Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

despre regim disociat! pareri si rezultate

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View PostBebeluska, on Mar 4 2008, 19:33, said:

Nu, ceea ce nu intelegeti este faptul ca intr-o cura, cu cat slabesti mai rapid cu atat te ingrasi mai repede la loc. Si viceversa, cu cat slabesti mai greu iar cura dureaza mai mult, cu atat mai durabile ii vor fi efectele.
Eu unul stiu asta, pt. ca asa am patit, si acuma, dupa ce am dat prima parte de "borhot" adica 9-10 kile, relativ repede,  ma multumesc si cu un kg pe luna dat jos, dar slabirea sa fie sanatoasa si de durata.

#38
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008

View Postloopoo, on Mar 5 2008, 08:19, said:

Eu unul stiu asta, pt. ca asa am patit, si acuma, dupa ce am dat prima parte de "borhot" adica 9-10 kile, relativ repede,  ma multumesc si cu un kg pe luna dat jos, dar slabirea sa fie sanatoasa si de durata.
mare dreptate ai sa sti

#39
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Ascultati-l pe tau_xxx, ca vad ca e printre putinii care inteleg corect ce inseamna un "regim".

#40
andalus

andalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.02.2008
eu luni fac 3 saptamani de cand tzin disociat pe cate o zi.(1/1/1)am slabit in prima saptamana 3 kg...si de atunci, desi am tzinut si tzin si in continuare, am mai dat jos doar jumatate de kilogram.
Am citit mai multe articole in care scria ca sanatos e sa dai intr-o luna maxim 4-5 kilograme.
Din toate comentariile care sunt pe net, cu disociatul au slabit foarte mult in scurt timp; la mine merge mai greu sau poate merge normal nu stiu ce sa zic...
Se spune ca e mult mai eficient disociatul 3/3/3...eu nu pot tine in modul asta, deci...fac cu 1/1/1 chiar daca dau jos mai greu.Apa beau in jur de 2,5l-3 l pe zi, iar dimineata fac 1 ora aerobic.(nu e cine stie ce, dar decat deloc...)
Chiar daca nu am slabit decat 3, 5 kg, ma simt bine, am o stare buna si simt ca pot merge mai departe!
Va doresc tuturor celor care mai tzin regim multa vointa si rabdare! Si nu uitati, dupa ce slabiti, aveti grija sa va mentineti, yo-yo isi spune cuvantul in caz contrar.
pupici.

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mie cel mai greu mi s-a parut sa cumpar mincarea, nu s-o maninc. nu mi se pare greu de tinut din moment ce mincam 3 zile carne, 3 zile lactate si 3 zile fructe pentru ca imi plac toate de mai sus :lol:

cit slabesti depinde de cite kile ai, insa pot zice din experienta ca nu slabesti muschi pentru simplul fapt ca la momentul respectiv am cistigat 2 gauri la curea si nici nu e vorba de continut intestinal, pentru ca nu-mi port cureaua peste buric, a disparut din colac :D

si in cazul in care maninci sanatos e foarte potrivit cuvintul dieta pentru simplul fapt ca in ziua de azi un regim normal inseamna friptane, grasimi si cole la greu

#42
andalus

andalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.02.2008
am citit ca de obicei , in prima luna (sau dupa 3 saptamani, in general dupa ce ai dat 3-4 kg jos)dai jos din muschi si apa...iar apoi incepi sa dai din grasime.

#43
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Cumnatul meu a dat cica 3 kile in 9 zile... m-am gandit ca daca la el tine, sa ma apuc si eu. El  mi-a zis 3/3/3, eu am vrut sa fiu al dracului si tin 4/4/4.
Zilele de legume LE ADOR, apoi zilele de lapte (Yummy), acum sunt la zilele de carne (prima zi!) si deja incepe sa mi se faca greata. Si foame. :-(

Efecte pozitive: sunt la inceput, am cam o saptamana de regim si deja incep sa ma simt mai usor. Burta nu a cazut, gauri la curea nu am castigat... dar parca respir la mai usor, mi se pare ca am mai multa energie... dorm mai bine... sau e de la primavara...
Si nu stiu de ce, parca imi re-vine motivatia sa ma duc la sala... iar, o fi de la primavara sau de la regim?

Vroiam sa pun o intrebare: daca in zilele de carne mananc si cateva mere, "strica"? In sensul regimului "disociat draconic"... nu mai e considerat "regim"?  Nene, zilele de carne sunt cele mai grele!! Ce sa mananci? Salam, pui fiert??


Trebuie sa fiti de acord cu mine ca la zilele de legume&fructe ai n-spe variante: mazare, pastai, bob (stiti ce-i aia?), naut, porumb fiert (din ala de conserva sau congelat la punga), morcov crud, sote de morcov, varza cruda, salata... si asta numai la legume!
In zilele de lapte am bagat un mic truc: imi permiteam un lapte cu cacao (din comert) pe zi. O fi mult 500g de lapte cu cacao pe zi? :)  Altfel, branza "Fagaras", iaurt, cascaval... si favoritul meu: LAPTE! Lapte pur... beam cam 1 litru pe zi: ce placere!

Ce facem la zilele de carne? Unde sa fac un gratar in apartament?  Azi cred ca am mancat 500g de carne (din care 200 de salam, o conserva de peste, niste "fructe de mare"... BLEAH!!!)

C.


P.S.: astept raspuns la intrebare: daca in zilele de carne mananc si cateva mere (ultima masa), "strica"?

#44
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postciureanuc, on Apr 8 2008, 22:09, said:

...
Cred ca esti singurul care se plange de zilele de carne : in general lumea plange la lapte si legume :)
Tip : cumpara-ti o tigaie-gratar sau un gratar care se pune pe aragaz - pui carnea direct, fara ulei, si iese un gratar destul de OK.
Vezi ca laptele cu cacao are zahar, ceea ce e total neindicat
Imi pare rau ca nu pot sa-ti raspund documentat la intrebarea cu marul - parerea mea e ca, totusi, nu e cazul sa le amesteci, daca tot te chinui :)
Succese in continuare, eu sunt la a treia zi de lactate, asta mai mult ca s-o sustin pe fiica-mea ;)

Attached Files



#45
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Multumesc pentru sfat...
A inceput a doua zi de carne... am fierti si 2 oua... nene, nu rezist! :)  Proteina animala... unde merge carnea, merrge si oul... sau nu?

Oricum, ma gandesc serios sa fac regim de tip 4/4/4/4 unde ultimul 4 e din nou legume.  Adica lapte/legume/carne/legume/... si iar de la inceput...
Cu legumele ma simt cel mai bine.  Cumnatul meu a zis ca nu merge sa bei suc de portocale... dar eu "trisez" cu suc de rosii la cutie si suc de portocale la cutie...

Pentru ca am fost un "baiat de zahar", adica mancam dulce mult si "bun", nu am cum sa renunt la zahar... prefer sa slabesc mai putin si in mai mult timp... dar macar suc de portocale!    Zahar sau ciocolata oricum nu am pus in gura de vreo 10 zile....
Si pe sucul de rosii scrie; rosii, suc de lamaie, sare.

Poate am sa fac si poze cu mine... :-)
HEI! Nu pune nimeni poze cu before-after??


edit: eu trebuie sa  slabesc minim 20 de kile sa  pot fi  in standarde...  si asa, dupa 20 de kile date jos voi avea 175cm si 85kg...

Edited by ciureanuc, 09 April 2008 - 11:15.


#46
happy_me

happy_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.01.2008

View Postciureanuc, on Apr 8 2008, 21:09, said:

Trebuie sa fiti de acord cu mine ca la zilele de legume&fructe ai n-spe variante: mazare, pastai, bob (stiti ce-i aia?), naut, porumb fiert (din ala de conserva sau congelat la punga), morcov crud, sote de morcov, varza cruda, salata... si asta numai la legume!
In zilele de lapte am bagat un mic truc: imi permiteam un lapte cu cacao (din comert) pe zi. O fi mult 500g de lapte cu cacao pe zi? :) Altfel, branza "Fagaras", iaurt, cascaval... si favoritul meu: LAPTE! Lapte pur... beam cam 1 litru pe zi: ce placere!
Ce facem la zilele de carne? Unde sa fac un gratar in apartament? Azi cred ca am mancat 500g de carne (din care 200 de salam, o conserva de peste, niste "fructe de mare"... BLEAH!!!)
P.S.: astept raspuns la intrebare: daca in zilele de carne mananc si cateva mere (ultima masa), "strica"?

Normal ca strica merele, daca era permis, nu se mai numea regim disociat, iar in zilele de carne nu are ce cauta salamul.
In zilele in care trebuie sa consumi lactate nu are ce sa caute cascavalul si nici laptele cu cacao din comert, care contine zahar, iar lactatele trebuie sa fie degresate pe cat posibil.
Nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste legumele, pt ca mazarea,bobul, porumbul si nautul nu sunt prea indicate, au multe calorii.

View Postciureanuc, on Apr 9 2008, 11:09, said:

A inceput a doua zi de carne... am fierti si 2 oua... nene, nu rezist! :) Proteina animala... unde merge carnea, merrge si oul... sau nu?
Cu legumele ma simt cel mai bine. Cumnatul meu a zis ca nu merge sa bei suc de portocale... dar eu "trisez" cu suc de rosii la cutie si suc de portocale la cutie...

Nu prea merge oul, chiar daca este tot proteina...tu nu tii un regim proteic, ci unul disociat. :)
Sucul de portocale din comert strica toata treaba, chiar si in zilele de fructe...cu cel de rosii nu este problema.
Succes in continuare!

Edited by happy_me, 09 April 2008 - 11:26.


#47
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Posthappy_me, on Apr 9 2008, 11:25, said:

Normal ca strica merele, daca era permis, nu se mai numea regim disociat, iar in zilele de carne nu are ce cauta salamul.
In zilele in care trebuie sa consumi lactate nu are ce sa caute cascavalul si nici laptele cu cacao din comert, care contine zahar, iar lactatele trebuie sa fie degresate pe cat posibil.
Nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste legumele, pt ca mazarea,bobul, porumbul si nautul nu sunt prea indicate, au multe calorii.
Nu prea merge oul, chiar daca este tot proteina...tu nu tii un regim proteic, ci unul disociat. :)
Sucul de portocale din comert strica toata treaba, chiar si in zilele de fructe...cu cel de rosii nu este problema.
Succes in continuare!

Nene, NU MERGE!  :-)  Regimul de carne ma da jos...
Acum, am zis sa tin un regim, nu sa ma torturez... :)  Am sa incerc sa scot SALAMUL si sa-l inlocuiesc cu supa de pui: carne fiarta in care am pus un morcov, un patrunjel si o jumatate de ceapa...
Veti spune iar ca acum nu mai e "disociat"... dar replica mea este... vreau sa fac un regim cat de cat placut...  sper sa am motive sa postez si rezultate...
Nu stiu, cu cat "strica" un morcov si o juma' de ceapa la 4-5 portii??  

Asta e ca un mic mesaj pentru cei care se plang ca au tinut regimul si nu au slabit suficient ... apoi s-au ingrasat la loc.
Il citez pe Mossoti si spun: daca te reintorci la felul de a manca, normal ca te ingrasi!
Personal m-am certat putin cu painea (de 9 zile nu am mancat nici o felie) cu dulciurile (le fel, nici o ciocolata)... cred ca un morcov si o juma de ceapa imi pot permite, nu!?    :rolleyes:

Bafta si sa ne vedem toti slabi... sau mai precis, SANATOSI.


P.S.: Locuiesc in Londra si in oras este o campanie agresiva: daca ai mai mult de 37 de inch in talie, du-te la un medic, e posibil sa ai diabet...    Campanie agresiva inseama ca e plin de afise pe la metrou si prin ziare...

Edited by ciureanuc, 09 April 2008 - 21:34.


#48
happy_me

happy_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.01.2008
Fa cum ti-e mai bine si mai usor. Normal ca o ceapa sau un morcov nu strica chiar asa mult, dar daca vrei rezultate rapid trebuie sa tii cu strictete regimul. Parerea mea este ca dupa orice regim mai drastic pui la loc kg pierdute chiar daca nu mananci mult, pt ca organismul e hot si te pedepseste ca l-ai privat de anumite lucruri, nu e vorba ca te reintorci la niste obiceiuri alimentare mai vechi. Cine vrea cu adevarat sa slabeasca, trebuie sa-si schimbe stilul de viata si obiceiurile alimentare si sa renunte la ideea de slabit peste noapte, ca nu functioneaza. :)

PS cu ceapa si morcovul am inteles, dar cascavalul si salamul n-au ce sa caute intr-un regim :P  Si sa stii ca nu e obligatoriu sa tii 3/3/3 zile, poti tine si o zi carne, una lactate si una legume - rezultatul este acelasi si poate iti va fi mai usor sa rezisti. Spor la treaba!

Edited by happy_me, 09 April 2008 - 21:39.


#49
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
ha ha ha   Stiti cum am pus eu burta?
Locuiam in camin, am ramas pste vara... prietenii mei plecasera acasa.... mult timp liber si nu aveam ce face... si al dracului a fost si o mega promotie la napolitane. Cred ca mancam MINIM 2-300 de grame pe zi. Timp de cateva saptamani...

Personal, regimul meu de viata include MUSAI o supa/ciorba pe zi, multe legume si fructe, 2 litri de apa cel putin (am momente cand beau si mai mult)...  eu zic ca sunt "corect".
Sa dau jos burta si mai vedem noi! :-)

Am sa pun si o poza... poate se ingretoseaza lumea si spune: ei, dar eu nu sunt chiar asa...  si le creste "self-esteem-ul". :P

Edited by ciureanuc, 09 April 2008 - 21:46.


#50
happy_me

happy_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.01.2008

View Postciureanuc, on Apr 9 2008, 22:44, said:

Am sa pun si o poza... poate se ingretoseaza lumea si spune: ei, dar eu nu sunt chiar asa... si le creste "self-esteem-ul". :P


Sau poate le piere pofta de mancare. :P

#51
andalus

andalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.02.2008
Hello!
Hristos a inviat! :D
uite ca am lume noua in acest topic.... B)
ciureanuc  :)... 4 zile nu e super greu? eu cand am inceput disociat faceam 1/1/1, ca mi se parea crima si pedeapsa sa mananc 3/3/3, apoi 4/4/4...si mai cred ca organismul nostru are nevoie de multe ca sa functioneze corect, so...4 zile numai carne sau numai lactate...brrrrrrr, e groaznic!!!
Cat ai slabit?
uite, eu am inceput cu disociat 1/1/1...apoi, am inceput sa citesc multe articole despre nutritie si am ajuns la urmatoarea concluzie, care e si testata pe mine si pot sa-ti garantez ca functioneaza.Trebuie sa mancam sanatos...mananc sanatos, fara prajeli, dulciuri,grasimi, zahar imi pun la cafea, ( deliciul meu de dimineata si la el nu renuntz) si incerc sa ma incadrez in numarul de calorii care imi e permis(adica cu 500 de calorii mai putine, decat are nevoie organsimul meu ptr. a se mentine) si nu mananc nimic dupa ora 18.00.Beau si apa...uneori mai multa , alteori mai putina, dar beau destula...
Au trecut 2 luni si jumatate si am dat jos 13 kilograme. Ma simt bine, mi-am intrat in ritm.
ciureanuc, eu stiu ca la zilele de carne, poti manca si oua si mezeluri(dar mezelurile nu prea sunt recomandate la dieta)...insa nu mere.De ce zic ca poti manca si oua?!...ptr. ca am citit ca un alt mod de regim disociat e urmatorul: zile cu mancare de origine vegetala si zile cu mancare de origine animala. Iti pot recomada o alternativa: mananca disociat pe mese, alege sa ai 3 mese fixe, in care sa mananci disociat; am citit asta pe undeva...
Indiferent de dieta aleasa, va doresc mult succes si la cat mai multe rezultate bune! B)
Pupici!!!

Edited by andalus, 28 April 2008 - 19:17.


#52
Gauritttu

Gauritttu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 08.10.2007
am tinut si eu niste regim.cam 2 saptamani.Am dat jos 5 kg.Practic am stat nemancat uitanduma la maicamea si taicameo cum mananca gratar.O FOST UN CHIN!!!!

Edited by Gauritttu, 01 May 2008 - 21:26.


#53
andalus

andalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.02.2008

View PostGauritttu, on May 1 2008, 21:25, said:

am tinut si eu niste regim.cam 2 saptamani.Am dat jos 5 kg.Practic am stat nemancat uitanduma la maicamea si taicameo cum mananca gratar.O FOST UN CHIN!!!!
dar cine a zis ca nu tre` sa mananci gratar?!...e recomnadata carnea la cuptor, la gratar, fiarta, gatita dietetic...
tu probabil te-ai infometat, de asta zici ca a fost un chin...ca sa slabim, trebuie sa mancam, putin, dietetic si des!

#54
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postandalus, on May 2 2008, 10:47, said:

dar cine a zis ca nu tre` sa mananci gratar?!...e recomnadata carnea la cuptor, la gratar, fiarta, gatita dietetic...
tu probabil te-ai infometat, de asta zici ca a fost un chin...ca sa slabim, trebuie sa mancam, putin, dietetic si des!
...precum si prajita in ulei sau untura, tocata samd. Fara gluma! Nu grasimea din carne  e cea care ingrasa. Desigur, din pdv al sanatatii e preferabil pestele, carnea "usoara" in g-ral. dar pentru slabit...asta e unul din marile mituri.
mancati linistiti si de porc si prajita...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate