Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Petrolul este fara sfarsit

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cert e ca teoria privind formarea petrolului din plante si animale moarte mi se pare aberatie.
Cate miliarde de hoituri de animale stranse la un loc cu masa lemnoasa sau masa verde au putrezit acolo?
La adancimi atat de mari, in lucuri unde acum sunt oceane? Intrebari fara raspuns...

#20
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostNigel, on May 3 2008, 21:15, said:

[...]
Mai cred că nu este de aruncat la gunoi nici teoria anorganică de formare a petrolului și gazelor. O mică temă de gîndire, se știe că pe nush ce sateliți de ai lui Jupiter sau Saturn (nu mai rețin exact) s-ar găsi metan lichid și încă din abundență, așa cum e apa pe la noi.
... bla bla bla.
E vorba de Titan, cel mai mare satelit al lui Saturn.

#21
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Merci :)

#22
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Stiti ce e ciudat, ca o data cu crestere pretului la barilul de petrol fundamentata pe baza imputinarii rezervelor de petrol, profiturile marilor producatori de combustibili (SHELL, BP, etc) cresc uimitor. Mi se pare ilogic, preturile ar creste pentru a compensa cantitatile mai mici care sunt puse in vanzare si pentru a mentine companiile pe profit. Dar nu, preturile cresc, cantitatile extrase si rafinate sunt tot mari de unde rezulta profituri generoase, ,chiar foarte generoase.

Stau si ma gandesc daca nu e ceva puterd la mijloc, fiindca chiar asa pare.

#23
Stef2008

Stef2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2008
Intr-adevar, sunt multe semne de intrebare legate de pretul petrolului care tin de monopol si putere. E doar prima industrie ca putere de pe acest Pamant.

Daca ati lucra la sonda si in extractia petroliera, nu ati avea semne de intrebare legate de epuizarea sau refacerea unui zacamant de hidrocarburi. Una e sa visezi noaptea o teorie si alta e sa lucrezi cu terorii care se aplica. Din pacate pt unii, cel putin 95% din hidrocarburile actuale sunt de origine organica. Probele sunt directe si clare, din cauza asta este o teorie acceptata de toata lumea. Va dati seama ca pe internet gasiti explicatii puerile ale fenomenului si ar trebui sa luati o carte de specialitate care sa explice fizic ce se intampla.

Gazele se pot forma in mai multe moduri, nu numai organic. Exista gaze anorganice si au o compozitie diferita de cele organice, ex. metanul CH4. In mare asta e formula lui, dar difera mult unul organic de unul anorganic. Exista compendii de chimie cu explicatii clare...ar fi mai usor sa va informati decat sa va formati idei eronate asupra lumii in care traim.

Nu confundati pretul cu fenomenele fizice si chimice! E putred pretul actual, insa nu are legatura cu fenomenul in sine.

#24
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Si eu cred ca petrolul s-a format in momentul formarii terei si nu cum se explica "stiintific" cu animale moarte... bla,bla,bla si ceea ce se intampla cu acele zvonuri ca se imputineaza sunt de fapt menite sa creasca pretul si implicit profiturile marilor companii de exploatare.Asa este si cu poluarea si cu scaderea rezervei de apa si mai nou cu hrana,totul este de fapt o conspiratie a marilor trusturi de profil.

#25
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Bun, e o realitate ca petrolul are o compozitie care demonstreaza natura sa organica. Dar formarea sa din organisme supra-terestriale e dificil de acceptat. Sa acceptam ca fundul oceanelor a fost zona de superpopulare vegetala/animala zeci de milioane de ani si ca totul s-a descompus si scurs in pamant? Sau ca planeta s-a "intors pe dos"? Poate ca exista forme (bacteriene?) de natura organica traind in conditii de temperatura si presiune inimaginabile pentru "viata" asa cum o acceptam noi astazi, si acele entitati "mor" si se decompun in ceea ce numim noi petrol? Ar fi vreun argument sa credem ca acest ciclu s-a oprit cu mult timp in urma? - sau noi producem spatiu proaspat de dezvoltare si atunci teoria asta a regenerarii poate fi reala.

Edited by SIR, 12 May 2008 - 12:48.


#26
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostStef2008, on May 12 2008, 09:44, said:

Intr-adevar, sunt multe semne de intrebare legate de pretul petrolului care tin de monopol si putere. E doar prima industrie ca putere de pe acest Pamant.

Daca ati lucra la sonda si in extractia petroliera, nu ati avea semne de intrebare legate de epuizarea sau refacerea unui zacamant de hidrocarburi. Una e sa visezi noaptea o teorie si alta e sa lucrezi cu terorii care se aplica. Din pacate pt unii, cel putin 95% din hidrocarburile actuale sunt de origine organica. Probele sunt directe si clare, din cauza asta este o teorie acceptata de toata lumea. Va dati seama ca pe internet gasiti explicatii puerile ale fenomenului si ar trebui sa luati o carte de specialitate care sa explice fizic ce se intampla.

Gazele se pot forma in mai multe moduri, nu numai organic. Exista gaze anorganice si au o compozitie diferita de cele organice, ex. metanul CH4. In mare asta e formula lui, dar difera mult unul organic de unul anorganic. Exista compendii de chimie cu explicatii clare...ar fi mai usor sa va informati decat sa va formati idei eronate asupra lumii in care traim.

Nu confundati pretul cu fenomenele fizice si chimice! E putred pretul actual, insa nu are legatura cu fenomenul in sine.

Salut Stef....Inteleg f bine lucrurile expuse de tine...si se pare ca sstii mult mai multe decat zici...dar te rugam...ca niste novici ce suntem ....cei ce citim acest topic...sa en dai mi multe detalii..in rezumat...nu doar sa ne trimiti in alta ceata....compendii si alte studii aprofundate...
Incerca daca nu te superi sa ne traduci pe limba noastra ce ai vrut sa zici...caci daca noi nu intelegem lucrurile banale..cum ai vrea sa putem parcurge acele studii de specialitate sau Compendii ....de Chimie...
In speranta ca nu ai simtti ca pe un repros ce ti-am zis...asteptam mai multe informatii si exemple pt a putea intelege si noi ...DE UNDE PROVINE PETROLUL....brut..
Asa cum mai zicea un coleg de pe forum..ok..sa zicem ca provine din descompunerea animala, plante etc....
Cam ce cantitate de aplnte si animale ar trebui sa se fi descompus?...in plus...cum au ajuns peste tot al asa adancimi mari..ca daor nu s-au produs cutremure pe taota planeta in care uscatul si suprafete intinse au " intrat in pamant"....
Pe de alta partea si cealalta teorie e interesant dar e MULT mai greu de peceput..de inteles...
E posibil ca ambele sa fie viabile...dar mai usor de inteles pt novici...sa fi fost cea pe care o cunaostem toti..cu aparitia petrolului din plante si animale si ....
IAr atunci asta a fost mi mult popularizata.
Asteptam comentarii...cu interes...
Danny

#27
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Consumul: World — Oil - Consumption: 82.59 million bbl/day (2004 est.)
Rezerve: The world's total declared reserves are 1,3174 trillion barrels (January 2007).
Deci sa zicem ca la nivel de 2008 se cheltuie 90 milioane de barili pe zi  .... (90mil/zi*365) => 32,850 miliarde barili pe an si cum avem 1317,4 miliarde de barili => 40 ani.

#28
Stef2008

Stef2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2008
Incerc sa dau o explicatie cat mai exacta, insa trebuie sa caut "Chimia petrolului" din facultate. Compusii chimici ai petrolului sunt biologici... Ceea ce se gaseste intr-un organism de pe planeta asta, se gaseste si in petrol... Este vorba de acei compusi care nu sunt distrusi la temperaturi si presiuni mari. De aici prima relatie petrol-organisme. Apoi, au fost gasite fosile caracteristice ramase in stratele sursa de petrol care, prin descompunere si ingropare rapida la adancimi mari, au generat petrol (care exista si in roca sursa, insa nu se poate exploata decat foarte rar). Deci, prima conditie a formarii petrolului este existent rocii sursa cu materie organica bogata (majoritatea cazurilor animale planctonice, corali, rar ceva moluste si organisme marine diverse.. organismele terestre nu reprezinta sursa pentru petrol decat intr-o proportie infima).

Urmatorul pas necesar acumularii petrolului din roca sursa este calea de migratie. Adica fisuri, falii post-formare petrol in roca sursa.

Al treilea pas este roca capcana, adica o roca cu porozitate si permeabilitate ridicata (gresie, calcare...) in care petrolul migreaza (diferente presiuni, etc.) din roca sursa prin fisuri, falii. Aici se cantoneaza o rezerva de petrol in conditiile esitentei unei roci capcana asezate superior rocii rezervor (roci argiloase in majoritatea cazurilor).

Cam asta este modul de formare si acumulare a hidrocarburilor. In toate rezervoarele cu petrol exista si gaze, insa in cele de gaze nu exista petrol. De asemenea, exista asa numita apa de rezervor cu salinitati foarte ridicate formata in acelasi timp cu hidrocarburile in roca sursa. Exista multe tipuri de petrol, ape de zacamant si gaze. Fiecare zona are caracteristicile sale functie de organismele din care s-au format hidrocarburile, vechimea acumularii, gradientul geotermic, tectonica zonei, etc.

Carbunele este alta poveste pt ca s-a format din plante, nu organisme. Este ceva similar cu petrolul, insa alta origine. Au caracteristice comune, insa sunt diferite.

Petrolul descoperit si ce va mai fi descoperit in zonele continentale reprezinta rezerve pt inca 40 de ani. Nu uitati ca se exploateaza doar hidrocarburi din zonele controlate de tari, nu din zone internationale. Acolo se mai afla cel putin inca atat cat a fost extras pana acuma... si nepotii nepotilor nostri tot petrol vor manca.

#29
DSpider

DSpider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.05.2007
O mare cantitate de petrol se află sub calota glaciară, și desigur, la poli. Încă nu se știe "exact" cât. IVAN_V nush unde a citit 1317,4 miliarde de barili, dar este pură speculație. Părerea mea.

Nu mai știu pe ce site am văzut un baner cu "141 USD până la sfârșitul anului 2008 ?". Nici nu m-ar mira dacă ar fi adevărat.

Problema e că se vând din ce în ce mai multe autoturisme pe bază de combustibil fosil... Poluează aerul și implicit sănătatea noastră. Companiile de petrol chiar vor să exploateze până la refuz, pentru că pentru ei, nu înseamnă decât profit. Și mamă ce profit... 90 mil USD / zi ? Poate chiar și mai mult dar nu vor să recunoască. Să nu mai spun că se fabrică autoturisme într-o veselie ! Acestea vor fi scoase la vânzare, cineva le va cumpăra, și automat vor avea nevoie de benzină. :|


Toți care au inventat o alternativă a motorului pe benzină au fost uciși. E o conspirație la nivel mondial. La fel și cu electricitatea. Să căutați episoadele "Energy from the Vacuum" să vedeți ce spun inginerii (chiar și despre General Motors) cum organizau concursuri cu tema "cum să obții cel puțin 1W", iar câștigătorilor li se CUMPĂRAU invențiile. Practic, erau plătiți ca să tacă din gură. :| Cum a inventat cineva un telefon pe bază de energie statică (am uitat cum îi spune :P dar era energia pământului). Efectiv înfigea două bări de cupru în pământ și aia era sursa de energie pt. telefon ! Chiar înainte ca Bell să inventeze telefonul ! Aceeași energie a fost exploatată și de altcineva (forgot his name), care a reușit să scoată lumină din pământ. LUMINĂ. A găsit el o metodă prin care pământul devenea incandescent. După care a dispărut de pe fața pământului, iar invențiile/metodele au fost furate.


Revenind la subiect, voi știați că există motor pe apă ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d5YsK3bwzPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Se poate adapta la orice autoturism.

Și uite așa n-am avut eu ce face timp de 20 de minute... :P Să căutați "Energy from the Vacuum". ;) E un documentar superb.

#30
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

View PostDSpider, on May 18 2008, 13:14, said:

Toți care au inventat o alternativă a motorului pe benzină au fost uciși. E o conspirație la nivel mondial.
De Tesla Roadster ai auzit? Știi că producția pe următorii doi ani e deja vândută?
Și aia e tot conspirație la nivel mondial sau aia a scăpat? :P


http://www.automarke...dster-7571.html

http://en.wikipedia..../Tesla_Roadster

http://www.teslamotors.com/

View PostDragon Warrior, on Apr 30 2008, 16:30, said:

Aha, si petrolul ala sta in strafundurile planetei la presiuni si temperaturi imense fara sa zica nici miau, iar noi il bagam in niste motoare cu presiune de zeci de ori mai mica si se autoaprinde.
Poate că noi folosim și oxigen în motoarele alea, în timp ce "în străfundurile planetei" nu prea se găsește oxigen.
La asta te-ai gândit? :P Tu cu ce credeai că se autoaprinde?

Edited by resenbrink, 18 May 2008 - 15:54.


#31
Stef2008

Stef2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2008
Alut, DSpider,

Sa stii ca ceea ce scri tu acolo nu este nou si este stiut si pus inpractica de foarte mult timp (in viata noastra). Becul care foloseste curenti telurici exista si a fost pus in practica si in parcul Titan din Bucuresti. Nu stiu daca mai exista acuma, insa a fost. Problema este industria, nu viata noastra cu masinute cu consum mic si fara pretentii de mare viteza si putere. Sigur ca pretul petrolului, cum mai scriam, este o problema si tine de politica globala a unor mari companii. Nu are legatura cu alte conceptii personale legate de conspiratii.

80%-90% din viata noastra e legata cumva de petrol, insa nu ne dam seama. Tot ce ne inconjoara are in compozitie o particica din acele hidrocarburi prelucrate in rafinarii. Nu inteleg de ce este atata rautate fata de aceasta substanta care ne-a ajutat atat de mult sa ne dezvoltam omenirea si sa traim mult mai bine decat acuma 80 de ani. Nu se poate trece brusc la alta energie alternativa pt ca trebuie inlocuita o industrie foarte puternica in care lucreaza o buna parte din omenire. Sa ne imaginam ca oftica noastra ar propune inchiderea maine a tuturor rafinariilor si exploatarilor din lume... Ce facem? Nici lumanari nu mai facem pt ca nu avem cu ce sa le transportam.... Mie mi se pare ca aceste persoane cu oftica pe tot ce ii inconjoara ar trebui sa se uite in oglinda ianinte si sa isi vada propriile probleme, dupa aceea ale altora.

Eu am experiente foarte proaste cu companii de petrol si nu mai lucrez in acest domeniu. Am refuzat companii mari care m-au vrut in state foarte bune unde altii ar pleca imediat. Prefer sa lucrez ceea ce lucrez acuma si ma descurc bine decat sa traiesc intr-un sistem birocratic aberant.... tip multinationala super puternica. Jumatete din viata acestor companii se invarte in jurul hartiilor unde dispare o proportie importanta din bugetele lor, deci din banii pe care ii platim noi pe benzina si produsele petroliere. Birocratie inseamna cheltuieli mai mari. In prezent toate companiile mari se ingroapa in hartii, deci in cheltuieli mai mari. Daca ar scadea aceste cheltuieli si preturile ar scadea cu 10-20% ... in opinia mea.

Subiectul poluarii este cu dus intors si este inca dezbatut. Suntem la inceputul-inceputului cunoasterii planetei noastre si nu cred ca avem control in intelegerea tuturor fenomenelor care ne inconjoara. Dupa nici 100 de ani de cercetare aprofundata a stiintelor naturale suntem inca departe de vantul cosmic care bate pe aici!

A propos de lipsa de oxigen din interiorul pamantului... pai daca ar fi oxigen liber, hidrocarburile ar fi fost oxidate si nu am fi reusit sa exploatam nimica. Asta e inca una din conditiile formarii hidrocarburilor... lipsa oxigenului. Cum spuneam este o substanta organica care este mancata de bacterii (la propriu) si in amestec cu oxigenul se face o gelatina nefolosibila. Nu in timp prea scurt, dar in cateva luni (depinde de tipul de hidrocarbura) sigur.

Altfel.. incearca sa bagi apa in motorul masinii si vezi ce se intampla.. Crezi ca poti adapta orice motor clasic la combusitib apa?

#32
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View PostDSpider, on May 18 2008, 13:14, said:

O mare cantitate de petrol se află sub calota glaciară, și desigur, la poli. Încă nu se știe "exact" cât. IVAN_V nush unde a citit 1317,4 miliarde de barili, dar este pură speculație. Părerea mea.
Parerea ta nu e buna. E vorba de 1317 miliarde de barili declarati. Deci acesti barili sunt rezerve localizate, demonstrate, alfate in patrimoniul unor tari.

Declared reserves with suspicious increases (in billion of barrels)
Year Abu Dhabi---------- Dubai --------Iran------- Iraq--------- Kuwait-------- Saudi Arabia------- Venezuela
1980 28.00 ________1.40 _____58.00 _____31.00 _____65.40 ____163.35 _________17.87
1981 29.00\ 1.40\ 57.50\ 30.00\ 65.90\ 165.00\ 17.95
1982 30.60\ 1.27\ 57.00\ 29.70\ 64.48\ 164.60\ 20.30
1983 30.51\ 1.44\ 55.31\ 41.00\ 64.23\ 162.40\ 21.50
1984 30.40\ 1.44\ 51.00\ 43.00\ 63.90\ 166.00\ 24.85
1985 30.50\ 1.44\ 48.50\ 44.50\ 90.00\ 169.00\ 25.85
1986 31.00\ 1.40\ 47.88\ 44.11\ 89.77\ 168.80\ 25.59
1987 31.00\ 1.35\ 48.80\ 47.10\ 91.92\ 166.57\ 25.00
1988 92.21\ 4.00\ 92.85\ 100.00\ 91.92\ 166.98\ 56.30
1989 92.20\ 4.00\ 92.85\ 100.00\ 91.92\ 169.97\ 58.08
1990 92.20\ 4.00\ 93.00\ 100.00\ 95.00\ 258.00\ 59.00
1991 92.20\ 4.00\ 93.00\ 100.00\ 94.00\ 258.00\ 59.00
1992 92.20\ 4.00\ 93.00\ 100,00\ 94,00\ 258.00\ 62.70
2004 92.20\ 4.00\ 132.00\ 115.00\ 99.00\ 259.00\ 78.00
2007 ?     \ ?   \ 136.30\ 115.00\ 101.50\ 262.30\ 80.00

Cum se intelege si din titlul tabelului, unele tari au declarat cresteri suspecte. Asadar cei 40 de ani, s-ar putea sa fie mai putini. Deci astea-s rezervele care nu se afla sub calote. Poate asta e unul din interesele tarilor care nu scad productia de Co2... sa provoace o incalzire globala mai accelerata, ca peste 10-15 ani sa poata fora in locul in care acum sunt ghetari.

Edit: deci ultimele (pentru 2007) declaratii sunt:

Abu Dhabi---------- Dubai --------Iran------- Iraq--------- Kuwait-------- Saudi Arabia------- Venezuela
92.2      --------------------   4        --- -----     136.3     ----       -       115              ---------   101.5     --   -  ---      262.3    ----------------  80

Deci vine 791,3 plus rezervele SUA, Canada si alte cateva tari cu rezerve mici...Romania.etc. ajugne in final ala 1317.4 .

http://en.wikipedia....ki/Oil_reserves

Edited by IVAN_V, 02 June 2008 - 14:35.


#33
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Din cate stiu eu cam 20% dintr-un zacamant merita sa fie exploatat dpdv economic. Mai sus de aceasta valoare nu este profitabil daca se raporteaza energia consumata pentru extragere la pretul petrolului.

#34
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
O fi el fara sfarsit da' parca te-nfioara Gazprom-ul:
Russia's Gazprom predicts $250 oil in 2009


http://www.guardian....article/7575473


Faceti din curiozitate un pret/litru la benzina/motorina.

#35
Ravanelly

Ravanelly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.08.2007
Revenind la subiect, voi știați că există motor pe apă ? [url="http://youtube.com/watch?v=d5YsK3bwzPM"]http://youtube.com/watch?v=d5YsK3bwzPM[/url] Se poate adapta la orice autoturism.

Și uite așa n-am avut eu ce face timp de 20 de minute... :P Să căutați "Energy from the Vacuum". ;) E un documentar superb.
[/quote]


DIN CATE STIU TIPUL DE PE YOUTUBE ESTE CANADIAN SI A FOST GASIT MORT......

#36
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostRavanelly, on Jun 11 2008, 03:38, said:

Revenind la subiect, voi știați că există motor pe apă ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d5YsK3bwzPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Se poate adapta la orice autoturism.

Și uite așa n-am avut eu ce face timp de 20 de minute... :P Să căutați "Energy from the Vacuum". ;) E un documentar superb.



DIN CATE STIU TIPUL DE PE YOUTUBE ESTE CANADIAN SI A FOST GASIT MORT......
Nu stiu cat de autentica este informatia cu "a fost gasit mort". De fapt nu stiu la cine te referi. Daca e vorba de Paul Pantone, cel care a inventat GEET Fuel Processor (deci nu un motor pe baza de apa, ci un dispozitiv care se ataseaza la un motor clasic si tine loc de carburator), acesta este arestat pentru frauda (ca urmare, nu stiu daca-i chiar mort, detalii gasesti aici). Nu stiu daca a fost condamnat sau nu pe nedrept. Daca te referi la Tom Bearden (cel care e intervievat in documentarul "Energy from the Vacuum"), si acesta traieste. Deci, verifica-ti informatiile inainte de a le da. Ca uite asa apar conspirationistii ca ciupercile dupa ploaie.
Sau...sa nu-mi zici ca te referea la tipul care a urcat filmuletele pe youtube...

In plus, citeste aici despre anumite erori in aparatul matematic folosit de Bearden.
Articolul publicat de el este aici: http://www.cheniere....ks/aids/ch4.htm
Comentarii si critica pe langa ce a publicat gasesti aici: http://www.mathemati...Bearden-ch4.htm

Daca vrei sa dezbati problema free-energy, fie iti creezi un thread pe "Dezbateri" in acest sens, fie o faci aici: Surse de energie neobisnuite.
In thread-ul de fata, ar fi offtopic.

Edited by Bean, 11 June 2008 - 03:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate