Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Sa avem sau sa nu avem o arma de foc, fie ea si cu bile de cauciuc

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Riptide

Riptide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2006
Titlul spune totul si sper sa genereze ceva discutii pozitive. Sa avem sau sa nu avem o arma de foc, fie ea si cu bile de cauciuc?
In lumea asta TEMBELA in care traim, se intampla multe ce nu ar trebui sa se intample. Rolul unei asemenea arme, fie ea si cu bile de cauciuc, poate fi pentru aparare sau pur si simplu o arma impotriva plictisului.
Am doua arme ADEVARATE, un Ruger de .22 si un Winchester shotgun pump action de .12. Amandoua sunt arme exceptionale, nu am avut o singura data jam -glont sau cartus blocat pe teava sau in mecanism sau orice alta problema... Le am de 25 de ani si nu le-am folosit -Slava Domnului!- decat sa trag la tinta sau in coioti sau in broaste testoase -snapping, din alea PERICULOASE RAU-. Simplul fapt ca am 2 arme in casa imi da mie un confort -fie doar si senzatia de confort- suplimentar.
Am avut odata o intamplare STUPIDA dar adevarata in care un prieten a venit pe la mine, a pus mana pe shotgun si m-a intrebat daca are glont pe teava; nu are baaa, i-am spus si am luat pusca din mana lui, am indreptat-o in jos si am TRAS... STUPOARE, arma AVEA glontz pe teaza si evident ca s-a declansat. Am ramas amandoi MUTI! Norocul ca era indreptata in jos -mi-a zburat din mana de recul- dar...am scapat! Asadar, ATENTIE, o arma e o "jucarie" periculoasa chiar si in linistea propriului camin!
Sa revenim... O arma e necesara pentru linistea si pacea personala. Chezasia pacii este asigurata de catre armele ce le detii; nu ai arme, vine vecinul mai cheptos si mai sarac la creier dar mai bogat la posesii -arme- si iti trage in cretz! Ce faci? Esti MORT fara macar de a avea o sansa de autoaparare. Uitati-va ce fac marile puteri: pentru ca sunt MARI -datorita armelor ce le detin in arsenal- isi permit sa dicteze legea pe planeta, sa invadeze tari, sa faca "ordine" in lume, sa ASASINEZE presedinti, fie ei si nepopulari?
Unde fac ei "ordine"? Pai in tari ce nu au capacitatea lor militara si care sunt socotite a fi "tinte usoare", a se vedea Iraq. Ma intreb eu de ce nu s-au dus in China unde ORICUM sunt mai multe incalcari ale drepturilor omului -Tianamen, Tibetul mai recent-? Pai China ARE ARME si ARE MULTE SI BUNE si e cam pericoloso sporgersi. In "razboiul rece" s-a iscat un razboi intre Tarzani? Nuuuu, ca erau inarmati si CAPABILI pana la Dumnezeu si mai sus. In concluzie, Korea, Vietnam, Sud America, Cuba, MARUNTISURI! De ce? Ca EI nu erau un "match" pe masura armelor tarzanilor...

Deci dragii mei, o arma implica o IMENSA responsabilitate -aveti copii, frati mai mici, nepoti!- dar este un RAU necesar.
Ramane la latititudinea voastra sa va luati una dar FITI PREGATITI de eventuale colateralitati si mai ales, FITI RESPONSABILI si pregatiti sa acceptati EVENTUALE CONSECINTE! Daca nu va place focul, stati departe de bucatarie!

Edited by Riptide, 30 March 2008 - 04:52.


#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 Riptide, on Mar 30 2008, 05:45, said:

Deci dragii mei, o arma implica o IMENSA responsabilitate -aveti copii, frati mai mici, nepoti!- dar este un RAU necesar.

aiurea. n-am avut niciodata nevoie de o arma si nici nu cred ca o sa am. decat poate de una de vanatoare, dar asta e alta discutie. si in nici un caz nu o sa stea la indemana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate