Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

gazele se scumpesc cu 70%, proletari din toate tarile, uniti-va!

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#37
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 28 2008, 18:13, said:

shoot - si cum fac cu interioarele mele clasice? :wub: asa scria pe un site de specialitate (na, ca nu-l mai gasesc acum), ca fonta merge bine cu temperatura joasa.

am retinut cu panourile, asa vreau sa fac, dar sa ma asigur ca merg puse ulterior.

nu,gindeste-te cum incalzesti fonta cu 50-55 gr. tur ?
intre pachetul cu pixel si cel cu prestige solo e o dif. de vreo 900 euro cu tva,eu as suna la Eurotherm ptr. a intreba de compatibilitate cu instal. solara la pixel,ptr. ca acolo nu-s sigur eu,poate au automatizari ptr. instal. solara care merg la orice cazan.in definitiv ce-i asa mare smecherie un telefon ?oamenii sint f. amabili sa stii.

#38
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
ha ha ha, nu e mare lucru sa dai un telefon, parac am spus aici ca am vorbit cu kestonu' o ora, de a crezut nenea ca-i cumpar toata productia pe o luna....si acum ma incearca remuscarile ca nu am cumparat nimic, ca asa sunt eu, o persoana draguta.

ma gandeam acum ca eu cu intrebarile mele enervante am reusit sa obtin cu ajutorul forumului solutii pentru acoperis si tamplarie, doua lucrari destul de importante, pentru care am obtinut preturi bune. vad ca pe condensatie nu ma oferteaza nimeni:) in schimb, ma sfatuiti voi, ceea ce este de apreciat, avand in vedere costurile. sper, de asemenea, ca intrebariel mele ii ajuta si pe altii care nu stiu nici macar ce intrebari sa puna :cheers:

#39
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 28 2008, 18:34, said:

ha ha ha, nu e mare lucru sa dai un telefon, parac am spus aici ca am vorbit cu kestonu' o ora, de a crezut nenea ca-i cumpar toata productia pe o luna....si acum ma incearca remuscarile ca nu am cumparat nimic, ca asa sunt eu, o persoana draguta.

ma gandeam acum ca eu cu intrebarile mele enervante am reusit sa obtin cu ajutorul forumului solutii pentru acoperis si tamplarie, doua lucrari destul de importante, pentru care am obtinut preturi bune. vad ca pe condensatie nu ma oferteaza nimeni:) in schimb, ma sfatuiti voi, ceea ce este de apreciat, avand in vedere costurile. sper, de asemenea, ca intrebariel mele ii ajuta si pe altii care nu stiu nici macar ce intrebari sa puna :cheers:
chestia cu remuscarile e tipic romanesc,in alte parti se tirguiesc de mama focului.nu stiu ce sa-ti mai zic,telefonul era ptr. a cruta 900 euro dif. de pret.
ce pot sa-ti mai zic ?doar sa prezint vreo n modele de centrale cu un pomelnic de proprietati,si tot nu te vei hotari.ACV Prestige Solo e o solutie beton,au schimbatorul de condensare cum putine firme mari se pot lauda,ceva asemanator au Junkers,dar din alumuniu,ori s-avem pardon nu compari aluminiu cu inoxul.ca fapt divers,ACV,vind in cele doua Americi, cit toti producatorii din Europa la un loc.
oricum sint cu mult peste Keston si altii,lucreaza extrem de robust si eficient energetic......ce sa-ti mai zic ?

#40
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Posthanako, on Jan 28 2008, 20:13, said:

shoot - si cum fac cu interioarele mele clasice? :wub: asa scria pe un site de specialitate (na, ca nu-l mai gasesc acum), ca fonta merge bine cu temperatura joasa.

am retinut cu panourile, asa vreau sa fac, dar sa ma asigur ca merg puse ulterior.

Problema la fonta e pretul!!!
Nu cred ca scapi fara 3...4000 de euro la casa ta. E drept ca durata lor de viata este peste 50 de ani, dar nu merita sa dai banii astia.
Caloriferele de fonta merg si pe temp. redusa (la parinti mei merg pe tur cu 40...50 grade) asta nu ar fi o problema.
Centrala care ai gasit-o e OK!.
Imi place mult ca are puterea minima de 5,8 KW ceea ce inseamna ca iti va functiona in condensatie totala pe caloriferele tale adica ajungi la rand. de 109%.
Pentru boiler alege varianta mai mare: are cu siguranta serpentina mai mare si centrala va functiona la randament mai mare (adica condensare mai completa) pe ACM.
Daca o vedeam pe centrala asta (de fapt ceea de 23 KW) in primavara eram in mare dilema privind centrala pe care urma sa o cumpar.

#41
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
eu zic ca m-am hotarat, de altfel uitasem sa mai trec pe aici si imi vedeam de jurnalul meu de casa, cand cineva a resuscitat topicul... adica m-am hotarat ca vreau condensatie (cu schimbator de inox!!! ca nu se compara cu ala de aluminiu!!!), radiatoare (din otel!!!), boiler nici prea prea, nici foarte foarte (160-200), cu nu stiu cate serpentine (ca aici nu m-am lamurit daca intreb de bivalent sau trivalent). cred ca poti sa zici si tu ca pentru o blonda stiu destul de multe! caldut, ma bazez sincer ca vei fi aici cand ma voi hotari si in privinta brandului, sincer stiu pe de rost ofertele de la metro,bricostore, praktiker etc ca sa mai salvez din costuri, insa 'pachete' din astea nu prea am vazut pe acolo, asa ca a ramas romthermul. sau proxima prima - sper sa ajunga de-o condensatie  :lol:
cipaul, multumesc. iar o sa zica d-nul caldut ca sunt f..d sucit, dar centrala asta e a naibii de scumpa, mai scumpa decat herculesul la care ma stabilizasem:)

Edited by hanako, 28 January 2008 - 21:03.


#42
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 28 2008, 18:59, said:

eu zic ca m-am hotarat, de altfel uitasem sa mai trec pe aici si imi vedeam de jurnalul meu de casa, cand cineva a resuscitat topicul... adica m-am hotarat ca vreau condensatie (cu schimbator de inox!!! ca nu se compara cu ala de aluminiu!!!), radiatoare (din otel!!!), boiler nici prea prea, nici foarte foarte (160-200), cu nu stiu cate serpentine (ca aici nu m-am lamurit daca intreb de bivalent sau trivalent). cred ca poti sa zici si tu ca pentru o blonda stiu destul de multe! caldut, ma bazez sincer ca vei fi aici cand ma voi hotari si in privinta brandului, sincer stiu pe de rost ofertele de la metro,bricostore, praktiker etc ca sa mai salvez din costuri, insa 'pachete' din astea nu prea am vazut pe acolo, asa ca a ramas romthermul. sau proxima prima - sper sa ajunga de-o condensatie  :lol:
hai sa-ti mai zic,ca uite asa,incet iti mai amintesti cite ceva,unitatea de automatizare Control Unit,merge si la sistem solar,si la o ct. cu combustibil solid, indiferent de marca(dealtfel ACV,nici nu fabrica ct. comb. solid).deci o instalatie pregatita ptr. viitor.ptr. o blonda natural stii multe,iar eu voi incerca sa te ajut cit pot ,atit cit ma pricep,in concluzie voi fi ....caldut.

#43
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 28 2008, 18:59, said:

eu zic ca m-am hotarat, de altfel uitasem sa mai trec pe aici si imi vedeam de jurnalul meu de casa, cand cineva a resuscitat topicul... adica m-am hotarat ca vreau condensatie (cu schimbator de inox!!! ca nu se compara cu ala de aluminiu!!!), radiatoare (din otel!!!), boiler nici prea prea, nici foarte foarte (160-200), cu nu stiu cate serpentine (ca aici nu m-am lamurit daca intreb de bivalent sau trivalent). cred ca poti sa zici si tu ca pentru o blonda stiu destul de multe! caldut, ma bazez sincer ca vei fi aici cand ma voi hotari si in privinta brandului, sincer stiu pe de rost ofertele de la metro,bricostore, praktiker etc ca sa mai salvez din costuri, insa 'pachete' din astea nu prea am vazut pe acolo, asa ca a ramas romthermul. sau proxima prima - sper sa ajunga de-o condensatie  :lol:
cipaul, multumesc. iar o sa zica d-nul caldut ca sunt f..d sucit, dar centrala asta e a naibii de scumpa, mai scumpa decat herculesul la care ma stabilizasem:)
stai asa,cum e mai scumpa ?2400 euro cu tva inseamna vreo optzeci si ceva mil. vechi.cit costa Hercules Condensing ?
si Immergas fac ct. bune,dar....s-avem pardon.boilerul de 100 litri este suficient ptr. exigentele lui matale.iar ac. boiler "tank in tank" dupa cum spune si numele,inseamna un recipient in altul,cu pierderi de caldura f. mici,este un brevet propriu ACV,cel mai performant boiler ptr. acm. din cite exista,nu are nevoie de anod de magneziu anticalcar,ptr. ca forma constructiva de burduf elastic,face ca depunerile de calcar pe pereti sa fie minime.ptr. o dif. de 500-600 euro (comp. cu Hercules Condensing),nu merita sa tai pe ginduri...ca baba n-tre scinduri ;)

#44
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcaldut, on Jan 28 2008, 21:49, said:

ptr. o dif. de 500-600 euro (comp. cu Hercules Condensing),nu merita sa tai pe ginduri...ca baba n-tre scinduri ;)

Centralele astea Hercules Condensing au randament maxim de 97..98%?
Adica sunt "un fel" de centrale in condensatie?

Boilerul asta tank in tank cam ce durata de viata (sau garantie ) are?

#45
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcipaul, on Jan 28 2008, 20:08, said:

Centralele astea Hercules Condensing au randament maxim de 97..98%?
Adica sunt "un fel" de centrale in condensatie?

Boilerul asta tank in tank cam ce durata de viata (sau garantie ) are?
pe 80/60 da,dar cam la fel merg toate.ac. randament de peste 100%,il obtii in regim de joasa,50/30.nu-s "un fel",ci chiar condensare.nu stiu ce garantieau dar stiu ca boilerul interior este din inox,aliat cu crom,ag. termic de incalzire (primar),circula intre cele doua recipiente,adica o suprafata de schimb termic foarte mare,plus serpentina,ce zici ?

#46
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcaldut, on Jan 28 2008, 22:19, said:

pe 80/60 da,dar cam la fel merg toate.ac. randament de peste 100%,il obtii in regim de joasa,50/30.nu-s "un fel",ci chiar condensare.nu stiu ce garantieau dar stiu ca boilerul interior este din inox,aliat cu crom,ag. termic de incalzire (primar),circula intre cele doua recipiente,adica o suprafata de schimb termic foarte mare,plus serpentina,ce zici ?

Tare rau boilerul asta tank in tank :rolleyes:
Acuma am intrat pe site-ul producatorului de la Hercules. Intradevar au rand. de 107%.
Se pare ca in Romania le este cam greu sa traduca toate datele tehnice :naughty:. Buni comercianti, nu?

#47
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcipaul, on Jan 28 2008, 20:33, said:

Tare rau boilerul asta tank in tank :rolleyes:
Acuma am intrat pe site-ul producatorului de la Hercules. Intradevar au rand. de 107%.
Se pare ca in Romania le este cam greu sa traduca toate datele tehnice :naughty:. Buni comercianti, nu?
din pacate reprez. lor nu ma incanta nici pe mine prea tare,desi ct. nu-s rele deloc.oricum pina la ACV....mai este de pedalat. ;)
ACV au avut o ct., Millenium pina prin 2004 ca pe urma a aparut Arca Pocket,identica dar dimens. ceva mai mici (au scurtat tevile de cupru de la sch. principal) si cu pret ceva mai mic.pot sa-ti spun ca si acum duduie unele de 7-8 ani montate,fara spalare chimica,iar in zona apa f. dura,asa de rezistente la calcar sint.
si eu am un Pocket care duduie de 6 ani fara probleme.unul din motivele care ma fac sa sustin ca Eurotherm-ul aduc numai calitate.

#48
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostCRG, on Jan 23 2008, 18:33, said:

sunt economist, si intamplator lucrez chiar in analiza financiara. But guess what: nu am facut nici o analiza, pentru ca e vorba de viata, visele si comfortul meu si al familiei mele. In schimb stiu cam cat ma duce totul. Avand in vedere cat a ajuns un apartament cu 3 camere, cresterea de valoare acestuia (l-am luat acum 3 ani) compenseaza lejer "mofturile".

Noi astia, din domeniu tehnic sa stii ca asteptam un calcul economic profesionist. Poti pune acolo rate la credit, amortizare tot.
Nu are importanta ca iesi pe plus sau minus, conteaza metodologia de calcul.

Edited by cipaul, 29 January 2008 - 12:06.


#49
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Caldut, incepi sa ma faci curios :) Nu sunt snob de fire, intotdeauna am preferat raportul calitate/pret in fata altor criterii. Vad ca te pricepi super tare la centrale, imi dau seama asta inclusiv de pe misiuneacasa.ro forum (acolo ai alt id, parca).

Daca ar fi sa alegi o centrala pe condensatie, care ai alege? Stiu ca preferatele tale la capitolul "value for money" sunt baxi, immergas si ACV (intamplator chiar cunosc un importator de ACV). Intrebarea nu se opreste la aceste marci, poate fi si un "mercedes", nu numai corolle si golfuri.. :)

Multumim pentru ceea ce faci, am invatat multe de la tine

#50
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostCRG, on Jan 29 2008, 14:52, said:

Caldut, incepi sa ma faci curios :) Nu sunt snob de fire, intotdeauna am preferat raportul calitate/pret in fata altor criterii. Vad ca te pricepi super tare la centrale, imi dau seama asta inclusiv de pe misiuneacasa.ro forum (acolo ai alt id, parca).

Daca ar fi sa alegi o centrala pe condensatie, care ai alege? Stiu ca preferatele tale la capitolul "value for money" sunt baxi, immergas si ACV (intamplator chiar cunosc un importator de ACV). Intrebarea nu se opreste la aceste marci, poate fi si un "mercedes", nu numai corolle si golfuri.. :)

Multumim pentru ceea ce faci, am invatat multe de la tine


multumesc de ironia fina,dar de ce nu vrei sa fii mai direct,sau interpretez eu gresit ?

#51
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostCRG, on Jan 29 2008, 14:52, said:

Caldut, incepi sa ma faci curios :) Nu sunt snob de fire, intotdeauna am preferat raportul calitate/pret in fata altor criterii. Vad ca te pricepi super tare la centrale, imi dau seama asta inclusiv de pe misiuneacasa.ro forum (acolo ai alt id, parca).

Daca ar fi sa alegi o centrala pe condensatie, care ai alege? Stiu ca preferatele tale la capitolul "value for money" sunt baxi, immergas si ACV (intamplator chiar cunosc un importator de ACV). Intrebarea nu se opreste la aceste marci, poate fi si un "mercedes", nu numai corolle si golfuri.. :)

Multumim pentru ceea ce faci, am invatat multe de la tine
apropo de mercedes,multi nu si-l permit,sa stii ca si eu as vrea unul,dar ptr. ce sacrificii asa mari ?
fereasca-te sfintul cind ajungi cu mercedesul in service.

#52
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
daca se atinge cineva de caldut...chiar si cu cea mai fina ironie... :gunsmilie:
pe CRG il iert pt ca a pus punctul pe i. pentru mine caldut este zeul centralelor, nu pot sa ii cer sa citeasca tot jurnalul meu lacrimogen sa vada cat de bine stau cu banii, insa daca el mi-ar spune ia-o pe aia (pe ea, centrala in condensatie), are cel mai bun raport calitate pret si e pregatita pentru viitor, pe-aia as lua-o. JUR! parerea mea!

Edited by hanako, 29 January 2008 - 19:45.


#53
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Caldut / CrinaElena,

nu-mi place sa ma cert cu lumea, mai ales cu oameni de treaba ca tine. N-am intentionat sa fiu ironic, ci doar sa accentuez faptul ca exista marci foarte bine marketate care-si cer pretul pe masura. Si ca mai exista si modele mai putin cunoscute profanilor si care ofera acelasi lucru ca si primele, ba chiar un raport calitate-pret superior acestora.

Hanako, nu ai de ce sa ma ierti, doar nu esti Doamne-Doamne...

Revenind la subiect, ceea ce eu caut la o centrala ar fi:

- posibilitate de cuplare facila la un sistem de control zonal al temperaturii (Viessmann are VitoHome 300);
- distributie separata (incalzire pardoseala, calorifere/ventilo-);
- cuplare la boiler bivalent (asta n-ar trebui sa fie o pb pentru nici una);
- modularitate (chiar si 30% si e bine);
- bineinteles, economie (iar nu trebuie sa fie o problema pentru condensare).

M-am gandit si la centrala pe lemne dar as apela la asa ceva doar in viitor, cand gazele s-ar scumpi cu nesimtire. Sunt o fire mai comoda, mi s-ar parea destul de mare incomfortul creat (magazie, lemne uscate 2 ani, reglarile specifice centralei, alimentarea deasa, etc).

Stiu ca tu ai Arca Pixel. Am mers pe site-ul lor de afara si mi se pare destul de dezorganizat. Stiu ca nu e un criteriu, dar lipsa de informatii exista. Ar mai fi Baxi, destul de bine puse la punct (arzator inox, modularitate, electronica, etc) si cu preturi acceptabile. Vaillant n-as lua, dupa cati oameni am vazut ca s-au plans. Junkers au dat chix cu Euroline, de ce n-ar da chix si cu altele?... DeDietrich am inteles ca sunt varza cu partea de service. Buderus e la fel de scump ca si Viessmann. ACV mi se par aproape la fel de scumpe ca si Viessmann. Ce ma tenteaza la ultima e complexitatea ofertei (s-au bagat inclusiv la dotarea caselor pasive cu Vitotres 343). De exemplu, Baxi au panouri solare dar nu sunt pe principiul heat-pipe. Si atunci ma gandesc ca elimin problemele specifice compatibilitatii echipamentelor.


ce sa fie?

multumesc

#54
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006

View PostCRG, on Jan 29 2008, 20:45, said:

Caldut / CrinaElena,
cum ar zice colega noastra de suferinta reli, uite d-aia n-are ursu' coada! asta nu mi-a placut, si nu am de gand sa te iert! fie ca sunt doamne-doamne sau nu. complet fara rost slash-ul tau.

LE: apropo, tu esti economist sau economista? ceea ce ai scris mai sus pare o rautate de femeie, dar parca te exprimi prea tehnic (in comparatie cu mine) ca sa fii intr-adevar imbracat(a) ca al tau avatar.

Edited by hanako, 29 January 2008 - 20:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate