Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

buze foarte uscate / crapate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
journey9

journey9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.03.2008
acum un an si ceva mi sau uscat/crapat buzele, nu am folosit nici un strugurel sau balsam in primele zilein timp ce am facut un dus mai cald buzele mi sau albit usor (sa inmuiat pielea) ca si cum ar fi cicatricea uscata de la o ranaam frecat usor cu degetu si sa loat pielea dupa care am simtit o usoara iritatie chestia asat sa repetat de vreo 3-4 ori cand am facut dus in zile diferite(mare prostie am facut am rupt tot stratul protectordupa care am inceput sa folosesc tot felu de strugurel-uri / balsamuri / creme reparatoare fara nici un rezultat decat ceva temporar (crema de galbenele, unt, ulei de masline, miere, solutie uleioasa cu vitamina A)

stie careva vreo solutie ceva care sa dea rezultate?  refacerea pielii cu laser

Edited by mianna, 01 March 2008 - 10:08.


#2
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

 journey9, on Mar 1 2008, 01:41, said:

acum un an si ceva mi sau uscat/crapat buzele, nu am folosit nici un strugurel sau balsam in primele zilein timp ce am facut un dus mai cald buzele mi sau albit usor (sa inmuiat pielea) ca si cum ar fi cicatricea uscata de la o ranaam frecat usor cu degetu si sa loat pielea dupa care am simtit o usoara iritatie chestia asat sa repetat de vreo 3-4 ori cand am facut dus in zile diferite(mare prostie am facut am rupt tot stratul protectordupa care am inceput sa folosesc tot felu de strugurel-uri / balsamuri / creme reparatoare fara nici un rezultat decat ceva temporar (crema de galbenele, unt, ulei de masline, miere, solutie uleioasa cu vitamina A)

stie careva vreo solutie ceva care sa dea rezultate?  refacerea pielii cu laser
Este PE buze o mica zgaiba intr-un loc sau deasupra conturulul buzelor de jur imprejur ca si cum ai creiona buzele ?

#3
journey9

journey9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.03.2008

 G_DD, on Mar 1 2008, 10:19, said:

Este PE buze o mica zgaiba intr-un loc sau deasupra conturulul buzelor de jur imprejur ca si cum ai creiona buzele ?

Este o zgaiba pe buze in locul unde am frecat de sa loat stratul protector de piele.

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 journey9, on Mar 1 2008, 14:52, said:

Este o zgaiba pe buze in locul unde am frecat de s-a luat stratul protector de piele.


#5
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

 journey9, on Mar 1 2008, 14:52, said:

Este o zgaiba pe buze in locul unde am frecat de sa loat stratul protector de piele.


Daca sunt ca niste mici basicute este posibil sa fie herpex, cu cat mai repede incepi un tratament de imunizare, cu atat ai mai multe sanse sa rezolvi problema , dar asta stabileste numai medicul dermatolog, in functie de ce constata in urma examenului medical, asa ca du-te la Dermatologie !

aaa...si pana atunci foarte important : pastreaza o igiena corespunzatoare si incearca sa nu mai dai cu mana pe acolo cu atat mai mult sa nu "zgandari" buba sa-i iei coaja etc...
si fii si tu mai atent cum te exprimi in scris

Edited by G_DD, 01 March 2008 - 18:23.


#6
journey9

journey9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.03.2008

 G_DD, on Mar 1 2008, 18:19, said:

Daca sunt ca niste mici basicute este posibil sa fie herpex, cu cat mai repede incepi un tratament de imunizare, cu atat ai mai multe sanse sa rezolvi problema , dar asta stabileste numai medicul dermatolog, in functie de ce constata in urma examenului medical, asa ca du-te la Dermatologie !

aaa...si pana atunci foarte important : pastreaza o igiena corespunzatoare si incearca sa nu mai dai cu mana pe acolo cu atat mai mult sa nu "zgandari" buba sa-i iei coaja etc...
si fii si tu mai atent cum te exprimi in scris

merci de raspuns... nu sunt ca niste mici basicute, de igiena nici nu se pune problema.
...glandele sebacee situate in piele care produc / secreta grasimi si protejeaza pielea prin asta, am inteles ca nu se afla si pe buze din cauza asta da nu se refaca stratul de piele? in fine... o sa merg la dermatolog sa vad ce zice...

#7
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
fumator?

#8
journey9

journey9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.03.2008

 Mig VWFan, on Mar 1 2008, 21:44, said:

fumator?
nu.

#9
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

 journey9, on Mar 1 2008, 21:39, said:

de igiena nici nu se pune problema.
Nici nu ma gandeam ca s-ar pune problema, ma refeream sa nu pui mana prea des, mainile sunt murdare chiar daca nu se vede, e de ajuns sa pui mana pe un maner de usa(magazin, policlinici) si sa colectezi milioane de microbi...la asta ma refer. ;)

pielea(ca de altfel intreg organismul) are nevoie de apa; daca lipseste, pielea se poate descuama.
in anotimpul rece se intampla mai frecvent ca pielea fetei si buzele sa aiba de suferit

Edited by G_DD, 02 March 2008 - 18:37.


#10
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008
sal,
am si eu o problema, in fiecare an imi crapa buzele in special iarna, de la vant banuiesc, si ma exaspereaza
nici nu pot sa casc gura calumea si ma dor
nu exista un remediu ceva, care cand iti crapa sa te dai si sa iti treaca :|
sa macar ceva sa previna...

#11
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Balsam de buze de la Tis. Ieftin si bun. Eu am cu propolis, Lipropol. Acum, daca esti barbat si nu-ti place cu balsamul pe buze, ghinion.

#12
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008

 diorama, on Sep 4 2008, 01:42, said:

Balsam de buze de la Tis. Ieftin si bun. Eu am cu propolis, Lipropol. Acum, daca esti barbat si nu-ti place cu balsamul pe buze, ghinion.

si tre sa ma dau cu el inainte sau dupa ce imi crapa?

#13
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ai zis preventiv mai sus. Deci poti sa te dai cu el cand iesi din casa. Pana la urma te dai cum vrei, cand simti nevoia, nu e o regula.

#14
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008

 diorama, on Sep 4 2008, 22:29, said:

Ai zis preventiv mai sus. Deci poti sa te dai cu el cand iesi din casa. Pana la urma te dai cum vrei, cand simti nevoia, nu e o regula.

ok mersi...

#15
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Eu avem un tub mic cu o crema, se numeste Aciclovir, si il foloseam in caz ca apare vreo ceva pe buze (cand l-am cumparat mi-a fost prescris pentru un fel de umflatura mica, un fel de iritatie pe buza, care era mai sensibila la atingere). Si-a facut treaba 100%.

P.S. nu recomand folosirea lui fara o parere avizata, eu habar n-am ce este, doar zic ca ai putea intreba la farmacie daca e bun in cazul tau.

Edited by icynoangel, 06 September 2008 - 13:59.


#16
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Aciclovirul e pt herpes, zabalute(poate nu asa se numesc, dar sunt acele crapaturi in coltul gurii) si probabil si alte afectiuni alea buzelor care se vinde greu/sau deloc de la sine.

Pt buze uscate balsamurile de buze sunt cele mai bune, prevenind aparitia crapaturilor. Pe piata sunt o groaza de variante: parfumate/neparfumate, colorate/neoclorate, sub forma de stick/la cutiuta tot ce vrei. Mie cel mai mult imi place balsamul de la Piz Buin sun lipstick spf 20, e incolor, are un miros placut dar nu foarte pternic, tine mult pe buze si e aproape inobservabil ;)  Eu il gaseam la Sensi Blu.

#17
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Sau Uriage stick, f moale si incolor, inodor si insipid :P il folosesc de un an deja si aveam si eu mari probleme iarna
oricum, orice ti-ai lua, sa fie din farmacie, nu lua ceva din supermarket ca dai banii degeaba pe el

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate