Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Acelasi numar pe doua simuri

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cyberdog

cyberdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.01.2006
Salut!

Imi poate cineva spune daca pot solicita sa am acelasi numar de telefon pe doua simuri la Orange? Daca da, ince conditii?

Multumesc!

#2
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postcyberdog, on Apr 2 2008, 09:26, said:

Salut!

Imi poate cineva spune daca pot solicita sa am acelasi numar de telefon pe doua simuri la Orange? Daca da, ince conditii?

Multumesc!
Doar daca vrei voce pe unul si date pe celalalt (pt modem).
Evident, doar la abonament.

#3
cyberdog

cyberdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.01.2006

View Postgompo, on Apr 2 2008, 09:58, said:

Doar daca vrei voce pe unul si date pe celalalt (pt modem).
Evident, doar la abonament.

Multumesc pentru raspuns. As fi dorit amandoua pentru voce. Ofera vreun operator de la noi polibilitatea aceasta?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgompo, on Apr 2 2008, 09:58, said:

Doar daca vrei voce pe unul si date pe celalalt (pt modem).
Evident, doar la abonament.

In acest caz, e vorba tot de doua numere diferite

Din cate stiu, momentan nu exista in Romania posibilitatea de a avea acelasi numar pe doua simuri.

#5
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007

View Postgompo, on Apr 2 2008, 10:58, said:

Doar daca vrei voce pe unul si date pe celalalt (pt modem).
Evident, doar la abonament.
Si nici asa nu e valabil,ptr ca si abonamentul de date are nevoie de numar separat.Deocamdata in Romania nici un operator nu ofera astfel de servicii.

#6
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View PostGaiusBaltar, on Apr 2 2008, 12:51, said:

Si nici asa nu e valabil,ptr ca si abonamentul de date are nevoie de numar separat.Deocamdata in Romania nici un operator nu ofera astfel de servicii.

Exista http://www.orange.ro...ficii-6-ro.html de la Orange (Cartela SIM de rezerva) dar nu stiu daca implica vreo alta activare sau pur si simplu e o clona a cartelei initiale.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrazvandragomire, on Apr 2 2008, 11:59, said:

Exista http://www.orange.ro...ficii-6-ro.html de la Orange (Cartela SIM de rezerva) dar nu stiu daca implica vreo alta activare sau pur si simplu e o clona a cartelei initiale.

Dupa cum scrie si acolo, este o cartela de rezerva. Ce incercam sa spun mai sus este faptul ca nu se ofera doua simuri functionale simultan, care sa aiba alocate acelasi numar de telefon.

#8
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postrazvandragomire, on Apr 2 2008, 10:59, said:

Exista http://www.orange.ro...ficii-6-ro.html de la Orange (Cartela SIM de rezerva) dar nu stiu daca implica vreo alta activare sau pur si simplu e o clona a cartelei initiale.
Evident ca este o clona a SIM-ului initial. In caz de pierdre/furt al SIM-ului initial, suni la relatii cu Clientii si îti activeaza imediat SIM-ul de rezerva, asa ca nu mai trebuie sa te mai deplasezi la un Orange Shop pentru a primi un nou SIM. In momentul activarii SIM-ului de rezerva, vechiul SIM este dezactivat.

Cum se spunea mai sus, în RO nu exista înca un astfel de serviciu (2 SIM-uri cu acelasi numar). :(

#9
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Eu am doua simuri cu acelasi numar. Unul este introdus in telefonul masinii, altul este in telefonul cu care umblu. Cand intru in masina formez un cod pe telefonul meu si automat devine activ telefonul din masina. Cand plec din masina formez iarasi un cod si redevine activ simul din telefon. Ambele telefoane sunt active in acelasi timp, doar ca acel cod trimis retelei stie care este telefonul real si care este clona si pe care il folosesti. Telefoanele nu pot functiona simultan. Adica nu se poate vorbi de pe ele in acelasi timp, daca te suna cineva suna numai unul, etc.

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Daca insa uiti sa formezi codul cand pleci din masina?
Pe ce retea ai simurile respective?

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai daca uiti, o sa sune in continuare telefonul din masina. Reteaua: in alta tara.

#12
cyberdog

cyberdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.01.2006

View PostDragon Warrior, on Apr 2 2008, 14:01, said:

Eu am doua simuri cu acelasi numar. Unul este introdus in telefonul masinii, altul este in telefonul cu care umblu. Cand intru in masina formez un cod pe telefonul meu si automat devine activ telefonul din masina. Cand plec din masina formez iarasi un cod si redevine activ simul din telefon. Ambele telefoane sunt active in acelasi timp, doar ca acel cod trimis retelei stie care este telefonul real si care este clona si pe care il folosesti. Telefoanele nu pot functiona simultan. Adica nu se poate vorbi de pe ele in acelasi timp, daca te suna cineva suna numai unul, etc.

Exact pentru acelasi lucru imi trebuie si mie! Esti abonat la Orange? Se plateste in plus? Cum se numeste acest serviciu ca sa stiu ce sa cer.

Multumesc!

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Zicea ca e din afara Romaniei, in tara nu avem inca acest serviciu.

#14
cyberdog

cyberdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.01.2006

View PostLunaCrystal, on Apr 2 2008, 15:07, said:

Zicea ca e din afara Romaniei, in tara nu avem inca acest serviciu.

Scuze, nu vazusem completarea ...

#15
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

View PostDragon Warrior, on Apr 2 2008, 15:01, said:

Eu am doua simuri cu acelasi numar. Unul este introdus in telefonul masinii, altul este in telefonul cu care umblu. Cand intru in masina formez un cod pe telefonul meu si automat devine activ telefonul din masina. Cand plec din masina formez iarasi un cod si redevine activ simul din telefon. Ambele telefoane sunt active in acelasi timp, doar ca acel cod trimis retelei stie care este telefonul real si care este clona si pe care il folosesti. Telefoanele nu pot functiona simultan. Adica nu se poate vorbi de pe ele in acelasi timp, daca te suna cineva suna numai unul, etc.

In Romania nu exista astfel de optiune. Singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa-ti iei un car kit cu bluetooth si sa-l setezi sa se "imperecheze" automat cand te sui in masina!

#16
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Eh, parca e mai misto sa folosesti tastele de pe volan, sa-ti apara agenda si sa poti citi mesajele pe display-ul computerului de bord ;)

Ma gandesc totusi ca o chestie mai extrema, sa clonezi neoficial o cartela si sa tii tot timpul numai un singur sim activ. Am impresia ca exista o protectie a retelei care dezactiveaza imediat un numar de telefon daca incearca doua sim-uri identice sa se conecteze in retea in acelasi timp. E o protectie la frauda.

Edited by Dragon Warrior, 02 April 2008 - 16:27.


#17
cyberdog

cyberdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.01.2006

View Postparintily, on Apr 2 2008, 15:58, said:

In Romania nu exista astfel de optiune. Singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa-ti iei un car kit cu bluetooth si sa-l setezi sa se "imperecheze" automat cand te sui in masina!

Da asa este, insa nu ma incanta ideea sa montez un kit bluetooth aftermarket , mai ales ca masina e dotata cu telefon. Mai mult de atat, nu as putea folosi nici tastele de pe volan, nici citirea mesajelor, nici apelarea vocala etc.

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
cumpără telefonul cu cel mai rapid acces la sim. ... cum erau motorolele... cică-s la modă acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate