Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Ebay.it !?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006
Vreau si eu sa cumpar ceva de pe ebay, am un prieten care are cont, bani am ... dar nu reusesc sa inteleg limba, si restul operatiunii. Cine imi poate da un sfat ce sa fac, si cum as putea sa comandez. Am nevoie urgent, si asa am luat o teapa cu cineva, asa ca ultima speranta in SOFTPEDIA!

http://cgi.ebay.it/w...rksid=p284.m184 _trkparms=algo%3DDR%26its%3DS%252BI%252BSS%26itu%3DISS%252BUCI%252BSI%26otn%3D12#ebayphotohosting

http://cgi.ebay.it/w...rksid=p284.m184 _trkparms=algo%3DDR%26its%3DS%252BI%252BSS%26itu%3DISS%252BUCI%252BSI%26otn%3D12

cele 2 produse, si daca stie cineva cam in cat timp ajung, ar fi super

merci mult! ...PLS HELP ME!

#2
Xman556

Xman556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.05.2007
1." , am un prieten care are cont, " presupun ca e vb de cont bancar...
Fa-ti cont de paypal-www.paypal.com
Sunt si alte modalitati de plata da asta e cea mai simpla,nu percepe taxe ca la transf bancare si in caz de frauda poti sa-ti recuperezi banii.

2.Daca insisti sa iei de pe ebay.it sau .de atunci intradevar cu limba e mai greu.Ideal ar fi sa ai pe cineva care stie lb dar daca nu incerca
http://www.google.com/translate_t

3.din ce vad eu nu e licitatie normala/poti cumpara pe loc(compralo subito)/livreaza si in RO.

Sper ca te-am ajutat si daca nu astept intrebari mai exacte.

#3
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006

View PostXman556, on Apr 20 2008, 07:36, said:

1." , am un prieten care are cont, " presupun ca e vb de cont bancar...
   nu stiu exact ce fel de cont, el a mai cumparat de pe ebay.com

View PostXman556, on Apr 20 2008, 07:36, said:

Fa-ti cont de paypal-www.paypal.com
am facut cont, am card de la Banca Transilvania, dar e in Lei :| si cand la verificare, spune ca nu am nimic :|

merci mult ptr. ajutor

#4
Xman556

Xman556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.05.2007

View Postlaur_teodorescu, on Apr 20 2008, 07:17, said:

am facut cont, am card de la Banca Transilvania, dar e in Lei :| si cand la verificare, spune ca nu am nimic :|

Paypal accepta VISA si MASTERCARD. Daca cardul tau e din astea atunci nu conteaza ca e
in lei sau ca e debit sau credit;cand faci plata iti face conversia in valuta respectiva.

Contul de Paypal pt RO nu te lasa sa pui bani in el;in momentul platii iti va debita contul de card.
Ca sa adaugi card la ct de paypal tre sa te verifice ,adica: intri in ct de paypal/dai add credit card(ceva de genu)
si introduci datele care ti le cer/apoi ei iti debiteaza cardu cu 2 sume modice pe care tu va trebui sa la urmaresti pe extrasul de cont si cand le vezi sa le introduci la ct de paypal.

#5
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006

View PostXman556, on Apr 20 2008, 13:12, said:

Paypal accepta VISA si MASTERCARD.
al meu e VISA, deci, asta e oki - REZOLVAT

View PostXman556, on Apr 20 2008, 13:12, said:

Contul de Paypal pt RO nu te lasa sa pui bani in el;in momentul platii iti va debita contul de card.
Ca sa adaugi card la ct de paypal tre sa te verifice ,adica: intri in ct de paypal/dai add credit card(ceva de genu)
si introduci datele care ti le cer/apoi ei iti debiteaza cardu cu 2 sume modice pe care tu va trebui sa la urmaresti pe extrasul de cont si cand le vezi sa le introduci la ct de paypal.

partea asta nu am inteles-o :(

#6
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006
Account holder since 2007
Account type: Personal
Status: Romanian - Unverified

am tot incercat ... dar nush ce trebuie sa fac :| ... pls daca poti sa ma mai ajuti
"Link and confirm your debit or credit card" - spune ca deja este inregistrat

Edited by laur_teodorescu, 20 April 2008 - 13:35.


#7
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
ceva nu faci bine, aia e clar.
De care card e?

Banuiesc ca ai vazut ca produsele sunt din germania si ca ai de platit taxe de transport - pentru fiecare.
Din germania produsele vin cam in 2 saptamani.

Da cont pe ebay ti-ai facut?

#8
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006

View PostJonica76, on Apr 20 2008, 19:48, said:

Da cont pe ebay ti-ai facut?

cardul e VISA Electron , Euro<26, de la Banca Transilvania

PS.: am si cont pe ebay, dar nu stiu cum sa fac, sa imi spuna ce credit am ... spunea Xman556 ceva de debit ... si de extras de cont. Ce trebuie sa fac cu alea???

#9
Xman556

Xman556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.05.2007

View PostXman556, on Apr 20 2008, 13:12, said:

Paypal accepta VISA si MASTERCARD. Daca cardul tau e din astea atunci nu conteaza ca e
in lei sau ca e debit sau credit;cand faci plata iti face conversia in valuta respectiva.

Contul de Paypal pt RO nu te lasa sa pui bani in el;in momentul platii iti va debita contul de card.
Ca sa adaugi card la ct de paypal tre sa te verifice ,adica: intri in ct de paypal/dai add credit card(ceva de genu)
si introduci datele care ti le cer/apoi ei iti debiteaza cardu cu 2 sume modice pe care tu va trebui sa la urmaresti pe extrasul de cont si cand le vezi sa le introduci la ct de paypal.

Nu prea stiu cum sa-ti explic mai clar.....

So ...treaba cu VISA Electron e discutabila...e un card de folosit la cumparaturi in ro...asa stiu eu..

Dar revenim la Paypal: log in/my account/profile/ "credit/debit cards"/add a card/bagi ce info iti cere/si apoi
ei te verifica daca tu esti proprietaru cardului.cum?iti iau de pe card 2 sume f mici 1$ sau mai mici pe care tu tre sa le urmaresti
pe extrasul de cont. Cand le vezi te intorci la meniul de add card si dai "complete verification" . Asta insa dureaza cam 3-4 zile. Ideal e sa ai e-banking.


View Postlaur_teodorescu, on Apr 20 2008, 14:33, said:

Account holder since 2007
Account type: Personal
Status: Romanian - Unverified

am tot incercat ... dar nush ce trebuie sa fac :| ... pls daca poti sa ma mai ajuti
"Link and confirm your debit or credit card" - spune ca deja este inregistrat

faptu ca esti unverified e exact ce spuneam mai sus.E posibil ca ei sa-ti fi luat deja cele 2 sume,
asta daca tu sustii ca ai urmat deja pasii de adugare card.Daca e asa du-te la banca si cere un extras de cont
(pt contul de card si pt perioada in care ai facut respectiva op de add card) si vezi unde apare paypal.

#10
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postlaur_teodorescu, on Apr 20 2008, 18:50, said:

cardul e VISA Electron , Euro<26, de la Banca Transilvania

PS.: am si cont pe ebay, dar nu stiu cum sa fac, sa imi spuna ce credit am ... spunea Xman556 ceva de debit ... si de extras de cont. Ce trebuie sa fac cu alea???
Debitul e suma pe care o ai tu de fapt pe card, adica ce bani ai tu de cheltuit! si suma aceea iti apare pe extrasul de cont.

#11
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006

View PostJonica76, on Apr 21 2008, 00:10, said:

Debitul e suma pe care o ai tu de fapt pe card, adica ce bani ai tu de cheltuit! si suma aceea iti apare pe extrasul de cont.
Bani momentan am 30 Lei, dar tre sa adaug banii necesari ptr. comanda, dar pe paypall nu imi arata ce bani am :|

#12
Xman556

Xman556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.05.2007

View PostXman556, on Apr 20 2008, 12:12, said:

Paypal accepta VISA si MASTERCARD. Daca cardul tau e din astea atunci nu conteaza ca e
in lei sau ca e debit sau credit;cand faci plata iti face conversia in valuta respectiva.

Contul de Paypal pt RO nu te lasa sa pui bani in el;in momentul platii iti va debita contul de card.
Ca sa adaugi card la ct de paypal tre sa te verifice ,adica: intri in ct de paypal/dai add credit card(ceva de genu)
si introduci datele care ti le cer/apoi ei iti debiteaza cardu cu 2 sume modice pe care tu va trebui sa la urmaresti pe extrasul de cont si cand le vezi sa le introduci la ct de paypal.


View Postlaur_teodorescu, on Apr 20 2008, 23:44, said:

Bani momentan am 30 Lei, dar tre sa adaug banii necesari ptr. comanda, dar pe paypall nu imi arata ce bani am :|

Cand am spus ca "in momentul platii iti va debita contul de card" inseamna ca iti va lua bani din cont.
A debita contul=a lua bani/a credita contul= a pune bani in el(cont)
Nu inteleg de ce cauti bani in ct de paypal daca ti-am spus deja ca"Contul de Paypal pt RO nu te lasa sa pui bani in el;in momentul platii iti va debita contul de card."
Daca chiar vrei sa te ajut macar citeste cu atentie ce-ti scriu si intreaba la obiect.

#13
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006
oki, o sa ma duc maine la BT, si o sa iau un extras de cont, si revin cu informatii ...
PS.: inca ceva, spuneai ca este si aia cu "comanda acum", pretul ramane acelasi? ca nu imi dau seama :|

#14
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006

View PostXman556, on Apr 20 2008, 21:18, said:

So ...treaba cu VISA Electron e discutabila...e un card de folosit la cumparaturi in ro...asa stiu eu..
Nu e bun cardul pentru plati pe internet, doar cumparaturi in Romania :thumbdown:, am facut cerere ptr. altul, care sa mearga, dar 7 zile  :nonobad:
nu stiu ce sa fac ca sa pot da comanda mai repede...
Am o rugaminte, cineva care intelege mai bine ca mine ce scrie acolo, la "comanda acum", pretul care este pana la urma, si ... daca fac paypal-ul peste 1 sapt :| ... sa pot da comanda, si sa astept fericit :) doua

Edited by laur_teodorescu, 22 April 2008 - 16:39.


#15
Xman556

Xman556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.05.2007

View Postlaur_teodorescu, on Apr 22 2008, 16:39, said:

Am o rugaminte, cineva care intelege mai bine ca mine ce scrie acolo, la "comanda acum", pretul care este pana la urma, si ... daca fac paypal-ul peste 1 sapt :| ... sa pot da comanda, si sa astept fericit :) doua

Presupun ca esti barbat.....sunt curios......de ce vrei atat de tare sa cumperi chestiile alea .

http://cgi.ebay.it/w...rksid=p284.m184
sunt 6 disponibile/pret 44.9+10.5 transport

http://cgi.ebay.it/w...rksid=p284.m184
sunt 4 disponibile/pret 29.9+10.5 transport

Succes la cumparaturi.

#16
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006

View PostXman556, on Apr 22 2008, 22:08, said:

Presupun ca esti barbat.....sunt curios......de ce vrei atat de tare sa cumperi chestiile alea .
mda... nu chiar "barbat", tanar inca :P, ptr. o prietena mai ... am incurcat-o cu niste treburi, si a cam intarziat comanda, si acum tre' sa termin, si asa, nu mai ajunge la termen, dar ...ptr. alta ocazie

PS.: Merci mult ptr. ajutor, si poate cand vine cardul ... ma mai ajuti ...PLS :)

Edited by laur_teodorescu, 23 April 2008 - 12:20.


#17
laur_teodorescu

laur_teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.10.2006
in sfarsit am rezolvat problema cu cardul (atat cu banca cat si cu paypal), am actuvat, totul e oki.
Tot ce am nevoie e sa imi spuneti unde sa dai click si cum :P :|

http://cgi.ebay.de/L...1713.m153.l1262

http://cgi.ebay.it/w...bayphotohosting

Nu inteleg limba, de asta am nevoie de ajutor, si e si prima oara cand fac acest lucru :|

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate