Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Oua vopsite

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#19
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007
Noi am ales cateva tipuri dintre cele de mai jos. Sa speram ca vor fi frumoase :)

http://www.magazine-...re/oua/---/0/1/

#20
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Sa nu mancati asa ceva, sunt foarte toxice, folositi doar pentru decor eventual.

#21
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

Vizualizare mesajmarinareasa, pe Apr 19 2008, 13:48, a scris:

Sa nu mancati asa ceva, sunt foarte toxice, folositi doar pentru decor eventual.
Te referi cumva la vopselele din linkul meu? :huh:  De unde stii tu ca-s asa de toxice? Sunt pt oua comestibile, nu de decor si sunt fabricate in Germania, ceea ce imi da un plus de incredere :rolleyes: Apoi nu cred ca-s mai toxice decat tusul de imprimanta :lol:

#22
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Ceea ce doreste Ivanna sa cumpere, sunt vopsele alimentare. Oul vopsit de mine astazi, este doar pentru decor.

#23
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 362
  • Înscris: 28.05.2007
Cineva zicea ca oricum nu mananci coaja. Pai coaja e poroasa, dar vopseaua alimentara nu patrunde prin ea. Nu zic ca cea de imprimanta intra sigur, dar nu riscati!

#24
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Esti tu sigur ca vopseaua alimentara nu patrunde prin coaja oului? Nu o singura data am gasit vopsea pe albus.
Bineinteles ca nu este toxica... ;)

#25
lucillius

lucillius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 31.03.2008

Vizualizare mesajultimo, pe Apr 19 2008, 12:23, a scris:

Uitati oul vopsit:
Nu incerci si cu toner de imprimanta laser? Eventual diluat in... diluant, E si asta un experiment care merita facut, nu screzi?

#26
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 20.01.2007

Vizualizare mesajKoShiMin, pe Apr 18 2008, 21:39, a scris:

Apoi nu sunt deloc sigur ca va prinde pe oua - chiar si degresate - cerneala e facuta sa prinda pe hartie. Da', ma rog, e treaba ta. Daca n-ai ce face cu cartusele alea, mai bine da-mi-le mie si tu cumpara-ti vopsea de oua cu 1 leu pliculetul de la magazin... Vrei? :) Hai, spune, vrei? :)

@lucillius

Sa stii ca as incerca... dar la ce folos?
Pe asta l-am folosit la partea de decor, pentru ca din cate stim, mancarea nu trebuie sa aibe numai gust ci si aspect.

Daca tot ai venit cu aceasta idee, de ce nu incerci?
La urma urmei n-ai nimic de pierdut...

O zi buna.

#27
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 30.11.2007

Vizualizare mesajIvanna, pe Apr 19 2008, 15:17, a scris:

Te referi cumva la vopselele din linkul meu? :huh:  De unde stii tu ca-s asa de toxice? Sunt pt oua comestibile, nu de decor si sunt fabricate in Germania, ceea ce imi da un plus de incredere :rolleyes: Apoi nu cred ca-s mai toxice decat tusul de imprimanta :lol:

Nu, nu ma refeream la vopselele din linkul tau, ci la cerneala tipografica in general :lol:

#28
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 06.12.2006

Vizualizare mesajultimo, pe Apr 19 2008, 12:23, a scris:

Uitati oul vopsit:
[ http://img248.imageshack.us/img248/305/oumm7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si uitati si cerneala cu ajutorul careia am vopsit oul:
[ http://img505.imageshack.us/img505/8628/cerneala2bi8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stati linistiti ca am si vopsea de oua...dar am vrut sa incerc.

Dupa cum vedeti, oul a fost dat si cu ulei.

Ideea mea era, sa vopsesc trei oua: rosu, galben si albastru, dar celelalte nu stiu daca am sa le mai fac, pentru ca oricum, experimentul mi-a reusit B).

P.S. Nu stiu daca este comestibil, asa ca daca incercati, sa nu mancati.

Sa aveti o zi frumoasa.

a ieșit un ou de decor superb  :coolspeak: felicitări  :peacefingers:

#29
lucillius

lucillius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 31.03.2008

Vizualizare mesajultimo, pe Apr 19 2008, 16:38, a scris:

Daca tot ai venit cu aceasta idee, de ce nu incerci?
La urma urmei n-ai nimic de pierdut...
Nu am imprimanta laser :)

#30
adeana

adeana

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 19.04.2006
sunt asa multe metode de vopsit ouale.. dar, la astfel de cerneala nu m-am gandit..  ^_^  era sa intreb "de unde va vin astfel de idei?", dar ma abtin.. pentru ca eu le-am vopsit cu ata..  o matusa de-a mea lucra la o tesatorie.. si ne aducea resturi.. ate incalcite.. si imbracam oul cu ate, il legam si il puneam la fiert.. si iesea si vopsit si fiert.. si niciodata nu se crapa :) si ieseau niste combinatii foarte faine..

o sa incerc si anu asta..  o sa fac poze si le postez.. orice rezultat voi avea.. :)

#31
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 09.09.2003
sa ne pui neaparat poze adeana

#32
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.021
  • Înscris: 18.09.2005
acum cativa ani, bunica mea folosea creion chimic (asa se zice) pt culoarea mov pt vopsit oua-culoarea este superba
in prezent, nu mai gasesc nicaieri un creion chimic oriunde de cativa ani, parca a disparut cu totul din comert
sunt innebunit dupa culoarea mov pt oua de Paste

Mai exista creioane chimice undeva?
Daca nu pot folosi mina de la creion chimic, ce alta varianta exista pt a vopsi oua in mov?

In Occident, e totul diferit de aici deci exista mai toate culorile ca de ex turcoaz, roz, indigo, mov, bleu

#33
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Uite aici creion chimic.

#34
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 15.08.2007

Vizualizare mesajIvanna, pe Apr 19 2008, 14:09, a scris:

Noi am ales cateva tipuri dintre cele de mai jos. Sa speram ca vor fi frumoase :)

http://www.magazine-...re/oua/---/0/1/
moaaaaaaa, ce e acolooooo :w00t:
de ce n-am vazut postarea asta mai devreme?  :mellow: tre sa fac cumva sa am la anu asa ceva, sa vezi ce o sa se distreze fie-mea :rolleyes:

#35
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 825
  • Înscris: 19.10.2006
cea mai buna vopsea de oua este rujul de buze...

#36
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

Vizualizare mesajtonks, pe Apr 24 2008, 11:51, a scris:

moaaaaaaa, ce e acolooooo :w00t:
de ce n-am vazut postarea asta mai devreme?  :mellow: tre sa fac cumva sa am la anu asa ceva, sa vezi ce o sa se distreze fie-mea :rolleyes:

Asa au iesit ale noastre, cu vopselele alea(nu a trecut vopseaua deloc prin coaja, nu se murdaresc vase, vopselele sunt usor de folosit):

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate