Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Ginecologia - nu chiar pe intelesul tuturor :)

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 mianna, on Feb 19 2008, 16:31, said:

"ultima menstruatie" nu-i totuna cu "ultima zi a ultimului ciclu menstrual", ci "prima zi a ultimului ciclu menstrual". adica PM, in terminologia asta pe care taman ce-ai inventat-o :D

STIUUUU ! O data folosesc prescurtari si ma si taxezi ! Nu ma refeream la cele de la antecedentele din foaia de observatie. Stii prea bine ca ar fi inteles toti ce vreau sa zic ca nu faceam anamneza nimanui aici ca sa intreb PM si, eventual, UM ! Offf...

Dar multumesc ca ma ajuti sa devin perfectionist :) E adevarat ca nu e voie cu nici un fel de induceri in eroare in profesia asta. OOOOF !

#20
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 days, on Feb 19 2008, 16:25, said:

Ba tocmai fix atunci ovuleaza. Adica 10 zile de la ultima zi a ultimului ciclu menstrual = aprox. 14 zile de la prima zi a ultimului ciclu menstrual. Cum a zis si tzotzo.



La 10 zile dupa ultima copulatie vroiam sa zic. Sau..."contactul cu pricina" cum zice Mianna.

ba iote ca io nu ovulam asa...la 10 zile de la ultima menstra (oricum ai lua-o, prima zi sau ultima) ca aveam menstra de 2 zile si ovulam fix in a 15 zi calculata ziua 1=prima zi de sangerare...si crede-ma pe cuvand ca mi-am urmarit ovulatia un an de zile inainte sa raman gravida.

si uite:

... teoria spune ca o sarcina apare in urma fecundarii ovulului, de catre spermatozoid, numai in zilele din jurul ovulatiei : 3 - 4 zile inainte si 1 - 2 zile dupa aceasta. La un ciclu stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil de 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, si asa mai departe, constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual ...

sursa: http://www.seximus.r...tie_sarcina.php


de aia traiam eu cu impresia ca sigur nu e vorba de 10 zile de la ultima menstruatie!

dar, inca o data, NU folositi metoda calendarului ca si metoda contraceptiva (cred ca toate discutiile de p-aci sunt menite de fapt sa va convinga sa nu o faceti)!

Edited by anknic, 19 February 2008 - 16:47.


#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 days, on Feb 19 2008, 16:37, said:

STIUUUU ! O data folosesc prescurtari si ma si taxezi ! Nu ma refeream la cele de la antecedentele din foaia de observatie. Stii prea bine ca ar fi inteles toti ce vreau sa zic ca nu faceam anamneza nimanui aici ca sa intreb PM si, eventual, UM ! Offf...

te taxez si-a doua oara, fiindca nu faci diferenta intre a folosi prescurtari si a inventa prescurtari. nu stiu daca stii, dar pe un topic de genul asta vorbesti mai ales cu femei, care (imi place sa cred ca) stiu ce se intelege prin "ultima menstruatie". ce intelegi tu e alta mancare de peste, dar, asa cum ti-am mai atras atentia, ar fi bine sa controlezi si sa treci prin filtrul gandirii informatia pe care-o postezi aici.

#22
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 anknic, on Feb 19 2008, 16:40, said:

ba iote ca io nu ovulam asa...la 10 zile de la ultima menstra (oricum ai lua-o, prima zi sau ultima) ca aveam menstra de 2 zile si ovulam fix in a 15 zi calculata ziua 1=prima zi de sangerare...si crede-ma pe cuvand ca mi-am urmarit ovulatia un an de zile inainte sa raman gravida.
Te cred. Stiu. Si eu am zis "APROX." in postul meu. Nu exista nici o regula fixa in medicina. Je sais.

Avand in vedere perfectiunea si patosul cu care se discuta problemele 'feminine', cred ca ar fi mai bine pentru mine pe viitor sa ma abtin de la orice sfaturi/comentarii ca ma incoltiti prea tare :)

Cheers! :)

 mianna, on Feb 19 2008, 16:46, said:

te taxez si-a doua oara, fiindca nu faci diferenta intre a folosi prescurtari si a inventa prescurtari. nu stiu daca stii, dar pe un topic de genul asta vorbesti mai ales cu femei, care (imi place sa cred ca) stiu ce se intelege prin "ultima menstruatie". ce intelegi tu e alta mancare de peste, dar, asa cum ti-am mai atras atentia, ar fi bine sa controlezi si sa treci prin filtrul gandirii informatia pe care-o postezi aici.
Tocmai pentru ca (imi place sa cred) am avut impresia ca vorbesc cu 'altfel' de femei aici decat in spital (adica cu mai multa carte) nu mi-am pus problema ca nu ar intelege ce vreau sa zic. Nu le-am supraestimat insa crezand ca stiu ce inseamna in foaia de obs prescurtari de genul PM, UM, S, A, N, etc...pentru a putea iesi confuzii.

Te-as provoca sa intrebi userii intr-un post separat ce inteleg prin prescurtarea "UM". Doar atat zi-le. Iar daca vor zice "ultima menstruatie", as fi curios sa stiu daca se refera la ultima inainte de menopauza sau ultima din ultimul ciclu menstrual. S-ar putea sa ai o surpriza. :)

Edited by days, 19 February 2008 - 17:21.


#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu ai inteles! ideea era nu sa te retragi, ci sa incerci sa fii ceva mai precisa, nu de alta dar pe aici intra multe adolescente...care citind postul tau si ghidandu-se dupa un aproximativ calendar setat din auzite/citite, drept metoda de contraceptie...vor ajunge inevitabil la avort! adica, hai sa nu le bramburim mai tare decat sunt deja!

de aceea, inca o data, va atrag atentia sa nu folositi calendarul drept metoda contraceptiva!!!

#24
ratzusk

ratzusk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2006
Buna mai revin si eu cu stiri daca mai urmareste cineva idea initiala a topicului.
Am fost azi la ginecolog. Mi-a facut un control . Din cate se pare e totul ok. Adica impresia mea a fost ca efectiv omul nu stia ce sa-mi zica. Mi-a dat sa fac vreo 3 analize : problema e ca.. consultatia in sine m-a costat destul de mult si sa fac acele analize m-ar ajunge undeva la 3 mil si ceva pe care nu ii am . :( Analizele erau :  citotest PAP, colposcopie si ecografie transvaginala.
Tinand cont ca momentan nu prea am cu sa fac analizele acestea , orice parere ar fi binevenita. Ce altceva ar putea fi , tinand cont ca 2 teste de sarcina si un control ginecologic au confirmat ca sarcina nu ar fi ?

Edited by ratzusk, 19 February 2008 - 21:09.


#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
noi poate ca mai urmarim topicul, poate ca nu, ca nu-i trecut in fisa postului, da' matale care esti direct interesata il urmaresti?


 days, on Feb 17 2008, 16:34, said:

Alte cauze (decat sarcina) ale intarzierii ciclului menstrual mai gasesti aici: http://www.romedic.r...trual_0763.html

Edited by mianna, 19 February 2008 - 22:27.


#26
ratzusk

ratzusk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2006
Dap am urmarit discutia si am citit linkul respectiv la momentul cand a fost postat.
Credeam ca in lumina ultimelor informatii poate cineva mai poate adauga ceva.
Discutia a ajuns la un mom dat prea "complicata" si incarcata cu termeni medicali pentru mine si din cate am vazut se insista pe ideea sarcinii.
Oricum cred ca replica de mai sus nu era necesara :) Inteleg perfect ca nu e datoria cuiva sa-mi raspunda aici si nici nu am sugerat asa ceva.

#27
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 ratzusk, on Feb 19 2008, 22:53, said:

poate cineva mai poate adauga ceva.
Cu speranta ca nu voi fi incoltit iar de doamnele care citesc acest post, indraznesc sa te MAI indrum catre cateva site-uri, de data asta in engleza:

http://womenshealth..../lateperiod.htm
http://www.babyhopes...periodlate.html
http://www.epigee.or...lateperiod.html

Numai bine!

#28
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
@anknic

Nu folosesc metoda calendarului pe post de metoda contraceptiva. Vroiam sa stiu cum e cu ovulatia tocmai pentru a sti cand e momentul cel mai propice pentru un bebelus. De care nu ma feresc, btw, am deja o varsta.

@ratzusk

1. Testul Papanicolau nu se face pentru depistarea sarcinii.

2. Colposcopia este o investigatie cu ajutorul careia se poate examina suprafata vulvei, vaginului si colului - deci nu uterul, unde se fixeaza ovulul fecundat.

3. Ecografia transvaginala este in general realizata precoce in timpul sarcinii pentru a determina varsta gestationala sau pentru a detecta o sarcina ectopica - deci asta ar fi cea care te vizeaza in mod special pe tine.

Edited by Deria_Leena26, 20 February 2008 - 00:41.


#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 ratzusk, on Feb 19 2008, 22:53, said:

Dap am urmarit discutia si am citit linkul respectiv la momentul cand a fost postat.
Credeam ca in lumina ultimelor informatii poate cineva mai poate adauga ceva.
Discutia a ajuns la un mom dat prea "complicata" si incarcata cu termeni medicali pentru mine si din cate am vazut se insista pe ideea sarcinii.
Oricum cred ca replica de mai sus nu era necesara :) Inteleg perfect ca nu e datoria cuiva sa-mi raspunda aici si nici nu am sugerat asa ceva.


    Eu cred ca "analizele " alea au mai mult aspect de escrocherie .
    Multe femei experimenteaza tulburari de ciclu menstrual fara sa aiba o problema detectabila .
    Sunt absolut convins ca poti sa platesti toate acele analize fara sa afli motivul real .

#30
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 cspot, on Feb 20 2008, 22:19, said:

Multe femei experimenteaza tulburari de ciclu menstrual fara sa aiba o problema detectabila .

...sau detectata.

Edited by mianna, 20 February 2008 - 22:23.


#31
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

 anknic, on Feb 19 2008, 16:40, said:

ba iote ca io nu ovulam asa...la 10 zile de la ultima menstra (oricum ai lua-o, prima zi sau ultima) ca aveam menstra de 2 zile si ovulam fix in a 15 zi calculata ziua 1=prima zi de sangerare...si crede-ma pe cuvand ca mi-am urmarit ovulatia un an de zile inainte sa raman gravida.

si uite:

... teoria spune ca o sarcina apare in urma fecundarii ovulului, de catre spermatozoid, numai in zilele din jurul ovulatiei : 3 - 4 zile inainte si 1 - 2 zile dupa aceasta. La un ciclu stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil de 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, si asa mai departe, constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual ...

sursa: http://www.seximus.r...tie_sarcina.php


de aia traiam eu cu impresia ca sigur nu e vorba de 10 zile de la ultima menstruatie!

dar, inca o data, NU folositi metoda calendarului ca si metoda contraceptiva (cred ca toate discutiile de p-aci sunt menite de fapt sa va convinga sa nu o faceti)!

deci am simtit nevoia sa te corectez. am cautata cartea de embriologia generala.
fazele ciclului menstrual:
1.faza prolofertiva incepe in prima zi dupa ciclul mesntrual dureaza aprox 10 zile.
2. ovulatia
3. faza luteala
4. faza ischemica
5. mesnstruatia
din aceste etape. ovulatia nu e o etapa ca timp se intampla spontan
faza ischemica dureaza max 24 h deci e constanta.
faza proliferativa e relativ constanta cu o variabilitate de max 1 zi.
singura faza cu adevarat variabila e faza luteala(de secretie). aceasta poate fi influentata de factori externi in special de stress,m sau interni hormoni, boala etc.
menstruatia nu variaza fiziologic in timp, ea este constanta pe durata vietii.
asa ca singura perioada variabila de fapt e dupa ovulatie.
simteam nevoia sa te corectez aici

constantin enciulescu, embriologie generala

#32
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 negotzel00, on Feb 20 2008, 23:32, said:

deci am simtit nevoia sa te corectez. am cautata cartea de embriologia generala.
fazele ciclului menstrual:
1.faza prolofertiva incepe in prima zi dupa ciclul mesntrual dureaza aprox 10 zile.
2. ovulatia
3. faza luteala
4. faza ischemica
5. mesnstruatia
din aceste etape. ovulatia nu e o etapa ca timp se intampla spontan
faza ischemica dureaza max 24 h deci e constanta.
faza proliferativa e relativ constanta cu o variabilitate de max 1 zi.
singura faza cu adevarat variabila e faza luteala(de secretie). aceasta poate fi influentata de factori externi in special de stress,m sau interni hormoni, boala etc.
menstruatia nu variaza fiziologic in timp, ea este constanta pe durata vietii.
asa ca singura perioada variabila de fapt e dupa ovulatie.
simteam nevoia sa te corectez aici

constantin enciulescu, embriologie generala

Deci, sa inteleg asa:

Ciclu (pun, in medie, 5 zile) + aprox. 10 zile de faza proliferativa, care incepe in prima zi dupa ciclul menstrual (deci din ziua a 6-a, in exemplul dat de mine) + momentul ovulatiei + 24 h faza ischemica = aproximativ 16 zile. Asta inseamna ca, pentru un ciclu stabil de 28 de zile, faza luteala este de 28 - 16 = 12 zile?

PS. Mie ginecoloaga mea mi-a spus sa calculez perioada fertila din ziua a 9 a ciclului menstrual (tot 10 zile), luandu-ma din prima zi a ciclului menstrual.

Mai precis - exemplu ipotetic:

Ciclul din 1 pana in 5 februarie

Tu zici: din 6 pana in 15 februarie inclusiv (10 zile) = perioada fertila

Doctorita mea zice: din 9 pana in 18 februarie inclusiv (10 zile) = perioada fertila

Cine are dreptate?

#33
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

 Deria_Leena26, on Feb 21 2008, 15:57, said:

Deci, sa inteleg asa:

Ciclu (pun, in medie, 5 zile) + aprox. 10 zile de faza proliferativa, care incepe in prima zi dupa ciclul menstrual (deci din ziua a 6-a, in exemplul dat de mine) + momentul ovulatiei + 24 h faza ischemica = aproximativ 16 zile. Asta inseamna ca, pentru un ciclu stabil de 28 de zile, faza luteala este de 28 - 16 = 12 zile?

PS. Mie ginecoloaga mea mi-a spus sa calculez perioada fertila din ziua a 9 a ciclului menstrual (tot 10 zile), luandu-ma din prima zi a ciclului menstrual.

Mai precis - exemplu ipotetic:

Ciclul din 1 pana in 5 februarie

Tu zici: din 6 pana in 15 februarie inclusiv (10 zile) = perioada fertila

Doctorita mea zice: din 9 pana in 18 februarie inclusiv (10 zile) = perioada fertila

Cine are dreptate?

perioada fertila nu e decat din momentul expluzarii ovulului. dupa cum am calculat 16 zile. sa nu fim asa de exeact i luam la 15. in plus spermatozoizii traiesc 7-10 zile teoretic practic 48h tops in vagin-uter-trompe(citez de la acelasi prof. constantin eciulescu) acum daca punem cele 48 h cat spermatozizii  sunt viabili teoretic poti sa ramai insarcinta din ziua 13. in plus dupa  ovulatie ovulul tot 24-48 h e disponibil pt a fi fecundat deci ajungem la ziua 17.
punem o marja de eroare de o zi in ambele directii 12-18 e perioada in care poti ramane insarcinata.  la un ciclu regulat si parametrii fiziologici normali doar daca esti fecioara maria ramai insarcinata. parerea mea
si pt copii care voi sa o faca fara prezervativ imediat dupa ciclu si chiar inaintea lui....  nu e problema.

#34
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 negotzel00, on Feb 21 2008, 23:29, said:

perioada fertila nu e decat din momentul expluzarii ovulului. dupa cum am calculat 16 zile. sa nu fim asa de exeact i luam la 15. in plus spermatozoizii traiesc 7-10 zile teoretic practic 48h tops in vagin-uter-trompe(citez de la acelasi prof. constantin eciulescu) acum daca punem cele 48 h cat spermatozizii  sunt viabili teoretic poti sa ramai insarcinta din ziua 13. in plus dupa  ovulatie ovulul tot 24-48 h e disponibil pt a fi fecundat deci ajungem la ziua 17.
punem o marja de eroare de o zi in ambele directii 12-18 e perioada in care poti ramane insarcinata.  la un ciclu regulat si parametrii fiziologici normali doar daca esti fecioara maria ramai insarcinata. parerea mea
si pt copii care voi sa o faca fara prezervativ imediat dupa ciclu si chiar inaintea lui....  nu e problema.

La Iasi se invata in felul urmator:

1. Ovulul este fertil 24 h.
2. Spermatozoidul este MOBIL 72 h. Ramane VIABIL dar, pierzandu-si mobilitatea, nu mai poate fecunda.

Ce stiinta exacta este medicina asta :) De la oras la oras...

P.S. Oare n-ar fi o idee buna sa existe o singura facultate de medicina in toata tara ? :D

Propun inchiderea topicului cu urmatoarea concluzie:

NU FOLOSITI "CALENDARUL" CA METODA CONTRACEPTIVA intrucat nu se poate preciza cu exactitate (stiintifica) perioada fertila, ea depinzand de prea multi factori (perioada mobilitatii/viabilitatii spermatozoidului, perioada fertilitatii ovulului, momentul ovulatiei, regularitatea ciclului menstrual, etc).

:peacefingers:

#35
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 days, on Feb 22 2008, 02:45, said:

Propun inchiderea topicului cu urmatoarea concluzie:

NU FOLOSITI "CALENDARUL" CA METODA CONTRACEPTIVA intrucat nu se poate preciza cu exactitate (stiintifica) perioada fertila, ea depinzand de prea multi factori (perioada mobilitatii/viabilitatii spermatozoidului, perioada fertilitatii ovulului, momentul ovulatiei, regularitatea ciclului menstrual, etc).

:peacefingers:

Corect, cu urmatoarea adaugire:

Daca doriti sa ramaneti insarcinata si aveti un ciclu neregulat (nici macar doua luni nu coincid, ca interval), cel mai bine este sa va adresati unui ginecolog competent, cu care sa discutati, in amanunt, problemele din paranteza.

#36
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008
eu sunt convinsa ca esti insarcinata, chiar daca testele au arata ca nu (a fost prea devreme pentru ele). daca te ajuta cu ceva... raspunde (pentru tine) la urmatoarele intrebari: cu o saptamana inainte de data cand ar fi trebuit sa iti vina "musafirii" te-ai simtit balonata? ai avut crampe usoare? sani tensionati? stare de somnolenta? o temperatura mai crescuta a corpului?

analizele la care te-au trimis nu au nici un rost. mai fa un test de sarcina, cam la 10 zile de la intarziere. sper ca rezultatul sa fie cel pe care il doresti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate