Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Cum inregistram o voce cat mai buna cu ceea ce avem

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
nicuHD

nicuHD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.08.2009

View Postedigee, on 18th May 2011, 12:14, said:

Edit: am recitit ,de ce nu inregistrezi direct in cubase?
multumesc pentru raspuns.. in cubase este putin mai greoi,, in cool edit pro poti sa vizualizezi mai bine si mai usor de pe mouse ,, ariciul,, si pot sa curat mai repede melodia.
melodyne il am doar ca plugin ptr cubase.
la cealalta intrebare cu solo instrument ai niste sfaturi? Nu de alta dar sa nu mai chinui pe bietii muzicanti daca au gresit o parte din solo care se repeta, iar de la inceput si iar.
ai cumva un link pentru Powercore?

Edited by antinari, 07 May 2014 - 19:53.
nu e necesara citarea integrala a postului


#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Pai daca tempoul este corect nu vad de ce nu ai putea lipi bucatile bune in cubase. Sper ca inregistrezi wav nu midi pt. ca la midi e o munca in plus. Copii bucata buna si o pui acolo unde se repeta ,editarea in cubase mi se pare destul de simpla ,ai si metronom care te ajuta ,totul e sa fi cantat omu' su instrumentul in tempo corect . daca nu ,e mai greu. Am facut editari ,chiar urechiometric ,inclusiv la muzica house ,dance ,tehno ,nu vad care ar fi problema.
Ar fi o mica problema totusi pt. ca de multe ori clock-ul intern din cubase nu merge exact la fel ca cel din clapa ,adica spre exemplu la 120bpm din clapa poti avea surpriza ca dupa cateva masuri sa nu mai corespunda exact cu 120bpm din cubase.
Powercore e echipament hardware ,se conecteaza firewire si are 4 procesore motorola ,nu stiu daca ce e pe el se gasesc si in varianta software.

Edited by edigee, 18 May 2011 - 12:29.


#39
nicuHD

nicuHD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.08.2009
In momentul cand inregistrez pe o pista un instrument facand solo( ex sax) cum pot sa schimb tonul folosit de saxofon (pe alta pista sa pun un ton de fluier, sau vioara etc..) fara ca saxofonul sa mai repete acea parte a solisticii reusite? se poate face acest lucru doar midi? daca se poate putin detaliat o explicatie.
Va multumesc!!

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Adica sa folosesti linia melodica (partitura) pe care a mers saxofonul si sa vii cu un alt ton care automat sa faca acelasi lucru? Am inteles bine?
Sincer nu prea cred ca se poate ,doar daca in clapa ai posibilitatea asta ,chiar nu ma pricep la clape ,doar le inregistrez. Nici cu midi nu prea am lucrat ,sincer.
Asteapta putin pe aici ,sunt oameni care chiar se pricep la chestiile astea mai bine ca mine.

#41
nicuHD

nicuHD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.08.2009
cum se poate inregistra, ex: orga ,voce si sax in acelasi timp dar in calculator sa fie pe piste separate fiecare cu reglajul lui. nu stiu dk m-am facut inteles ... sa nu mai inregistrez odata orga apoi iar pun melodia si inregistrez sax iar pun melodia si inregistrez voce fiecare pe cate o alta pista, sa nu mai dureze atat asta ma intereseaza.  ce fel de program sau tehnica se poate folosi.
Va rog care ati lucrat cu Melodyne ajutati-ma cu cateva explicatii sau un alt program cu care se poate scoate falseturile de pe voce. In melodyne cand pun mouseul pe nota care cred ca este falsa nu mi-o reda trebuie sa ghicesc care este si pun melodia de la inceput in plus bara care trebuie sa mearga odata cu melodia merge mai inainte si iar trebuie sa ghicesc notele prea puternice sau prea moi.

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Pentru a inregistra simultan mai multe instrumente iti trebuie o placa de sunet cu mai multe intrari pe care le asignezi cu intrarile programului in care faci inregistrarea. De ex . cu placa asta poti inregistra simultan 8 instrumente. Deci ai disponibile 8 intrari plus o iesire stereo ,pe toate acestea semnalul putind circula simultan. Exista si interfete USB sau firewire care permit acest lucru. De ex  asa ceva plus interfata firewire permite simultan 12 canale in ,2 aux-uri plus o iesire master L/R.
Pe edirolul tau nu poti inregistra simultan mai multe instrumente pt. ca are doar o intrare.
Ca alternativa la Melodyne e Autotune ,dar n-am folosit niciodata.

Edited by edigee, 20 May 2011 - 11:21.


#43
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

View PostnicuHD, on 19th May 2011, 10:51, said:

In momentul cand inregistrez pe o pista un instrument facand solo( ex sax) cum pot sa schimb tonul folosit de saxofon (pe alta pista sa pun un ton de fluier, sau vioara etc..) fara ca saxofonul sa mai repete acea parte a solisticii reusite? se poate face acest lucru doar midi? daca se poate putin detaliat o explicatie.
Va multumesc!!

Înregistrezi saxofonul în mono (doar saxofon, fără alte sunete, deci negativul îl asculți în cască a.î. să nu fie preluat de microfonul cu care preiei saxul), îl deschizi în melodyne și îl exporți apoi ca midi. De aici încolo folosești fișierul midi rezultat pe câte trackuri vrei, cu diferite instrumente virtuale / tonuri.
Dacă observi că între ce ai cântat tu și ce a recunoscut melodyne sunt diferențe (prea) mari ori mai renunți la floricele/apogiaturi ori, dacă e posibil, cânți pe o clapă care știe record în midi (cam toate știu) sau pe un midi controller cu record în cubase și folosești fișierul midi respectiv.


Melodyne conține și niște tutoriale, îți arată ce și cum însă da, dacă nu știi că nota respectivă trebuie să fie fa și nu fa diez îți e un pic dificil să lucrezi cu el dacă atunci când ai dat correct pitch nu a pus notele unde trebuie. Încearcă să schimbi (colțul stânga jos) snap-ul din Note în Scale (și evident setezi tonalitatea care trebuie (click pe scala din stânga pe tonică, schimbi major/minor cu shift + click, de ex dacă e sol minor click pe G, dacă nu ți-l dă Gm din prima Shift + click pe G, se va schimba în Gm); totuși, foarte probabil corectarea implicită va fi mai ok cu Note snap (setarea implicită).  
Alternativa e, după cum s-a spus, Antares Autotune sau Waves Tune, însă dacă în Melodyne nu a ieșit bine la corectarea automată foarte probabil nu va ieși mai bine cu autotune.

În ce privește înregistrarea multitrack, s-a răspuns deja. Dacă nu ai o placă cu mai multe intrări, ai putea eventual înregistra simultan vioară + sax sau voce + al instrument mono, dai balansul (din mixer) maxim stânga respectiv dreapta și înregistrezi mono din L pe un track și din R pe celălalt.

Edited by antinari, 26 May 2011 - 10:28.


#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008

View Postantinari, on 26th May 2011, 11:26, said:

În ce privește înregistrarea multitrack, s-a răspuns deja. Dacă nu ai o placă cu mai multe intrări, ai putea eventual înregistra simultan vioară + sax sau voce + al instrument mono, dai balansul (din mixer) maxim stânga respectiv dreapta și înregistrezi mono din L pe un track și din R pe celălalt.
Exact!
Chiar uitasem de "tip"-ul asta foarte simplu. Chiar am lucrat pe inregistrari facute astfel de un folk-ist(voce plus chitara), material inregistrat acasa ,care suna relativ decent.

Edited by edigee, 27 May 2011 - 12:15.


#45
KmyKZ

KmyKZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 29.09.2009
Am si eu o intrebare, cu toate ca nu prea se potriveste la topic dar n-am stiut unde sa postez. Ce setare trebuia facuta prin windows astfel ca ce spun in microfon sa se auda prin boxe? Am facut odata chestia asta accidental si nu mai tin minte...

#46
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Start > Run > tastezi sndvol32 > Enter
În funcție de cum ai acolo, selectezi intrarea de microfon sau deselectezi dacă selectat este pe Mute.

#47
cath

cath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.01.2011
Ma ajuta cineva cu problema cu negativul? Se aude prea incet sau chiar deloc pe inregistrare. Nu atunci cand inregistrez , atunci se aude foarte bine.

#48
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Pe înregistrare ar trebui să nu se audă deloc negativul, doar vocea ;)
Presupun că ai negativul pe un track și vocea pe un alt track. Nivelele celor două trackuri se setează independent. În ce soft lucrezi? Dacă dai mute la trackul cu vocea (sau solo la cel cu negativul) negativul cum se aude?

#49
cath

cath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.01.2011
Am rezolvat , am schimbat softul cu Adobe Audition. Mersi oricum!
Mda , inca o problema. Cum fac sa salvez melodia , adica negativul + vocea. (Adobe Audition)

Edited by antinari, 07 May 2014 - 19:56.
nu e necesara citarea posului anterior


#50
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
După ce ai aranjat proiectul (volume/panoramări/efecte) și sună cum vrei tu să sune: File > Export > Audio Mix Down.

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008

View Postantinari, on 10th June 2011, 20:57, said:

După ce ai aranjat proiectul (volume/panoramări/efecte) și sună cum vrei tu să sune: File > Export > Audio Mix Down.
Nu stiu cum e la adobe audition ,dar trebuie mare grija de setat corescunzator marker-ele la inceputul si finalul sesiunii.

#52
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

View Postedigee, on 11th June 2011, 10:07, said:

trebuie mare grija de setat corescunzator marker-ele la inceputul si finalul sesiunii.
Dacă e necesar. Probabil nu e, face implicit tot proiectul (până la finalul ultimului obiect din proiect).

#53
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Salut. Am facut aproape pas cu pas ce-ai spus in tutorial si a fost perfect. Nu se mai aude infundat (vocea), negativul e perfect fata de voce ca sa pun in evidenta ce spun si parca in sfarsit pot sa observ si eu cu adevarat de poate microfonul meu (behringer c1u). Deci, iti multumesc pentru cel mai super tutorial pe care il poate gasi cineva in materie de voice recording.

#54
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostRpgBoy, on 03 februarie 2013 - 22:33, said:

Deci, iti multumesc pentru cel mai super tutorial pe care il poate gasi cineva in materie de voice recording.
cu placere,si bafta pe mai departe !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate