este vreo 400 lei... pentru ce am eu nevoie imi este prea indeajuns si asta.

#17
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Asa e numai ca GTul de 16Gb e mai ieftin, 280 ron, fiind facut cu memorii ieftine MLC flash chips dar cu cel mai rapid controller. Ar fi interesant de vazut daca atinge GTul de 8Gb sau daca depaseste pe al tau. O sa vad intai in fat32 apoi in NTFS tin minte ca am obtinut cat se da in specs lui, 30-31 MB/s reads, and 16-17 MB/s writes. Asta ca sa vad daca merita mai mult un Lexar pe care ma gandesc daca sa'l iau sau nu, fiind si de 2 ori mai mic ca capacitate la pretul GT de 16Gb.

#18
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Eu am un Lexar dar de 2GB, din cate stick-uri am avut, si am avut atat A-Data, Kingston, TakeMS, si un Corsair, Lexar-ul e net superior la toate, ca sa nu mai zic cat de misto e acel sistem de operare propriu si Secure IT, si carcasa din otel inoxidabil, arata superb.

Daca doresti ceva teste spune si voi incerca sa le fac cat de repede pot.

Edited by detective, 18 June 2008 - 03:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate