Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Afaceri online

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 09.03.2006
Haideti sa facem o lista cu cei care au reusit de pe acest forum sa puna in aplicare propriile idei si care au avut succes, pt a le putea lua ca exemplu.

eu unul am avut mai multe idei in cap insa nu le-am pus in aplicare pt. ca mi-am dat seama mai tarziu ca nu vor avea succes..

LE: va rog fara mesaje offtopic de genul celui de la postul #5

Edited by Cosmyn, 16 March 2008 - 23:18.


#2
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostCosmyn, on Mar 16 2008, 22:48, said:

Haideti sa facem o lista cu cei care au reusit de pe acest forum sa puna in aplicare propriile idei si care au avut succes, pt a le putea lua ca exemplu.

eu unul am avut mai multe idei in cap insa nu le-am pus in aplicare pt. ca mi-am dat seama mai tarziu ca nu vor avea succes..


Putin probabil ca cei care au afaceri de un anumit succes in urma propriilor idei sa se apuce sa le trambiteze pe forumuri.
Mai degraba ar putea fi convinsi cei care au avut idei si care nu prea au mers sau care nu au fost puse in aplicare.

#3
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
depinde la ce nivel de succes te referi, unii zic ca au succes daca fac cateva sute de dolari pe luna, altii doar la cateva mii pe luna zic ca au succes... si tot asa, depinde cum 'masori' succesul asta.

Exemplu poti sa iei chiar de la creatorii forumului asta, chiar era undeva un post despre istoria softpedia.

#4
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 09.03.2006
@marius19 : pai din moment ce a pus ideea in aplicare nu o poate vedea toata lumea? deci nu vad de ce nu ar posta-o
@crysper : ma refer la site-uri "normale" adica pana in 1-2000 $ / luna si la site-uri recent facute 1-2 ani..  ca acum 5-6 ani aveai de unde sa alegi, acum nu prea mai ai :)

#5
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Un nou post de genul "voi ce faceti ca sa vedem si noi ce putem face" ... pune-ti mintea la contributie sau plateste o firma.

Edited by lord_ice, 16 March 2008 - 23:15.


#6
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 09.03.2006
daca nu va intereseaza sau nu aveti nimic de impartasit nu mai postati aiurea..

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostCosmyn, on Mar 16 2008, 23:17, said:

daca nu va intereseaza sau nu aveti nimic de impartasit nu mai postati aiurea..

cand o sa fii tu patron la softpedia si democratia o sa dispara din lume  :rolleyes:

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,601
  • Înscris: 16.03.2007

View PostCosmyn, on Mar 16 2008, 23:17, said:

daca nu va intereseaza sau nu aveti nimic de impartasit nu mai postati aiurea..


Cosmyn te chinui degeaba ... de aligatori ca astia nu o sa scapi niciodata, stau pe forum si pupa pe x si y in cur ... mai sufera, mai nou .. se cred 'tru' ca au posturi multe pe sp si cad insignele de pe ei ...

Idei cred ca inca exista, doar trebuie sa te axezi pe o nisa, si sa mergi inainte, chiar daca rezultatele nu or sa se vada imediat ... gandeste-te ca lucrurile frumoase, sunt realizate cu efort sustinut!

Mergi inainte chiar daca nu ai succes ... mai devreme sau mai tarziu o sa reusesti!

Succes!

#9
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008
hello,
eu vreau sa-mi deschid un magazin de haine!
am un prieten care are 2 astfel de magazine care merg foarte bine!
si am decis sa caut un spatiu (sa studiez piata, oferta, cererea) si sa vad ce pot face!
hainele le cumpara de la fratele lui care are o croitorie si le vinde foarte ieftin!
si asa ceva as vrea sa fac si eu! dar pentru asa ceva ai nevoie de un spatiu cu un trafic destul de mare!
urmeaza sa ma interesez! daca o sa reusesc, va anunt! :P

#10
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
1. prima ideea a fost sa ma las de mecanica
2. a doua idee a fost sa imi iau un bilet de tren catre un oras cu piata mai dezvoltata
3. a treia idee buna a fost sa imi cumpar o locuinta ultracentral

din astea toate, combinat, a rezultat un succes ce la vremea primei idei nu se intrezarea
durata initial stabilita: 5 ani
durata parcursa: 6 ani
satisfactie: 8 din 10
exigenta: 10 din 10
timp liber: foarte foarte putin

sa-ti mai spun?

#11
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006

View Postlaffin, on Mar 17 2008, 14:56, said:

Cosmyn te chinui degeaba ... de aligatori ca astia nu o sa scapi niciodata, stau pe forum si pupa pe x si y in cur ... mai sufera, mai nou .. se cred 'tru' ca au posturi multe pe sp si cad insignele de pe ei ...

Idei cred ca inca exista, doar trebuie sa te axezi pe o nisa, si sa mergi inainte, chiar daca rezultatele nu or sa se vada imediat ... gandeste-te ca lucrurile frumoase, sunt realizate cu efort sustinut!

Mergi inainte chiar daca nu ai succes ... mai devreme sau mai tarziu o sa reusesti!

Succes!
Poate tu esti pupincurist tu daca stai pe un forum si vorbesti frumos sau alte astea inseamna ca pupi in cur ? :| inseamna ca in viata reala aia buzele rosii :))
Hai Pa !
@Cosmyn nu te lua dupa asta "Mergi inainte chiar daca nu ai succes ... mai devreme sau mai tarziu o sa reusesti!" vezi ca nu merge incearca alt ceva pentru ca vei pierde toate resursele pentru o prostie

Edited by demos, 17 March 2008 - 21:36.


#12
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Un magazin virtual e cea mai de succes idee care poate fi pusa in aplicare la ora actuala. Cand am inceput sa vindem sistemul de e-commerce, nu dau numele lui ca nu imi place sa ma autopromovez pe forumuri, nu imi inchipuiam ca o gramada de mici afaceristi vor reusi sa dezvolte un business online. Si totusi au reusit, am clienti care sunt maxim 2-3 (de regula f.tineri & prieteni intre ei) si care au reusit sa faca magazine online care merg foarte bine, pentru nivelul lor, fireste... Nu poti fi Emag daca nu ai 200 de angajati, dar poti sa mananci fara probleme o ciorba calda si-o friptura de pe urma unui magazin virtual.

In Romania comertul online nu atinge nici macar 15% din potential. In Germania comertul online inseamna, la ~35 de milioane de utilizatori, cca. 45 de miliarde de euro. La noi, la vreo 5 milioane de utilizatori se totalizeaza numai vreo 300 de milioane de E. Deci un consum de 60 de euro / cap de locuitor fata de 1285 E. Pana in 2014, cand se zice ca vom adopta euro, eu estimez ca piata de comert electronic va fi si la noi undeva pe la 2,5 - 3 miliarde E. Dintre cei care isi deschid magazine online azi, in 2008, vom vedea milionari in euro peste 5-6 ani. Iar loc pe piata e garla. Sunt nishe care in Romania nici macar nu sunt atinse.

#13
valiflorin

valiflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.02.2004

View Postkevinro, on Mar 18 2008, 09:11, said:

Un magazin virtual e cea mai de succes idee care poate fi pusa in aplicare la ora actuala. Cand am inceput sa vindem sistemul de e-commerce, nu dau numele lui ca nu imi place sa ma autopromovez pe forumuri, nu imi inchipuiam ca o gramada de mici afaceristi vor reusi sa dezvolte un business online. Si totusi au reusit, am clienti care sunt maxim 2-3 (de regula f.tineri & prieteni intre ei) si care au reusit sa faca magazine online care merg foarte bine, pentru nivelul lor, fireste... Nu poti fi Emag daca nu ai 200 de angajati, dar poti sa mananci fara probleme o ciorba calda si-o friptura de pe urma unui magazin virtual.

In Romania comertul online nu atinge nici macar 15% din potential. In Germania comertul online inseamna, la ~35 de milioane de utilizatori, cca. 45 de miliarde de euro. La noi, la vreo 5 milioane de utilizatori se totalizeaza numai vreo 300 de milioane de E. Deci un consum de 60 de euro / cap de locuitor fata de 1285 E. Pana in 2014, cand se zice ca vom adopta euro, eu estimez ca piata de comert electronic va fi si la noi undeva pe la 2,5 - 3 miliarde E. Dintre cei care isi deschid magazine online azi, in 2008, vom vedea milionari in euro peste 5-6 ani. Iar loc pe piata e garla. Sunt nishe care in Romania nici macar nu sunt atinse.

Da ai mare dreptate!
Da-mi un pm cu link ca ma intereseaza si pe mine domeniul asta.

#14
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Nu dau pm-uri, ca nu-mi place sa fac spam pe forumuri. Cautati si voi pe Google.ro "magazin virtual la cheie kevin".

#15
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Il dau eu, ca e informatie utila, nu spam E vorba de magazinosaurus-rex si una din firmele maricele de la noi care il foloseste e mediadot.

#16
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am cateva situri care fac cateva sute de $ + freelancing + in curand un mag online + un site xxx targetu meu 10k/luna pan la anu oricum limita e ceru

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate