Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 

Motorola C115 sau SE T105?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
prietena mea vrea sa-si ia la fidelizare la connex un tel. are puncte doar pentru cele mentionate in titlu. din descriere, la stand-by vad ca sta mai bine Motorola (de altfel, si capacitatea acumulatorului este mai mare: 860mAh fatza de 650mAh la SE). in rest, in afara de faptul ca nu are WAP (care nu-i trebuie prietenei mele!) si e un pic mai mare decat T105-ul... ce face ca pretul lui C115 sa fie mai mic? firma?

ce zic utilizatorii? eu am avut un prieten, cu un T100, care numai probleme a avut cu el... stiu ca-s telefoane low-end, dar daca din ele trebuie ales... care sa fie?

#2
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
...si a mai aparut un siemens... A57... asta cum e?
la nokia 3410 parca nu m-ash gandi... e cam maricel pentru o tipa... da' daca ar fi mai fiabil... ar fi de luat in seama...

#3
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
T100, asa-i e un mare jaf. Si T105 am auzit ca-i cam la fel. Bateria e infecta,semnalul la fel, tine mult in meniu. Motorola C115 e cam naspa, desi pentru o tipa mere. Siemens A57 e cel mai tare din cele enumerate de tine. Plus, daca te pricepi, poti sa-l upgradezi in C55. E polifonic, ceea ce conteaza foarte mult la tipe.

#4
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
siemens a57 e cel mai bun din astea 3 si arata destul de bine

#5
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
ea are, momentan, un S A50 si a inceput sa-i faca probleme dupa un an de folosintza... asa ca se cam fereste de siemens... acum, eu stiu, la pretul asta... nu o sa gaseasca altceva mai bun... o sa incerc sa o conving... ea inclina spre motorola!

#6
concitadan

concitadan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.11.2004
Siemens A57 e unul dintre cele mai proaste telefoane low-end.Este doar un foarte bun emitator-receptor de unde electromagnetice,si atat, pentru ca nu stie ce sa faca cu ele.Cu siguranta nu le transforma in sunet de calitate.Microfonul epozitionat aiurea, fata detasabila in afara de faptul ca produce ecou in interiorul carcasei,mai si scartie din toate incheieturile.Toti interlocutorii mi se plang ori ca se aud cu ecou, ori ca aud pocniturile carcasei sau ale butoanelor,care si ele au un joc nemaivazut.Telefonul asta trozneste la cea mai mica atingere.
Un alt punct slab este faptul ca soneria se declansaza numai gradual, deci slabe sanse sa auzi vreodata beep-urile, chiar si cu telefonul langa tine.La fel si cu mesajele:  pana sa ajunga soneria la un nivel audibil,se termina alerta de SMS.
    Concluzii:

Puncte slabe:
   - proasta calitate a sunetului( ecou,chiar cu difuzorul la minim)
   - carcasa prost imbinata(daca e vant afara,intra pe sub carcasa ai vajie de nu poti sa vorbesti)
   - soneria cu sonor crescand ce nu poate fi dezactivat - nu auzi beep-urile si SMS-urile( aici o solutie ar fi sa alegi un alt ton decat cel clasic pt SMS, care sa tina mai mult,astfel incat sa poti prinde, pe final cateva sunete audibile)
   - nu are organizer
   - iluminarea consuma foarte repede bateria(care oricum nu tine foarte mult, cam 4 zile daca nu il atingi)
   - meniul cu sitemul de butoane soft, e o adevarata pacoste

Puncte forte:
   - design-ul (de la distanta, carcasa arata bine,dar cand pui mana pe ea te ingrozeste calitaea execrabila a plasticului)
   - sensibilitaea semnalului( destul de buna - pentu zonele cu semnal slab e o solutie mai ieftina,dar face rabat la calitea sunetului)
   - ceasul foarte exact
   - sunete polifonice

Eu am avut un Sony-Ericsson T100 inainte si tin sa va spun ca Siemens A57 mi se pare ca o durere de cap in comparatie cu acesta.M-am intors la vechiul meu telefon dupa 2 saptamani.N-o avea Sony-Ericsson T100 semnal pe varf de munte,dar macar nu bate vantul prin el, iar sunetul este impecabil

#7
shelby

shelby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.05.2005
am un motorola c115. stie cineva cate sms-uri poate stoca maxim? n-am gasit pe internet aceasta specificatie pe nicaieri

#8
marcoaq

marcoaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.09.2004
Nu are memorie pentru sms-uri. Asa ca poti stoca maxim 20 pe SIM per total (trimise+primite+draft).

#9
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
tel astea se iau cu prelungirea ab sau nu pentru ca as putea sami iau asa ceva

#10
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.03.2005
am un t100 luat de la germanos acum 3 ani si functioneaza bine si acum. nu stiu cat de jaf este fata de alte telefoane dar sigur nu este cel mai prost la clasa lui.
eu il injur pentru ca l-am luat cu 3 mil la abonament si in 2 sapt era 700 mii la oferta. am avut alcatel 303 care a murit la 1 an, siemens a50 la fel, nokia 6210 care la 3 ani tine 4 zile si are carcasa originala.
poti lua in calcul si t290i care a ajuns 29$.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate