Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cretin cu 2 rottweileri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#37
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
eh ..asta cu care m-am intalnit eu mergea mai greoi :D cred ca era batran :P si stapana imi striga din departare sa stau linistita ca nu face nimic.Dar nu ai de unde sa sti :P

#38
alxuca

alxuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 22.08.2007
rott=tigru
asta da comparatie :lol:

#39
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Da...e foarte buna...eu sunt convins ca la ora actuala sunt mai multi oameni mutilati/ucisi de caini agresivi decat de tigrii...dar in fine....eu nu inteleg dorinta unora de a avea caini agresivi ori potential agresivi in preajma....au impresia ca sunt mai in siguranta? sunt mai barbati in spatele unui caine fioros? ori de ce? desigur nici otravirea cainilor nu e o solutie dar asta nu inseamna ca nu trebuie cautata o solutie inainte sa fie prea tarziu.
Un urs daca devine agresiv...desi animalul e in padure..la el acasa...este impuscat a doua zi si nu protesteaza nimeni desi mai sunt cateva sute hai mii in toata Europa...si cu asta basta....aaa....nu iubim animalele asa in general?....doar cainii!?....

#40
lena151

lena151

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Cainii sunt agresivi datorita stapanilor care le ofera o anumita educatie.Tigrii nu depind de nimeni,sunt independenti dintr`un anumit punct de vedere,ca si ursii.Daca pe tine maine te musca un caine,stapanul este cel pedepsit.Nu inteleg ce treaba aveti cu animalul!Atata timp cat este crescut cum trebuie un rottweiler poate fi mai bland ca o pisicuta,jucaus si sociabil.
Datorita celor care`si iau un caine "periculos" si`l folosesc in diverse scopuri lumea generealizeaza si e o mare prostie  :closedeyes:

Nu inteleg.Prea tarziu pentru ce ?

Edited by lena151, 03 December 2008 - 22:08.


#41
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
N-am apucat sa citesc decat topicul initial.
Chiar daca o sa se supere posesorii de cainii, daca as fi alergat de caini liberi, il prind pe stapan si cred ca ii mutilez.
Animalele nu au nici o vina, stapanul o are.

Totusi multi posesori de caini nu constientizeaza ca unii oameni pot reactina mult mai dur la un atac din partea cainilor.
Pentru cei cu caini am urmatoare intrebare: sunteti pregatiti sa fiti batuti crunt daca patrupedul vostru ataca un om ?

Nu vreau sa par ciudat dar unii trebuie sa inteleaga ca un caine reprezinta o responsabilitate, asa cum este si o masina sau o arma de autoaparare.
Cu ultimele doua daca nu esti atent stai la racoare. Cu dulaul daca nu esti atent stai cu racoare pe ochii umflati.

#42
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
eu le explic frumos celora care se sperie, mai mult sau mai putin de rott-ul meu, ca eu imi apar cainele si nu invers. :)

trebuie sa fii un mare idiot inconstient, sa-i stii temperamentul agresiv al cainelui tau si sa-l lasi liber si fara botnita, negandindu-te ca se poate intampla o nenorocire care te poate costa libertatea. :deadtongue:

#43
lena151

lena151

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Dar pe de`o parte trebuie sa fii inconstient daca afirmi ca toti rottweilerii sau alti caini cu antecedente sunt la fel.Eu am un rott de 7 luni si cand merg cu el pe strada unii se uita de parca as merge cu un criminal :)

#44
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

View Postlena151, on Dec 3 2008, 23:05, said:

Dar pe de`o parte trebuie sa fii inconstient daca afirmi ca toti rottweilerii sau alti caini cu antecedente sunt la fel.Eu am un rott de 7 luni si cand merg cu el pe strada unii se uita de parca as merge cu un criminal :)

corect, insa trebuie sa te pui si in pielea omului care nu a avut niciodata caini sau care are o fobie fata de ei. el nu are de unde sa stie temperamentul animalului si pana sa-l linistesti tu, e normal sa reactioneze[mi-a trebuit si mie ceva timp sa inteleg asta :) ].

despre puiul tau, ai grija cum il educi si cum il inveti sa socializeze cu strainii. rottweilerii sunt destul de incapatanati si n-as vrea sa ai probleme atunci cand va fi adult.

:wub:  

[ http://www.zooland.ro/_files/Image/articole/original/Rottweiler_mal_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:wub:

Edited by kimi, 04 December 2008 - 00:19.


#45
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
in momentul in care sunteti atacati de caine, intindeti mana astfel incat sa va poata musca de ea. cand deschide botul, prindeti cainele de limba si trageti cu putere! sa vedeti ce urat face... se zbate ca tampitu' sa scape...

acelasi efect il obtineti  daca il trageti in acelasi timp de coada si de bot. problema este ca-i destul de greu sa poti prinde cainele in modul asta...

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrichelieu, on Dec 3 2008, 13:38, said:

In rest....nu vad pe aici decat caini ucisi...stapani batuti.....de parca ar fi asa simplu sa omori un rottwailer sau un pitbul :lol:


Ti se pare distractiv ca niste inconstienti (stapanii) sa scoata in aer liber niste fiare de lupta care, daca se pune problema, iti pot ameninta ele viata ta si nu tu pe a lor ? Cauta-te cu capul, amice...

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Asta e concluzia pe care ai tras-o tu? :(. E grav.....

#48
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postoverseas, on Dec 4 2008, 09:38, said:

Ti se pare distractiv ca niste inconstienti (stapanii) sa scoata in aer liber niste fiare de lupta care, daca se pune problema, iti pot ameninta ele viata ta si nu tu pe a lor ? Cauta-te cu capul, amice...
Nu va mai uitati atata la stirile de la ora 5 si nu mai generalizati si exagerati aiurea ...
Eu am avut rottweiler si pot sa spun cu mana pe inima ca pisica e mai fiara si mai agresiva decat era el. (Si totusi nu-l scoteam afara decat cu lesa si botnita.)

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMoaca, on Dec 4 2008, 10:36, said:

Nu va mai uitati atata la stirile de la ora 5 si nu mai generalizati si exagerati aiurea ...
Eu am avut rottweiler si pot sa spun cu mana pe inima ca pisica e mai fiara si mai agresiva decat era el. (Si totusi nu-l scoteam afara decat cu lesa si botnita.)

Respect.

#50
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ma bucur ca mai sunt si oameni care mai vad si altceva in afara de cainele lui. jos palaria pentru ei. pacat ca-s putini.

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Aia s-o crezi tu....sunt multi, mai precis sunt majoritatea, doar ca, cei care nu iubesc animalele nu-i vad decat pe cei care constituie exceptiile necesare pentru a se deschide astfel de topicuri.

#52
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006
cred ca proprietarii cainilor de care se discuta aici sunt buni prieteni cu vecinii mei de scara, fiecare detinator de rottweiler.
se intimpla deseori ca in timp ce unul coboara cu liftul, in momentul in care liftul opreste la parter, usa se deschide si cainele tasneste rapid afara ( fara lesa sau botnita - acestea fiind puse ulterior), sa se intilneasca cu celalalt , la fel de liber - pregatit insa sa urce in lift impreuna cu posesorul.
Sigur ca da - inevitabil izbucneste un conflict intre cei doi caini... iar acestia alearga si maraie amenintatori in scara blocului - incercand sa se muste unul pe altul. Problema este insa atunci cand mai sunt si alti locatari in holul imobilului sau chiar mai rau - asteptand la cativa metri de usa liftului pentru a le face loc primilor sa urce. In aceasta situatie - daca nu ai prezenta de spirit sa iesi sau sa blochezi usa de acces din holul blocului spre parter - esti automat preluat de cei doi. S-a intimplat din pacate inclusiv cu copii lucrul asta.
Situatia fiind asta, celor 2 stapini nu le pasa chiar deloc - si continua cu regularitate sa se intilneasca. ( uneori pentru diversitate unul dintre ei coboara cu cainele pe scara, cei doi caini se reintilnesc in holul de la parter).
Ce credeti ca ar trebui facut? Nici vorba frumoasa, nici amenintarile nu au condus la vreun rezultat.
Dupa cateva sperieturi trase, as inclina sa cred ca solutia nu poate fi decat una, la care cei mai multi dintre locatari am ajuns in urma discutiilor.

respect celor ce isi tin cainii legati, din momentul in care ies pe usa.

Edited by ionel_danciulescu, 04 December 2008 - 14:36.


#53
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postrichelieu, on Dec 4 2008, 14:32, said:

Aia s-o crezi tu....sunt multi, mai precis sunt majoritatea, doar ca, cei care nu iubesc animalele nu-i vad decat pe cei care constituie exceptiile necesare pentru a se deschide astfel de topicuri.
eu nu cred asta, eu iti zic cum sta treaba. eu iti zic ca rareori am intalnit stapani responsabili.
cat despre a 2a parte a comentariului tau, e rau intentionat.

si uitati, spuneti voi, cei ce aveti caini, ce ar trebui sa faca locatarii aia. retineti insa: posesorii cainilor nu au tinut cont de vorba buna si nici de amenintari. care e solutia?  :rolleyes:

Edited by vladc, 04 December 2008 - 14:58.


#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
1.Eu iti zic, ca rareori am intalnit stapani tampiti. :). Chiar as fi curios de-o statistica.
2.Nu ...nu e rau intentionat, e realist si logic. Nu vei retine niciodata oamenii pe langa care treci pe strada si care-si plimba regulamentar cainele. In schimb ii vei retine pe cei care te-au marcat printr-o actiune ....aiurea (imorala, ilegala, rau intentionata...whatever) cu cainii lor. E in natura omului asta, nu e neaparat o vina. Ce e normal, nu se retine.
3. Exista si politia si se poate face o reclamatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate