Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Recomandare stick

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postdetective, on Jun 18 2008, 04:10, said:

Eu am un Lexar dar de 2GB, din cate stick-uri am avut, si am avut atat A-Data, Kingston, TakeMS, si un Corsair, Lexar-ul e net superior la toate, ca sa nu mai zic cat de misto e acel sistem de operare propriu si Secure IT, si carcasa din otel inoxidabil, arata superb.

Daca doresti ceva teste spune si voi incerca sa le fac cat de repede pot.

Din cauza la Electrica trebuie sa scriu inca o data si nu va mai iesi ca la inceput, aiurea, bine ca mai merge PCul macar dupa asa socuri, s'au pus pe stricat...

Merci, am vazut cateva grafice cu stick Lexar JumpDrive Lightning si mi'a ramas in minte access time pe read de numai .6 ms, as fi curios cat are pe
write, de fapt ma intereseaza cele de 8 daca sunt la fel de rapide.
Stiu ca JumpDrive Lightning - sau poate si celelalte de la Lexar - ar fi singurele care merg la fel de bine si cu fisiere mici/multe, presupun ca de la
timpul de access mic, daca e vorba sa acceseze multe fisiere. Mi'a placut cum merge al meu cand compar de pe el tot pe el, impresionant de rapid, nu se
compara cu un hard disc care ar toci capetele si ar pierde N x 9 ms sau x cat are el timpul de acces mediu. La Lexar poate fi mai bine decat la Corsair,
cam dublu de mai bine.

Ce mi'a placut cel mai mult la Lexar e programul facut de ei... - cred ca singurul de acest fel - dar care se potriveste si la alte stick-uri, de asemenea
la Corsair - atentie am citit ca poate strica pe unele. Se numeste BootIt si seteaza sau reseteaza un bit din firmware al stick-ului astfel schimband
removable/non-removable. Asa l'am facut pe al meu sa'l vada ca pe un hard disc - non-removable -, altfel nu puteam sa bootez de pe el sau sa ii vada
in Windows mai multe partitii de una.

Systemul de operare de care spui, este vorba de meniurile din care poti lansa programe, e chiar system de operare, bootezi doar in el?
Ma gandesc ca merge si pe alte stick-uri... Metoda de securitate era laudata ca nu necesita o partitie dedicata pentru asa ceva, chiar e unic la Lexar
asta? Corsair are si el TrueCrypt, care o fi mai avantajos!?
Am vazut diferente in specificatii la JumpDrive Lightning de 4G fata de cel de 8G, de ex:
http://www.evomag.ro...how_tab=detalii
http://www.evomag.ro...how_tab=detalii
Eu cred ca sunt la fel dar daca cineva le'a testat sau gasit vreun review in sensul asta as fi interesat. Am auzit ca e ceva la teste in Chip din luna mai.

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am mers pe A-Data My flash Turbo, dupa ce am citit in teste.
Se gaseste si la noi si sunt chiar multumit de cum merge (viteza).

[ http://www.cel.ro/images/Products/myflashpd7turbo200x8gb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am stick-uri de la Twinmos, apacer, Sycron si Sandisk... chiar daca stick-ul de la apacer e cel mai interesant ca design si chiar daca cel sycron este super slim si micut, cel Sandisk mi se pare cel mai rezistent si mai fiabil...

#22
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View Postshadow_x3x, on Jun 18 2008, 19:05, said:

Eu am stick-uri de la Twinmos, apacer, Sycron si Sandisk... chiar daca stick-ul de la apacer e cel mai interesant ca design si chiar daca cel sycron este super slim si micut, cel Sandisk mi se pare cel mai rezistent si mai fiabil...

momentan eu am un corsair gt dar stati pe faza pt. ca dau comanda de un Lexar de 4 gb .... o sa revin cu un review ...

   Chears !

#23
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Daca iti ajunge de 4G e bine.
Imi pare rau de Everest dar da niste rezultate... si le schimba de la un test la altul daca vrea.

Am revenit cu cateva grafice, dupa cum am spus, in caz ca int pe cineva.
Pe un P3/500 se simte o scadere in rezultate.
Formatat fat32, non-removable.
Everest test:
Attached File  average_read_access.png   13.81K   29 downloadsAttached File  buffered_read.png   13.28K   19 downloads
Attached File  linear_read.png   13.17K   10 downloadsAttached File  random_read.png   16.07K   18 downloads

HD Tune test:
Attached File  CORSAIR_GT_read.png   19.23K   26 downloadsAttached File  corsair_gt_write.png   33.74K   22 downloads
Attached File  corsair_gt_write_nec.png   33.35K   10 downloadsAttached File  MAXTOR_120_read.png   22.78K   10 downloadsg]

Aici e si un hard disk cu disk ca sa se observe diferenta de timp de access lol, pentru cei ce nu dau 2 bani pe flash.

Urmeaza HD Tune read/write test pe un Core2duo/2.5G:
Attached File  HDTune_Benchmark_Corsair_VoyagerGT_read.png   82.3K   21 downloadsAttached File  HDTune_Benchmark_Corsair_VoyagerGT_write.png   128.34K   23 downloadse.png]

Astea sunt full screen sper sa nu apara prea mari.
Daca maresc clusterul, peste 8mb, se simte si in teste.

In realitate in copieri/scrieri am obtinut pentru Voyager GT 16G maxim 12mo/s write si 22mo/s read, cu fisiere mari. Lexar cred ca il depaseste.

Edited by dan.me, 09 July 2008 - 13:46.


#24
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
GT-ul asta de 16gb are aceeasi viteza cu al meu de 8gb. Naspa, inainte parca aveau viteze mai mari.
Am inteles ca au schimbat tehnologia ca sa reduca costurile.

#25
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postpruny26, on Jul 9 2008, 15:56, said:

GT-ul asta de 16gb are aceeasi viteza cu al meu de 8gb. Naspa, inainte parca aveau viteze mai mari.
Am inteles ca au schimbat tehnologia ca sa reduca costurile.
Ce spui?

#26
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Pai Voyager-urile de 8gb inainte aveau 30/15mb, acuma toticare le-am luat recent avem doar 20/7mb.

#27
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postpruny26, on Jul 9 2008, 16:25, said:

Pai Voyager-urile de 8gb inainte aveau 30/15mb, acuma toticare le-am luat recent avem doar 20/7mb.
As deduce ca nu ai GT si ca inainte cu ceva vreme cele non GT erau rapide ca un GT de acum.
In caz ca ai GT ai o problema dar poate rezolvi prin re-formatare/partitionare.

Edited by dan.me, 09 July 2008 - 15:41.


#28
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Nu vezi ca asta e topicul meu, se vede ce performante are al meu si ce performante au cele cumparate inainte ca cel al lui Iosfoamea.

#29
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
20/7mb am si la al meu de 16GT in teste, real prind 22/12, (maxim si doar la fisiere mari) la tine la fel?

#30
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Ma gandisem sa iau si eu un Voyager GT 16GB, dar vad ca vitezele sunt mai mici decat cele de la Voyager GT 8GB. Cat de mare e diferenta intre Voyager GT 16 GB si Voyager 16 GB?

#31
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007
Eu momentan am un Corsair VoyagerGT de 2 Giga si pun pe el un film de 700 de mega in 28 de secunde.Deci am viteza de scriere de 25 de mega.Intentionez sa achizitionez un Corsair VoyagerGT de 16Giga.Sa inteleg din ce am citit pe acest topic, ca cele de 16Giga nu mai au aceeasi viteza?Unde este o sursa sigura de convingere?Daca este asa atunci care e cel mai rapid stick de 16 Giga de pe piata?Multumesc!

#32
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Dap...la cele de 16 GB au schimbat tehnologia, asa ca se misca mai incet decat cel pe care il ai tu. Uite aici un test din care reiese ca diferenta dintre non GT si GT e de 8-10%

#33
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
A incercat sa faca cineva teste cu HD tune din Vista? Ca vad ca eu nu pot sa fac testul la scriere, imi zice sa elimin partitiile

#34
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007
Am xp.La fel imi zice si mie!

#35
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
EU am crezut ca e de la VIsta, am incercat sa il rulez ca administrator si tot la fel. Poate ne da cineva o mana de ajutor. Am facut comanda ieri de un VoyagerGT de 16GB, azi ar trebui sa il primesc

#36
vidysammy

vidysammy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.05.2007

View Postddumyy, on Jul 17 2008, 09:41, said:

EU am crezut ca e de la VIsta, am incercat sa il rulez ca administrator si tot la fel. Poate ne da cineva o mana de ajutor. Am facut comanda ieri de un VoyagerGT de 16GB, azi ar trebui sa il primesc
Sa postezi niste teste si ne spui cum ti se pare.Daca se merita sau nu investitia :).Apropo stick-ul meu Corsair VoyagerGT de 2 Giga e de vanzare.Cei interesati rog sa ma contacteze pe PM sau aici:http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=398167&st=0#entry4660339

Edited by vidysammy, 17 July 2008 - 13:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate