Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cutremure provocate de om?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Ziarul german Die Zeit afirma ca din secolul al 19-lea incoace, din cauza omului s-au produs peste 200 de cutremure violente.
Cauze posibile:
- mineritul, 50% din cazuri
- extractia gazelor naturale, a petrolului si a apei
- injectarea fluidelor in puturi de mare adancime
- construirea de lacuri artificiale

In 1989, in Newcastle (Australia) a avut loc un cutremur despre care oamenii de stiinta spun ca s-ar fi produs din cauza extractiei carbunelui din subteran. In acest cutremur au murit 13 oameni si au fost raniti 165; valoarea pagubelor a fost de 2,6 miliarde de euro. S-a estimat ca pagubele depasesc castigurile totale obtinute de cand s-a inceput mineritul in Newcastle, cu 200 de ani in urma.

#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Totuși când vorbim de cutremure, vorbim de mișcări ale plăcilor tectonice. Nu prea-mi vine să cred că niște “zgârieturi” la suprafață ar putea provoca așa ceva.

#3
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postm3th0dman, on Jan 30 2008, 17:19, said:

Totuși când vorbim de cutremure, vorbim de mișcări ale plăcilor tectonice. Nu prea-mi vine să cred că niște “zgârieturi” la suprafață ar putea provoca așa ceva.
Care-i grosimea tectonicelor si la ce adancime se sapa intr-o mina? :)

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostBean, on Jan 30 2008, 23:30, said:

Care-i grosimea tectonicelor si la ce adancime se sapa intr-o mina? :)
Ajung la adancimi de peste 1000 de metri. Dar totusi grosimea lor este mica comparativ cu marimea placilor.

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostBean, on Jan 31 2008, 00:30, said:

Care-i grosimea tectonicelor si la ce adancime se sapa intr-o mina? :)
sunt cutremure de genul asta insa minore. tocmai a fost unul prin belgia parca . cauzat de prabusirea unei galerii.


"cutremure violente" traducerea este sublima  :lol:

#6
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postm3th0dman, on Jan 31 2008, 09:26, said:

Ajung la adancimi de peste 1000 de metri. Dar totusi grosimea lor este mica comparativ cu marimea placilor.
Exista mine si de peste 3000 metri. Sunt placi si de cca 30 km (asa s-ar presupune). Ma gandeam ca o zgarietura de 10% adancime nu e chiar una superficiala.

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostBean, on Jan 31 2008, 11:52, said:

Exista mine si de peste 3000 metri. Sunt placi si de cca 30 km (asa s-ar presupune). Ma gandeam ca o zgarietura de 10% adancime nu e chiar una superficiala.
Trebuie să luăm și celelate dimensiuni în calcul, nu doar adâncimea. Oricum, după cum spunea turbo trabant, se pot produce cutermure, dar de mici dimensiuni, datorate omului.

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Omul poate produce microcutremure prin modificarea incarcarii unei placi tectonice. De exemplu, umplerea lacurilor de acumulare duce la aparitia unor microcutremure in perioada imediat urmatoare.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBean, on Jan 31 2008, 11:52, said:

Exista mine si de peste 3000 metri.
Cea mai adanca mina de aur are vreo 1100-1200m (nu mai retin exact). Unde zici ca e mina de 3000m ?

#10
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postandreic, on Feb 16 2008, 00:10, said:

Cea mai adanca mina de aur are vreo 1100-1200m (nu mai retin exact). Unde zici ca e mina de 3000m ?
http://hypertextbook...mCavalier.shtml
Exista si pe wiki date similare, dar nu am mai cautat acum.

LE: de fapt, am gasit. E aici: http://en.wikipedia.org/wiki/TauTona

Edited by Bean, 16 February 2008 - 01:18.


#11
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Din cite am auzit era un mare savant  detinea un dispozitiv care producea mici cutremure!Acesta speria autoritatile locale!Ginditiva acest dispozitiv era portabil! :D

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBean, on Feb 16 2008, 01:17, said:

Exista si pe wiki date similare, dar nu am mai cautat acum.
Am vazut, eu de aia din Africa ziceam, dar se pare ca am incurcat unitatile de masura :rolleyes:

View Postprometeu30, on Feb 17 2008, 17:15, said:

Din cite am auzit era un mare savant  detinea un dispozitiv care producea mici cutremure!Acesta speria autoritatile locale!Ginditiva acest dispozitiv era portabil! :D
Hancu ? :lol:

Edited by andreic, 17 February 2008 - 17:33.


#13
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Cel mai mare cutremur creat de om, prin explozia unei bombe nucleare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qp6aZIhHiRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . :scared:

Quote

The blast registered a 7.0 on the Richter scale and caused a subsidence crater over a mile wide and 60 feet deep, which filled with water and became the largest lake on the island. Rockfalls, containing over 46,000 square yards of material, smothered intertidal marine life. Nearly three hundred deceased rock greenling fish were found offshore, and subsequent catches of rock sole declined substantially.

Edited by spiderpc, 17 February 2008 - 17:47.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postspiderpc, on Feb 17 2008, 17:42, said:

Cel mai mare cutremur creat de om, prin explozia unei bombe nucleare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qp6aZIhHiRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . :scared:
Super, e bomba cu hidrogen (H bomb). Oricum si asta e o nimica fata de cutremurele de 9 pe falii majore.

Edited by andreic, 17 February 2008 - 17:53.


#15
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Tesla era cel care detinea dispozituvul ala de produs cutremure!El stia frecventa de vibratie a pamintului!Cu acel dispozitiv putea produce un cutremur destul de maricel!Ginditiva la mersul pe pod in pas cadent!Pe acelasi principiu era si dispozitivul ala!

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postprometeu30, on Feb 18 2008, 21:07, said:

Tesla era cel care detinea dispozituvul ala de produs cutremure!El stia frecventa de vibratie a pamintului!Cu acel dispozitiv putea produce un cutremur destul de maricel!Ginditiva la mersul pe pod in pas cadent!Pe acelasi principiu era si dispozitivul ala!
Aici nu e aria fun... teste cu vibratii au facut si altii, daca nu ma insel mitul a fost testat si pe Mythbusters, cu podul. Poti genera ceva vibratie dar de aici si pana la cutremur e distanta mare.

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postprometeu30, on Feb 18 2008, 21:07, said:

Tesla era cel care detinea dispozituvul ala de produs cutremure!El stia frecventa de vibratie a pamintului!Cu acel dispozitiv putea produce un cutremur destul de maricel!Ginditiva la mersul pe pod in pas cadent!Pe acelasi principiu era si dispozitivul ala!

E vorba de frecventa de rezonanta, nu vibratie, si era nevoie sa cunoasca frecventa de rezonanta a cladirii nu a pamantului...

#18
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postedy_wheazel, on Feb 18 2008, 23:34, said:

E vorba de frecventa de rezonanta, nu vibratie, si era nevoie sa cunoasca frecventa de rezonanta a cladirii nu a pamantului...
Corect!m-am exprimat eu gresit legat de frecventa....   Dar mai citeste despre Tesla sa vezi ca producea cutremure de pamint nu de cladiri!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate