Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3835
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 23.12.2015
As avea nevoie de un sfat:

La bloc cu incalzire centralizata imi renovez baia si ma gandeam sa pun un radiator portprosop din aluminiu din seria Fondital. Un consultant de unde vroiam sa-l cumpar m-a descurajat spunand ca nu e o idee buna, ca o sa am probleme si ca ar trebui sa-l las pe cel vechi sau sa cumpar de fonta. L-am intrebat daca exista portprosop de fonta si a zis ca ar fi, dar nu stia vreo marca si la cautarea pe google am gasit de fonta doar normale. Cum ar fi mai bine? Sa-l las pe cel vechi sau sa instalez de aluminu? Care e experienta voastra cu calorifere de aluminiu in incalzirea centralizata?

cu multumiri

#3836
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,499
  • Înscris: 18.06.2007
Adică ce probleme? Eu zic sa pui ce intra în buget și îți place: aluminiu/otel

#3837
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 23.12.2015
datorita faptului ca nu exista apa in ele tot timpul sa rugineasca mai repede si sa trebuiasca sa fie inlocuite in cativa ani.

#3838
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Cine ti-a imprimat ideea ca nu au apq tot timpul?

#3839
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,499
  • Înscris: 18.06.2007
Daca chiar crezi că se golește înstalatia, închizi tur și retur și gata, au apa mereu.


Dar eu știu că 99% din populație pune radiatoare de otel/aluminiu și nu au probleme ca sa nu mai zic că un radiator de baie este relativ ieftin și are garanție 5 ani?! Pai după 5 ani la cat de puțin costă îl schimbi.

#3840
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 23.12.2007
Exista calorifere tip prosop de 800 mm latime ? Si daca celelalte calorifere sint din otel trebuie sa fie tot de otel ?

#3841
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 23.12.2015

View PostXTH, on 24 septembrie 2022 - 07:48, said:

Cine ti-a imprimat ideea ca nu au apq tot timpul?

View Postbobalex18, on 24 septembrie 2022 - 08:02, said:

Daca chiar crezi că se golește înstalatia, închizi tur și retur și gata, au apa mereu.


Dar eu știu că 99% din populație pune radiatoare de otel/aluminiu și nu au probleme ca sa nu mai zic că un radiator de baie este relativ ieftin și are garanție 5 ani?! Pai după 5 ani la cat de puțin costă îl schimbi.

Eu asa stiu ca n-au apa si din anuntul acesta https://www.gandul.r...esiune-19689773 inteleg acelasi lucru. Caloriferele de fonta existente sunt de la constructia blocului adica de aproape 60 de ani. N-am pretentia ca unul nou de otel/aluminiu sa ma tina 60 de ani, dar ca sa-l schimb la 5 ani mi se pare cam mult.

#3842
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare. Pentru un apartament la bloc, care foloseste incalzirea de la radet, ce fel de calorifere ati alege, otel sau aluminiu ?
M-ar ajuta daca ati si argumenta putin raspunsul, si daca mi-ati spune ce marca ati alege ( sau ce marca ati evita ).
Multumesc, si spor in toate !!!

#3843
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,231
  • Înscris: 25.04.2016
Pentru incalzirea de la radet, la bloc, ramai cu alea de fonta, sunt cele mai bune in acest caz. Restul, sunt mofturi friguroase.

#3844
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMMike, on 21 octombrie 2022 - 12:08, said:

Pentru incalzirea de la radet, la bloc, ramai cu alea de fonta, sunt cele mai bune in acest caz. Restul, sunt mofturi friguroase.
Nu ma incanta ideea. Arata jalnic, nu au fost intretinute, si sunt mici. Noi avem acum la apartamentul in care locuim calorifere " comuniste" din fonta care au 10 elementi ( caloriferele de la viitorul apartament au doar 7 ), si parca tot nu este suficient ( desi acum vreo 3-4 veri le-am desfacut, dus la curte, si curatat cu simt de raspundere ).

#3845
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,231
  • Înscris: 25.04.2016
Iti zic din proprie experienta.
Poti sa le vopsesti sau sa pui altele de pe undeva, dar tot de fonta. Restu, nu sunt facute pentru incalzirea radet, nu pastreaza caldura ca unu de fonta ! Si asa cu radet e cam frig in casa sau mai opresc caldura si astea de acum nu raman calde mult timp si nici nu au puterea unuia din fonta, dar cel mai important e ca cele din fonta raman calde mult timp. Sa nu mai zic ca daca n-ai blocu anvelopat, e jale fara cele din fonta. Da, sunt mai inestetice dar isi fac treaba. Calorifere pe masura incalzirii.... Cele de otel sunt pretabile la incalzirea din alte surse, centrala termica.

Ca sa le inlocuiesti cu otel, iti trebuie unele pe masura, babane, lungi sau si eventual duble ca sa faca fata cat de cat ca cele din fonta si costa destul.

Asta se face cu ajurorul unor calcule pentru putere calorifere, in functie de camere si izolarea blocului.

#3846
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 06.10.2019
Ce caldura sa pastreze ? Caldura este cam tot timpul, doar ca pe perioada zilei mai scade temperatura ! Nu este ca si cum ai avea caldura doar in timpul noptii, si dimineata s-ar opri caldura, iar caloriferul de fonta te-ar mai ajuta 30-60 de minute ( pana se raceste ).

Blocul este izolat, termopanele le voi schimba cu unele mai calitative, deci sincer sa fiu cred ca achizitionarea si folosirea unor calorifere din fonta second hand nu este solutia potrivita in cazul meu.

Din aceste motive intrebam pentru care din cele doua variante ati opta ( otel sau aluminiu ), si daca recomandati vreo marca anume ( sau daca recomandati sa ma feresc de o marca anume ).

Oricum, MMike iti multumesc pentru raspunsuri ! Posted Image

#3847
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,231
  • Înscris: 25.04.2016
In cazu asta ca e anvelopat, e (cam) altceva, am zis. Conteaza. E bine totusi, cum ziceam, sa iti pui niste calorifere mai zdravene, sunt de otel, duble, tip C 33. Astea sunt bune cam de la orice producator.

Cea mai buna varianta si sigura pentru termopane in cazu asta pentru cresterea si mentinerea unui nivel termic mai bun, sunt cele tripan. Se simte. Daca actualele rame permit un geam mai lat, nu mai trebuie sa le schimbi. Schimbi doar geamu (cu tripan).

Edited by MMike, 22 October 2022 - 10:43.


#3848
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMMike, on 22 octombrie 2022 - 10:33, said:

In cazu asta ca e anvelopat, e (cam) altceva, am zis. Conteaza. E bine totusi, cum ziceam, sa iti pui niste calorifere mai zdravene, sunt de otel, duble, tip C 33. Astea sunt bune cam de la orice producator.

Cea mai buna varianta si sigura pentru termopane in cazu asta pentru cresterea si mentinerea unui nivel termic mai bun, sunt cele tripan. Se simte. Daca actualele rame permit un geam mai lat, nu mai trebuie sa le schimbi. Schimbi doar geamu (cu tripan).

Schimb tot, inclusiv ramele. Daca-i bal, pai bal sa fie !!! Posted Image

Nu sunt adeptul improvizatiilor sau al lucrurilor second hand. Vreau sa renovez acum apartamentul, si 10-15 ani sa nu mai dau decat cate o zugraveala, din cand in cand, fara alte interventii importante.

#3849
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,231
  • Înscris: 25.04.2016
Nu este improvizatie ce am zis eu cu geamurile termopan. E o imbunatatire, daca rama permite. Eu am facut si s-a simtit imediat, a crescut temperatura cu 1-1.5 grade. Nu mult, dar tot a contat, in contextul in care blocul in acel momenet, nu era anvelopat si pe incalzire de la radet.

#3850
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 18.01.2010

View PostMMike, on 22 octombrie 2022 - 12:11, said:

Nu este improvizatie ce am zis eu cu geamurile termopan. E o imbunatatire, daca rama permite. Eu am facut si s-a simtit imediat, a crescut temperatura cu 1-1.5 grade. Nu mult, dar tot a contat, in contextul in care blocul in acel momenet, nu era anvelopat si pe incalzire de la radet.
Nu prea e îmbunătățire. Un tripan ar trebui sa aibă 42ś44 grosime, asta cu 3 foi de 4mm.
Pentru ca aerul/gazul dintre foi izolează. Și cel mai bine izolează la 16mm. Hai 15...
Știu asta de la producători.
Asta dacă le pui de la zero. Dacă vrei sa moroiești ce ai deja, nu prea se justifica cheltuiala... Obții ceva, dar nu mare lucru. Sticla e semnificativ mai grea, profilul se va lăsa în timp, trebuie sa intervii des la reglaje.
Probabil ești mulțumit pentru ca ai ales sticla mai performantă. Poți pune sticla mai performantă și cu 2 foi, și la fel vei simți o imbunatatire.


Eu dacă ar fi sa fac alta casă, tripan de 44 fără discuție.

Edited by noxious30, 22 October 2022 - 12:30.


#3851
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,231
  • Înscris: 25.04.2016
Pai am ales la momentul respectiv o solutie rapida si fara prea mult deranj. Am avut noroc, ca profilu a permis, ca daca era cu putine camere, nu mai puteam pune tripan. Am zis sa merg la sigur cu tripan, nu cu doua foi mai groase. Acum deja, situatia s-a schimbat, blocul a fost recent anvelopat si am scapat de radet si pus centrala.

Edited by MMike, 22 October 2022 - 12:34.


#3852
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 18.01.2010
Daca ai 2 foi, se poate aplica o folie pe sticlă, care ajuta fonic și termic. Eu asta voi face, când o sa-i vina rândul..

View PostMMike, on 22 octombrie 2022 - 12:33, said:

Pai am ales la momentul respectiv o solutie rapida si fara prea mult deranj. Am avut noroc, ca profilu a permis, ca daca era cu putine camere, nu mai puteam pune tripan. Am zis sa merg la sigur cu tripan, nu cu doua foi mai groase.
Păi și la cât a ieșit sticla la final? Ca grosime?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate