Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

indexare ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
_Zack_

_Zack_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 08.08.2007
tocmai am pus sus de vreo saptamana un site
google mi-a indexat la inceput vreo 6-7 pagini apoi in cateva zile 60, si la cateva zile in cateva pana a ajuns la 80 de pagini indexate, apoi a inceput sa scada numarul paginilor indexate usor usor pana cand am ramas cu vreo 11 pagini indexate in google (azi) ... dar in ritmul asta o sa iasa de tot
e normal?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
in functie de anumite criterii, e normal :)
poti sa dai adresa site-ului sa imi dau seama care e problema?

#3
_Zack_

_Zack_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 08.08.2007
e vorba de ibl.ro
la google webmaster tools > Content analysis imi zice:
We didn't detect any content issues with your site.

Edited by _Zack_, 16 February 2008 - 14:07.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce script folosesti?
Pentru inceput iti recomand sa lasi doar urmatoarele meta tag-uri: keywords, description celelalte nu au prea mare importanta si iti mareste inutil pagina.
O problema ar putea fi si ca nu ai link-uri catre site: http://www.google.co...f...83utare&lr=
Ti-as mai recomanda sa faci si un sitemap si sa-l trimiti la google.
Ai erori: http://validator.w3....%...ine&group=0 si asta s-ar putea sa fie principalul motiv pt care nu ai prea multe pagini indexate

hmmm, de fapt daca ma uit mai bine... greseala este urmatoarea:
<meta http-equiv="refresh" content="0;url=director-web">
asa ceva nu are ce cauta pe prima pagina, daca vrei sa faci redirect faci cu php sau din .htaccess
Daca nu ai inteles nimic :) , trimite-mi id-ul tau pe PM si o sa te ajut cand o sa am timp

#5
_Zack_

_Zack_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 08.08.2007

View Postgumball3000, on Feb 16 2008, 21:24, said:

Daca nu ai inteles nimic :) , trimite-mi id-ul tau pe PM si o sa te ajut cand o sa am timp
am inteles totul
ms mult de ajutor ma apuc sa modific,validez,etc
(scriptul e facut de mine "pe picior" intr-o zi si jumatate)

apropo de linkuri, eu l-am inscris in directoare (cu transfer de pr) dar in google se pare ca nu am niciun link dar cred ca nu e prea relevant:
http://www.google.ro...l...utare&meta=
si pana la urma cum m-a indexat daca nu aveam niciun link (pentru ca eu nu i l-am bagat pe gat)

Edited by _Zack_, 17 February 2008 - 10:16.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca ai facut recent site-ul e normal sa nu-ti apara niciun link acum

#7
_Zack_

_Zack_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 08.08.2007
unde pot vedea care sunt cuvintele care apar cel mai des in continutul site-ului meu?

Edited by _Zack_, 18 February 2008 - 12:40.


#8
Stripp

Stripp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.11.2006
acceasi problema o am si eu, google indexeaza foarte greu, poate sa imi spuna si mie cineva de ce?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca nu ne dai link-ul site-ului, noi n-avem de unde sa-l ghicim ca sa-ti spunem care e problema...

#10
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Google face multe "traznai" in ultima vreme. Multe chestii apar si dispar de la o zi la alta, se schimba SERPs in nebunie, traficul de la G se schimba total de la o zi la alta, cel putin in cazul meu, pentru cca 4 site-uri. Insa altele 6 sunt stabile.

#11
Stripp

Stripp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.11.2006

View Postgumball3000, on Feb 18 2008, 16:19, said:

daca nu ne dai link-ul site-ului, noi n-avem de unde sa-l ghicim ca sa-ti spunem care e problema...
www.zuzugames.com e site-ul meu!

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
acelasi lucru il faci si tu, redirectare cu metatag-uri, daca citeai mai sus iti dadeai seama si singur...

sterge fisieul index.html de pe server si lasa-l doar pe cel .php

#13
_Zack_

_Zack_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 08.08.2007
la mine s-au vazut imediat rezultatele dar variaza numarul de pagini indexate de la o zi la alta (ma rog aici nu am eu ce sa fac)

#14
Stripp

Stripp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.11.2006

View Postgumball3000, on Feb 18 2008, 20:26, said:

acelasi lucru il faci si tu, redirectare cu metatag-uri, daca citeai mai sus iti dadeai seama si singur...

sterge fisieul index.html de pe server si lasa-l doar pe cel .php

Ok, o sa incerc si asa, ms pt ajutor.

#15
Stripp

Stripp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.11.2006
Am sters index.html, are chiar asa o mare importanta acest redirect in meta tag-uri? sa fi indexat google asa greu din cauza acelui redirect?

#16
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
google nu indexeaza greu din cauza acelui redirect. pur si implu nu indexeaza deloc (ce trece prin acel redirect). daca ai linkuri si catre pagina cu php atunci nu ar trebui sa fie o problema. dar daca serveru web e setat sa ofere ca si pagina default 9cand nu se specifica nimic) index.html atunci ai o mare problema.
e foarte simplu: nu foloseste tehnica aia de redirect si gata. e mult mai usor decat sa iti explicam mecanismele din spate (mai sunt ceva discutii pe tema asta deci daca chiar vrei sa intelegi, cauta-le)

#17
Stripp

Stripp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.11.2006

View Postciuly, on Feb 19 2008, 13:31, said:

google nu indexeaza greu din cauza acelui redirect. pur si implu nu indexeaza deloc (ce trece prin acel redirect). daca ai linkuri si catre pagina cu php atunci nu ar trebui sa fie o problema. dar daca serveru web e setat sa ofere ca si pagina default 9cand nu se specifica nimic) index.html atunci ai o mare problema.
e foarte simplu: nu foloseste tehnica aia de redirect si gata. e mult mai usor decat sa iti explicam mecanismele din spate (mai sunt ceva discutii pe tema asta deci daca chiar vrei sa intelegi, cauta-le)
Nu mai e nevoie sa caut, am inteles si dupa cum am spus am sters acel index.html, iar serverul duce in index.php daca nu e specificata o pagina, deci acum pagina default e index.php.
Va rog sa imi spuneti daca mai observati ceva neinregula cu site-ul sa stiu unde si ce trebuie sa modific.
Multumesc inca odata!

Edited by Stripp, 19 February 2008 - 13:34.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Play more then 3500 free games
se scrie asa
Play more than 3500 free games  ;)

ai foarte multe erori, incearca sa le mai reduci: http://validator.w3....%...ine&group=0

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate