Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

SOV DTH - retea terestra de ''relee'' !?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Masterchief

Masterchief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 08.11.2007

View Postamadeus79, on Mar 31 2008, 13:05, said:

ce domenii ar reprezenta interes pentru abonatul roman ? (in afara de crima de la ora 5, manele, fotbal, si telenovele ?)
ce canale de interes ar putea oferi noul dth ?
Pai sa zicem ca vine din start cu sci-fi  si universal channel,comedy central,disney channel,tcm ,mgm,kino hd,discovery hd si national geographic hd si vreun canal de sport hd si atunci se vor descurca...glumeam :D
Pai precis au luat in calcul si necistigarea licitatie si au ei vreun plan,cred. :huh:

#20
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,424
  • Înscris: 05.09.2005
dap. Planul B.

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003

View Postdthguy, on Mar 31 2008, 10:10, said:

oricum trebuei sa iasa pe satelit...sa ajunga apoi la relee...

Asa vor face... am spus si eu ca pachetul oricum va fi pe satelit insa numai pentru ca statiile locale sa il preia
Sursa nu este in domeniu si nu are cunostinte foarte tehnice insa a spus ca se vor instala pentru retea antene asemanatoare celor GSM... asta in afara statiilor locale iar instalatorii SOV DTH nu vor monta antene satelit
Poate insemna asta si lansarea serviciului DVB-H in Romania ?
In paralel cu un propriu serviciu DVB-T Realitatea Media la nivel national ?
Vom vedea... asa cum am spus, va mai dura ceva pana la lansarea propriu zisa
Proiectul SOV DTH merge mai departe... in paralel cu dezvoltarea locala a Realitatii (aparatura este compatibila DVB-T/Analog)
Se investesc din cate am inteles intre 10 si 15 milioane de euro in acest proiect (include reteaua locala analog si dvb-t) deci comparabil ca si costuri cu lansarea unui dth exclusiv prin satelit

#22
geo_contact

geo_contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 10.07.2005
Si cu radiatiile pe care le emit emitatorii cum ramane???  Prevad un viitor fara telefonie mobila si fara transmisiuni terestre in frecvente inalte. Cinci ani este pronosticul meu.

#23
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View Postrz, on Mar 31 2008, 20:24, said:

Asa vor face... am spus si eu ca pachetul oricum va fi pe satelit insa numai pentru ca statiile locale sa il preia

un dth fara sa fie "accesibil in europa" nu va avea succes ...
accesibil in europa = italia, spania, germania ... SATELIT

#24
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Deci un pachet de canale transmise prin DVB-T? Poate intuieste cineva care ar fi avantajele unei astfel de solutii pentru trustul SOV, in comparatie cu un DTH prin satelit. Eu unul nu le vad. Acoperire mai mica, cheltuieli mai mari... Miroase a 1 aprilie? :)

Edited by Beavix, 31 March 2008 - 21:46.


#25
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Cei care locuiesc pe fatada de nord a blocului?

#26
Dr_Faust

Dr_Faust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2008

View PostBeavix, on Mar 31 2008, 20:46, said:

Deci un pachet de canale transmise prin DVB-T? Poate intuieste cineva care ar fi avantajele unei astfel de solutii pentru trustul SOV, in comparatie cu un DTH prin satelit. Eu unul nu le vad. Acoperire mai mica, cheltuieli mai mari... Miroase a 1 aprilie? :)

dupa ce au pierdut Liga 1, planurile dth-ului au devenit o gluma de 1 aprilie

#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003
Nu va mai ganditi la un DTH cu 60-80 de canale TV ci ganditi-va la un mini DTH cu 8-10 canale transmis digital terestru printr-o retea la nivel national... si poate doar cu 2-3 euro abonament lunar

- Realitatea Film Univers,
- Realitatea Adult Time,
- Realitatea Action Film,
- Realitatea Comedy Film,
- Realitatea Sport
- Realitatea
- Money Channel
- Romantica
- Promo

Sunt inca multe gospodarii fara cablu sau satelit... nu toata lumea isi permite 5-6 euro la un DTH prin satelit
Costurile retelei si costurile de instalare la client sunt ceva mai mici la digital terestru decat la satelit... cred ca la 70% dintre potentialii abonati nici nu mai trebuie instalata o antena pentru banda UIF
La tara multa lume si-a pastrat si antena clasica, aceea cu care receptiona analog in banda UIF

Edited by rz, 02 April 2008 - 19:20.


#28
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View Postrz, on Apr 2 2008, 19:18, said:

Nu va mai ganditi la un DTH cu 60-80 de canale TV ci ganditi-va la un mini DTH cu 8-10 canale transmis digital terestru printr-o retea la nivel national... si poate doar cu 2-3 euro abonament lunar

- Realitatea Film Univers,
- Realitatea Adult Time,
- Realitatea Action Film,
- Realitatea Comedy Film,
- Realitatea Sport
- Realitatea
- Money Channel
- Romantica
- Promo

Sunt inca multe gospodarii fara cablu sau satelit... nu toata lumea isi permite 5-6 euro la un DTH prin satelit
Costurile retelei si costurile de instalare la client sunt ceva mai mici la digital terestru decat la satelit... cred ca la 70% dintre potentialii abonati nici nu mai trebuie instalata o antena pentru banda UIF
La tara multa lume si-a pastrat si antena clasica, aceea cu care receptiona analog in banda UIF

no chance ! (poate pe perioada medie-lunga, dar nu pe perioada scurta)
ii trebuie vreo 40-60 de licente locale. si echipamentele necesare

acest dth este mort, fara liga 1

Edited by amadeus79, 02 April 2008 - 19:37.


#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru 8-10 canale (chiar 12) iti trebuie cate 2 frecvente in fiecare localitate cu emitator DVB-T... adica 6 canale pe o frecventa
Inca nu am inteles dar incerc sa aflu de ce instaleaza antene gen GSM (ca forma/aspect exterior)... informatia este 100% reala

#30
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postrz, on Apr 2 2008, 20:18, said:

Nu va mai ganditi la un DTH cu 60-80 de canale TV ci ganditi-va la un mini DTH cu 8-10 canale transmis digital terestru printr-o retea la nivel national... si poate doar cu 2-3 euro abonament lunar

- Realitatea Film Univers,
- Realitatea Adult Time,
- Realitatea Action Film,
- Realitatea Comedy Film,
- Realitatea Sport
- Realitatea
- Money Channel
- Romantica
- Promo

Sunt inca multe gospodarii fara cablu sau satelit... nu toata lumea isi permite 5-6 euro la un DTH prin satelit
Costurile retelei si costurile de instalare la client sunt ceva mai mici la digital terestru decat la satelit... cred ca la 70% dintre potentialii abonati nici nu mai trebuie instalata o antena pentru banda UIF


La tara multa lume si-a pastrat si antena clasica, aceea cu care receptiona analog in banda UIF




Man,am pretentii ce naiba,doar nu instalezi de ieri de azi,cine crezi ca ar da fie si 2-3E/luna cum spui pentru 6-10 programe? oare nu sti cum e in mediu rural? fiecare se lauda cu ligheanul si programele [ca nr.] receptionate inclusiv pretul per abonament,or fi taranii prosti dar nici chiar in halul asta cum au calculat cei de la SOV cu 2-3E,sa prostit lumea in epoca GIGI acum....e altceva,nu stiu ce credeti voi dar parerea mea e una singura;

"Se mizeaza pe prostia omeneasca"

E cea mai mare greseala pe care o poate face un furnizor de servicii,Romania NU MAI E TARA PROSTILOR!!
lumea are deja internet/mass/media,etc. e prea bine informata in ziua de azi ca sa o puteti pacali cu acadeaua de 2-3E! :P  :P  :D

Edited by spaniolul, 02 April 2008 - 20:21.


#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
corect. mai ales daca nu ai antenele, protv, prima, ceva posturi cu manele, trinitas ( :lol: ) adica o gramada de programe..

#32
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 17.08.2007
Dupa canalele insirate mai sus, e clar ca tragetul este unul de completare si nu de inlocuire a vreunui dth (chiar daca e mini).
Daca:
-Realitatea Film Univers,
- Realitatea Adult Time,
- Realitatea Action Film,
- Realitatea Comedy Film
la pretul de 2-3 euro vor prezenta filme decente atunci pot deveni un concurent pentru actualul si slabutul maxpack. Nu cunosc continutul canelelor proprii de la boom, dar se pare ca nu sunt prea laudate.
Interesant va fi implementarea nationala a releelor de tranmitere terestra. Biroul meu (din Cluj) se afla langa cladirea de Radiocomunicatii -  care se ocupa si de intretinerea releelor terestre a posturilor nationale. Chiar maine am sa ma interesez daca au fost "cooptati" in SOV PROJECT, daca cumva nu va fi secret de serviciu.

#33
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
sa fie clar, orice "relee" instaleaza SOV, nu poate emite fara licenta de la CNA
ii trebuie cel putin 40 de licente (daca nu 100) sa ocupe toata tara.

... sau poate va licita, cand va fi cazul pentru o licenta nationala ...

cred ca aceste relee sunt folosite pentru trasnmisiuni interne, pentru studiourile locale ale realitatea.

de ce sa se complice cu dth dvb-t cand pe 1 tp/satelit poate emite de miine ;)

#34
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 03.10.2007
rz, ce hram vor purta transmisiile terestre DVB-T a trustului SOV? Adică ce fel de MPEG ?

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003
Nu se cunoaste absolut nimic... potentialii angajati (vor face un curs de specializare) au aflat doar ca se vor instala in prima faza antene ''gen GSM'' iar instalatorii care merg la clienti nu vor instala antene satelit
Nu eu am primit oferta de angajare ci altcineva... mai multe nu pot sa spun deoarece nu doresc ca sursa sa aiba probleme
Da... se pastreaza inca secretul acestui proiect

Credeti ca SOV ar avea un profit bun doar din aceasta extindere la nivel national a trustului Realitatea ?
Credeti ca el nu este constient de faptul ca UE va spune totusi STOP ANALOGIC in anul X... anul X putand sa insemne si 2012 ?
Probabil vom avea prima retea digitala terestra din Romania... cu acoperire mai mare decat la SNR (doar Bucuresti si Sibiu, deocamdata)
Personal, cred ca in curand va incepe si batalia pentru digital terestru...
Cineva spunea ca la dvb-t targhetul este unul de completare... are perfecta dreptate @vibeo
Receptorul DVB-T se poate atasa foarte usor la un televizor si asta fara a deranja receptia/decodorul satelit sau cablu... este necesara doar o apasare in plus pe telecomanda tv-ului
Contentul insa conteaza foarte mult... trebuie sa merite aceasta completare!

Edited by rz, 02 April 2008 - 21:58.


#36
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 03.10.2007
Nu numai SOV va spune STOP ANALOGIC ci și ceilalți vor spune tot așa. Asta din cauza recomandărilor UE. Vorba aceea, vrei nu vrei, ....... în 2012 - Stop ANALOGIC. Și ceilalți trebuie să fie la fel de conștienți. Deja Pro TV-ului conștiința s-a trezit destul de devreme ținând cont și de codecul MPEG-4 folosit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate