Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

despre regim disociat! pareri si rezultate

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostGabi73C, on May 12 2008, 19:53, said:

...precum si prajita in ulei sau untura, tocata samd. Fara gluma! Nu grasimea din carne  e cea care ingrasa. Desigur, din pdv al sanatatii e preferabil pestele, carnea "usoara" in g-ral. dar pentru slabit...asta e unul din marile mituri.
mancati linistiti si de porc si prajita...

Mai, eu am terminat regimul, m-am apucat sa mananc normal...  am pus cam totul inapoi.
Nu inteleg o treaba...  Daca nu tineam regimul, si mancam ca pana azi, eram mai gras cu ataea kile cate am pus in ultima luna?  Nu m-am cantarit dar hai sa luam empiric: aveam 105 kg, ajunsesem la 100, acum am iar 105... daca nu ma apucam de regim as fi avut 110??  Nu inteleg asta, pe bune...

"mananc normal" inseamna ca nu am mai pus ciocolata in gura de atunci, nu cartofi prajiti, nu prajeli, la fel - fructe multe si legumem, 2 litri de apa zilnic - adica viata mea de zi cu zi (si inainte de regim mancam la fel).

So... 105, scad cateva kile, acum le-am pus inapoi...  Daca nu tineam regimul as fi avut 105 PLUS cateva kile???  Intr-o luna/doua?

#56
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postciureanuc, on May 12 2008, 21:10, said:

Mai, eu am terminat regimul, m-am apucat sa mananc normal...  am pus cam totul inapoi.
Nu inteleg o treaba...  Daca nu tineam regimul, si mancam ca pana azi, eram mai gras cu ataea kile cate am pus in ultima luna?  Nu m-am cantarit dar hai sa luam empiric: aveam 105 kg, ajunsesem la 100, acum am iar 105... daca nu ma apucam de regim as fi avut 110??  Nu inteleg asta, pe bune...

"mananc normal" inseamna ca nu am mai pus ciocolata in gura de atunci, nu cartofi prajiti, nu prajeli, la fel - fructe multe si legumem, 2 litri de apa zilnic - adica viata mea de zi cu zi (si inainte de regim mancam la fel).

So... 105, scad cateva kile, acum le-am pus inapoi...  Daca nu tineam regimul as fi avut 105 PLUS cateva kile???  Intr-o luna/doua?

Nu, nu e chiar atat de matematic.
Corpul se stabilizeaza la o anumita greutate, altfel, consumand zilnic un excedent caloric, intr-un an ne-am dubla probabil greutatea. Doar ca privandu-ti corpul un timp de acest aport caloric cu care era obisnuit, in momentul cand vei renunta la regim el va avea refexul de a-si crea imediat rezerve. Mai mult, de obicei mai adauga un surplus de cateva kg, asa..."sa fie acolo, pentru zile negre". (Celebrul efect yo-yo...)

Ideea e sa tii un regim suficient de mult timp incat sa-i dai corpului timp "sa se obisnuiasca cu ideea" ca nu o sa pateasca nimic daca nu mai stocheaza. Iar asta nu se intampla intr-o luna-doua... In fond suntem animale, programate genetic sa stocheze. Oamenii au trecut prin glaciatiuni, prin perioade de foamete...
Azi mananci  orice, in orice perioada a anului si in orice limita de cantitate, multumita supermarketului, nu?  Timp de sute de mii de ani situatia a fost insa alta.

Edited by Gabi73C, 12 May 2008 - 20:28.


#57
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostGabi73C, on May 12 2008, 21:26, said:

Nu, nu e chiar atat de matematic.

(Celebrul efect yo-yo...)

Mai, sper ca nu m-ati inteles gresit: nu ma las, saptamana viitoare incep iar...  Prietena mea spune ca nu e bine sa variez greutatea asa repede...
Totusi nu pot sa rezist "disociat" mai mult de 2, hai 3 saptamani.

Ma mir ca am pus la loc, repet: nu am aproape nimic in comun cu dieta celor considerati obezi. Daca acum, cand nu mananc disociat, mancarea mea este cat de cat "light", cum sa fac sa slabesc?

De exemplu, azi am mancat paste cu sos (un bol mic), fulgi de porumb, o banana, multe mere, apa, suc de ortocale "din concentrat" (e mai mult acru decat dulce). Acum e seara si am sa mananc un sandwich cu salam si cascaval... adica 2 felii de paine cu o felie de cascaval feliat si 2 felii minuscule de salam... total de paine astazi: maxim 200g.
Nu sufar de foame, nu mi-a fost foame deloc...
Ieri am mancat "coleslaw" (e varza cruda, rasa; morcov ras si maioneza) 250g in total, suc de portocale (1 litru), seara doua sanwich-uri descrise mai sus. Mere multe, banane si apa.
Acum doua zile am mancat un bol MARE de lapte cu fulgi de porumb (gust identic de lapte cu mamaliga - fulgii de porumb sunt varianta fara zahar -> contin porumb, sare, apa - scrie pe cutie:-) ), un ochi, salata verde cu "de toate" (castraveti, salata, rosii, ceapa), mere si banane, suc de portocale (e ieftin, imi permit, beau cam un litru zilnic). Paine - maxim 200g.

Cam asta e "regimul" meu cand nu tin disociat...  daca-l "disociez" mare diferenta nu prea e, zic eu. :-)
(bine, de Paste am facut pasca (4 zile am mancat dintr-o pasca de 20cm), ciorba de miel, fripturica de miel, am mai mers pe la Mac in ultimele 2 luni - un big mac pe luna :) , a mai prins o promotie la pui rotisat - 3 zile am mancat dintr-un pui - cred ca puteam sa-i spun regim "disociat" ca numai pui cu paine am mancat in zilele alea :-) )

Edited by ciureanuc, 12 May 2008 - 21:50.


#58
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postciureanuc, on May 12 2008, 22:45, said:

, mancarea mea este cat de cat "light",

De exemplu, azi am mancat paste cu sos (un bol mic), fulgi de porumb, o banana, multe mere, apa, suc de ortocale "din concentrat" (e mai mult acru decat dulce). Acum e seara si am sa mananc un sandwich cu salam si cascaval... adica 2 felii de paine cu o felie de cascaval feliat si 2 felii minuscule de salam... total de paine astazi: maxim 200g.

Ieri am mancat "coleslaw" (e varza cruda, rasa; morcov ras si maioneza) 250g in total, suc de portocale (1 litru), seara doua sanwich-uri descrise mai sus. Mere multe, banane si apa.

Acum doua zile am mancat un bol MARE de lapte cu fulgi de porumb (gust identic de lapte cu mamaliga - fulgii de porumb sunt varianta fara zahar -> contin porumb, sare, apa - scrie pe cutie:-) ), un ochi, salata verde cu "de toate" (castraveti, salata, rosii, ceapa), mere si banane, suc de portocale (e ieftin, imi permit, beau cam un litru zilnic). Paine - maxim 200g.

Cam asta e "regimul" meu cand nu tin disociat...  daca-l "disociez" mare diferenta nu prea e, zic eu. :-)
(bine, de Paste am facut pasca (4 zile am mancat dintr-o pasca de 20cm), ciorba de miel, fripturica de miel, am mai mers pe la Mac in ultimele 2 luni - un big mac pe luna :) , a mai prins o promotie la pui rotisat - 3 zile am mancat dintr-un pui - cred ca puteam sa-i spun regim "disociat" ca numai pui cu paine am mancat in zilele alea :-) )
S-o crezi tu ca e "cat de cat" light.
Ti-am bolduit toate prostiile pe care le-ai facut.

Sfatul meu: nu te mai chinui. Ti se pare ca daca mananci putin din pdv caloric, faci treaba. Nu faci. Plus ca hai sa te invat o smecherie:

-100 g paine = 100 calorii (sa zicem, habar n-am cate are de fapt)
-o felie de cascaval= 150 calorii
__________________
Total=?

Teoretic tu crezi ca sandwichul facut din  cele 2 are 250 de calorii, nu-i asa? Negativ! Are poate 350, 300, 400 depinde de ora la care il mananci, depinde de cata apa bei dupa el, depinde de ce varsta ai, depinde de ora la care ai luat ultima masa, depinde depinde/depinde/depinde... :)
lasa-le dracu de calorii, mananca disociat pe mese, nu pe zile si poti sa bagi in tine o gramada si in cantitati nelimitate. Cu cateva exceptii...

Edited by Gabi73C, 12 May 2008 - 22:28.


#59
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
incerc si va tin la curent, ok? :D

#60
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004

View Posttau_xxx, on Mar 4 2008, 20:40, said:

Folositi prost cuvantul "dieta", nu trebuie sa fie o dieta ci o schimbare a modului de viata.Putin sport, renuntat la toate prostiile de alimente, sucuri, etc.
Am o colega la servici care tine 2 sapt aceasta dieta (o prostie dupa parerea mea, corpul are nevoie ZILNIC de anumit nutritienti), si dupa aia se indoapa cu dulciuri..ca doar a terminat dieta, nu-i asa?
Iar asta cu 5kg date jos intr-o saptamana e o prostie, se "da jos" in mare parte apa, continut intestinal si muschi, daca nu-l hraniti cum trebuie, nicidecum grasime.

E fascinant ca o puzderie de oameni cred in dieta asta.Deh, traim in Romania.

Eu nu stiu despre ce regim disociat vorbiti voi aici - dar cartea pe care am citit-o eu scrisa de un anume Montignac vorbeste despre schimbarea modului de viata si nu despre o dieta propriu-zisa. Renuntarea la zahar, paine alba, glucide rele intr-un cuvant si evitarea anumitor combinatii, mese regulate, renuntarea la cafea,alcool, tutun etc.
Cunosc pe cineva care a slabit peste 15 kg aplicand aceste reguli de bun simt - acum vreo 2 ani, de atunci un gram nu a pus in plus. Ce sa fie oare?
In fiecare zi ma fascineaza de cata ingamfare dau dovada romanii. Si nu vb numai despre tine tau_xxx. Nu suntem in stare sa tinem o discutie civilizata, fiecare tb sa aratam ce destepti suntem noi.

Edited by El_Cid, 26 July 2008 - 10:38.


#61
cutepoisonx

cutepoisonx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2008

View Postloopoo, on Mar 2 2008, 03:30, said:

Ti-as pune eu fermoar la gurita ta stricata, daca te-as cunoaste, ce pacat ca te ascunzi in spatele monitorului.... Daca ai avea decenta sa citesti zecile posturi ale mele despre nutritie, poate ai cobori cu picioarele pe pamant. Tu vorbesti despre experienta?  Pana acum am tinut destule diete, si consider ca am dreptul sa vorbesc despre asta. Citeste mai sus si afla ca am postat despre disociat si am scris ca MIE, unul nu mi-a mers. Daca ai consulta orice doctor cu scaun la cap, vei afla ca regimul disociat nu e recomandat de medici, pentru ca nu e tocmai sanatos, din mai multe motive. Si nu in cele din urma, invata sa te porti, si inainte sa-ti permiti sa dai un sfat cuiva, intreaba-te daca esti in stare.

si eu am tinut regimul disociat 3/3/3..la mine a dat rezultate..am slabit 10 kg..si d knd nu am mai tinut n am pus niciun gram l loc..dimpotriva..slabesc in continuare..am 1.73 si am maxim 53 d kg..nu mai am nici pofta d mankre..nimic..cred k o s fac o vizita doctorului in curand :excl:

#62
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postcutepoisonx, on Sep 14 2008, 18:52, said:

si eu am tinut regimul disociat 3/3/3..la mine a dat rezultate..am slabit 10 kg..si d knd nu am mai tinut n am pus niciun gram l loc..dimpotriva..slabesc in continuare..am 1.73 si am maxim 53 d kg..nu mai am nici pofta d mankre..nimic..cred k o s fac o vizita doctorului in curand :excl:

Bai frate, tie ti se pare ca la 1,73 și 53 de kg (doar daca nu esti femeie) esti bine ?

Edited by spider8, 14 September 2008 - 20:24.


#63
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
mi s-a luat cate diete am tinut pana acum...concluzia la care am ajuns este ca daca vrei sa slabesti, nu mai papi painica si dulciuri ca inainte...si sport la greu...asta e reteta...nu tu infometare, pastile, sau mai stiu eu ce

#64
laura1

laura1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2008
buna fetelor.refritor la diete. eu le-am tinut pe toate. dar. te ingrasi inapoi, depinde de fiecare organism in parte.cum ai arderile. .. eu,, de un an nu mai sunt in romania, si m=am ingrasat cam 8 kg,
dar.. cat am fost acasa,, am tinut diete si diete.. am un organsim care asimileaaza tot
cea mai buna dieta este.. va vine sa credeti sau nu cea cu baroanele acealea....... finger barr parca.. plus... ca da organsimului ceea ce are nevoie, si marea fericire este ca iti da si senzatia de satietate
plus,,,,,,, era un magazin in berceni la piata sudului. chiar in magazinul mare la al doilea etaj,,,,,,este un magazin cu prod de fitnnes,,, acolo are un shake de proteine, care sunt indispensabile organismului ,, cu carnitina,, care ajuta la arderile grasimilor
plus multe plante
deci,,, regim disociat.. daca ai macar un shake,,,si un baton ,, pe zi,, ca nu vrei sa te trezesti,, ca iti cade parul,, ,, etc
este o dieta usor de tinut,, atata timp cat nu iti este foame,, si acele batoane si acel shake,, ajuta mult,,,
bafta,,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate