Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

iasomie

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
maruscai

maruscai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.07.2006
salutare....


de unde cumpar si eu in iasi niste seminte de iasomie...pls
vreau sa o cultiv pe  casa scarii ca am o adevarta gradina acolo..
accept si prin posta:)

multumesc.

#2
sinsila2

sinsila2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2008
Spuneti-mi va, rog , daca iasomia merge plantata si in ghiveci. Ma intreseaza , de asemenea, sa stiu daca buxus-ul poate rezista cativa ani in ghivece mari.Mi-as dori sa am tot timpul ceva verde in curticica pavata.Initial m-am gandit la doua ghivece mari cu tuia cum am vazut pe la terase, dar cineva mi-a spus ca se usuca repede si mi-a recomandat buxus. Este adevarat? Multumesc

#3
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
si buxusul si iasomia rezista in ghivece, desigur de dimensiuni mai mari, pe masura plantei. La buxus vei folosi din start un ciubar mare, dar la iasomie va trabui sa o transplantezi in fiecare an. Ai grija ca Iasomia are nevoie de lumina si ceva umiditate in aer. Buxus-ul rezista si la aerul uscat.

#4
sinsila2

sinsila2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2008

 Valentina30, on Apr 5 2008, 22:03, said:

si buxusul si iasomia rezista in ghivece, desigur de dimensiuni mai mari, pe masura plantei. La buxus vei folosi din start un ciubar mare, dar la iasomie va trabui sa o transplantezi in fiecare an. Ai grija ca Iasomia are nevoie de lumina si ceva umiditate in aer. Buxus-ul rezista si la aerul uscat.
Multumesc mult Valentina.Sa inteleg ca buxusul poate sta afara tot timpul anului,nu?

#5
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Da. Buxus-ul rezista iarna afara, fara probleme. Iasomia in schimb trebuie protejata de inghet. Radacinile ei sunt ceva mai sensibile.

#6
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Pot sa o plantez in gradina? Cum voi putea sa o protejez de inghet la iarna (Brasov)? O sa o musuroiesc, e suficient?
Daca o plantez in gradina o tratez ca pe o tufa sau ca pe o agatatoare? Are nevoie de tutore?

Multe intrebari, tocmai am luat doua iasomii si nu stiu prea multe, asa ca daca ma puteti ajuta ar fi mare lucru pentru mine.

Multumesc si flori frumoase tuturor!

#7
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
anna, ce fel de iasomie ai cumparat? Iasomie de gradina (Philadelphus coronarius) care creste sub forma de tufa arbustiva sau Iasomie de apartament (Jasminum) care e planta cataratoare, agatatoare si are nevoie de suporti de palisare sau tutori.
Daca e vorba de prima varietate, poti sa o plantezi in gradina fara grija. Va rezista bine peste iarna. Am in apropiere intr-o gradina, cateva tufe mari de iasomie, care infloresc an de an, desi nu beneficiaza de o ingrijire speciala. Iernile nu au fost mereu blande si temperatura a coborat de multe ori si sub zero grade dar tufele sunt inca in picioare.
Deci daca e vorba de Iasomie de gradina (Philadelphus coronarius) poti sa o pui  in gradina. Pentru cealalata specie, e nevoie de o iernare la un minim de 12-14 grade.

#8
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008

 maruscai, on Mar 13 2008, 11:08, said:

salutare....


de unde cumpar si eu in iasi niste seminte de iasomie...pls
vreau sa o cultiv pe  casa scarii ca am o adevarta gradina acolo..
accept si prin posta:)

multumesc.
eu am inmultit niste iasomie din radacina. nu stiu nici cum o s-o cultivi pe casa scarii, ca ea creste ca o tufa de liliac. poate nu vorbim despre aceeasi planta...

Attached Files


Edited by alinutza42, 11 April 2008 - 15:07.


#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
poate maruscai se refera la iasomia de apartament (Jasminum polyanthum).
In poza postata de tine este o iasomie de gradina (Philadelphus coronarius). :)

#10
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Valentina,
pe ambalaj scrie jasminum nudiflora.
Cum e? Poti sa-mi spui cum trebuie sa procedez, te rog?

Multumesc :)

#11
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
anna, J.nudiflorum sepreteaza foarte bine la cultivarea in gradina. Mult mai bine decat in apartament. Eu ma gandisem ca ai vreo varietate de Jasmin cu flori albe sau roz parfumate (din cel mic de interior).
Jasminum nudiflorum creste sub forma de tufa arbustiva si face flori galbene, dar fara parfum. Poate fi condus prin taieri de corectare si sub forma de copacel, arbust. Este foarte viguros si rezistent la conditii de orice fel. Iubeste soarele, rezista la caldura ridicata dar si la temperaturile scazute ale iernilor noastre. Vara e foarte setos si va trebui sa-l uzi des.
Sa te bucuri de el!

#12
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Multumesc frumos pentru tot  :kisstogether: , esti minunata!

Acum, mai am o nelamurire. La noi in curte exista doua "regiuni": o regiune de pamant negru, de 25 cm adancime, plantat anul trecut, unde este gazon si un filon de apa minerala care face ca pamantul sa fie mereu imbibat cu apa
- a doua regiune este o terasa a fostului deal, care are un sol lutos dar sub cei 15-20 cm de lut se gaseste prundis de rau, pentru ca prin spatele curtii trece un raulet si pentru ca toata zona este brazdata de izvoare de apa minerala, lucru care ajuta enorm vegetatia.

Pe marginea gardului din spatele curtii am plantat salcii, pe terasa din spate am pus aluni si soc. In timp vor fi o minunata bariera de vegetatie.
Restul terasei va fi cultivata cu gazon japonez, cu flori de camp, avand doar rol decorativ.

Vreau sa te intreb, Valentina, unde sa plantez iasomia, care tip de sol i-ar prii?

Multumesc mult de sfaturi si o saptamana minunata tuturor!

#13
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 anna's studio, on Apr 12 2008, 10:00, said:

Vreau sa te intreb, Valentina, unde sa plantez iasomia, care tip de sol i-ar prii?
anna, in ce priveste tipul de sol, Iasomia de iarna nu are pretentii speciale.
Suporta la fel de bine solurile usor acide cat si pe cele nisipioase, lutoase. Problema se pune in privinta umiditatii ridicate pe perioada prelungita din sol. Intr-ucat inteleg ca prima varianta, ce contine pamant negru este mai tot timpul imbibata cu apa de la izvoarele minerale din zona, ti-as recomanda sa o plantezi in celalalt, in cel lutos, cu strat de prundis in adancime.  Motivatia e urmatoare: stagnarea in permanenta a apei la nivelul radacinilor poate produce in timp putrezirea plantei. In perioada rece, pamantul imbibat excesiv cu apa, e chiar foarte periculos pentru radacinile Iasomiei tale. Pe cand stratul lutos filtreaza mai bine apa, iar prundisul din adancime ajuta desigur si el la drenaj...
E doar parerea mea... Mai asteapta si alte opinii, ca sa te decizi.

#14
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
ok, asa voi face, o voi planta pe terasa.
Am incredere in sfaturile tale, mereu am urmat ce mi-ai spus si a fost ceea ce aveau plantele mele nevoie.

Multumesc frumos.
Va urez tuturor un sfarsit de saptamana cald si insorit :)

#15
elena03

elena03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2008

 maruscai, on Mar 13 2008, 11:08, said:

salutare....


de unde cumpar si eu in iasi niste seminte de iasomie...pls
vreau sa o cultiv pe casa scarii ca am o adevarta gradina acolo..
accept si prin posta:)

multumesc.

Cred ca tu confuzi iasomia cu altceva pt ca ea se inmulteste din radacina se face pom mare si nu vad cum sa-ti incapa tie pe casa scarii da si mie i-mi place chiar am in gradina dar nu se preteaza pe casa scarii

#16
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 elena03, on Apr 16 2008, 16:10, said:

Cred ca tu confuzi iasomia cu altceva pt ca ea se inmulteste din radacina se face pom mare si nu vad cum sa-ti incapa tie pe casa scarii da si mie i-mi place chiar am in gradina dar nu se preteaza pe casa scarii
elena, poti tine ghivecele cu iasomie si pe casa scarii.
Cum spuneam, poate se referea la Jasminum polyanthum a carei denumire populara este Iasomia de camera. Si eu am avut, o perioada, un ghiveci de iasomie pe casa scarii, avea lumina si racoare si ii megea bine. Daca e palisat pe sarma sau tutori de lemn se desfasoara foarte frumos.
daca e vorba de cealalta specie de Iasomie - Philadelphus coronarius - Iasomia de gradina, cu siguranta nu o poate cultiva pe casa scarii.

#17
kitty_13

kitty_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.09.2006
Valentina,
si eu am cumparat de la Baneasa si Brico tot ce am gasit in materie de iasomie deoarece iubesc mult aceasta planta iar cei de acolo nu stiau sa ma lamureasca cu privire la diferentele dintre ele. Ultima achizitie a fost de la Brico, din sectiunea plante de apartament, o jasminum-nu-stiu-cum, care era sustinuta/infasurata pe un cerculet de sarma. Am plantat-o in gradina, s-au uscat toate frunzele si le-am taiat, dar am vazut la radacina ca parca i-ar da noi frunzulite. As vrea s-o las in gradina (nu stam in permanenta acolo si s-ar putea usca daca as aduce-o in casa); pot s-o las afara si cum sa fac s-o protejez iarna? Multumesc frumos!

Edited by kitty_13, 23 April 2008 - 16:41.


#18
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 kitty_13, on Apr 23 2008, 16:17, said:

Valentina,
si eu am cumparat de la Baneasa si Brico tot ce am gasit in materie de iasomie deoarece iubesc mult aceasta planta iar cei de acolo nu stiau sa ma lamureasca cu privire la diferentele dintre ele. Ultima achizitie a fost de la Brico, din sectiunea plante de apartament, o jasminum-nu-stiu-cum, care era sustinuta/infasurata pe un cerculet de sarma. Am plantat-o in gradina, s-au uscat toate frunzele si le-am taiat, dar am vazut la radacina ca parca i-ar da noi frunzulite. As vrea s-o las in gradina (nu stam in permanenta acolo si s-ar putea usca daca as aduce-o in casa); pot s-o las afara si cum sa fac s-o protejez iarna? Multumesc frumos!


asta nu rezista afara nici daca-i descanta mama omida.
cand iti mai cumperi specia care e infasurata pe sarma, tine-o numai in casa, altfel se duce.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate