Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

despre regim disociat! pareri si rezultate

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View PostBebeluska, on Feb 25 2008, 12:41, said:

Am tinut eu regimul 3/3/3. Am avut rezultate foarte bune (am slabit 9 kile in cateva luni) si nu m-am ingrasat la loc decat dupa 2 ani, cu ajutorul produselor de patiserie (strudele, pateuri) si a shaormelor. Am pus la loc 3.5-4 kg. De poimaine il reiau, am nevoie sa ajung la greutatea ideala. ;)

Cat despre muritul de foame, este o prostie. In zilele de lactate rontaiam cascaval la greu. Plus branzica fagaras, sana, lapte... chiar si smantana. Dupa cum bine se stie, nu exista limita de cantitate.
In zilele de nutreturi combinate, de asemenea, nu flamanzesti. Sunt o mutime de variante, de la legumele congelate care merg fierte, pana la conservele de legume, zacusti sau fructe si legume proaspete. La carne nici n-are sens sa spun ce sortiment bogat exista. Chiar si mezelurile sunt admise, cui ii plac...
Sana, smantana??? Cascaval??? fagaras??? bebelusca tatii, dupa cum spunea un clasic in viata (adica spare-me), nu prea le stii matale chiar asa, pe toate! Mai documenteaza-te, bre!

#20
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postloopoo, on Feb 28 2008, 21:12, said:

Sana, smantana??? Cascaval??? fagaras??? bebelusca tatii, dupa cum spunea un clasic in viata (adica spare-me), nu prea le stii matale chiar asa, pe toate! Mai documenteaza-te, bre!

mei, da tu esti chiar enervant. nu auzi ca fata vorbeste din experienta? oi fi o o clona duculeana, de tot  o dai inainte ca un patefon stricat.
foarte multa lume slabeste cu dieta asta, indiferent ce tip de lactat sau carne mananci. nu sunt medic si nici nu le prea am cu nutritia sau chimia organica, ca sa iti pot explica in detaliu cum reactioneaza organismul uman la astfel de regim. de vreme ce merge, lasa tonul mai jos. nu o fi ea sanatoasa, dar merge; multi o zic, inclusiv eu.
am vazut la o colega de camera, care dintr-o grasuta , in  doua saptamani ajunsese piele si os. si ea tinea 1/1/1. si manca ce vroia. ;)

pune lacat la gura daca nu ai avantajul experientei. ;)

Edited by irinuca8082, 02 March 2008 - 02:13.


#21
andalus

andalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.02.2008
irinuca, e adevarat ca in regimul disociat 1/1/1 trebuie sa mananci cate un singur tip de aliment pe zi, dar nu cred ca e vb de smanatana , cascaval ...sau daca se intampla trebuie in cantitati mici...Am o cunostinta care a mers la nutritionist, iar in regimul disociat, i-a zis sa nu depaseasca pe zi 1200 calorii.Deci...treaba e un picutz altfel! :rolleyes:

#22
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Postirinuca8082, on Mar 2 2008, 02:12, said:

mei, da tu esti chiar enervant. nu auzi ca fata vorbeste din experienta? oi fi o o clona duculeana, de tot  o dai inainte ca un patefon stricat.
foarte multa lume slabeste cu dieta asta, indiferent ce tip de lactat sau carne mananci. nu sunt medic si nici nu le prea am cu nutritia sau chimia organica, ca sa iti pot explica in detaliu cum reactioneaza organismul uman la astfel de regim. de vreme ce merge, lasa tonul mai jos. nu o fi ea sanatoasa, dar merge; multi o zic, inclusiv eu.
am vazut la o colega de camera, care dintr-o grasuta , in  doua saptamani ajunsese piele si os. si ea tinea 1/1/1. si manca ce vroia. ;)

pune lacat la gura daca nu ai avantajul experientei. ;)
Ti-as pune eu fermoar la gurita ta stricata, daca te-as cunoaste, ce pacat ca te ascunzi in spatele monitorului.... Daca ai avea decenta sa citesti zecile posturi ale mele despre nutritie, poate ai cobori cu picioarele pe pamant. Tu vorbesti despre experienta?  Pana acum am tinut destule diete, si consider ca am dreptul sa vorbesc despre asta. Citeste mai sus si afla ca am postat despre disociat si am scris ca MIE, unul nu mi-a mers. Daca ai consulta orice doctor cu scaun la cap, vei afla ca regimul disociat nu e recomandat de medici, pentru ca nu e tocmai sanatos, din mai multe motive. Si nu in cele din urma, invata sa te porti, si inainte sa-ti permiti sa dai un sfat cuiva, intreaba-te daca esti in stare.

#23
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postloopoo, on Feb 28 2008, 20:12, said:

Sana, smantana??? Cascaval??? fagaras??? bebelusca tatii, dupa cum spunea un clasic in viata (adica spare-me), nu prea le stii matale chiar asa, pe toate! Mai documenteaza-te, bre!

N-are importanta asta. Fiecare isi urmeaza dieta asa cum considera de cuviinta. Eu v-am spus doar ce cura am tinut, care-i problema?!

N-am sustinut nicaieri ca le-as sti pe toate.

#24
parola_uitata

parola_uitata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.03.2008
Bine ar fi sa fie un disociat-light, doar pe mese.

#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dar un disociat light nu prea da efecte. Si ca orice alt fel de disociat, nu e prea recomandat.

P.S. Numa nu va certati in diete, ok? :peacefingers:

Edited by AlexIP, 02 March 2008 - 14:29.


#26
parola_uitata

parola_uitata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.03.2008

View PostAlexIP, on Mar 2 2008, 14:25, said:

Dar un disociat light nu prea da efecte. Si ca orice alt fel de disociat, nu e prea recomandat.

P.S. Numa nu va certati in diete, ok? :peacefingers:

Faceam referiri la regimu' disociat pe mese si da, este recomandat.
Un obicei culinar sanatos este cel in care se tine seama de combinarile dintre alimente.
Rezultatele sunt foarte frumoase, asta daca nu halesti cu 7 guri deodata.

#27
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View PostBebeluska, on Mar 2 2008, 14:08, said:

N-are importanta asta. Fiecare isi urmeaza dieta asa cum considera de cuviinta. Eu v-am spus doar ce cura am tinut, care-i problema?!

N-am sustinut nicaieri ca le-as sti pe toate.
Pai aia ziceam si eu. Si e evident ca nu orice cura da rezultate la orice persoana.

#28
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postloopoo, on Mar 2 2008, 13:30, said:

Ti-as pune eu fermoar la gurita ta stricata, daca te-as cunoaste, ce pacat ca te ascunzi in spatele monitorului.... Daca ai avea decenta sa citesti zecile posturi ale mele despre nutritie, poate ai cobori cu picioarele pe pamant. Tu vorbesti despre experienta?  Pana acum am tinut destule diete, si consider ca am dreptul sa vorbesc despre asta. Citeste mai sus si afla ca am postat despre disociat si am scris ca MIE, unul nu mi-a mers. Daca ai consulta orice doctor cu scaun la cap, vei afla ca regimul disociat nu e recomandat de medici, pentru ca nu e tocmai sanatos, din mai multe motive. Si nu in cele din urma, invata sa te porti, si inainte sa-ti permiti sa dai un sfat cuiva, intreaba-te daca esti in stare.

nu am gura stricata. ;)
m-a enervat aerul dumitale de a le sti pe toate si ironiile nesimtite la adresa unui user de gen feminin. balacareala iti apartine.  
si nu am zis nici ca regimul este sanatos sau de recmandat, ci doar ca a mers la toate persoanele pe care le cunosc sau de care am auzit.
dumneata doar te-ai aratat sceptic si sarcastic, fara sa fi stiut prea multe detalii despre respectivul user, doar te-ai aruncat in remarci in doi peri. ;)

in fine, imi racesc gura de pomana, pt ceva care se capata in primii  7 ani de acasa.

#29
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Postirinuca8082, on Mar 3 2008, 04:48, said:

nu am gura stricata. ;)
m-a enervat aerul dumitale de a le sti pe toate si ironiile nesimtite la adresa unui user de gen feminin. balacareala iti apartine.  
si nu am zis nici ca regimul este sanatos sau de recmandat, ci doar ca a mers la toate persoanele pe care le cunosc sau de care am auzit.
dumneata doar te-ai aratat sceptic si sarcastic, fara sa fi stiut prea multe detalii despre respectivul user, doar te-ai aruncat in remarci in doi peri. ;)

in fine, imi racesc gura de pomana, pt ceva care se capata in primii  7 ani de acasa.
offtopic: Acuma sunt sigur: tu esti un dintr-aia care se uita la televizor numai pe "Acasa", Romantica" si, mai ales "Euforia". Frustrarea feminista ti se citeste in glas, mai draga. Aveti voi, feministele un complex de care nu scapati, anume acela de a crede ca au barbatii tot timpul ceva cu voi. Pe deasupra Bebelushka nici nu a continuat dialogul in contradictoriu, spre cinstea ei. E un pas inainte folosirea de catre tine a promunelui de politete "dumneata".
ontopic: cred ca o sa tin si eu varianta 1/1/1, sa vedem ce iese.

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Io l-am tinut in varianta o zi - o grupa de alimente, fara limita de cantitate si fara restrictii, si am slabit 5 kile pe saptamina. Am repetat figura de 3 ori. Cu toate astea nu sunt multumit deloc, si nu mai incerc, pentru ca m-am ingrasat la loc, si cred ca iti da si organismul peste cap. Mult mai bine m-am mentinut cind inotam de 2 ori pe saptamina - mincam orice si oricit, beam oricit si slabeam cam 1 kil pe luna, numai datorita miscarii.

Regimul disociat cel mai al dracu cica e astfel - legume, fructe, lactate, carne, peste, oua, si se tine o saptamina, cite o zi pt fiecare (ce dracu maninci in ziua de oua? faci icter!), iar a 7-a relas, maninci din toate dar fara piine, dupa care o iei de la capat.

Eu mincam o zi vegetale (inclusiv cartofi, fasole sau humus), fructe sau legume, o zi carnuri (de pilda fripturi de vita pe gratar in singe, cu ceva mirodenii - desi sunt vegetale, sau peste fiert sau crud) si o zi lactate (asta era cea mai variata, incepeam cu iaurt sau sana, prinzul era smintina amestecata cu cascaval taiat cuburi si ceva sare, seara mincam diverse brinzeturi pe gratar, sau la microunde, inclusiv din alea grase cum ar fi brie).

Pesemne daca il tii cite 3 zile, sau dupa tipicul ala cu 6 grupe, sau daca pe linga ca maninci disociat maninci si dietetic, slabesti si mai mult. Dar mie 5 kile mi s-au parut in regula.

Ca parti negative, pe linga ca m-am ingrasat la loc, in urma unei zile de vegetale mi s-a luat de salate pentru multa vreme, imi facea greata numai cind vedeam sau miroseam patrunjel, salata sau rosii, aproape devenisem antivegetarian.

Edited by abancor, 03 March 2008 - 16:28.


#31
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Postabancor, on Mar 3 2008, 16:26, said:

Io l-am tinut in varianta o zi - o grupa de alimente, fara limita de cantitate si fara restrictii, si am slabit 5 kile pe saptamina. Am repetat figura de 3 ori. Cu toate astea nu sunt multumit deloc, si nu mai incerc, pentru ca m-am ingrasat la loc, si cred ca iti da si organismul peste cap. Mult mai bine m-am mentinut cind inotam de 2 ori pe saptamina - mincam orice si oricit, beam oricit si slabeam cam 1 kil pe luna, numai datorita miscarii.

Regimul disociat cel mai al dracu cica e astfel - legume, fructe, lactate, carne, peste, oua, si se tine o saptamina, cite o zi pt fiecare (ce dracu maninci in ziua de oua? faci icter!), iar a 7-a relas, maninci din toate dar fara piine, dupa care o iei de la capat.

Eu mincam o zi vegetale (inclusiv cartofi, fasole sau humus), fructe sau legume, o zi carnuri (de pilda fripturi de vita pe gratar in singe, cu ceva mirodenii - desi sunt vegetale, sau peste fiert sau crud) si o zi lactate (asta era cea mai variata, incepeam cu iaurt sau sana, prinzul era smintina amestecata cu cascaval taiat cuburi si ceva sare, seara mincam diverse brinzeturi pe gratar, sau la microunde, inclusiv din alea grase cum ar fi brie).

Pesemne daca il tii cite 3 zile, sau dupa tipicul ala cu 6 grupe, sau daca pe linga ca maninci disociat maninci si dietetic, slabesti si mai mult. Dar mie 5 kile mi s-au parut in regula.

Ca parti negative, pe linga ca m-am ingrasat la loc, in urma unei zile de vegetale mi s-a luat de salate pentru multa vreme, imi facea greata numai cind vedeam sau miroseam patrunjel, salata sau rosii, aproape devenisem antivegetarian.
Mie mi s-a parut tare greu cel cu cate 3 zile, si dupa 9 zile mai mult de 3 kile n-am slabit. Sa inteleg ca tu ai slabit 15 kile in 3 saptamani? Eu am inceput sa tin regim sub alt mod, si de-abia dupa trei saptamani am inceput si cu cel disociat, asa ca ceea ce se da jos repede, la inceput, am dat fara disociat - vreo 8-9 kile. O sa incep si eu cel cu cate o zi, sa vad daca da rezultate.

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pe mine ma distreaza aia care dau vina pentru reingrasare pe dieta pe care au tinut-o in loc sa constientizeze ca dupa ce s-au lasat de dieta au reinceput sa manince ca niste vaci / boi :lol:

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postloopoo, on Mar 3 2008, 18:24, said:

Mie mi s-a parut tare greu cel cu cate 3 zile, si dupa 9 zile mai mult de 3 kile n-am slabit. Sa inteleg ca tu ai slabit 15 kile in 3 saptamani? Eu am inceput sa tin regim sub alt mod, si de-abia dupa trei saptamani am inceput si cu cel disociat, asa ca ceea ce se da jos repede, la inceput, am dat fara disociat - vreo 8-9 kile. O sa incep si eu cel cu cate o zi, sa vad daca da rezultate.

Nu, am slabit 5 kile intr-o saptamina, ca atit am tinut. Peste niste luni am tinut iar, si iar am slabit 5 kile. Nu pot sa tin regim 3 saptamini la rind, ca sunt un fan mincare. Dar am renuntat la ideea de a ma mentine in forma prin infometare, mi se pare mai sanatos si mai eficient sa ma mentin in forma prin activitati fizice, iar inotul e cel mai potrivit pentru mine, pentru ca imi place. Schiul imi place mai tare, dar nu il pot practica mai mult de 10 zile pe an, maxim 15.

#34
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Postabancor, on Mar 4 2008, 11:43, said:

Nu, am slabit 5 kile intr-o saptamina, ca atit am tinut. Peste niste luni am tinut iar, si iar am slabit 5 kile. Nu pot sa tin regim 3 saptamini la rind, ca sunt un fan mincare. Dar am renuntat la ideea de a ma mentine in forma prin infometare, mi se pare mai sanatos si mai eficient sa ma mentin in forma prin activitati fizice, iar inotul e cel mai potrivit pentru mine, pentru ca imi place. Schiul imi place mai tare, dar nu il pot practica mai mult de 10 zile pe an, maxim 15.
Te felicit: eu sunt cam sedentar, si nici nu prea am timp sa ma duc la sala, eventual, sau sa alerg. Dar de-aia te intrebasem daca ai slabit 3x5 kg, pt. ca stiu din experienta ca prima data dai 5-6-7 kile jos repede, intr-o saptamana, dupa care e mai greu. Si apropo de ce scrie Mosotti mai sus, dupa ce teoretic ai terminat cu regimul, in nici un caz nu trebuie sa incepi iar ca inainte, pentru ca te vei ingrasa la loc, ba chiar si ceva peste.

#35
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Nu, ceea ce nu intelegeti este faptul ca intr-o cura, cu cat slabesti mai rapid cu atat te ingrasi mai repede la loc. Si viceversa, cu cat slabesti mai greu iar cura dureaza mai mult, cu atat mai durabile ii vor fi efectele.

#36
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Folositi prost cuvantul "dieta", nu trebuie sa fie o dieta ci o schimbare a modului de viata.Putin sport, renuntat la toate prostiile de alimente, sucuri, etc.
Am o colega la servici care tine 2 sapt aceasta dieta (o prostie dupa parerea mea, corpul are nevoie ZILNIC de anumit nutritienti), si dupa aia se indoapa cu dulciuri..ca doar a terminat dieta, nu-i asa?
Iar asta cu 5kg date jos intr-o saptamana e o prostie, se "da jos" in mare parte apa, continut intestinal si muschi, daca nu-l hraniti cum trebuie, nicidecum grasime.

E fascinant ca o puzderie de oameni cred in dieta asta.Deh, traim in Romania.

Edited by tau_xxx, 04 March 2008 - 19:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate