Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Masina pana in 12oooE

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Sergiu27

Sergiu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.02.2008
salut :)..ma numesc Sergiu....in curand  voi fi major si  imi doresc si o masina:D...ceva nou pana in 12000 euro:D.
ce sa aleg:)?
Cevrolet Aveo
Opel astra Classic
Opel Corsa
Renault Clio
daca mai stiti alte marci  care  sa se incadreze in pret  postati aici:).
multumesc:).

#2
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Pai , Sergiu , poate ne spui si la ce iti trebuie :)
Eu as opta pentru Opel Corsa  cat mai bine dotat si eventual diesel.
Opel Astra Clasic are si el o varsta si se vede asta.
Chevrolet Aveo doar daca ai nevoie de spatiu mai mult ca la Corsa.

Sa nu iti cumperi nicio data un Renault , sunt cele mai proaste masini care se fabrica la ora actuala in EU.

#3
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Asteapta Sandero.

#4
Sergiu27

Sergiu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.02.2008
poi  eu nu sunt in stare inca sa intretin o masina  si trebuie una mai mult de familie(un sedan...taicamiu vroia chevrolet aveo....dar eu ,sincer, nu sunt prea incantat de  aveo:(...imi place  de la chevrolet :D epica..dar   e ft scumpa:(..
in concluzie, asta nu  o sa fie masina mea asa ca   nu pun prea mult suflet:D...dar  conteaza  si opinia mea in familie.:P..si taicamiu mo intrebat  ce sa ia:(...eu i-am  zis sa ia un bmw  second hand:D...sau ceva de genu  dar el e p principiul lucrului nou:|...asa ca  va lua o masina noua pana in 12 000 euro:D.de aia va intrebam ca sa stiu ce sa   ii zic:).

#5
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Era cea mai mare greseala sa iei un BMW second cu 12 mii. Banuiesc ca te gandeai la seria 3. Ai fi luat o coaja. Repet: asteapta sandero!

#6
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Nu inteleg pe cei care au un pic de respect pt banii lor pot sa-si ia Aveo. Este cea mai proasta masina pe care o poti cumpara. In plus se strica repede, iar piesele sunt scumpe.
Daca vrei o masina pt incepatori, eu unul nu ti-as recomanda una noua, dar cum sunt banii vostri iata ca vin si eu cu un sfat: Seat Ibiza, super masina si in prezent are un pret foarte bun (11-12000 euro).
Eu conduc una si sunt super multumit de modul in care se comporta si n-as schimba-o pt nicio alta masina, poate decat pt Seat Leon. Daca stau bine sa ma gandesc, imi place atat de mult incat mai bine as cumpara alta masina decat s- dau pe aceasta. Uite preturile actuale la Ibiza
Daca vrei, te pot ajuta la configurarea uneia.
Bafta

LE am observat ca vreti masina de familie. Revin cu o alta propunere: Seat Cordoba - cam in aceeasi gama de preturi :)

Edited by clodius, 12 March 2008 - 21:26.


#7
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View Postpaul_kelso, on Mar 12 2008, 21:17, said:

Era cea mai mare greseala sa iei un BMW second cu 12 mii. Banuiesc ca te gandeai la seria 3. Ai fi luat o coaja. Repet: asteapta sandero!

Corect!!

Dupa cum ai spus si singur esti f. tanar si nu iti permiti intretinerea unui autovehicul atunci nu cred ca este cazul sa te gandesti la sh decat in cazuri exceptionale(masina o iei de la un cunoscut, stii istoricul ei etc.).

Tie iti trebuie o masina mica cu un motor mai modest(si diesel ar fii ideal) la inceput(vei vedea ca te fura repede peisajul la volan) si pe care o poti astfel dota mai bogat.

Eu unul as opta spre Corsa(are un design placut si este un model recent aparut) cu un motor de 1.3CDTI(75cp) care este arhisuficient pt. oras.

Ce as taia de pe lista ar fii Aveo...siguranta este zero barat.Designul mi se pare de 2 lei si nu cred ca este mare dif. de spatiu intre ele doua.Asta daca nu superi de boala porcgabajului.

PS:Asteapta totusi sa apara si Sandero cine stie....

#8
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Daca faci 10-15 000 km pe an nici sa nu te gandesti la diesel. Diferenta de pret intre diesel si benzina nu se justifica in asemenea cazuri. Reviziile sunt mai scumpe si in plus ati vazut ce pret are motorina in Romania.

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
daca ai nevoie de portbagaj Dacia Logan diesel de 85 cp, full cu airbaguri laterale & shit. Daca nu ai nevoie, asteapta sandero-ul. Argumentele in cazul tau ar fi costurile de intretinere mici: casco mai mic ca la celelalte masini, revizii ce costa putin (eu de exemplu la benzinar am platit in 2 ani si ceva, 2 revizii a cate 200 ron bucata fiecare pana acum, cu toate de la ei) , mai nou reviziile la benzinar se fac la 20k km sau un an, iar la diesel la 15 k km sau un an. In plus vei avea fiabilitate decenta, spatiu interior imens (cel putin la logan asa e, probabil asa va fi la sandero), motoare diesel in timp ce probabil la altii vei gasi in aceeasi bani motorizari pe benzina, consum redus etc.  Si probabil iti mai raman si ceva bani ..

#10
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
voi chiar credeti ca Sandero o sa fie "taramul fagaduintei"?

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu o sa fie masina perfecta, insa o sa fie un compromis perfect pentru multi romani. daca va fi oferit la un pret corect.

#12
Sergiu27

Sergiu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.02.2008
nu sunt atat de optimist in privinta lui sandero:|

#13
smardvice

smardvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.03.2007
renault/dacia s-a invatat: plastic mult si "bun" ambalat frumos la un pret "corect" ...

de ce ar fi Sandero facut dupa alta reteta ?!

#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postsmardvice, on Mar 13 2008, 00:38, said:

renault/dacia s-a invatat: plastic mult si "bun" ambalat frumos la un pret "corect" ...

de ce ar fi Sandero facut dupa alta reteta ?!

tu ai vazut plasticul din corsa?  :huh:

ontopic: as merge pe o corsa dar benzina..prea multe belele are motorasul ala de 1.3 CDTI pe masina asta, iar un 1.2 16V 80 cai e suficient in oras, plus ca la banii pe care ii ai poti sa ii pui si ceva dotari.... :unsure:

#15
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
la 18ani,cu permisul recent luat as merge pe o masina sh,veche de 1-2ani,care sa mai aiba garantie,o masina pe care sa poti invata sa conduci si sa nu iti para rau atunci cand apare o mica zgarietura....si as lua-o pe motorina(e mai bine pt tine ca incepator si la 18ani masina care consuma putin e ideala)

masini noi in 12k euro Suzuki swift,mazda 2,mitsu colt,corsa,clio 3

#16
vlad b

vlad b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.07.2007
Eu zic ca mai bine il iei pe taica-tu de o aripa :P si mergeti la dealeri pt drive test-uri..

Mie, unul, mi se pare ca o masina din clasa mica, pt oras si familie cu cel mult 3 membri, e cea mai buna solutie. Dc aici te incadrezi, atunci incearca Clio, Corsa, Ibiza si Swift. Personal, am ales Clio din motive obiective si subiective, dar fiecare cu criteriile lui... Oricum toate cele 4 modele imi plac si n-ai gresi cu nimic orice ai alege!

Dc sunteti mai mult de 3 in familie.. cauta ceva mai mare. Kia Cee'd mi se pare best buy aici. Oricate chestii ar gasi "instigatorii" sa-i reproseze, a fost aleasa masina anului si chiar merita! Cu 7 ani garantie si dotari bune, ~11.850 eur, te faci cu o masina buna si-ti raman bani si de o iesire cu prietenii sa-ti "uzi" masina. Drive test si aici :).
Cat despre diesel/benzina, vorbiti, ganditi-va si, dc faceti >15.000 km/an, luati diesel. Altfel, nu se merita. Eventual, faceti un calcul ca sa va convingeti..

Have fun :D

LE: Am uitat de Colt si Mazda 2, care si ele ar fi ok. :)

Edited by vlad b, 13 March 2008 - 10:04.


#17
sonic2007

sonic2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 30.04.2007
din ce ai enumerat tu acolo cea mai buna solutie ar fi Opel corsa
ai putea sa te uiti si la Kia ceed, colt, i30 si focus(ultimile doua sar 12k dar nu cu mult)

#18
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008

View PostTom_Cat, on Mar 12 2008, 20:57, said:

Pai , Sergiu , poate ne spui si la ce iti trebuie :)
Eu as opta pentru Opel Corsa  cat mai bine dotat si eventual diesel.
Opel Astra Clasic are si el o varsta si se vede asta.
Chevrolet Aveo doar daca ai nevoie de spatiu mai mult ca la Corsa.

Sa nu iti cumperi nicio data un Renault , sunt cele mai proaste masini care se fabrica la ora actuala in EU.


aloha ...expertule zine si noua pe ce te bazezi cand faci afirmatii de genu asta:1 sunt printre cele mai sigure masini ( renault bestbuy in romania> marketing atragator plus diferite pakete brd Dacia renault nissan)
2 stim cu totii ca nu sunt exact cele mai fiabile dar nu poti sa zici ca sunt proaste ...te rog foarte frumos sa ne spui pe ce te bazezi cand faci afirmatia aceasta? :ban:  :ewwpu:  :quietsign:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate