Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Probleme RCA in caz de accident

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
csmkr18

csmkr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.10.2006
Am facut un accident acum 2 luni din vina mea.Masina mea am reparato pe casco si victimei i-am dat rca-ul meu. Insa estimarea daunelor este de vreo 7000 euro,valoarea masinii find  de 7-8000 euro.Firma de asigurari ii poate da doar 5500 euro,fiind dauna totala.Problema este ca victima vrea neaparat sa-si repare masina,si restul de bani sa il dau eu.
Ma obliga legea sa platesc sau nu?

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 23.09.2005
Poti sa ii propui sa vindeti epava la fier vechi + cateva piese la dezmembrari + cei 5500 € de la asigurare + eventual o diferenta mica de la tine si sa ii cumperi aceasi masina (acelas an, km etc). Legea te obliga sa ii acoperi paguba, dar nu mentioneaza prin reparatia masinii. Asa ca daca tu ii propui chestia asta (in scris etc.), iar el refuza s-ar putea sa scapi in cazul unui proces.
Cel mai bine consultate cu un avocat

#3
csmkr18

csmkr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.10.2006

View Postrelu_24, on Feb 13 2008, 08:50, said:

Legea te obliga sa ii acoperi paguba, dar nu mentioneaza prin reparatia masinii.

tocmai,si pentru asta am platit rca-ul..obligatoriu

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu mai face pr priceputul si asculta sfatul dat de relu_24.

Notificare partii vatamate+mers la avocat.

Edited by C.F.S., 13 February 2008 - 12:37.


#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Nu da nimic. Firma de asigurari este obligata prin lege sa despagubeasca pana la un anumit plafon. Eu te sfatuiesc sa ii propui pagubitului sa reclame firma de asigurari la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.

Penal tu nu poti fi tras la raspundere. In cel mai rau caz se poate ca pagubitul sa te dea in judecata pe Civil dar sansele sunt minime sa castige. Oricum, primul pas este o vizita la CSA.

Toate firmele de asigurari din Romania incearca sa faca cate o gainarie sa nu dea toti banii. Agentii de asigurari au comision din sumele pe care reusesc sa nu le plateasca pagubitilor (parca am fi in evul mediu). Daca ii reclami la CSA ca prin farmec isi revizuiesc oferta.

Edited by Dragon Warrior, 13 February 2008 - 12:52.


#6
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Firma de asigurari este obligata sa despagubeasca pana la un anumit nivel, in functie de valoarea masinii, dar exista multe situatii in care suma de bani pe care o acorda firma de asigurari nu este aceeasi cu valoarea pe care o are masina. De ex masina valoreaza in targurile auto 7.000 de euro iar fima de asigurari i-ti poate da maxim 5000 la care i-ti ramane si epava. In cazul in care nu esti multumit de banii oferiti de firma de asigurari poti incerca sa-l dai in judecata pe cel vinovat de producerea accidentului. Si (daca ai un avocat bun) sansele de castig in instanta sunt foarte mari.
Chestia cu "Agentii de asigurari au comision din sumele pe care reusesc sa nu le plateasca pagubitilor (parca am fi in evul mediu)" la ce firma ai auzit ????????? Eu lucrez in asigurari si asa ceva nu am auzit pana acum si sincer cred ca e foarte putin probabil.

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai tu poate esti un soricel mai marunt. Intreaba si tu la rechinii mai mari.

P.S. Daca inchei RCA-uri ca sezonier nu inseamna ca lucrezi in asigurari ;)

Edited by Dragon Warrior, 13 February 2008 - 16:27.


#8
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Agentii de asigurari sunt cei care incheie contracte de asigurare, adica niste amarati care au incheiat contract de agent cu o firma de asigurari si stau si-ti vand tie RCA prin Cora si Carrefour. Cine ti-a spus tie ca astia platesc despagubiri si ca iau comisioane din sumele pe care reusesc sa nu le plateasca, nu stiu. Dar te-a mintit.

#9
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Warrior sincer am impresia ca nu prea stii cam ce inseamna "asigurari". Nu cred ca e vreo firma care sa faca ceea ce zici tu. Chiar as vrea sa ne zici si noua la ce firma ai auzit tu lucrul acesta. Am impresia ca tu ai auzit acest lucru de la niste "soricei mai mici care incheie RCA-uri sezonier" si nu de la "rechinii mai mari"  ;)

#10
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ok. M-am inselat. Carry on.

#11
ronin33dan

ronin33dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.08.2007
E cineva care ma poate ajuta cu o problema? Si daca am gresit topicul rog adminii sa ma ierte !
Socrul meu a fost accidentat de o masina intrata pe contrasens dupa ce a intrat in depasire pe linie continua.A necesitat 15-17 zile de spitalizare si s-a trezit dupa 2 ani si 10 luni ca trebuie sa plateasca 30 de milioane  costuri de reparatii ptr autoturism . Socru meu cand a fost la constatare cu militienii a spus ca nu are pretentii de la sofer !


Va rog frumos dati-mi o mana de ajutor!

#12
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
nu se intelege nimic
cine a intrat pe contrasens ? sau cine a iesit vinovat conform politiei ?

#13
ronin33dan

ronin33dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.08.2007
Cred ca nu am explicat destul de clar.Greseala mea.
Socrul meu se intorcea pe bicicleta dintr-o localitate.La un moment dat a virat catre STANGA(fata de directia de mers) ptr a parasi carosabilul fiin pe bicicleta si asfel a fost acrosat de un Logan al unei primarii.Accidentul a avut loc acum 3 ani, a fost intr-o curba fara vizibilitate si linie continua.La momentul respectiv nu a avut nici o pretentie de la cel cu masina. Acum ia venit acasa instiintare ca EL , socrul meu , are de platit 3000 ron catre asigurator conform deviz de reparatii.Ce poate face ca nu are de unde plati nici daca se vinde la KG ca-i pensionar.
Am uitat sa va zic ca socru a necesitat iintre 15 si 17 zile de ingrijiri medicale.
Sper sa ma intelegeti ce am vrut sa spun acum!  :huh:

Edited by ronin33dan, 15 March 2009 - 10:16.


#14
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006
Socrul tau e bun de plata, fiind cel care a cauzat accidentul. Aia cu "nu a avut nici un fel de pretentii" e chiar tare in cazul asta :lol:
Practic societatea la care avea CASCO soferul i-a reparat masina si acum face regres catre vinovat ca sa-si recupereze banii. Daca nu avea CASCO, soferul pagubit putea oricum sa faca asta si singur.
Tot ce poate sa faca e sa se inteleaga cu societatea de asigurari poate il inteleg aia si accepta sa plateasca in rate. De scapat nu are cum sa scape decat daca-l lasa aia. Daca trage de timp si incearca sa o scalde prin tribunale, o sa se aleaga si cu alte nebunii de platit.

#15
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Din ce scrie mai sus nu rezulta ca accidentul a fost din vina biciclistului. Se spune doar ca masina era in depasire in curba.

Daca in procesul verbal nu a fost constatata si culpa biciclistului atunci nu are de ce sa plateasca ceva. Daca insa scrie ca si el e de vina (probabil culpa comuna) atunci legal e responsabil sa plateasca pagubele. Cum le plateste asta e alt subiect.

#16
ronin33dan

ronin33dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.08.2007
VA multumesc tuturor !!! Sper sa o rezolv cumva !!!

Stima tuturor !!!

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007
Deci pana la urma , in procesu verbal militia ce a decretat? Negru pe alb , cine a fost vinovat/ responsabil de producerea accidentului. Biciclistul, soferul, amandoi sau niciunul?

#18
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006

View Postmgh, on Mar 16 2009, 14:19, said:

Din ce scrie mai sus nu rezulta ca accidentul a fost din vina biciclistului. Se spune doar ca masina era in depasire in curba.

Quote

La un moment dat a virat catre STANGA (fata de directia de mers) ptr a parasi carosabilul fiin pe bicicleta si asfel a fost acrosat de un Logan al unei primarii.Accidentul a avut loc acum 3 ani, a fost intr-o curba fara vizibilitate si linie continua
Cand faci un accident in timp ce o iei la stanga, eventual si peste o linie continua, cam cine crezi ca e vinovat?  :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate