Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

LUNETIST

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
jun10r

jun10r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2006
Salut.

Pentru inceput sa ma prezint, am 21 de ani si ma cheama Catalin, imi plac la nebunie armele si imi doresc foarte mult sa devin lunetist sau sa lucrez la  trupe de interventie dar nu din Romania!  :rolleyes: ... am sa va rog sa nu incepeti cu tot felul de raspunsuri gen: joaca-te counter-strike sau call of duty sau cine mai stiu ce...

Cum pot sa devin Lunetist ?? sau sa lucrez la trupe de genul SWAT, stiie cine ce trebuie sa fac  pentru asta ??


Multumesc

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
probabil facand armata :)

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Academia militara si lucrand apoi in continuare ca politist...ca ce poti, si avansezi in grad, vezi si tu cum poti sa ajungi exact acolo unde vrei. Probabil. Dar si armata e de ajutor.

#4
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

tool said:

Chances are good. Some of the best snipers I know are well over 25. Being mature is a big thing in the community. and as such, you do not see too many snipers under 20. With the training requirements it often just takes that long. When I indoc PIGs, I prefer ones who have at least one deployment. This means that they have a strong understanding of what the infantry needs in support, as well as at least a basic idea of how the Marine Corps works. There are many requirements, first class PFT, expert rifle, and 100 or higher GT score. And even with that, about 70% will fail. But that is on you, the fact is, there is no age requirement on eiher side (how old or young) as long as you meet the rank requirement LCPL to GYSGT. but in an unoffical way, 20 is more like the minimum. I was about a month shy of 21 when I finnished.

FYI, scout/snipers are not SPEC OPs. we are a part of the infantry battalion.

sursa: http://answers.yahoo...01183510AAo3JuJ

Do u want to be a marine sniper?

Sniper Central

Attached File  How_to_become_a_sniper___eHow.pdf   58.76K   165 downloads

Attached Files


Edited by TIC, 02 May 2008 - 22:44.


#5
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 jun10r, on May 2 2008, 22:29, said:

Salut.

Pentru inceput sa ma prezint, am 21 de ani si ma cheama Catalin, imi plac la nebunie armele si imi doresc foarte mult sa devin lunetist sau sa lucrez la  trupe de interventie dar nu din Romania!  :rolleyes: ... am sa va rog sa nu incepeti cu tot felul de raspunsuri gen: joaca-te counter-strike sau call of duty sau cine mai stiu ce...

Cum pot sa devin Lunetist ?? sau sa lucrez la trupe de genul SWAT, stiie cine ce trebuie sa fac  pentru asta ??


Multumesc
te pot ajuta eu.
cu ce arme te'ai acomodat? pe care obtii cel mai bun RMA?

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Nici nu stiu daca la noi sunt trupe gen SWAT. Adica Special weapons and tactics, nu d-aia care apar la stiri, gen DIAS, SPIR, sau cum s-or fi chemand. Nu prea am auzit de spargeri de banci, sau luari de ostateci care sa necesite folosirea de lunetisti. Oricum, mult succes.

#7
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Lunetistii la noi sunt pt protectie, la vizite sau intalniri la nivel inalt, ii vezi pe la geamuri si pe acoperisuri. La armata degeaba esti lunetist, ca in afara de antrenamente nu faci altceva.Si si un Dragunov din ala nacajit nu prea cred ca te incanta.
Sa fii in armata sau fortele de politie a altor tari in primul rand trebuie sa fii cetatean al tarilor respective.Si daca ajungi in armata straina, ei te aleg pt lunetisti, nu tu pe ei.Adica ei vad daca ai stofa au ba.

Si in plus, e si mare plictiseala ca lunetist.

Bineinteles ca, in lipsa de alte optiuni, te poti duce in teatre de operatiuni si sa iti oferi serviciile taberei mai slabe si mai sarace.O al-Qaeda, niste talibani, FARC, vezi tu care te ia.

#8
Nightprowler

Nightprowler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.12.2005
Dar macar cu AK ai tras? Incearca in legiunea straina, dar sau nasolit pe la solde sau salarii cum se zice. In armata cine obtinea la trageri calificativul FB avea sanse mari sa devina mitralior sau lunetist. Si nu era o bucurie pentru titularul PSL-ului sau MTR-ului, cu toate ca aveai solda mai mare, avand si functie de fruntas si sanse foarte mari sa ajungi gradat. Trebuia sa cari la instructie, alarme si marsuri pe langa pistolul-mitraliera si una din cele doua. Eu am avut ghinionul sa fiu ales mitralior. Dar din cele 2 tot mitraliera de companie as alege.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ai cetatenie germana si esti bun pt. asa  ceva, in fortele speciale ale politiei poti avea acces la DSR1 - cea mai precisa pusca de elita care foloseste 338 lapua magnum - are precizie  0,1 MOA; este utilizata exclusiv de politie.

In armata germana ai aces la Erma SR100 cu 338 lapua magnum, cu precizie de pana la 0,2 MOA.

In armata engleza ai aces la Accuracy International AWSM, ai-awf, care reglate  pot ajunge iar la 0,2 MOA cu 338 lapua magnum

Si la elvetieni poti avea acces la PGM 338LM (Mini-Hecate frantuzesc), proiectata de un elvetian, fabricata in Franta si vanduta de belgienii de la FN...:) si SAKO TRG-42 finlandez.

La austrieci poti pune mana pe chesti si mai exclusiviste, gen Steyr AMR, sau macar Steyr 50HS.

Daca am ajuns la 50BMG, la americani poti pune mana pe diferite modele Barett m82, m82a, m85, m90, m95, m99...
In mod normal ajung greu doar la 1 MOA si asta cu o teava selectionata, dar in cazuri speciale sunt modele speciale, care cu munitie la fel de selectionata pot ajunge la 0,5 MOA, si fata de 338 lapua magnum, ofera o eficienta marita pt tinte antimaterial.
Altfel, in mod normal americanii sunt fixati pe 7.62X51 NATO (asemanator cu .308 Winchester), care destul de amuzant, cu munitie normala ofera o traiectorie mai putin plata decat vechiul lor 30-06 Sprinfield...
Cu munitie selectionata permite insa precizie pana la 800m.

Sunt insa si la americani unele unitati, atat militare cat si de politie, care utilizeaza 338 LM cu Remington M24A3 SWS .

338 lapua magnum (8.6x70mm sau 8.58x70mm, 8,59 X 69,20 X 14,93 real si lungime totala standard de 93.50 mm, poate penetra o vesta de protectie cu 5 straturi de aramide(kevlar) la 1000m !, ofera precizie maxima antipersonal cu munitie standard militara - 250gr Lapua Scenar GB488, (G1 BC = 0.675), pana la distanta la care se pastreaza viteza supersonica - pana la 1500m in zone calde, 1300m la 0 grade si 1100 la sub 0 grade, deoarece v0 scade de la  915m/s la 880m/s si difera v mach si densitatea aerului.
Cu gloante speciale, f aerodinamice, de ex.:Sierra HPBT Match King .338 19.44 gram (G1 BC ? 0.768), sau Lost River Ballistics J40 .338 17.5 gram (G1 BC = 0.871), precizia poate creste semnificativ pana la 1800m ! Ultimul glont mentionat pastreaza o viteza supersonica la 1829m...
Exista si variante modificate (wildcats)- atat de munitie - in special gloane mai lungi, incarcatura diferita, dar si de tevi speciale - camera cartusului din teava armelor lungita si ghinturi modificate pt. fast twist( de la 1 la 12 inch normal, la 1 la 10 inch , si chiar pana la ghinturi cu twist progresiv de 1 la 7 inch)  , care permit pastrarea vitezei supersonice pana la 2385m !!!, de ex. CNC-ul  nemtesc mono-metal de 18.92 gram (292 gr) LM-105 (G1 BC ? 1.133 ) cu o lungime a glontului de 54.79 mm si 105mm lungime cartus...

In afara de cele deja mentionate, 338 LM mai este folosit chiar si in Albania (RENEA, SAKO TRG-42), Australia (AWSM), Canada (PGWDTI timberwolf tactical), Danemarca (Sako TRG-42), evident Finlanda cu Sako TGR-42, Estonia la fel, Grecia cu SAKO TGR-41 - le au mai de mult...:), Indonezia (AWSM), Irlanda la fel, Italia (Sako TRG-42), Olanda (AWSM si Sako TRG-41), Rusia - Alpha si SOBR utilizeaza AWSM si SAKO TRG 42, Singapore (PGM 338LM), Slovenia la fel PGM, Spania (Sako TRG-42), Turcia (Sako TRG-42), etc.
In general 338 LM permite o precizie de 0,5 MOA cu Sako TRG-42, insa cu arme si munitie selectionata se ajunge la 0,2 MOA si chiar 0,1 la DSR1
In mare parte 338 LM inlocuieste atat 7.62x51 NATO cat si 50 BMG, insa 50BMG ofera performante mai bune pt. antimaterial, motiv pt care este inca utilizat de multe forte militare cu o varietate de arme.

Chiar daca in general 338 LM este overkill pt vanatoare, are tot mai multi fani si in acest domeniu si este raspandita, mai putin in tarile africane in care legislatia nu permite calibru mai mic de 9,3mm pt. vanatul mare - insa exista wildcats de LM pt 9,3 :), si mai putin in tarile in care este interzisa folosirea de catre civili a munitilor militare....
Chiar daca pt small game este overkill si poate fi inlocuita cu 308 WM sau altele si mai mici, face fata la orice vanat mare existent la ora actuala pe pamant....Daca insa nu e legal sau nu tragi f bine, este de preferat insa o munitie de calibru mai mare pt vanat mare, mai ales ca 338 LM este o munitie optimizata in special pt precizie la f mare distanta care iar este cam overkill pt vanatoare - in unele tari chiar este ilegala vanatoarea la distante de peste 300m..

Edited by loock, 03 May 2008 - 22:12.


#10
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
ai putea sa faci academia militara si apoi sa intrii la spp

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

 herlino, on May 3 2008, 09:10, said:

Lunetistii la noi sunt pt protectie, la vizite sau intalniri la nivel inalt, ii vezi pe la geamuri si pe acoperisuri. La armata degeaba esti lunetist, ca in afara de antrenamente nu faci altceva.Si si un Dragunov din ala nacajit nu prea cred ca te incanta.
Sa fii in armata sau fortele de politie a altor tari in primul rand trebuie sa fii cetatean al tarilor respective.Si daca ajungi in armata straina, ei te aleg pt lunetisti, nu tu pe ei.Adica ei vad daca ai stofa au ba.

Si in plus, e si mare plictiseala ca lunetist.

Bineinteles ca, in lipsa de alte optiuni, te poti duce in teatre de operatiuni si sa iti oferi serviciile taberei mai slabe si mai sarace.O al-Qaeda, niste talibani, FARC, vezi tu care te ia.

Dragunov varianta romaneasca se numeste PSL (Pusca Semiautomata cu Luneta) si nu e chiar asa necajit. Are distanta eficace 1300 metri si cea maxima 3000 metri. Calibru 7.62x54.
Asta e in dotarea armatei romane, si daca vei ajunge lunetist cel mai sigur asta o sa o folosesti. Mie sincer nu mi-a placut prea mult snipereala, desi arma este ok. Nu mi-a placut pt. ca arma este mai lunga, trebuie sa ai grija de luneta, are recul mai mare decat pusca automata si bubuie ca dreaq. Sa nu mai vorbim de faptul ca la desfasurari de lupta tu esti singur si faci altceva decat restul plutonului.
Arma cu luneta si lunetistul in general nu prea e ca in filme. Este cea mai grea de folosit arma de infanterie, data fiind distanta mare la care tragi. Trebuie sa apreciezi foarte precis distanta, viteza vantului si in functie de acestea sa sti sa faci reglajele (inaltator si deriva) , sa ai arma foarte bine calibrata, etc... Sa nu mai vorbim de faptul ca in luneta campul vizual este serios ingradit, iar mansoanele de cauciuc folosite pt. aceste reglaje necesita putina experienta pana la folosirea eficienta.  

Nu iti alegi tu sa fi lunetist, daca ai aptitudini ai sanse.
Nu stiu ce sanse ai sa lucrezi pt. alta tara, foarte mici, aproape zero.

Attached Files


Edited by edy_wheazel, 04 May 2008 - 08:22.


#12
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Bine, topicul asta este fantezist din perspectiva initiatorului.Si eu dupa ce am vazut Shooter sau Enemy At The Gates m-am gandit cum ar fii sa fiu sniper.
Sa reiau ce am zis un pic mai sus, cu alte cuvinte : ai sanse aproape 0.
Nu sunt cursuri de sniper, pe care, bineinteles, daca te plictisesti, sa le lasi.Sau daca vezi ca nu e ca in film, ci chiar tre sa faci si altceva decat sa stai la panda.Sau tre sa inveti niste fizica.Sau sau etc etc.

Pt inceput, du-te pe un deal, cauta un tufis, si stai in el, pe burta, 8 ore. Fara tigara, fara sa iti faci nevoile, fara nimic.Stai cu ochii pe un obiectiv in departare ( casa, pom, stanca, gasesti tu).Sunt sigur ca nu o sa poti.Si de aici iti dai seama ca nu esti facut pt asa ceva.

edy_wheazel : e cam necajit Dragunov-ul fata de ce are NATO sau altii mai cu bani. E ca ruda de la tara, mai saraca, mai needucata, care vine la oras.Face el treaba, dar mult mai greu ca oraseanul obisnuit cu viata de office. :D

In fine, de asta e fain forumul, ca si de iti trece prin cap o idee asa nastrusnica sa te faci Lunetist, se gasesc oamenii care stiu sa iti raspunda :)

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,062
  • Înscris: 02.03.2003
Nu vreau sa fiu rau dar si eu, cand eram la gradinita, doream sa ajung aviator.
Sincer, cred ca initiatorul acestui topic nu are 21 de ani sau daca ii are mai trebuie sa se maturizeze.

Se consuma energie degeaba oferind raspunsuri unor useri care vin cu asemenea puerilitati.

#14
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 terratec, on May 4 2008, 13:12, said:

Nu vreau sa fiu rau dar si eu, cand eram la gradinita, doream sa ajung aviator.
Sincer, cred ca initiatorul acestui topic nu are 21 de ani sau daca ii are mai trebuie sa se maturizeze.

Se consuma energie degeaba oferind raspunsuri unor useri care vin cu asemenea puerilitati.

si io care vroiam sa'i dau o intlnire in fata la macdonalds unirii, ca sa'l iau la snipereala.

#15
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 jun10r, on May 2 2008, 22:29, said:

Salut.

Pentru inceput sa ma prezint, am 21 de ani si ma cheama Catalin, imi plac la nebunie armele si imi doresc foarte mult sa devin lunetist sau sa lucrez la  trupe de interventie dar nu din Romania!  :rolleyes: ... am sa va rog sa nu incepeti cu tot felul de raspunsuri gen: joaca-te counter-strike sau call of duty sau cine mai stiu ce...

Cum pot sa devin Lunetist ?? sau sa lucrez la trupe de genul SWAT, stiie cine ce trebuie sa fac  pentru asta ??


Multumesc


armata ai facut-o?

ai tras cu AK-47?

#16
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006

 jun10r, on May 2 2008, 23:29, said:

Salut.

Pentru inceput sa ma prezint, am 21 de ani si ma cheama Catalin, imi plac la nebunie armele si imi doresc foarte mult sa devin lunetist sau sa lucrez la  trupe de interventie dar nu din Romania!  :rolleyes: ... am sa va rog sa nu incepeti cu tot felul de raspunsuri gen: joaca-te counter-strike sau call of duty sau cine mai stiu ce...

Cum pot sa devin Lunetist ?? sau sa lucrez la trupe de genul SWAT, stiie cine ce trebuie sa fac  pentru asta ??


Multumesc
Eu zic ca mai bine intrebai direct "cum sa devin erou de filme?".

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 jun10r, on May 2 2008, 22:29, said:

Salut.

Pentru inceput sa ma prezint, am 21 de ani si ma cheama Catalin, imi plac la nebunie armele si imi doresc foarte mult sa devin lunetist sau sa lucrez la  trupe de interventie dar nu din Romania!  :rolleyes: ... am sa va rog sa nu incepeti cu tot felul de raspunsuri gen: joaca-te counter-strike sau call of duty sau cine mai stiu ce...

Cum pot sa devin Lunetist ?? sau sa lucrez la trupe de genul SWAT, stiie cine ce trebuie sa fac  pentru asta ??


Multumesc


Dupa ce s-a batut cimpii masiv despre arme si alte balarii uite si un raspuns concret:

http://en.wikipedia.org/wiki/GSG_9

Presupun ca si in alte tari functioneaza treburile asemanator. In principiu trebuie sa te califici fiind deja in cadrul armatei sau  politiei. Din cite se intelege, targerile de precizie, scufundarile si sariturile cu parasuta reprezinta calificari in plus pe linga toate celelalte activitati.

Cite ceva despre politie:

http://en.wikipedia...._Federal_Police

Din pacate iti trebuie cetatenia.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 sh4dow_dud3, on May 6 2008, 17:58, said:

Salut joannes . ma numesc cristi si vroiam sa intreb dak te pricepi la snipereal sami mai explici si mie cate ceva k eu o sa ma inrolez peste 2 ani si vreau sa ma specializez lunetist. dar in italia . da si u id de mess sau rasp pe forum.
ms

Asta s-ar incadra la coruptie de minori  :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate