Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

LUNETIST

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Poate javelin...

#92
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 24.04.2008
Probabil initiatorul topicului se bate acum pe viata si pe moarte cu gherilele Farc in Columbia sau cu o puzderie de talibani in muntii Kindu Kush folosind cu mareata maiestrie pusca cu luneta mostenita de la strabunicul lui, "killer" de sacali profesionist, si acum ne rade in nas gandindu-se ce lasi suntem noi cei din spatele tastaturii.
Am auzit ca este unul pe campul de lupta ,roman de origine, poreclit "mana de soim", spaima islamistilor.Atinge tinta de la 2000 de m.Pusca este una clasica poreclita si ea "Spaima Carpatilor".Cred ca este el.Apele se linistesc acolo datorita lui.Bin Laden a si fugit ascunzandu-se in Somalia ca sa nu cada prada "Spaimei Carpatilor".

Edited by lost2209, 06 June 2010 - 14:43.


#93
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Poti sa devi lunetist in C.S., cauta lista cu servere pe net

Edited by Owidiu, 06 June 2010 - 22:38.


#94
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu ma marit cu un lunetist, singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa pui mana si sa inveti matematica, trebuie sa faci niste calcule inainte de a trage.

#95
LAURMORO776

LAURMORO776

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2008
Hai ca i-ati ucis visul bietului baiat........

#96
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011
iti recomand ceva serios Cheytac M2oo calibrul 40 frate,o arma care nu te lasa la greu

#97
Nitandru

Nitandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.07.2011
lasand la o parte gluma, bunicul meu a fost inrolat in Al Doilea Razboi Mondial..a fost la infanterie (nu a fost lunetist) dar avea cunostiinte si chiar el la Odessa si-a vazut toata viata trecand prin fata ochilor cand un glont tras de un lunetist sovietic i-a sters razant tampla, lasandu-l cu o cicactrice destul de adanca (asta s-a intamplat cand si-a ridicat capul din transee)..pe langa calitatile fizice (pe langa tehnica de a trage iti trebuie o conditie fizica impecabila, pentru ca imediat ce glontul a parasit teava, esti deconspirat) iti trebuie si un psihic puternic...plus de asta a fi lunetist presupune a fi cam printre ultimele trepte ale trupelor de elita (iar pentru a ajunge acolo nu e deloc simplu)..si inca ceva: pe front lunetistii sunt cei mai vanati pentru ca ei la randul lor vaneaza gradele militare inalte (sergenti, locotenenti, etc)..

#98
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNitandru, on 30th August 2011, 17:39, said:

... pe front lunetistii sunt cei mai vanati pentru ca ei la randul lor vaneaza gradele militare inalte (sergenti, locotenenti, etc)..

Astea nu is grade inalte, dimpotriva. :D

#99
Nitandru

Nitandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.07.2011

View Postedy_wheazel, on 31st August 2011, 03:38, said:

Astea nu is grade inalte, dimpotriva. :D

Dimpotriva, pe front, in timpul luptelor, aceste grade sunt foarte mari...nu ai sa vezi generali (foarte des) prin transee :P

Edited by Nitandru, 10 September 2011 - 18:10.


#100
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Nu mai exista transee de 30-40 de ani, acum se lupta altfel.

Edited by Al_Bundy, 10 September 2011 - 19:22.


#101
Nitandru

Nitandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.07.2011

View PostAl_Bundy, on 10th September 2011, 20:22, said:

Nu mai exista transee de 30-40 de ani, acum se lupta altfel.
da, ai dreptate, in momentul actual razboiul de transee nu mai exista...e drept ca eu faceam referire de perioada celui de Al Doilea Razboi mondial, insa e vina mea ca am uitat sa mai specific asta..

#102
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostThomas-, on 6th June 2010, 23:31, said:

Eu ma marit cu un lunetist, singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa pui mana si sa inveti matematica, trebuie sa faci niste calcule inainte de a trage.

Deci un lunetist i-o trage viitoarei doar in urma unor calcule matematice.

tropa-trop-cos-de-alfa

#103
jun10r

jun10r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2006
mi-am regasit topicul scris in urma cu 3-4 ani si am ras destul de mult la o gramada de off topicuri destul de haioase, am renuntat destul de rapid la visul ala probabil era de la prea multe filme (cu toate ca mi-ar fi placut sa fiu eroul din filme) :rolleyes: , am ales un job mai comod (web designer)

ps: multumesc tuturor care a raspuns.  :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate