Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

LUNETIST

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

 vata_pa_batz, on May 6 2008, 16:42, said:

Dupa ce s-a batut cimpii masiv despre arme si alte balarii uite si un raspuns concret:

http://en.wikipedia.org/wiki/GSG_9

Presupun ca si in alte tari functioneaza treburile asemanator. In principiu trebuie sa te califici fiind deja in cadrul armatei sau  politiei. Din cite se intelege, targerile de precizie, scufundarile si sariturile cu parasuta reprezinta calificari in plus pe linga toate celelalte activitati.

Cite ceva despre politie:

http://en.wikipedia...._Federal_Police

Din pacate iti trebuie cetatenia.

Datele despre istoricul &  sheet ale GSG9 si politia germana nu este un raspuns concret.
Raspunsul meu a fost dat din cunostinta din cauza, nu din povesti sau link-uri....
Cei care doresc sa fie "sniperi" le doresc maturizare accelerata, pe Rambo I+II+III+IV il gasiti numai pe DVD sau la tv.....

#20
sh4dow_dud3

sh4dow_dud3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.05.2008

 vata_pa_batz, on May 6 2008, 18:31, said:

Asta s-ar incadra la coruptie de minori  :naughty:

in fine cum zici tu. da io o sa ma inrolez pe bune nu sunt un copil de 5 ani sa nu inteleg la ce ma bag. as vrea informatii despre calcule modele de arme sfaturi calibre  si toate alea. ms oricum

#21
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 sh4dow_dud3, on May 6 2008, 17:58, said:

Salut joannes . ma numesc cristi si vroiam sa intreb dak te pricepi la snipereal sami mai explici si mie cate ceva k eu o sa ma inrolez peste 2 ani si vreau sa ma specializez lunetist. dar in italia . da si u id de mess sau rasp pe forum.
ms

ma pricep la "snipereala" suficient cat sa'mi dau seama ca nu's un talent innascut...
pe tine ce te face sa crezi ca ai fi potrivit pentru asta?
ai pus vreodata obrazu pe patu armei?

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 edy_wheazel, on May 6 2008, 22:02, said:

Datele despre istoricul &  sheet ale GSG9 si politia germana nu este un raspuns concret.
Raspunsul meu a fost dat din cunostinta din cauza, nu din povesti sau link-uri....
Cei care doresc sa fie "sniperi" le doresc maturizare accelerata, pe Rambo I+II+III+IV il gasiti numai pe DVD sau la tv.....

Raspunsul dat de mine este cit se poate de concret si la obiect. Link-urile respective dau trimitere la academie unde conditiile sunt specificate foarte clar. Poate ca nu ai inteles intrebarea. Omul vrea sa stie cum poate sa devina lunetist, dar nu in Romania. Iar tu bati cimpii despre cum se gidila o arma. Treaba cu maturizarea tine de alta melodie...intelegi finetea aspectului?

#23
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Theardul acesta va este prezentat de catre Cantăr Straic..

#24
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.04.2006
Eu sunt putin mai varsta dar imi doresc sa alerg pe camp , in chiloti si cu o pelerina, cu o sulita in mana . Puteti sa ma ajutati ?

#25
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 Corl, on May 7 2008, 12:41, said:

Eu sunt putin mai varsta dar imi doresc sa alerg pe camp , in chiloti si cu o pelerina, cu o sulita in mana . Puteti sa ma ajutati ?
vrei galerie sau muzica pe fundal? :D

#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Corl, on May 7 2008, 11:41, said:

Eu sunt putin mai varsta dar imi doresc sa alerg pe camp , in chiloti si cu o pelerina, cu o sulita in mana . Puteti sa ma ajutati ?

Tie iti trebuie mai degraba un tratament  :lol:

#27
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 sh4dow_dud3, on May 7 2008, 15:44, said:

da da am pus pe un winchester de vanatoare si o alta arma nemteasca nush cum se cheama ambele cu luneta. si sunt facut pt asta. drci... sunt absolut sigur k vreau sa fie viitorul meu .
aa si am incercat faza aia sa stai 8 ore intrun tufis sa vezi dak rezisti si am stat 6 da a inceput sa ploua si eream in pantaloni scurti a trebuit sa plec h3hh3.. oricum dak poti sa ma ajuti cu calculele si calibrele putin k stiu io ceva da nu tot
ms

misto era sa dea de tine careva,tu in tufis cu ochii beliti si intrebarea venea instant "ce-i maica esti constipat?"

#28
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 sh4dow_dud3, on May 7 2008, 14:44, said:

da da am pus pe un winchester de vanatoare si o alta arma nemteasca nush cum se cheama ambele cu luneta. si sunt facut pt asta. drci... sunt absolut sigur k vreau sa fie viitorul meu .
aa si am incercat faza aia sa stai 8 ore intrun tufis sa vezi dak rezisti si am stat 6 da a inceput sa ploua si eream in pantaloni scurti a trebuit sa plec h3hh3.. oricum dak poti sa ma ajuti cu calculele si calibrele putin k stiu io ceva da nu tot
ms


a fii "lunetist" implica multe. in primul rand a fi un bun tintas. pentru asta iti trebe ochi si mana. nu luneta. luneta nu are ce cauta pe arma.
dupa ce tragi tu ase cateva mii si poti baga 5 din 5 moneda de 1 cent de la 20-25 m*, atunci sa te gandesti ca poate e cazul sa treci la luneta si sa mai adaugi vreo 30-50m intre tine si moneda si sa bagi alte cateva mii. apoi sa te gandesti daca esti intr'adevar facut pentru asta. feelingul tau si cam ce ai vrea tu nu'i suficient.
du'te si joaca conter strike. e mai safe.

*cica era o madama prin hamerica acu ceva zeci de ani, care pusca moneda de 10 centi (care e cam cat aia de 1 cent, doar ca e argintie=se vede mai bine) de pe la 50m. sper sa nu ma insel asupra cifrelor.
cine e curios sa vada ce insamna asta, sa ia o moneda (n conteaza de care, dar care sa fie cea mai mica care o poate gasi in buzunar) sa o lipeasca de ceva (perete, gard, batz) si sa se departeza 15-20 de pasi. acum, sa'si imagineze ca trage la tinta... daca o mai vede. adauga o vedere mai proasta, o mana care mai tremura, o respiratie care nu se mai opreste, inima care bubuie, un tragaci mai tare... ce mai tat pustanu e lunetist...

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

 vata_pa_batz, on May 7 2008, 10:09, said:

Raspunsul dat de mine este cit se poate de concret si la obiect. Link-urile respective dau trimitere la academie unde conditiile sunt specificate foarte clar. Poate ca nu ai inteles intrebarea. Omul vrea sa stie cum poate sa devina lunetist, dar nu in Romania. Iar tu bati cimpii despre cum se gidila o arma. Treaba cu maturizarea tine de alta melodie...intelegi finetea aspectului?

Dincolo sansele sunt zero, aspect specificat si de altii, intr-adevar informatiile sunt obiective dar fara folos respectivului, acolo nu o sa ajunga niciodata.
Fazele cu gadilitu' erau ca sa-si faca o idee cu ce se mananca snipereala.

#30
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Parerea mea e ca trebuie ca macar sa fi facut ceva tir la viata ta. si sa te duci la un test (daca se organizeaza asa ceva). trebuie sa ai mult sange rece...
eu unul nu sunt interesat de asa ceva. am facut candva tir.:) sunt spaima jocurilor de tiruri de prin parcurile de distractii (sa vezi ce fete fac aia cand ma vad  :lol:) ...trag doar 9 si 10, nimeresc un fir de guta de la 10 m si totusi nu stiu daca as face fata...... :lol:
asa ca fii sigur ca stii la ce te bagi si ca esti in stare. fa un sport dintr-asta si vezi ce si cum

#31
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006

 joannes, on May 7 2008, 06:55, said:

ma pricep la "snipereala" suficient cat sa'mi dau seama ca nu's un talent innascut...
pe tine ce te face sa crezi ca ai fi potrivit pentru asta?
ai pus vreodata obrazu pe patu armei?
Si este ca te-ai simtit mai barbat...?

#32
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 longroad, on May 8 2008, 15:18, said:

Si este ca te-ai simtit mai barbat...?

te'ai udat sau care'i broblemu tau?

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Snipereala profesionala este mai mult o aplicatie tehnica f. exacta, bazata pe utilizarea extrem de precisa a unor masuratori, coeficienti si caracteristici particulare ale modelului anume (exact) de munitie utilizat :
- distanta pana la tinta cu precizie decimetrica,
- temperatura aerului,
- directia vantului,
- viteza vantului,
- variatia directiei si vitezei vantului atat in timp cat si in teren - pe langa vant in rafale, in teren pot exista coloane ascendente sau descendente de aer cal/rece in f. de relief !, care pot influenta traiectoria glontului diferit in functie de distanta de la arma la perturbatie si distanta pana la tinta, in f de viteza si inertia avuta, inclusiv de rotatie.
- lungimea tevii si viteza glontului la gura tevii si mai tarziu, in f de impuls, incarcatura particulara, coeficient balistic aerodinamic al formei glontului particular folosit, greutate glont, inertie in f de V0 si distanta, densitate aer, etc.,
- greutatea armei,
- greutatea tevii armei, grosimea peretilor tevii, caracteristica particulara de vibratie, inclusiv in ansamblu arma, arma-suport-tragator,
- unghiul de zvacnire particular la gura tevii, atat in f de forma gurii de foc cat si de forma glontului, si puterea incarcaturii - viteza glont la gura tevii si presiune gaze la gura tevii,
- frana de gura particulara si caracteristicile care influenteaza traiectoria,
- directia de evacuare a gazelor din frana de gura, daca este sau nu echilibrata stanga/dreapta si sus/jos, efect de sol, zvacnire pe verticala la glont pe de o parte si la arma ulterior, inclusiv praful ridicat in teren care influenteaza urmatoarele trageri cat si demascarea pozitiei in teren,
- reculul particular al tipului exact de munitie, in ansamblul arma-suport-pozitie tragator-frana de gura (frana de gura limiteaza reculul deoarece schimba directia unei parti din gazele de ardere, gaze care au viteza f mare si o greutate semnificativa care poate fi eliminata partial din componentele reculului), influenta asupra primului foc si asupra urmatoarelor.
- caracteristica particulara a tevii la primul foc si la nr. 2, 3, 4, 5.....teava rece, teava calda, f calda, si influenta asupra traiectoriei glontului - are o importanta f mare !, poate influenta f serios traiectoria glontului !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- directia de rotatie a glontului in f de ghinturi, si influenta asupra traiectoriei,
- viteza de rotatie a glontului in f.de ghinturi, stabilitatea pe traiectorie in f de greutate glont, inertie viteza, inertie viteza de rotatie, vant lateral, etc,
- eroare de paralaxa a ansamblului particular de prindere luneta si luneta in sine, fata de gura de foc,
- corectia erorii de paralaxa prin reglare si calibrare in f de distanta pana la tinta,
- precizie particulara pt reticulul de luneta,
- variatia la scara a marimii tintei redate in vizor, in f. de distanta pana la ea.
- grosisment luneta - influenta asupra scarii de redare si preciziei,
- eye point luneta, influenta asupra preciziei de vizare in cazul privirii descentrate fata de axul optic,
- parasolar ocular - eye-point, distanta de protectie recul, descentrare a vizarii fata de axul optic,
- contrast redare imagine luneta, aberatii optice si cromatice, marime si influenta a lor asupra scarii de redare si formei reale/finale in vizor a tintei,
- rezistenta la flare a opticii, influenta asupra contrastului,
- rezistenta la flare si desconspirare pozitie in teren, eficienta parasolar obiectiv, unghiuri de protectie, unghiuri moarte, unghiuri de risc maxim,
- prezenta parasolar suplimentar de tip fagure in obiectiv, eficienta, prezenta extensie de parasolar.
- influenta  miscarii maselor de aer/praf asupra vizarii optice, coloane de aer cald/rece, indice de refractie aer variabil in teren, efect de "fata morgana" transversal spre tinta, devieri laterale traseu optic.
- influenta relief asupra diferentei dintre traseul optic si traiectoria glontului, curbura pamantului, alte forme de relief - are importanta f mare pt tragei la mare distanta ,
338 lapua magnum ofera control maxim asupra preciziei atat timp cat glontul este supersonic - inainte de viteza transonica, permitand angajarea tintelor cu precizie pana la distante care variaza in f de temperatura aer, putere incarcatura, greutate glont, lungime teava, coeficient balistic aerodinamic al formei glontului, intre distante care variaza intre 1100 m la temperaturi sub 0 C si munitie standard, 1300m la 0C, 1500 m la 21 C, 1800m cu gloante super-aerodinamice, 2350m cu gloante hiper-aerodinamice si tevi cu camera de ardere speciala si ghinturi speciale pt fast-twist progresive.

Mai sus am amintit doar o parte din componentele de calcul pt precizie a tirului, ele si inca altele sunt utilizate practic in teren pt un foc eficient.
Exista elemente si dispozitive ajutatoare, telemetru cu paralaxa, telemetru activ cu laser si interferenta cu precizie cunoscuta, barometru pt masurat presiunea/densitatea/umiditatea din aer, anemometru pt masurat viteza aerului, anemometru cu laser..., termometru, altimetru, etc.....si inclusiv calculatoare de tir portabile, unele cu o parte din instrumentele de masura integrate in ele...:)
Evident, nu oricine-oricand are acces la dispozitive ajutatoare, si atunci tragatorul trebuie sa fie capabil nu doar sa poata utiliza corect astfel de masuratori/informatii, dar inclusiv sa fie capabil sa le poata evalua suficient de precis prin mijloace proprii, repere in teren, observatii in teren si evident sa dispuna de inteligenta necesara operarii cu ele, in timp util si real....

Tragerile la mare distanta nu prea mai au multe in comun cu tirul sportiv, fiind mai mult o tehnica exacta comparata cu un fel de arta :)
Tragatorul are nevoie de calitati native si antrenate pt tir, vedere, precizie, inteligenta, reflexe f bune si f rapide, autocontrol respiratie f bun, autocontrol puls, rezistenta la oboseala si stres maxim, etc, etc., lipsa tremor evident, insa se are in vedere si faptul ca o arma pt 338 lapua magnum are o greutate si o inertie mult mai mare comparativ cu o arma sportiva normala, fiind dotata in acelasi timp cu sisteme de reglaj, stabilizare chiar superioare armelor de competitie !, inclusiv obrazar, crosa ergonimica, in multe cazuri reglabile si customizabile pt fiecare tragator, un ex. de varf in acest sens fiind PGM-franco-elvetian.

Legat de 338 lapua magnum standard si deviatiile standard in f de distanta, se gasesc informatii pe net, inclusiv cele de baza de pe siteul lapua.
Eident insa ca sunt mai multi producatori de munitie, avand caracteristici mai mult sau mai putin diferite, si care impreuna cu variabilele mentionate anterior ar putea sa te faca sa te lasi de meserie...:)

http://www.lapua.com/index.php?id=884
http://www.lapua.com/index.php?id=888
http://www.lapua.com...um/metric/zoom/
http://www.lapua.com...LapuaMagnum.pdf

Dincolo de elementele care tin exclusiv de tir, sunt o gramada de alte lucruri care tin de orientarea si deplasarea in teren, pozitii in teren, pozitii de tragere, camunflaj, tehnici de camunflaj cu arme pasive - echipament-harnasament, tehnici de camunflare activa, camunflare in teren, camunflare cu elemente din teren, vegetatie, noroi, etc., recunoastere culori, tonuri, indice de refractie, luciu si texturi naturale si artificiale, etc., alte echipamente, comunicare si transmisii de date-voce criptate/protejate/camunflate/ferestre(canale) de frecventa exotice/rare, transmisii unidirectinale - microunde/satelit si utilizare practica in f de ecranarea lor in teren, protectie personala de la soare, umezeala, frig/caldura, insecte, serpi, alte animale....silentiozitate deplasare, camunflaj urme, recunoastere urme, rezistenta la stres, rani, autorecuperare/tratare rani, entorse, boli, infectii, orientare si hranire in teren cu alimente carate dar si gasite in teren - radacini, plante, fructe, ciuperci -neotravitoare/halucinogene/ toxice, etc, animale mici, rame :), etc...
Ideea e ca mai bine iti alegi altceva sa faci, daca nu esti suficient de masochist ;)

Edited by loock, 08 May 2008 - 21:22.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
pregatire de lupta full contact in caz de necesitate, cat mai eficienta posibil, arte martiale de lupta jujitsu, coreene, etc, atat fara arme cat si cu arme albe si de foc, specializare in arme albe, specializare cu arme de foc silentioase, atat fabricate cat si manufacturate/improvizate in teren....

Toate astea pot sa devina un cosmar real daca mergi pana la capat, si viata bate filmul uneori...., asa ca f serios, mai bine cauti altceva mai bun de facut, mai banos, mai placut daca se poate, si de ce nu, mai putin distructiv cu tine si cu altii...:)

Edited by loock, 08 May 2008 - 21:30.


#35
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 22.03.2003
Măi nene ! ori lucrezi în domeniu sau fanatic de pe net care învață tot despre depre pasiunea sa ? Pe bune, ceva îmi spune că îți câștigi pâinea din asta...Lucrez în domeniu și nici în manuale nu am găsit atâtea !!!

Edited by axxa424, 08 May 2008 - 23:13.


#36
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Vad ca omul nu mai posteaza! L-or fi racolat vreunii! :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate