Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Un micut care nu vorbeste

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
VerbumBonum26

VerbumBonum26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 13.12.2009

View PostCarrman, on 23rd November 2011, 08:41, said:

si te lauzi cu asta???  :confuzzled:

nu ma laud, din contra, am vrut sa scot in evidenta cat de ipocriti eram

#74
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
VerbumBonum26, parerea mea este sa NU AI tupeul sa te certi cu mine, dupa ce ai scris, citez:

Quote

Copilul meu la varsta de 2 ani nu raspundea pe nume. Pentru ca nu fusese strigat. Copilul meu nu se uita la mine cand ii vorbeam, Pentru ca nu i se vorbise pana atunci. El primea mancarea automat, i se puneau jucariile in brate automat, nu participam activ in conversatii cu el, iar el parea multumit.

Unde dracu' erai??? Unde era mama???

Cum sa nu strigi copilul pe NUME???

Cum sa NU-I VORBESTI???

Faceai cumva ceva experiment?

Eu nu am dat fuga la medic pentru absolut nimic legat de dezvoltarea atentiei, a coordonarii, a limbajului. Pentru ca nu a fost nevoie.

In postul meu, eu nu am mentionat cuvantul "autism". Tu, insa, da, si am inteles de ce - te-a ingrozit diagnosticul pus. L-ar fi ingrozit pe oricare parinte.

Eu faceam referire la parintii indolenti, care ii scot la inainte pe Blaga sau pe Einstein cand cineva observa vreo problema. In parcul unde mergem era un baietel in varsta de 4 ani, care se exprima prin... sunete. Onomatopee. Mie nu mi s-a parut normal.

Aaa, si e misto ca, la doar 28 de ani, esti un avocat "al dracului de bun".

Eu fac rau??? Mai lasa-ma. Esti pe dinafara, ti-ar spune-o orice psiholog si orice doctor. Am notat cuvintele ca am vrut eu.

Inca ceva: sunt copii de varsta fie-mii care cunosc 5 cantece si 3 poezii. Eu n-am obligat-o pe a mea sa-i egaleze sau sa-i depaseasca. Asa ca ideea de "robotzel" e doar in capul tau.

Edited by Deria_Leena26, 01 December 2011 - 23:25.


#75
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
In acelasi timp, iti dau dreptate cu ce ai scris aici:

Quote

Pentru ca fiecare copil are un tipar de dezvoltare propriu si dependent de mai multi factori: nivel de implicare a parintilor in dezvoltarea vocabularului, nivel de atasare emotionala, trasaturile de personalitate ce sunt mostenite, nivel de interactiune sociala cu ceilalti copii de varsta lui, etc
Daca observati o intarziere in limbaj, mai grav, observati o pierdere a vocabularului, observati un comportament stereotipic, si preocupari ciudatate atunci puteti sa va faceti griji.

Rog parintii care ar putea citi pe aici sa nu ia ca etalon mesajul meu cu cele 40 de cuvinte. Multumesc.

#76
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
Dezgrop topicul acesta pentru a cere un sfat(observ si pareri avizate)
Am un baietel de 2 ani si 4 luni, care , bineinteles, nu vorbeste. Spune doar "apa", a spus "mama", dar n-o mai face de cateva luni. E receptiv, intelege absolut tot. Arata cu degetul, executa comenzi simple(adu masinuta, inchide usa, etc), se joaca cu alti copii. Ultima data cand l-a vazut dr pediatru(la 2 ani), a zis ca nu-i problema, o sa-si dea el drumu'(i-a facut ceva gen" da-mi cheile", "tine cheile", etc)
E cazul sa merg cu el la medic de specialitate? Ingrijorata sunt, dar mi-am zis sa mai astept pana la 3 ani.
Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate