Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum inregistram o voce cat mai buna cu ceea ce avem

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Poststudio_21, on 07 mai 2014 - 18:29, said:

Da , soundforge este pentru inregistrat/retusat sunete, . Fl studio e la fel (cu foarte multe alte optiuni in plus) asta e diferenta implicit avand destinatii diferite cum zici tu , numai daca vrei sa aiba (deci nu neaparat ca se folosesc diferit cu scopuri diferite , se pot folosi exact la fel). (depinde de preferinta)
E nepotrivita comparatia intre aceste doua programe Posted Image chiar amuzanta.SoundForge este un soft dedicat editarii/procesarii/Masterizarii sunetului iar Fruity Loops este un program destinat productiei.La fel ca si Cubase/Logic/Reaper/Studio One si altele, si Fruity Loops are posibilitatea de-a face editare pe materialul audio insa vorbim despre lucrurile de baza care tin de editare si atat(Cut, copy, paste, stretching, pitching, gate, noise reduction ETC) iar astea facute mult mai greoi decat in Sound Forge.Toate programele mai sus mentionate impreuna cu Fruity Loops nu pot face in editare ce poate face Sound Forge-ul.Am utilizat Fruity Loops ani de zile(de la versiunea 2.5) in paralel cu Sound Forge-ul si cu altele programe.
   Cat despre imprimarea sunetului, el este similar tuturor softurilor profesionale(cele neprofesionale imprima cu pacaituri, paraituri si alte necazuri cand au de imprimat materiale mai lungi) insa exportul este diferit.
Comparatia facuta de tine intre Fruity Loops si Sound Forge(avionul cu masina) nu este potrivita, comparatia ar putea fi "un autocar de transport persoane cu o masina de formula 1".Am vazut ca esti nou pe forum Posted Image esti entuziasmat, asa eram si eu in 2005 cand m-am inscris Posted Image, dupa ce ai sa citesti kilometri de postruri si ai sa stii sa extragi informatia utila din ele, vei fi mai aproape de adevar in ceea ce vei sustine.

Edited by antinari, 09 May 2014 - 16:42.
nu era necesar citat integral


#74
studio_21

studio_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.04.2014
Hai ca ai inteles gresit . Nu comparam Soundforge cu Fl Studio ( fiecare e alta mancare de peste). Spuneam doar ca e mai util Fl Studio in cazul in care vrei ceva mai complex.
Ma rog , poate nu m-am facut inteles.

Apropo poti face exact acelasi lucru in FL Studio  (inregistrare , cuts etc editare minima) ca si in Soundforge.
Ma amuza faptul ca zici "masterizare" / Soundforge Posted Image)  ! Se poate da.. dar te complici enorm de mult (decat daca ai prea mult timp la dispozitie si n-ai ce face).

P.S (Foloseam Soundforge acum vreo 10 ani asta pana cand am inceput sa inregistrez direct in daw )
PS - Masterizarea e mai bine sa  o faci direct in programul in care produci mixul .

Edited by antinari, 09 May 2014 - 16:43.
nu e necesara citarea postului anterior


#75
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Eu zic multe, tu intelegi putine."Apropo poti face exact acelasi lucru in FL Studio  (inregistrare , cuts etc editare minima)", pai asta ziceam si eu, ca in Fruity poti sa faci DOAR editarea de baza, minimalista.
Cat despre masterizare, mai bine o faci la un profesionist, daca iti permiti. Posted Image
Din tot ce spui imi dau seama ca tu cunosti Sound Forgeul putin spre deloc, si cumva inclin sa cred ca nici Fruity-ul nu-l stapanesti prea grozav.

#76
studio_21

studio_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.04.2014
Ma rog , (mai fac promo-uri pentru reclame/stiri.. care se difuzeaza la tv) ! Probabil ca nu-l stapanesc prea grozav ! Posted Image Bafta !

Edited by antinari, 09 May 2014 - 16:43.
nu e necesara citarea postului anterior


#77
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Zi-mi si mie cum faci in Fruity Resampling, sau detectare de clipping, sau corectarea offsetului, sau impartirea automata pe regiuni marcate a materialului, sau inversarea fazei doar pe unul din canalele unui material stereo.Astea sunt procese uzuale in Sound Forge pe care nu le intalnesti in Fruity Loops.E bine ca faci promouri pentru reclame/stiri, e un start bun, am facut si eu asta acum multi ani.

Edited by antinari, 09 May 2014 - 16:43.
nu e necesara citarea postului anterior


#78
studio_21

studio_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.04.2014
Hai serios, glumesti sau faci misto ? Posted Image))) ! Las-o asa , eu ma opresc aici ca nu duce nicaieri discutia asta si e pierdere de timp. Si totusi ca sa-ti raspund pe scurt , e simplu - cu cateva clickuri Posted Image)
(Si dupa cum ziceai sunt chestii foarte uzuale care se fac fara nici o problema in orice daw , Cubase , ProTools... inclusiv Fl Studio).
P.S - De obicei evit clippingu la inregistrare ca sa nu mai fiu nevoit sa-l corectez dupa. Sti tu cum e treaba un mix bun are nevoie de masterizare minima ! Multa bafta !

Edited by antinari, 09 May 2014 - 16:44.
nu e necesara citarea postului anterior


#79
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Si nu mi-ai raspuns la intrebare, cum faci in fruity treburile alea care sunt banale in Sound Forge ? Posted Image cu ce clickuri ? unde ai in Fruity functiile alea ?

Edited by antinari, 09 May 2014 - 16:44.
nu e necesara citarea postului anterior


#80
studio_21

studio_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.04.2014
Asa rapid , la faza cu offsetu sunt mai multe variante nu imi dau seama la ce te referi. Sincer mi-e sila sa scriu in detaliu dar tu cum cunosti programul iti dai seama imediat despre ce e vorba Posted Image .

Attached Files

  • Attached File  ex.jpg   553.89K   17 downloads

Edited by antinari, 09 May 2014 - 16:44.
nu e necesara citarea postului anterior


#81
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Poststudio_21, on 08 mai 2014 - 04:37, said:

la faza cu offsetu sunt mai multe variante nu imi dau seama la ce te referi. Sincer mi-e sila sa scriu in detaliu
Îmi vine greu să cred că în FL sunt implementate mai multe variante pentru dc offset, poate menţionezi măcar una-două.  Nu sunt necesare detalii, e suficient ceva de genul "meniul x > remove dc offset" sau cum o fi în FL.

În altă ordine de idei, cred în continuare că nu ai înţeles care e specificul topicului. Reciteşte titlul + primul post. Nu se adresează profesioniştilor, ci entuziaştilor şi subiectul este "cum înregistrăm o voce cât mai bună cu ceea ce avem". Necesităţile de post procesare sunt (şi sunt convins că ştii asta) mult diferite atunci când nu lucrezi pe un hardware profesional sau măcar mai răsărit, funcţii ca remove dc offset sau noise remove fiind necesare într-un caz şi inutile în celălalt.

#82
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Nu-i mai simplu pe o caseta? Ai inregistrarea in timp real iar vocea e cea naturala.

#83
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Intrebarea trebuie luata ca o gluma ,ce treaba are mediul de inregistrare adica analog sau digital? Aici se discuta de un nivel cat de cat profi nu de interviuri cu reportofoane. Se presupune ca se folosesc microfoane specializate relativ scumpe ,placi de sunet/interfete audio ,softuri ,pre-uri de microfon sau chiar procesoare de voce ,etc etc. Inregistrari bune se pot face si pe suport analog dar NU pe caseta
Oare de ce artistii nu-si inregistreaza vocea pe caseta?
Si e mai natural pe dracu' daca folosesti un microfon de doi bani sau built in....

#84
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Poststudio_21, on 08 mai 2014 - 04:37, said:

Asa rapid , la faza cu offsetu sunt mai multe variante nu imi dau seama la ce te referi. Sincer mi-e sila sa scriu in detaliu dar tu cum cunosti programul iti dai seama imediat despre ce e vorba Posted Image .
Nu stiam ca a avansat atat de mult Fruity-ul, nu-l mai utilizez de la versiunea 4 sau 5.Pe viitor o sa ma abtin sa subapreciez programe pe care nu le cunosc "la zi".

Edited by buncar, 15 March 2015 - 05:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate