Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

gazele se scumpesc cu 70%, proletari din toate tarile, uniti-va!

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#1
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
pana mai ieri scriam aici incercand sa ma hotarasc asupra sistemului de incalzire perfect - pe gaze, condensatie etc etc
la fix o zi dupa ce m-am lamurit, cat de cat, in ce directie s-o apuc, stiri halucinante incep sa ne dea fiori: gazele se scumpesc cu 70%.
ce sistem de incalzire sa alegem ca sa nu investim mii de euro intr-o centrala care in contextul scumpirii gazelor va dubla, aproape, factura lunara?
un coleg de suferinta propunea centrala electrica plus panouri. astept si alte pareri, eventual informatii 'pe surse' de la guvern.

Edited by hanako, 18 January 2008 - 20:40.


#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Baga fasole la fiecare masa si iti produci singur gazele. Dar ai grija sa nu e afle ca se restrictioneaza productia.

Ce sa mai facem prietene, nu vezi ca statul ne fu** mai ceva ca pe cu***. Cum e o portita, cum suge cat se poate pe segmentul respectiv...

#3
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Apreciez raspunsul tau, insa trebuie sa recunosc ca stau destul de prost la acest capitol: ai putea sa vii tu, din cand in cand, in vizita?
Intrebarea mea a fost cat se poate de serioasa, stiu ca sunt cativa oameni foarte talentati pe aici, si poate ne ajuta sa castigam in batalia asta cu statul.

#4
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Posthanako, on Jan 18 2008, 21:50, said:

Intrebarea mea a fost cat se poate de serioasa, stiu ca sunt cativa oameni foarte talentati pe aici, si poate ne ajuta sa castigam in batalia asta cu statul.
hanako, nu ai ce castiga. e ordin de la ue. lobby omv si altii.

avand in vedere unde ai casa , o solutie geotermala ( put de caldura ) + centrala gaze. s-ar putea sa inceapa subventionarea si la noi anul viitor dar ca de obicei nu e sigur.

Edited by turbo trabannt, 18 January 2008 - 20:56.


#5
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postturbo trabannt, on Jan 18 2008, 18:53, said:

hanako, nu ai ce castiga. e ordin de la ue. lobby omv si altii.

avand in vedere unde ai casa , o solutie geotermala ( put de caldura ) + centrala gaze. s-ar putea sa inceapa subventionarea si la noi anul viitor dar ca de obicei nu e sigur.
cred ca orice tip de combustibil se va scumpi,asa-i natia asta a noastra,naroada,vom inghiti la infinit.era un vis frumos odata se chema proiectul Nabucco,cu gaze din Iran si Turkmenistan,se pare ca va pica din cauza unui acord Rusia - Iran,care impreuna detin peste 50% din productia mondiala.
cu coada americana si ezitare UE,gazul va pleca in India si China.cum,politic,n-am avut oameni straluciti vreodata,o s-o luam in barba.
daca s-ar gasi zacaminte in Madagascar,politicienii nostri exact cu ac. tara ar rupe relatiile,prin declaratii idioate si nechibzuinta,asa ca,obisnuiti-va cu o noua povara,doar sintem o natie docila, ce dracu.

#6
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcaldut, on Jan 18 2008, 20:43, said:

cred ca orice tip de combustibil se va scumpi,asa-i natia asta a noastra,naroada,vom inghiti la infinit.era un vis frumos odata se chema proiectul Nabucco,cu gaze din Iran si Turkmenistan,se pare ca va pica din cauza unui acord Rusia - Iran,care impreuna detin peste 50% din productia mondiala.
cu coada americana si ezitare UE,gazul va pleca in India si China.cum,politic,n-am avut oameni straluciti vreodata,o s-o luam in barba.
daca s-ar gasi zacaminte in Madagascar,politicienii nostri exact cu ac. tara ar rupe relatiile,prin declaratii idioate si nechibzuinta,asa ca,obisnuiti-va cu o noua povara,doar sintem o natie docila, ce dracu.
vezi de ce e bine sa te consulti ?
decit sa dai 3500 euroi pe pe keston,cu banii astia cumperi pixel C + instant acm = 1500 euro si cu 2000 o ct pe lemne adevarata(gazeificare lemn si carbune)
depinde daca in zona unde stai te poti lipi de lemne.un amic tocmai ce si-a luat o masina de vreo 7 mc.,cu 11,5 milioane vechi.
se pot cupla amindoua la ac. instalatie,cind arde ce-i in magazia de lemne a centralei (asa se cheama ),pleaca automat ct. pe gaz.

#7
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
stau intr-o zona cu multi politicieni (PNL in majoritate, dar nu neaparat) - de defrisat au defrisat totul. de acord ca e bine sa ascultam la cei mai invatati in ale energiei termice.

revenind, lemnele cred ca s-au am terminat si ele, tot cu avizul conducatorilor nostri.
cum ti se pare, totusi, varianta centralei in condensatie cu boiler cu serpentina aditionala pentru panouri? arca ar avea ceva in sensul asta?
dar o pompa de caldura? cum ar fi mai bine pentru bucuresti?

#8
homeless

homeless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.11.2006

View Posthanako, on Jan 18 2008, 20:39, said:

ce sistem de incalzire sa alegem ca sa nu investim mii de euro intr-o centrala care in contextul scumpirii gazelor va dubla, aproape, factura lunara?

Si eu am patit la fel. Privind insa peste granita, ajung la concluzia ca incalzirea electrica pare a fi cea mai avantajoasa, si nu ma refer la centrala electrica cu calorifere, ci la un sistem de calorifere electrice, ceva asemanator cu ce povestea un coleg pe aici pe undeva...

:coolspeak:

#9
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
homeless, poti face o trimitere - link? nu strica sa ma documentez si in aceasta directie...

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Cred  că mai simplu e mutarea în Cipru,

#11
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Posthanako, on Jan 19 2008, 09:27, said:

stau intr-o zona cu multi politicieni (PNL in majoritate, dar nu neaparat) - de defrisat au defrisat totul. de acord ca e bine sa ascultam la cei mai invatati in ale energiei termice.

revenind, lemnele cred ca s-au am terminat si ele, tot cu avizul conducatorilor nostri.
cum ti se pare, totusi, varianta centralei in condensatie cu boiler cu serpentina aditionala pentru panouri? arca ar avea ceva in sensul asta?
dar o pompa de caldura? cum ar fi mai bine pentru bucuresti?

Cred ca cel mai bine ar fi sa te gandesti tu acum cat de bine sa-ti izolezi casa. Pana mai ai timp ca mi se pare ca nu ti-ai
pus polistirenul pe exterior.
Aicea sa-ti faci calculele ca mi se pare ca ai o casa cam maricica.
O pompa de caldura cu instalatia aferenta nu cred sa o scoti fara 15.000 de euro.

#12
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006

Quote

O pompa de caldura cu instalatia aferenta nu cred sa o scoti fara 15.000 de euro.

ouch  :boxing:
ma gandeam la polistiren de 10 cm si eventual ceva vata minerala intre caramida si rigips.

#13
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 19 2008, 09:51, said:

homeless, poti face o trimitere - link? nu strica sa ma documentez si in aceasta directie...
convectori electrici protherm,ieftini si de calitate.www.secpralpro.ro,acolo gasesti documentatie.
arca fac si panouri solare din pacate nu exporta deocamdata in RO.nu m-as grbi cu ele,in viitor se vor ieftini, cred eu,important sa ai instalatia pregatita.
cei mai completi in astfel de oferte,sint Baxi si Vaillant,discutind si de un pret omenesc,ptr. ca Viessmann,Buderus sint prohibitivi ca si pret.

#14
homeless

homeless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.11.2006

View Posthanako, on Jan 19 2008, 11:51, said:

homeless, poti face o trimitere - link? nu strica sa ma documentez si in aceasta directie...

http://forum.softped...howtopic=327453

Mie chiar imi place ceea ce am vazut... gasesc ca este un sistem mai practic decat cel in care se foloseste o centrala cu tevi si calorifere, si in conditiile in care se va reduce diferenta de pret dintre gaz si electricitate, ma gandesc ca este o oferta foarte interesanta. Mai ramane de gasit o varianta buna de a reduce pierderile de caldura.

#15
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Diferenta intre gaz si electricitate nu va scadea prea repede, deoarece o mare parte din curent e produs prin arderea gazului si randamentul centralei este undeva intre 30 si 40%.  Adica pentru fiecare kwh electric se arde echivalentul 2,5-3 kwh de gaz metan. In viitorul nu foarte indepartat e posibil ca gazul obtinut prin fermentare (biogaz) sa devina fezabil.

Daca totusi va tenteaza gizmo-uri ce "ard" direct curent electric, nu bagati bani in ele pana nu experimentati o iarna cu resouri/convectoare  ieftine - la un pret de achizitie minim vor incalzi la fel de eficient ca orice aiureala top-notch care oricat ar fi de sofisticate, au aceasi eficienta. Vedeti cat curent papa resourile insumand 5 milioane apoi veti vedea peste un an daca vreti sa dati inca 25 de milioane pe niste smecherii care consuma exact acelasi curent pentru a da aceasi temperatura.

Pompele de caldura desi merg cu curent sunt cu totul altceva decat sistemele cu rezistenta electrica, caci pot produce de cateva ori  mai multa caldura decat curentul consumat. Dar fiindca-s foarte scumpe, e mult mai indicat sa izolati intai foarte bine casa a.i. sa poata fi incalzita cu o putere de 2-3 ori mai mica decat cea necesara casei neizolate.

#16
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006

View Postblimpyway, on Jan 20 2008, 03:14, said:

Pompele de caldura desi merg cu curent sunt cu totul altceva decat sistemele cu rezistenta electrica, caci pot produce de cateva ori  mai multa caldura decat curentul consumat. Dar fiindca-s foarte scumpe, e mult mai indicat sa izolati intai foarte bine casa a.i. sa poata fi incalzita cu o putere de 2-3 ori mai mica decat cea necesara casei neizolate.

ok, perfect de acord. insa inteleg ca, chiar si in aceste conditii, pompei de caldura si instalatiei aferente, nu i se diminueaza semnificativ pretul. mai mult decat atat, cel putin la ce am vazut eu pe piata noastra, nu am reusit sa imi dau seama daca functioneaza si cu altceva decat incalzire in pardoseala, mai ales in ciclul inversat (racire vara). era doar un zvon ca exista pompe de caldura produse si in romania?

pe de alta parte, caldut, o jucarie corect echipata pentru ceea ce am discutat mai sus pate a fi hercules condensing 27 a.b.t - sper sa zic bine, am gasit ieri si am adormit cu numele asta in gand...8300 ron fara chitul de conectare la panouri, care habar nu am cat poate fi

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 20 2008, 06:09, said:

ok, perfect de acord. insa inteleg ca, chiar si in aceste conditii, pompei de caldura si instalatiei aferente, nu i se diminueaza semnificativ pretul. mai mult decat atat, cel putin la ce am vazut eu pe piata noastra, nu am reusit sa imi dau seama daca functioneaza si cu altceva decat incalzire in pardoseala, mai ales in ciclul inversat (racire vara). era doar un zvon ca exista pompe de caldura produse si in romania?

pe de alta parte, caldut, o jucarie corect echipata pentru ceea ce am discutat mai sus pate a fi hercules condensing 27 a.b.t - sper sa zic bine, am gasit ieri si am adormit cu numele asta in gand...8300 ron fara chitul de conectare la panouri, care habar nu am cat poate fi

de la Immergas,care fac condensatii f. bune.deasemeni si boilere ptr. conectare la panou solar,dar cam mare,UB200(200 litri )
o varianta mai ieftina si super este Victrix 27,tot cu conectare la boiler bivalent.cu 8300 cumperi si ct. si boilerul bivalent.
Immergas fac ,dupa parerea mea cea mai buna condensatie (dintre prod. italieni ).dar cele de la Arca sint cu predilectie ptr. instal. cu radiatoare .

#18
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
caldutule, cum e treaba cu boierul asta, trebuie sa fie bivalent sau trivalent, sau care-i diferenta? eu vreau incalzire, acm si conectare la ponouri. ce boiler imi recomanzi la victrix-ul asta? acel ub200 este singura solutie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate