Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Cretin cu 2 rottweileri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#73
Babuska

Babuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.09.2008
Bestii fara inima si creier. Un caine de cele mai multe ori valoreaza mai mult decat un om care s-a nascut doar sa faca umbra pamantului degeaba,

#74
raluca805

raluca805

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.05.2007

View Postirinuca8082, on Dec 9 2008, 17:22, said:

daca esti si tu o brigitte bardot din aia, sclerozata si senila, atunci nu ma mir de ce nu intelegi care sunt motivele si principiile pe baza carora se constituie calitatea de om, cetatean, definitia DREPTULUI.

imi scuzi impudoarea, insa : :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:
Raspunsurile mele au fost la fel de dramatice si de taioase la afirmatia mintalului care se gandeste sa otraveasca niste animale nevinovate.Doar asa ma astept sa inteleaga ''omul'' din el cum este vazut de multi altii in momentul in care posteaza o asemenea tampenie.Dar daca tu esti de acord cu el,si pe el il gasesti ''om,cetatean'' care cunoaste definitia dreptului, atunci iti doresc in viata numai de cei ca el sa ai parte.

#75
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postraluca805, on Dec 9 2008, 18:53, said:

Raspunsurile mele au fost la fel de dramatice si de taioase la afirmatia mintalului care se gandeste sa otraveasca niste animale nevinovate.Doar asa ma astept sa inteleaga ''omul'' din el cum este vazut de multi altii in momentul in care posteaza o asemenea tampenie.Dar daca tu esti de acord cu el,si pe el il gasesti ''om,cetatean'' care cunoaste definitia dreptului, atunci iti doresc in viata numai de cei ca el sa ai parte.
si uite asa ma faci sa ma razgandesc in privinta ca intre om si animal nu ar fi decat o diferenta graduala; in consecinta, toti am fi egali. de la natura.  :thumbup:

#76
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postraluca805, on Dec 9 2008, 17:12, said:

Pt mine fiinta umana nu este suprema,asta e.
Atunci ar trebui sa nu mai comentezi. Traieste cu animalele si gata.

View Postraluca805, on Dec 9 2008, 17:12, said:

Suntem toti aici,la fel,oameni ,animale.Toti avem drepturi egale.Si atata timp cat exista destepti din astia care se cred in masura sa gaseasca ei solutii otravitoare,se gasesc ''otrave'' si ptr ei.Un caine musca sau ataca,alti oameni sunt criminali si omoara copii.Nu e clar ca suntem la fel?
Va doresc sa traiti...asa cum ganditi.
Gresit. Si eu iti doresc sa traiesti EXACT asa cum gandesti.


View Postraluca805, on Dec 9 2008, 17:12, said:

Atata timp cat eu sunt responsabila cu adevarat fata de animalul pe care il cresc,nu stiu de ce sunt responsabila pt tine.
''de ce sa-mi fac eu griji si de ce sa fiu mereu alert''  -fii si tu alert ca asa e in lume, alerti trebuie sa fim si in legatura cu oamenii,de-aia ne invata mami cand suntem mici sa nu vorbim cu strainii,sunt atatia psihopati in libertate...
Pai daca ai caine esti responsabila pentru tot ceea ce face, pentru ca tu ai datoria si obligatia de a avea grija de cainele tau in orice face. E simplu, foarte simplu.
La oameni sunt alert, nu vad de ce as fii la caini, iar intr-adevar, mami ne invata sa fim alerti la oameni, nu la caini... e o diferenta, dar nu si pentru tine.

View Postraluca805, on Dec 9 2008, 17:12, said:

''noi, cei care nu suportam cainii '',-uite vezi eu una nu suport nenorocitii in general ce zici sa ii otravesc??
Din partea mea, otraveste-i, fa-le ce vrei.

View Postraluca805, on Dec 9 2008, 17:12, said:

By the way...cum zic carcotasii....CE NAIBA CAUTI TU PE PET WORLD FORUM, daca nu suporti alta vietate in afara de tine ???
Nu am zis ca nu suport alta vietate in afara de mine... dar na, esti si tu carcotasa. Oricum, pacat ca nu poti intelege nimic, dar e clar, daca te asociezi cu animalele...

#77
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postionel_danciulescu, on Dec 4 2008, 14:35, said:

cred ca proprietarii cainilor de care se discuta aici sunt buni prieteni cu vecinii mei de scara, fiecare detinator de rottweiler.
se intimpla deseori ca in timp ce unul coboara cu liftul, in momentul in care liftul opreste la parter, usa se deschide si cainele tasneste rapid afara ( fara lesa sau botnita - acestea fiind puse ulterior), sa se intilneasca cu celalalt , la fel de liber - pregatit insa sa urce in lift impreuna cu posesorul.
Sigur ca da - inevitabil izbucneste un conflict intre cei doi caini... iar acestia alearga si maraie amenintatori in scara blocului - incercand sa se muste unul pe altul. Problema este insa atunci cand mai sunt si alti locatari in holul imobilului sau chiar mai rau - asteptand la cativa metri de usa liftului pentru a le face loc primilor sa urce. In aceasta situatie - daca nu ai prezenta de spirit sa iesi sau sa blochezi usa de acces din holul blocului spre parter - esti automat preluat de cei doi. S-a intimplat din pacate inclusiv cu copii lucrul asta.
Situatia fiind asta, celor 2 stapini nu le pasa chiar deloc - si continua cu regularitate sa se intilneasca. ( uneori pentru diversitate unul dintre ei coboara cu cainele pe scara, cei doi caini se reintilnesc in holul de la parter).
Ce credeti ca ar trebui facut? Nici vorba frumoasa, nici amenintarile nu au condus la vreun rezultat.
Dupa cateva sperieturi trase, as inclina sa cred ca solutia nu poate fi decat una, la care cei mai multi dintre locatari am ajuns in urma discutiilor.

respect celor ce isi tin cainii legati, din momentul in care ies pe usa.
La politie ati apelat? :huh:

#78
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005

View PostBabuska, on Dec 9 2008, 18:15, said:

Bestii fara inima si creier. Un caine de cele mai multe ori valoreaza mai mult decat un om care s-a nascut doar sa faca umbra pamantului degeaba,

Draga, TU valorezi mai putin decat porcul din care bagi fleica la matzu gros. TU ai degenerat in sfera infraumana, in care nu mai poti face diferenta dintre om si animal.
Nu ii considera aprioric si pe altii in situatia ta...

M-a frapat atitudinea intransigenta si aroganta de "instante morale" a aparatorilor drepturilor cainilor... Noi, astia care nu suntem atat de "rafinati" incat sa inhalam cu placere basinile unui caine-colocatar, probabil ar trebui sa umblam in varful picioarelor, nu cumva sa alergam dupa tramvai, ca sa nu deranjam echilibrul psihic al "catzeilor" de 50 de kile... Sau ar trebui sa ne bage in niste "crescatorii de oameni care nu iubesc animalele", ca sa se poata ei desfata in liniste... Pentru ei problema e simpla: "Nu iubesti animalele!!!"... dupa care urmeaza criza de isterie... Oameni care vorbesc de natura si animale, fara sa cunoasca decat din documentare TV natura (ca oricum cartile sunt demodate...)

Personal, am copilarit la tara si stiu bine ce inseamna interactiunea om-animal. Ma poate induiosa dragalasenia unui animal, dar ii stiu foarte clar rolul utilitar: vaca da lapte, porcul da carne, oaia lana si cainele sta de paza. In "Buddhismul" asta de mahala ecologica, de genul "oameni, animale, toti suntem egali si trebuie sa ne iubim" nu este vorba despre "dragoste", ci despre simptomele dilelii unor oameni mizantropi, ipocriti, alienati de civilizatia urbana...

In nici un caz nu este normal sa judeci cainele ca pe o persoana, nu este normal sa ajungi nu mai faci diferenta intre cainele tau si copilul tau. Nu este normal sa iti sacrifici timp, efort si bani pentru a mirosi basinile unui caine cat un vitel intr-un apartament confort doi, chinuind si animalul, care e facut sa traiasca in libertate, in natura, nu intre betoane...
Este OK sa tii la apartament un hamster, un papagal, pesti de acvariu, un caine pekinez... dar pe cei cu rottweileri ii banuiesc de DILEALA grava. Ca sa isi satisfaca impulsul lor reprimat catre firescul naturii pierdute, ca sa aiba o oaza de "salbaticie" in artificialul urban, chinuie bietele animale fara sa isi dea seama. Sau isi dau seama, dar oricum sunt atat de egoisti incat sa nu le pese, asa cum nu le pasa nici de copilul desfigurat de animalul lor... "Pai, trebuia copilul sa nu alerge, sa nu se uite nu-stiu-cum, sa citeasca niste tratate de psihologie animala..."

Se intreba cineva ce motive determina un om sa slugareasca la strans rahatzii dupa ditai animalele.

Motivele sunt de natura... psihanalizabila. Posesia unui caine fioros creste senzatia de putere a stapanului. S-a dovedit prin studii stiintifice ca barbatii cu penis mic prefera sa aiba un caine mare si fioros... :D

Mai sunt si motive mai adanci. In lumea urbana hiper-artificializata oamenii resimt un imbold puternic spre surogate de "natura". Prezenta cainelui in apartament este un astfel de surogat de "intoarcere la origini".
In general am observat ca "zoo-maniile" se manifesta la indivizi care au trait-crescut exclusiv in mediul urban.
Pentru ei, locul de provenienta al fleicii pe care o halesc este strict supermarketul. Nu pot vedea mai departe... ca vine de la abatoare in care niste biete animale, porcii (cu nimic mai putin inteligenti sau emotionali decat cainii vedeti aici de unde vine carnea de la hypermarche: www.themeatrix.com), sunt masacrati zilnic cu milioanele, dupa ce traiesc o viata de cosmar in combinatele industriale. Nu ii revolta, fiindca nu stiu, nici nu vor sa stie si nici nu pot intelege complexitatea fireasca a raportului intre om si animal (natura).
"Zoo-maniacii" sunt la fel de artificiali in gandire ca si blocurile in care traiesc, ca si hrana pe care o consuma. "Dragostea de animale" pe care o clameaza, este strict obiectul unei fixatii maniacale, restransa ca orizont (ca orice manie) in special la caini. Este o "dragoste" ipocrita, morbida si lipsita de bun-simt.
In concluzie, prezenta unor caini de talie mare in mediul urban ca animale de companie nu reprezinta altceva decat unul dintre simptomele unei lumi nebune, al unei nebunii de masa, cauzata de alienarea specifica civilizatiei urbane, care rupe legaturile firesti intre oameni, atomizand indivizii, care dezvolta modele de personalitati umane prefabricate, standardizate, unilaterale, incapabile de gandire proprie.

Ma gandesc cu groaza cum va arata lumea condusa de generatiile care vin, de "omul nou" gen Babuska... Oameni care "nu mai pot de bine"... Ce bine le-ar prinde un contact cu real-life, cu viata si natura dura... Oare cum s-ar adapta conceptiile lor de plastic la o situatie de genul asediului de la Stalingrad, cand oamenii mancau sobolani ca sa supravietuiasca? Oare cum s-ar simti slanina de pe bucile lor grase daca pentru o saptamana s-ar opri total apa curenta, gazul, electricitatea, TV-ul si fluxul continuu de fleici de la combinatele zootehnice spre matul lor gros?

Inchei amintindu-va un citat din marele dizident anti-comunist Bukovski si el frapat dupa ce a ajuns in „lumea libera” de toate tacanelile care l-au speriat mai rau decat comunismul de care fugise. Povesteste ca circuland prin Londra, a trebuit sa piarda o ora in trafic din cauza unei manifestatii a activistilor pentru drepturile animalelor. Zicea ca „Niciodata nu am vazut la un loc atat de multi oameni URATI”.

Dar vine si vremea secerisului ...

Edited by calinum, 16 December 2008 - 06:10.


#79
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,091
  • Înscris: 22.06.2004

View Postlena151, on Dec 3 2008, 23:05, said:

Dar pe de`o parte trebuie sa fii inconstient daca afirmi ca toti rottweilerii sau alti caini cu antecedente sunt la fel.Eu am un rott de 7 luni si cand merg cu el pe strada unii se uita de parca as merge cu un criminal :)


din cauza ca toata lumea o stie de rasa agresiva. eu am iesit cu chihuahua in parc la titan. sa vezi zambete...

#80
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postcalinum, on Dec 16 2008, 06:04, said:

Draga, [...]
excelent!  :P
felicitari!  :coolspeak:

de mult nu am mai citit un reply atat de frumos, atat de normal.



ps: nu te astepta la reactii prea... civilizate :)

#81
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005

View Postkimi, on Dec 16 2008, 11:09, said:

Gandirea ta de vegetarian frustrat, reflectata de acest post, pute mai rau decat o basina de "caine colacatar". In urma cu 4 ani cainele meu mi-a salvat bunurile din casa si poate chiar viata mamei mele, dar aceasta este doar o utilitate "insignifianta" a unui caine de 50 de Kg crescut in apartament.

STFU !!!


Nu cumva iti pute gandirea ta? ca e mai aproape de nanaul tau... Dar stii de ce pute? Pute a hoit, fiindca e moarta...

De unde ai tras tu concluzia ca as fi vreun "vegan" d-aia stravezii???
Eu sunt carnivor si asa vreau sa raman... :) Dar spre deosebire de tine stiu ca fleica de porc nu vine de la supermarket. Si nu imi fac probleme morale din cauza asta. Stiu ca porcul, chiar daca e simpatic cand e godac, chiar in momentul in care il mangai prevad in el friptura de peste cateva luni... Dar macar in lunile alea pana la cutzit are o viata sanatoasa, imbelsugata si frumoasa... :D , nu ca in combinatul zootehnic.
Crede-ma pe cuvant, am vazut cu ochii mei cum se taie porcul.
Afla si tu ca friptanele pe care le mancam vin de la niste animale ucise barbar. Probabil ca esti socat sa afli asta...

La fel si cu cainele, il iubesc, il mangai, dar locul lui e in curte. Daca locuiesc la apartament mi se pare ok sa iau o pisica sau un bichon cu mine dar o nebunie sa iau ditai cainele cu mine. Daca musca un copil, ii crap eu cu mana mea capul pe loc, fiindca inseamna ca ceva e defect cu el. Fara false moralisme si sentimentalisme. Este un accesoriu utilitar in anumite situatii, este un companion plin de haz si devotament in alte situatii, este un pericol sau o povara in alte situatii. Incercati sa ganditi, sa fiti onesti si sinceri, incercati sa rationati si sa va regasiti bunul simt. Un caine NU este om, nu poate fi considerat PERSOANA!
Tu esti liber sa faci ce vrei, sa suporti orice si sa slugaresti oricat cainele tau, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii obligi si pe altii sa iti suporte tzacaneala, sa ii deranjezi fie si cu prezenta amenintatoare, fara botnita, a cainelui tau pe strada alaturi de copii mei. Nu ma intereseaza ce crezi tu despre "blandetea" animalului tau... Nu te cred si pot sa iti dovedesc "blandetea catzelului" si "iubirea ta de animale" daca va inchid si pe tine si pe "catzel" intr-o cusca fara mancare timp de doua saptamani. Pun pariu ca cu toata iubirea ta si blandetea lui, unul din voi, tu sau cainele, nu mai este deloc, iar celalalt este satul dupa cele doua saptamani?

Sau daca vrei rotweiler, pune-te pe facut bani, cumpara-ti vila cu mii de metri patrati de curte si atunci vom fi fericiti, si tu si domnul caine si noi, astia pedestrii, care vor sa isi plimbe copii prin parc fara emotii.

Nu despre obiceiurile mele culinare era vorba. Ci despre ipocrizia "iubitorilor de animale". Daca tot va prapaditi de iubire pentru animale, de ce haliti cotlete si tochituri? Pai alea nu vin tot de la un biet animal?
Si de ce va alimentati odrasla canina cu carnuri grele? Treceti-va fratilor si rotweilerul pe regim de fasole, ciorba de leustean si cruditati! Ca cica face bine si la inima...
AAAA, sau cumva va e frica ca daca l-ati obliga la meniu vegan, "catzelul" de 50 de kile s-ar putea sa isi completeze aportul de proteina animala cu ceva halci din bucile voastre "iubitoare de animale"???
Ca in esenta si voi sunteti animale comestibile pana la urma, nu? Poate v-ar prinde bine o repriza de egalitate animala... :D

Perfect de acord: cainii pot fi capabili de capodopere de devotament. In general sunt programati genetic pentru asta, dupa mii de ani de convietuire pe langa om. As fi curios totus sa detaliezi circumstantele pataniei tale, ca imi pare o minciunica aruncata la deruta... Nu vad toata ziua pe strada rotweileri gonind cu bunici, matusi, soacre in dinti, ca sa le salveze de balaurul cel vicean...

Am citit si eu povesti cu caini-eroi, dar nu mi-am facut pentru asta o statuie cu Zeul-Caine caruia sa ii sacrific sange de copil nou-nascut... oi fi crescut eu la tara, sunt cu 1000 de ani in urma, dar in halul asta nu am ajuns, sa decad pana in zorii omenirii, la totemismul paleoliticului timpuriu de acum 10.000 de ani... cum au ajuns unii dintre apostolii "catzeilor"...

Ehee, dar daca ne despart 9000 de ani de evolutie, cred ca trebuie sa iti desenez ca sa intelegi si tu ce inseamna OM si SOCIETATE...

Edited by calinum, 16 December 2008 - 15:17.


#82
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Hai ca ati dat-o deja in diverse : aici era vorba strict despre un stapan care nu respecta legea, lasandu-si dulaii liberi, si despre modul cum poate fi determinat sa isi schimbe comportamentul. Exista si moduri civilizate si normale, cum ar fi apelul la ratiunea stapanului si, daca nu merge, apelul la politie.
Cat despre "justitiarii" care indeamna la otravirea cainilor, asta e o atitudine la fel de "matura" ca a celor care isi gasesc masina blocata in parcare si se razbuna zgariind masina care ii blocheaza sau taindu-i pneurile.

#83
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005

View PostMoaca, on Dec 16 2008, 15:18, said:

Hai ca ati dat-o deja in diverse : aici era vorba strict despre un stapan care nu respecta legea, lasandu-si dulaii liberi, si despre modul cum poate fi determinat sa isi schimbe comportamentul. Exista si moduri civilizate si normale, cum ar fi apelul la ratiunea stapanului si, daca nu merge, apelul la politie.
Cat despre "justitiarii" care indeamna la otravirea cainilor, asta e o atitudine la fel de "matura" ca a celor care isi gasesc masina blocata in parcare si se razbuna zgariind masina care ii blocheaza sau taindu-i pneurile.

exact despre asta este vorba.
problema apare cand nici una din cele doua variante nu functioneaza... la cum functioneaza polita noastra, e foarte probabil sa nu reactioneze suficient de prompt sau sa nu reactioneze deloc...
si atunci ce facem? ne resemnam ca vitele asteptand sa se produca vreun accident care sa ajunga la "stirile de la ora 5" ca sa atraga atentia societatii?

Ei bine, daca nici chemarea politiei nu are efect, atunci varianta cu otravirea e civilizat si normal acceptabila. Chiar daca e ilegala, stim bine ca adeseori legile sunt facute prost, asa ca e acceptabila varianta cu otravirea, dar cu conditia sa iei in calcul si intrarea sub rigorile unei legi cretine, care pune cainele mai presus de apararea vietii tale si a copiilor tai.

In sens mai larg, poate fi adoptata metoda unor presiuni politice pentru introducerea unor legi care sa limiteze draconic accesul la caini periculosi si de talie mare pe criterii cum ar fi casa in care locuiesti, posibilitatea de a-l intretine, starea psihica a stapanului etc. Daca locuiesti la bloc, nu ai voie sa ai mai mult de fox-terrier deloc sau cel mult cu aprobarea TUTUROR vecinilor. Rotweileri, dobermani, pitbulli doar pentru cei care probeaza ca locuiesc la vila.

#84
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

View Postcalinum, on Dec 16 2008, 14:53, said:


Daca citeai cu vreo doua pagini in urma, vedeai si felul meu de a gandi, legat de subiectul threadului.

View Postcalinum, on Dec 16 2008, 14:53, said:

De unde ai tras tu concluzia ca as fi vreun "vegan" d-aia stravezii???

Din obsesia ta compulsiva fata de porci si fleici. :photo:

View Postcalinum, on Dec 16 2008, 14:53, said:

Dar spre deosebire de tine stiu ca fleica de porc nu vine de la supermarket.

Aici iar te inseli. Si eu am crescut la tara si de ignat stateam cu cratita la gatu' porcului cand i se lua jugulara. De, e bun sangeretele !
Am mai spus-o, am fost muscat de mai multe ori[o si cautam], unele muscaturi necesitand copci, dar asta nu m-a facut sa urasc cainii, dimpotriva.

View Postcalinum, on Dec 16 2008, 14:53, said:

As fi curios totus sa detaliezi circumstantele pataniei tale, ca imi pare o minciunica aruncata la deruta...

Este dreptul meu sa mint si dreptul tau sa nu ma crezi.
La mine a fost "simplu"; cateaua mea Jessie, a fugarit un om de bun simt care, nevrand sa deranjeze la 4 dimineata, batand la usa, a folosit geamul pentru a intra in apartamentul meu de la parter. Mama, de 63 de ani, la acea vreme, era singura in apartament. Am presupus ca omu' nu a venit pentru ai reaminti sa-si faca doza de insulina.

ps: in prima poza, Jessie.

psn : a doua poza am aruncat-o tot la deruta, sa vad daca ghicesti care-s yo. :)

Attached File  Jessie.jpg   285.85K   21 downloads Attached File  ion_yo.jpg   82.65K   51 downloads

Edited by kimi, 16 December 2008 - 21:47.


#85
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005

View Postkimi, on Dec 16 2008, 21:43, said:

Din obsesia ta compulsiva fata de porci si fleici. :photo:
Aici iar te inseli. Si eu am crescut la tara si de ignat stateam cu cratita la gatu' porcului cand i se lua jugulara. De, e bun sangeretele !
Am mai spus-o, am fost muscat de mai multe ori[o si cautam], unele muscaturi necesitand copci, dar asta nu m-a facut sa urasc cainii, dimpotriva.
Este dreptul meu sa mint si dreptul tau sa nu ma crezi.
La mine a fost "simplu"; cateaua mea Jessie, a fugarit un om de bun simt care, nevrand sa deranjeze la 4 dimineata, batand la usa, a folosit geamul pentru a intra in apartamentul meu de la parter. Mama, de 63 de ani, la acea vreme, era singura in apartament. Am presupus ca omu' nu a venit pentru ai reaminti sa-si faca doza de insulina.
ps: in prima poza, Jessie.
psn : a doua poza am aruncat-o tot la deruta, sa vad daca ghicesti care-s yo. :)
Attachment Jessie.jpg Attachment ion_yo.jpg

Ei bine, DA! Uite clar o situatie in care esti justificat sa tii caine mare la apartament si totusi sa suporti disconfortul, clar mai mare la apartament decat daca ai locui la vila. In situatia in care locuiesti la parter, este mult mai mare pericolul sa iti intre unul in casa.
Mai sus tocmai asta incercam sa spun ca nu insemna ca urasc cainii sau alte animale daca propun o abordare mai rationala si punand pe primul loc omul. Ma seaca zanateci de genul Brigitte Bardot.
Tu din poza, oricare ai fi dintre cei doi, imi pari un om sanatos si respectabil, fapt dovedit fara dubiu de votca. Si pe mine ma preocupa subiectul tariilor...

Si eu daca as locui la casa pe pamant mi-as lua rotweiler. Cred ca e cainele care combina cel mai bine inteligenta si calitatile de lupta (foarte necesare daca ai situatia materiala care sa iti permita vila... atragi imediat atentia hotilor intr-o tara ca Romania... daca as locui la vila in Africa de Sud mi-as lua zece rotweileri). Dar locuind la apartament cred ca nu sunt foarte expus si mi-e prea lene ca doar din hobby sa am grija de un animal.
Daca as avea bani multi, vila si argati care sa aiba grija, mi-as lua si caini si cai si papagali si evident, porci! :)
Normal ca am o obsesie cu porcii... Pai in fiecare an pe vremea asta imi iau portia de porc crescut la tara. Hranit tot anul cu lapte, cu tarate si malai ecologic. Stii cum este? Carnea care se vinde la supermarket ai senzatia ca este adusa de pe alta planeta in comparatie cu porcul de la tara. De fapt nu are termen de comparatie. Plus ca si porcii sunt super-amuzanti ca animale, au un coeficient de inteligenta foarte inalt si sentimente complexe. De asta am fost socat cand am aflat pe net cum traiesc aia din combinate... :(

#86
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View Postkimi, on Dec 16 2008, 21:43, said:

.....La mine a fost "simplu"; cateaua mea Jessie, a fugarit un om de bun simt care, nevrand sa deranjeze la 4 dimineata, batand la usa, a folosit geamul pentru a intra in apartamentul meu de la parter.....
Pui pariu ca si un pekinez ar fi alertat-o?

@calinum: citesc cu maaaare placere posturile taleParerea mea am spus-o mai sus (sint isr2002, banat din cauza ca am descoperit minareala care s-a facut la concursul softpedia)

#87
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgeneralmotors, on Dec 17 2008, 10:56, said:

Pui pariu ca si un pekinez ar fi alertat-o?
E o diferenta intre "alertat" si "fugarit". Crezi ca hotul s-ar fi speriat daca l-ar fi latrat un pechinez ?

#88
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

View Postcalinum, on Dec 17 2008, 06:03, said:

Tu din poza, oricare ai fi dintre cei doi, imi pari un om sanatos si respectabil, fapt dovedit fara dubiu de votca. Si pe mine ma preocupa subiectul tariilor...

Uite un subiect pe care putem cadea de acord ! :)

View Postgeneralmotors, on Dec 17 2008, 10:56, said:

Pui pariu ca si un pekinez ar fi alertat-o?

Sincer, un pechinez ar fi agravat situatia, think about it...


ps : ne lasi asa, spune-ne si noua de manareala ! :)

#89
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005
multumesc pentru aprecieri celor care au fost de acord cu posturile mele (vladc si generalmotors) si ii felicit pentru obiectivitatea de a nu se lasa pacaliti de "instante morale" gen Brigitte Bardot... :)

Edited by calinum, 17 December 2008 - 11:57.


#90
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postcalinum, on Dec 17 2008, 11:55, said:

multumesc pentru aprecieri celor care au fost de acord cu posturile mele (vladc si generalmotors) si ii felicit pentru obiectivitatea de a nu se lasa pacaliti de "instante morale" gen Brigitte Bardot... :)
trece-ma si pe mine pe lista! :)
bunicii mei aveau mereu 3-4 caini in batatura si stiu ce le poate pielea.tineam la ei (cand eram mic si fraier le aduceam jucarii de Mos Gerila! :)  ). asta nu i-a impiedicat sa ma muste de parti ale corpului care nici nu se pot spune...  :D
treaba asta m-a ajutat in zecile de confrutari cu maidanezii din Bucuresti! am scapat nemuscat...  :death:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate